Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Копаниця Ольга Михайлівна. Обґрунтування патогенетичної терапії хвороб сальних залоз у жінок в перименопаузальному періоді : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2005.



Анотація до роботи:

Копаниця О.М. Обґрунтування патогенетичної терапії хвороб сальних залоз у жінок в перименопаузальному періоді. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології та венерології АМН України, Харків, 2005.

Дисертація присвячена обгрунтуванню та удосконаленню методів патогенетичної терапії жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузальному періоді на основі вивчення рівня статевих та гонадотропних гормонів, тяжкості перебігу клімактеричного синдрому та морфо-функціональних особливостей шкіри.

Встановлений дисбаланс в рівні статевих стероїдних гормонів в сироватці крові у жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузальному періоді у вигляді відносної гіперандрогенемії та відносної гіперпрогестеронемії на фоні абсолютної гіпоестрогенії (0,24±0,02 проти 0,67±0,07 нмоль/л в контролі, р<0,05) в групі хворих на неускладнену себорею та пізні вугри, та абсолютної гіпоестрогенії (0,47±0,05 нмоль/л відповідно проти 0,67±0,07 нмоль/л в контролі, р<0,05) і абсолютної гіпопрогестеронемії (3,0±0,13 проти 4,99±0,3 нмоль/л в контрольній групі, р<0,05) у жінок з надмірною сухістю шкіри; виявлено підвищення рівнів гонадотропних гормонів (ФСГ, ЛГ) при вказаних захворюваннях з найвищим рівнем ЛГ в групі хворих на пізні вугри (р<0,05). Зґясовано, що у жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузі відсутні субклінічний гіпер- та гіпотиреоз, як можливі обмінно-ендокринні порушення в клімактерії. Встановлені метаболічні менопаузальні розлади у вигляді структурно-функціональних порушень в кістковій системі з наступним розвитком менопаузального остеопорозу, що співпадає з наявністю абсолютної гіпоестрогенії (р<0,05). Під час морфологічного дослідження виявлені структурно-функціональні порушення, що клінічно протікали у вигляді себореї, пізніх вугрів та надмірної сухості шкіри на фоні вікових змін в дермі, і є наслідком встановленого дефіциту статевих стероїдних гормонів, насамперед естрадіолу (р<0,05).

Розроблено, обгрунтовано та впроваджено в практику новий метод комплексного лікування жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузальному періоді при наявності клімактеричного синдрому із застосуванням ЗГТ, що приводить до усунення порушень ендокринного статусу, порушень в структурно-функціональному стані кісткової системи, морфо-функціональних та клінічних проявів себореї, пізніх вугрів, та надмірної сухості шкіри, що значно підвищує ефективність лікування вказаних захворювань.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності терапії жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузальному періоді шляхом застосування в комплексному лікуванні препарату замісної гормональної терапії на підставі встановлення патогенетичної ролі порушень гормонального гомеостазу.

1. У жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузальному періоді встановлено дисбаланс в рівні статевих стероїдних гормонів в сироватці крові у вигляді відносної гіперандрогенемії та відносної гіперпрогестеронемії на фоні абсолютної гіпоестрогенії (0,24±0,02 проти 0,67±0,07 нмоль/л в контролі, р<0,05) в групі хворих на неускладнену себорею та пізні вугри, та абсолютної гіпоестрогенії (0,47±0,05 нмоль/л відповідно проти 0,67±0,07 нмоль/л в контролі, р<0,05) і абсолютної гіпопрогестеронемії (3,0±0,13 проти 4,99±0,3 нмоль/л в контрольній групі, р<0,05) у жінок з надмірною сухістю шкіри. Виявлено підвищення рівнів гонадотропних гормонів (ФСГ, ЛГ) у жінок з хворобами сальних залоз в періоді перименопаузи з найвищим рівнем ЛГ в групі хворих на пізні вугри (27,08±3,02 мМО/мл відповідно проти 13,6±1,5 мМО/мл в контролі, р<0,05).

2. Зґясовано, що у жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузальному періоді відсутні субклінічний гіпер- та гіпотиреоз, як можливі обмінно-ендокринні порушення в клімактерії. Встановлено, що у жінок з хворобами сальних залоз в періоді перименопаузи мають місце метаболічні менопаузальні розлади у вигляді структурно-функціональних порушень в кістковій системі (зменшення щільності та еластичності кісткової тканини) згідно з виявленими вірогідно низькими денситометричними показниками (ІМ, ШПУ, ШОУ) стану кісткової тканини (р<0,05) з наступним розвитком менопаузального остеопорозу, що співпадає з встановленою абсолютною гіпоестрогенією (р<0,05).

3. У жінок з хворобами сальних залоз в періоді перименопаузи в дермі мають місце структурно-функціональні порушення, які клінічно протікають у вигляді себореї, пізніх вугрів та надмірної сухості шкіри, і є наслідком встановленого дефіциту статевих стероїдних гормонів, насамперед естрадіолу (р<0,05).

4. Виявлено порушення секреторної активності сальних залоз: збільшення показника жирності шкіри у хворих на себорею, та пізні вугри, і зменшення його у жінок з надмірною сухістю шкіри в періоді перименопаузи; зменшення показника кислотності шкіри обличчя при всіх вищевказаних захворюваннях (р<0,05).

5. Розроблено методику комплексного лікування жінок з хворобами сальних залоз в перименопаузальному періоді з урахуванням встановлених порушень ендокринного статусу; порушень в структурно-функціональному стані кісткової системи; морфо-функціональних та клінічних проявів себореї, пізніх вугрів, та надмірної сухості шкіри шляхом призначення фемостона (по 1 таблетці в день на протязі 3 місяців). Поряд із замісною гормональною терапією проводилось традиційне лікування у таких хворих.

Публікації автора:

1.Калюжная Л.Д., Копаница О.М. Болезни сальных желез у женщин в перименопаузальном периоде // Дерматологія та венерологія.- 2002.- №1 (15).- С. 22-24.

2. Копаница О.М. Клиническая характеристика больных в перименопаузальном периоде с болезнями сальных желез до и после лечения препаратом ЗГТ // Дерматовенерология. Косметология. Сексопатология.- 2002.- №1-2 (5).- С. 102-105.

3. Калюжна Л.Д., Копаниця О.М., Міхньова Є.М. Характеристика гормонального статусу у жінок менопаузального періода з хворобами сальних залоз і андрогенетичною алопецією // Український медичний Часопис.- 2002.- №6 (32).- С. 106-109.

4. Копаница О.М., Михнева Е.Н. Изменение функциональных параметров кожи и волос у женщин менопаузального периода с болезнями сальных желез и андрогенетической алопецией до и после приема ЗГТ // Репродуктивное здоровье женщины.- 2002.- №3 (12).- С. 56-58.

5. Калюжная Л.Д., Шармазан С.И., Михнева Е.Н., Копаница О.М., Долот В.Д. Механизмы формирования хронических дерматозов у женщин перименопаузального периода // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.. П.Л. Шупика.- Випуск 11.- Книга 1.- Київ, 2002.- С. 73-78.

6.Калюжна Л.Д., Копаниця О.М. Функція щитовидної залози у жінок в перименопаузальному періоді з хворобами сальних залоз // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.. П.Л. Шупика.- Випуск 11.- Книга 2.- Київ, 2002.- С. 626-629.

7. Копаниця О.М. Замісні гормональні препарати в терапії хвороб сальних залоз у жінок в періоді пери менопаузи // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.. П.Л. Шупика.- Випуск 11.- Книга 3.- Київ, 2002.- С. 531-537.

8. Калюжна Л.Д., Копаниця О.М., Шармазан С.І. Лікування вульгарних вугрів // Методичні рекомендації.- Київ, 2002.- 28 с.

9.Калюжна Л.Д., Татарчук Т.Ф., Бондаренко І.М., Копаниця О.М., Корольова Ж.В., Міхньова Є.М., Шармазан С.І. Гормонозамісна терапія в комплексному лікуванні хронічних дерматозів у жінок перименопаузального віку // Методичні рекомендації.- Київ, 2003.- 45 с.

10.Татарчук Т.Ф., Калюжная Л.Д., Копаница О.М., Михнева Е.Н., Шармазан С.И. Особенности гормонального статуса у женщин климактерического возраста, больных андрогенетической алопецией и болезнями сальных желез, ЗГТ в их коррекции // Сборник тезисов І Российского конгресса по Менопаузе.- Москва, 2001.- С. 61.

11.Калюжна Л.Д., Копаниця О.М. Можливі побічні ефекти при застосуванні ЗГТ у жінок в перименопаузальному періоді з хворобами сальних залоз // тези доповідей науково-практичної конференції “Токсикодермії та алергічні захворювання шкіри”.- Київ, 2002.- С. 45.

12. L. Kaliuzhna, O. Kopanitsa, L. Mikhnova, T. Tatarchuk. The functional parameters of the skin status in women of climacteric age with sebaceous glands diseases and androgenetic alopecia after usage the hormone replacment therapy // 11th Congress of the European Academy of Dermatology and Venereology.- Prague, 2002.- V. 16, №1.- P. 184.

13. Kaliuzhna, O. Kopanitsa, L. Mikhnova, T. Tatarchuk. The hormonal status in the androgenetic alopecia and the diseases of sebaceous glands in women of climacteric age // Ann Dermatol et Venerol.- Paris, 2002.- V.1, №129.- P. 400.