Пасічник Наталя Вячеславівна. Обґрунтування обсягів виробництва продукції для забезпечення ефективності функціонування гірничорудних підприємств : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2004.
Анотація до роботи:
Пасічник Н.В. Обґрунтування обсягів виробництва продукції для забезпечення ефективності функціонування гірничорудних підприємств.– Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Дніпропетровськ: Національний гірничий університет, 2004.
Дисертація присвячена комплексному, науково-практичному вирішенню завдання економічного обґрунтування обсягів виробництва продукції гірничорудних підприємств, що забезпечує ефективність їх роботи. Виявлено залежність рівня експлуатаційних витрат і капітальних вкладень від продуктивності підприємств. Розроблено методику визначення оптимальної продуктивності гірничорудних підприємств по сирій руді. Доведено зв’язок рівня цін на основні види залізорудної продукції з рівнем продуктивності гірничорудних підприємств і встановлено теоретичні залежності рівня цін від обсягів виробництва, якості продукції та технічної оснащеності підприємств. Розроблено методи оптимізації виробничої програми гірничорудних підприємств, які базуються на максимумі результатів за весь період відпрацювання родовища з урахуванням ризику непідтвердження проектних рішень і коливання попиту на залізорудну продукцію. Запропоновано методику визначення меж продуктивності гірничорудних підприємств, що забезпечує беззбиткове використання вкладених коштів.
Розроблені моделі і методи апробовані і впроваджені на гірничорудних підприємствах ДАК “Укррудпром”.
У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, одержані нові результати, що полягають у теоретичному обґрунтуванні обсягів виробництва залізорудної продукції на основі компромісу між поточними витратами і кон’юнктурою ринку з урахуванням ризику непідтвердження проектних рішень, а також рекомендації щодо управління обсягами виробництва і формування виробничої програми гірничорудних підприємств України, що має істотне значення для забезпечення їх ефективної діяльності і розвитку економічної науки. Основні висновки дослідження полягають у тому, що:
Науково обґрунтований рівень продуктивності гірничорудних підприємств по основних видах залізорудної продукції, встановлений з урахуванням інтересів виробника і змін попиту ринку, дозволяє підвищити ефективність виробництва і використання обмежених ресурсів. Зацікавленість до цього питання викликана розмірами втрат, що виникають при хибному виборі обсягів виробництва товарної продукції.
Аналіз існуючих методичних підходів до визначення оптимального рівня продуктивності гірничорудних підприємств показав, що вони базуються на мінімізації експлуатаційних витрат і витрат, пов'язаних із відшкодуванням капітальних вкладень на розробку родовища, характер зміни яких має різну направленість. При цьому залишаються поза увагою такі важливі питання, як поставки на експорт, фінансовий стан і конкурентоспроможність підприємства, екологічні і соціальні наслідки зміни його продуктивності, інші фактори, обумовлені ринковим середовищем.
Застосування традиційного статичного показника приведених затрат цілком виправдане при виборі варіанта продуктивності гірничорудного підприємства, що виробляє один вид продукції (сира руда), коли її якість і ціна жорстко обмежені, тобто призначеної для споживання в межах підгалузі. При цьому немає необхідності враховувати всі витрати, оскільки частина з них, в основному змінні, не визначають оптимум, а тільки збільшують загальний розмір витрат, що відповідають цьому оптимуму і залежать в основному від умов залягання і відпрацювання родовища. Достатнім є визначення характеру зміни умовно-постійних витрат і величини пасивної частини основних засобів у розрахунку на 1 т видобутку руди від обсягів виробництва. Така методика робить її універсальною і дозволяє розширити базу статистичних досліджень, виключити вплив природних, технічних та технологічних факторів відпрацювання конкретного родовища.
Для підприємств, що виробляють декілька видів продукції і формують результати діяльності на основі співвідношення кон’юнктури ринку і витрат на виробництво, критерієм оптимальності при виборі їх рівня продуктивності є забезпечення максимального ефекту за період відпрацювання родовища. Така оцінка можлива на основі динамічних показників, таких як чистий дисконтований ефект, індекс рентабельності чи внутрішня норма рентабельності вкладених коштів.
Запропонована методика дозволяє встановити межі зміни обсягів виробництва. Вони визначаються умовою забезпечення за період відпрацювання родовища нульової величини чистого дисконтованого ефекту. Це буде відповідати повному відшкодуванню вкладених коштів на рівні віддачі від альтернативного використання капіталу.
При обґрунтуванні рівня дисконтної ставки треба приймати її на рівні реальної (безінфляційної) депозитної ставки, скоректованої на рівень ризику, що формується в даній галузі з використанням моделі оцінки капітальних активів. Для гірничорудних підприємств розраховано коефіцієнт систематичного ризику b, який становить 0,2597 та ставку дисконтування е, що дорівнює 0,08.
З огляду на те, що інформація при вирішенні проектних завдань має імовірнісний характер, доцільно як міру надійності рішень щодо визначення оптимальної продуктивності гірничорудних підприємств використовувати статистичні методи розподілу. При цьому надійність рішень повинна прийматися на рівні, що забезпечує мінімум сумарного збитку від вищого чи нижчого рівня продуктивності в порівнянні з оптимальним. На кар’єрах ці втрати в розрахунку на 1% зміни продуктивності складають близько 150 тис. грн, а на підземних рудниках – 80 тис. грн.
При визначенні оптимальних обсягів виробництва залізорудної продукції необхідно враховувати залежність рівня цін від зміни продуктивності та технічної оснащеності гірничорудних підприємств, основних показників якості продукції, що визначають її металургійну цінність.
У порядку реалізації стратегії розвитку гірничорудних підприємств доцільно привести у відповідність їх виробничі потужності оптимальному рівню продуктивності та забезпечити можливість зміни фактичних обсягів виробництва залізорудної продукції в допустимих межах, з метою врахування коливань ринкового попиту.
Рекомендації щодо використання отриманих результатів
Результати дисертаційного дослідження запропоновані до використання в роботі планово-економічних служб гірничо-збагачувальних комбінатів ДАК „Укррудпром” та проектних інститутів.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях
Турило А.М., Жуков С.А., Турило А.А., Пасечник Н.В. Менеджмент предприятия и роль в нем показателей абсолютной и сравнительной экономической эффективности//Економіка: проблеми теорії і практики. - Випуск 75. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2001. – С. 58-62.
Темченко А.Г., Максимов С.В., Пасічник Н.В. Методика обґрунтування економічно найвигіднішої продуктивності гірничорудних підприємств// Економіка: проблеми теорії та практики. - Випуск 182. - Том II. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. – С. 464 – 472.
Темченко А.Г., Максимов С.В., Пасічник Н.В. Принципи оцінювання вірогідності рішень відносно вибору оптимальної продуктивності гірничорудних підприємств//Економіка: проблеми теорії та практики. - Випуск 183. - Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. – С. 829-839.
Пасічник Н.В. Політика ціноутворення на залізорудну сировину та її прогнозування//Регіональні перспективи. - 2003. - № 6 (31). – С. 37-40.
Пасічник Н.В. Методика обґрунтування норми дисконтування грошових потоків та нормативу ефективності капітальних вкладень//Економіка: проблеми теорії та практики. - Випуск 184. - Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. - С. 15-21.
6. Пасічник Н.В. Методологічні основи обґрунтування виробничої програми гірничорудних підприємств//Регіональні перспективи. - 2003. - № 7-8 (32-33). – С. 80-83.
Опубліковані в інших виданнях:
Пасічник Н.В. Проблеми та основні шляхи підвищення ефективності залізорудного виробництва//Матеріали науково-практичної конференції “Теорія і практика перебудови економіки”. - Черкаси: ЧІТІ, 2000.- С. 93-95.
Турило А.М., Пасічник Н.В. Стратегія економічного розвитку підприємства: умови і оцінка ефективності підтримування і розширення виробництва//Матеріали ХІ міжнародної науково-практичної конференції “Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації”. – Чернівці: ЧДУ, 2000. - Т II. - С. 241-242.
Русаненко П.А., Копань Ю.Я., Пасечник Н.В. Определение и применение рентных платежей на горнорудных предприятиях//Сб. научн. трудов ГНИГРИ «Проблемы научного обеспечения горнопромышленного комплекса Украины на пороге XXI века». - Кривой Рог: ГНИГРИ, 2001.- С. 222-226.
Пасічник Н.В. Визначення виробничої потужності залізорудних підприємств//Матеріали науково-технічної конференції «Проблеми розвитку Криворізького залізорудного басейну». – Кривий Ріг: КТУ, 2002. - С. 202-203.
11. Турило А.М., Сущенко Е.А., Пасечник Н.В., Лысевич С.Г. Особенности формирования производственного потенциала предприятия в условиях нестабильности экономической среды//Вісник Криворізького технічного університету. - Випуск 1. – Кривий Ріг. - 2003. - С. 121-124.
У працях опублікованих у співавторстві, особисто автором виконано:
[1] - обґрунтування меж використання норм дисконтування і норм ефективності капітальних вкладень в статистичних і динамічних показниках економічної оцінки ефективності;
[2] - розробка критерію максимуму дисконтованого ефекту, методики визначення граничного рівня продуктивності гірничорудних підприємств;
[3] - удосконалення методики оцінки ризику проектних рішень;
[8] - аналіз техніко-економічних показників підприємств гірничорудної підгалузі та їх зв’язків з обсягами виробництва;
[9] - обґрунтування показників економічної ефективності капітальних вкладень;
[11] - теоретичне обґрунтування залежності ефективної діяльності підприємств від рівня забезпеченості виробничим потенціалом.