Михайленко Ірина Олександрівна. Обґрунтування методу профілактики захворювань пародонта у працівників аміачного виробництва : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2009.
Анотація до роботи:
Михайленко І. О. Обґрунтування методу профілактики захворювань пародонта у працівників аміачного виробництва. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Державна установа «Інститут стоматології АМН України», Одеса, 2008.
Дисертація присвячена вивченню поширеності, структури, особливостей клінічного перебігу захворювань пародонта у працівників аміачного виробництва та розробці методу профілактики захворювань.
Вивчені клінічні, імунологічні та біохімічні показники, що характеризують стан тканин пародонта, у 1354 працівників аміачного виробництва у віці від 20 до 55 років.
Встановлено, що тривала дія шкідливих речовин (аміаку і карбаміду) на тканини порожнини рота впливає на поширеність та ступінь важкості захворювань пародонта, визначає особливості клінічного перебігу хронічного катарального гінгівіту і генералізованого пародонтиту. Виявлена прямо пропорційна залежність ураження пародонту від віку хворих, професійного стажу роботи на шкідливому підприємстві, наявності супутньої патології внутрішніх органів.
Обґрунтовано включення до комплексу лікувально-профілактичних заходів у працівників аміачного виробництва з захворюваннями пародонта фітоадаптогенів – таблетованого засобу «Лецитин-2» і зубного еліксиру «Цикорій», що дозволило значно покращити стан тканин пародонта, підвищити рівень гігієни порожнини рота, нормалізувати метаболічні порушення в тканинах пародонта, підвищити рівень антимікробного захисту ротової рідини, активізувати загальну реактивність організму.
Доведена висока терапевтична ефективність проведених профілактичних заходів у працівників аміачного виробництва – хворих на ХКГ і ГП різного ступеня, що підтверджено позитивною динамікою клініко-лабораторних показників.
В дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні методу профілактики захворювань пародонта у працівників аміачного підприємства з урахуванням особливостей клінічного перебігу захворювань, превалюючих факторів ризику шкідливого виробництва і механізмів реалізації його патогенної дії на тканини пародонта.
Санітарно-гігієнічний стан на території аміачного виробництва характеризується середньорічними показниками концентрації аміаку в повітряному середовищі, які не перевищують ГДК, але в зонах виробництва та перевантаження аміаку, його концентрація в осінньо-зимовий період перевищує ГДК в 12 разів, що супроводжується підвищенням захворюваності тканин пародонта в цей період.
Установлена висока поширеність захворювань пародонта у працівників аміачного виробництва – 90,2 %. Хронічний катаральний гінгівіт діагностовано у 42,2 % обстежених, ГП різного ступеня – у 48,0 %. Лише 9,8 % працівників виробництва мали інтактні тканини пародонта.
Встановлено, що у працівників аміачного підприємства відбувається достовірний зріст вмісту МДА в ротовій рідині на тлі достовірного зниження активності антиоксидантного ферменту – глутатіонредуктази, що свідчить про виражений дисбаланс в системі ПОЛ-АОС і є біохімічним підтвердженням дистрофічно-запального процесу в тканинах пародонта.
Визначена напруга гуморальних факторів місцевого імунітету порожнини рота (за вмістом імуноглобулінів в ротовій рідині) та зниження антимікробного захисту ротової порожнини (за зниженням концентрації секреторного імуноглобуліну А в ротовій рідині) у працівників аміачного виробництва, що призводить до значного погіршення рівня гігієни порожнини рота й прогресування дистрофічно-запального процесу в пародонті.
Запропоновано й обґрунтовано включення до комплексу лікувально-профілактичних заходів у працівників аміачного виробництва з захворюваннями пародонта фітоадаптогенів – таблетованого засобу «Лецитин-2» і зубного еліксиру «Цикорій», що дозволило значно покращити стан тканин пародонта, підвищити рівень гігієни порожнини рота, нормалізувати метаболічні порушення в тканинах пародонта, підвищити рівень антимікробного захисту ротової рідини, активізувати загальну реактивність організму.
Доведена висока терапевтична ефективність проведених профілактичних заходів у працівників аміачного виробництва – хворих на ХКГ і ГП різного ступеня, що підтверджено позитивною динамікою клініко-лабораторних показників у віддалений термін – через 1 рік.
Публікації автора:
Михайленко І. О. Хімічне підприємство, як фактор ризику виникнення захворювань пародонту / І. О. Михайленко // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. – 2004. – Том 140, часть ІІ. – С. 90-91.
Бабов Є. Д. Стан місцевого імунітету у працівників хімічного виробництва / Є. Д. Бабов, І. О. Михайленко // Вісник морської медицини. – 2005. - № 2. – С. 3-6. Автору належить проведення клінічних і лабораторних досліджень, аналіз одержаних результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку.
Михайленко И. А. Состояние антиоксидантной системы у работников химического производства / И. А. Михайленко // Український медичний альманах. – 2005. – Том 8, № 2. – С. 96-98.
Бабов Є. Д. Вплив профілактичних засобів на стан тканин пародонта у робітників аміачного виробництва / Є. Д. Бабов, І. О. Михайленко // Досягнення біології та медицини. – 2008. - № 1(11). – С. 35-39. Участь здобувача полягає у пошуку літературних даних, проведенні клінічних досліджень та аналізі результатів лабораторних досліджень, статистичній обробці даних, підготовці статті до друку.
Бабов Є. Д. Стан тканин пародонту у працівників аміачного виробництва / Є. Д. Бабов, І. О. Михайленко // Вісник стоматології. – 2008. - № 2. - С. 26-29. Дисертантом самостійно проведено клінічні обстеження, статистичну обробку даних концентрації аміаку в повітряному середовищі виробництва, аналіз одержаних результатів, формулювання висновків, написання статті.
Михайленко І. О. Стан захворювань пародонту на аміачному підприємстві / І. О. Михайленко // Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених «Вчені майбутнього», м. Одеса, 18-19 жовтня 2005 р.: тези допов. – Одеса, 2005. – С. 163.
Михайленко І. О. Негативний вплив хімічного виробничого середовища на стан тканин пародонту / І. О. Михайленко // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні питання діагностики, лікування і профілактики захворювань внутрішніх органів і кістково-м’язової системи у працівників промислових підприємств» м. Одеса, 19-20 квітня 2006 р: тези допов. – Одеса, 2006. – С. 26-27.
Бабов Є. Д. Ефективність використання комплексу профілактичних заходів при захворюваннях тканин пародонту у працівників аміачного виробництва / Є. Д. Бабов, І. О. Михайленко // Науково-практична конференція молодих вчених з міжнародною участю «Вчені майбутнього», м. Одеса, 25-26 жовтня 2006 р.: тези допов. – Одеса, 2006. – С.152. Особистий внесок здобувача полягає в проведенні клініко-лабораторних досліджень, статистичній обробці даних, аналізі результатів, підготовці матеріалів до друку.
Бабов Є. Д. Стоматологічна захворюваність працівників аміачного виробництва / Є. Д. Бабов, І. О. Михайленко // Вісник стоматології (Матеріали наук.-практ. конф. с міжнародною участю "Досягнення та перспективи розвитку сучасної стоматології" з нагоди 80-річчя з дня заснування Інституту стоматології АМН України, м. Одеса, 3-4 квітня 2008 р.). – 2008. - № 1. – С. 16-17. Участь здобувача полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень та аналізі матеріалу, підготовці матеріалу до друку.