Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Ткач Андрій Анатолійович. Обґрунтування оригінального оперативного доступу при хірургічному та комбінованому лікуванні місцево-поширеного раку легені : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2003.



Анотація до роботи:

Ткач А.А. Обґрунтування оригінального оперативного доступу при хірургічному та комбінованому лікуванні місцево-поширеного раку легені. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова, Вінниця, 2002.

Дисертація присвячена важливій і актуальній проблемі – обґрунтуванню стернотомно-торакотомного доступу при комбінованому лікуванні раку легені. На основі архівних матеріалів оцінені безпосередні та віддалені результати лікування хворих на рак легені і обґрунтована доцільність впровадження розширено-комбінованих операцій з двобічною системною лімфодисекцією середостіння та ад’ювантною телегаматерапією в практику лікування місцево-поширеного раку легені. Експериментально обґрунтована хірургічна адекватність стернотомно-торакотомного доступу для виконання двобічної системної лімфодисекції середостіння та комбінованих операцій з приводу місцево-поширеного раку легені. Сконструйовано оригінальний апарат для зшивання кісткової тканини та експериментально вивчений новий оптимальний метод для надійної репозиції груднини після стернотомії. Вивчений вплив телегаматерапії на консолідацію груднинної кістки після стернотомії.

  1. У хворих на рак легені головними негативними прогностичними факторами є регіонарні метастази та розповсюдження пухлини на суміжні органи та структури. При наявності метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах п’ятирічна виживаність після радикального лікування складає лише 7,8 % (при їх відсутності - 32,4 %); а при розповсюдженні пухлини на суміжні органи та структури - 13,1 % (проти 43,0 % при локальних пухлинах).

  2. Через метастатичне враження середостінних лімфатичних вузлів та проростання пухлини в сусідні органи і тканини 35% хворих на рак легені потребують виконання комбінованих операцій та повної двобічної системної лімфодисекції середостіння із використанням трансстернального доступу, які забезпечують найбільш повний радикалізм оперативних втручань.

  3. Ад’ювантна променева терапія в порівнянні з суто хірургічним лікуванням підвищує п’ятирічну виживаність хворих на місцево-поширений рак легені з 3,8 % до 28,0 %.

  4. Комбінований трансстернальний доступ з боковою торакотомією порівняно з однією стернотомією значно поліпшує об’єктивні показники оперативного доступу: апертура операційної рани збільшується в середньому на 10 см; довжина осі операційної дії зменшується на 1,5-5,5 см; кут нахилу осі операційної дії збільшуються на 7,0-28,5 градусів; кут операційної дії збільшується на 7,0-26,5 градусів, за рахунок чого значно поліпшується підхід до органів та лімфатичних колекторів всіх відділків середостіння та діафрагми.

  5. З’єднання фрагментів груднини металевими скобами з хрестоподібним розташуванням, є оптимальним як для репозиції кістки, так і для збереження міцності з’єднання у експерименті. Такі з’єднання руйнуються при різноспрямованих навантаженнях силою від 1800 до 7854 Н, що майже вдвічі перевищує аналогічні показники при з’єднанні паралельним розташуванням скоб.

  6. Опромінювання груднини після стернотомії сумарною вогнищевою дозою 30-40 Гр у піддослідних тварин не погіршує процес регенерації кісткової тканини: незважаючи на те, що одразу після опромінювання кісткова тканини зазнає хрящового перетворення (на відміну від формування фіброзно-кісткового мозолю у контрольних тварин), але через місяць в зоні репарації утворюється грубоволокниста кістка.

Публікації автора:

1. Ткач А.А., Болюх Б.А., Щурський В.О. Клінічний стан собак після серединної стернотомії з подальшим опромінюванням // Вісник Вінницького державного медичного університету. -2001. -Т.5, №2. - С. 355-357.

Особистий внесок: автором самостійно виконані оперативні втручання, проведений необхідний об'єм клінічних та лабораторних досліджень, а також післяопераційний курс телегамаопромінювання 12 піддослідним тваринам. Самостійно виконані збір даних, їх статистична обробка та інтерпретація.

2. Ткач А.А., Болюх Б.А., Пушкарь М.С. Морфологічні зміни консолідованої груднинної кістки собак під впливом дистанційної телегаматерапії // Вісник морфології. -2001. -Т.7, №2. - С. 250-252.

Особистий внесок: автором самостійно виконаний відкритий забір фрагментів консолідованої груднинної кістки та оточуючих м'яких тканин у піддослідних тварин в різні фази експерименту і виготовлений набір макрота мікропрепаратів.

3. Ткач А.А. Клініко-анатомічне обґрунтування комбінованого стернотомно-торакотомного доступу при операціях з приводу лівобічного раку легенів // Вісник морфології. -2002. -Т. 8, №1.- С.20-23.

4. Ткач А. А. Об'єктивна оцінка стернотомного та стернотомно-торакотомного доступів при операціях з приводу раку легенів // Проблеми екології та медицини. - 2002. -Т. 6, №1-2. - С. 17-19.

5. Ткач А.А., Болюх Б.А. Розширені комбіновані операції при місцево-поширеному раку легенів // Вісник наукових досліджень. - 2002. - №2. -С.60-61.

Особистий внесок: автором самостійно вивчені та проаналізовані результати хірургічного лікування хворих на місцево-поширений рак легені в ВОКОД. Особисто дисертантом виконані збір і аналіз даних, статистична обробка результатів та їх інтерпретація.

6. Патент А 61В17/072 №47154 А. Україна. Хірургічний апарат для зшивання кісткової тканини /А.А. Ткач, Б.А. Болюх, А.В. Ковальчук (Україна); Опубл. Пром. Власність. - 2002. - Бюл. №6.

Особистий внесок: автор самостійно запропонував ідею створення апарату для зшивання кісткової тканини та прийняв участь у розробці креслень і технічної документації, а також проводив експериментальні випробування пристрою.

7. Ткач А.А. Особливості оперативних втручань з приводу раку легені через стернотомний та стернотомно-торакотомний доступи при різних типах тілобудови людини. Експериментальне дослідження. //V університетська науково-практична конференція молодих вчених та фахівців. Тези доповідей. -Вінниця. - 1999. - С. 36.

8. Болюх Б.А., Ковальчук А.В., Київський П.І., Ткач А.А., Шевня С.П., Луцкер О.О., Дроненко В.Г. Досвід діагностики та лікування бронхолегеневого раку у вінницькій області // X З'їзд онкологів України. Тези доповідей. - Крим. - 2001. - С. 145.

Особистий внесок: автором самостійно виконані збір, вивчення і статистична обробка, а також аналіз і інтерпретація архівних даних про хворих, які були проліковані в торакальному відділенні ВОКОД з приводу раку легені.

9. Ткач А.А. Спосіб з'єднання груднинної кістки після повної поздовжньої стернотомії // VI Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих учених. Тези доповідей. - Тернопіль. - 2002. - С. 209.

10. Ткач А.А. Експериментальні дослідження дії післяопераційного локального опромінювання на собак з повною поздовжньою серединною стернотомією // XIY міжрегіональна науково-практична конференція "Здобутки клінічної і експериментальної медицини". Збірник наукових праць. Тернопіль. - 2002. - С. 141.