Близнюк Ганна Олександрівна. Обґрунтування принципів раціональної гігієни порожнини рота у хворих із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.
Анотація до роботи:
Близнюк Г.О. Обґрунтування принципів раціональної гігієни порожнини рота у хворих із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, м. Одеса, 2006.
Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню принципів догляду за порожниною рота хворими із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту, що полягають в застосуванні раціонального методу чистки зубів, використанні спеціальної зубної щітки і лікувально-профілактичних зубної пасти та зубного еліксиру, позначених як комплекс «Восход».
Обґрунтовано рецептури й розроблено нову зубну пасту «Восход універсал» і зубний еліксир «Восход» із введенням до складу рослинних екстрактів, вітамінів та інших біологічно активних речовин цілеспрямованої патогенетичної дії на тканини пародонта. Розроблено новий метод чистки зубів, що полягає в найбільш дбайливому відношенні до запалених ясен.
Проведені експериментальні та клінічні дослідження показали, що застосування розробленого комплексу індивідуальної гігієни порожнини рота поліпшує гігієнічний стан порожнини рота, сприяє більш швидкій ліквідації запального процесу в тканинах пародонта, нормалізації гомеостазу й мікробіоценозу порожнини рота, зниженню рівня ПОЛ й протеолітичної активності ротової рідини, ослабленню напруженості клітинних і гуморальних факторів місцевого імунітету порожнини рота, що дозволяє рекомендувати його для використання хворими із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту.
У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання, що полягає в підвищенні ефективності лікування хворих на генералізований пародонтит шляхом цілеспрямованого використання в період загострення захворювання комплексу методів і спеціально розроблених засобів лікувально-профілактичної гігієни порожнини рота.
1. Установлено, що при загостренні дистрофічно-запального процесу в пародонті у хворих на ГП поч.-I ступеня відзначається підсилення функції слинних залоз (збільшення швидкості салівації, р<0,01), інтенсифікація ПОЛ (зріст вмісту МДА на 14%, р<0,01) і виснаження антиоксидантної системи (зниження активності СОД, каталази (р<0,02) і глутатіонпероксидази (р<0,002), підвищення рівня ЗПА (р<0,02) та активності трансаміназ (АЛТ і АСТ, р< 0,05) у ротовій рідині, напруженість факторів клітинної (підвищення інтенсивності міграції лейкоцитів, р<0,01) та гуморальної (зріст рівня лізоциму, р<0,001, та зниження рівня SIgA, р<0,02) ланок місцевого імунітету порожнини рота. Виявлені метаболічні та імунологічні порушення призводять до значного погіршення клінічної картини ГП, що підтверджується зростанням показників усіх гігієнічних і пародонтальних індексів.
2. Визначено і запропоновано перелік складових елементів для догляду за порожниною рота при загостреному перебігу ГП: раціональна чистка зубів, спеціальна зубна щітка, спеціальні зубна паста й зубний еліксир, позначений як комплекс «Восход». Зубна паста «Восход універсал» містить екстракти лікарських рослин, вітаміни А и Е й мінеральні добавки. До складу еліксиру «Восход» включені екстракти ехінацеї пурпурової, ромашки, календули, шипшини, гвоздики, деревію, а також Е-амінокапронова кислота.
3. В експерименті на «перекисній» моделі пародонтиту в щурів встановлено, що застосування комплекту «Восход» сприяє зниженню протеолітичної активності ротової рідини (в 2,5 рази) і рівня перекисного окислення ліпідів у тканинах пародонта (на 55 %), а також пригнічує деструктивно-резорбтивні процеси в альвеолярній кістці (зниження ступеня атрофії альвеолярного відростка щелеп на 23 %).
4. Розроблено спосіб чистки зубів при загостреному перебігу ГП, що полягає в застосуванні зубної щітки зі спеціальними конструктивними особливостями, яка встановлюється під кутом до шийки зуба, і рухи, що чистять, здійснюються за певною схемою, що сприяє зменшенню болючих відчуттів (на 85%) і попереджає травмування запалених ясен. Найбільш ефективним є використання зубної щітки з бактерицидним ефектом (рівень мікробної обсіменінності ротової порожнини після чистки зубів зменшується в 2,7 рази).
5. Застосування комплексу «Восход» хворими із загостреним перебігом ГП поліпшує гігієнічний стан порожнини рота (проба Федорова-Володкіної зменшується більш, ніж в 2 рази й відповідає гарному гігієнічному стану), скорочує строки клінічного одужання в 2 рази й сприяє стійкій стабілізації процесу в пародонті (РМА через 6 місяців менше в 10 разів, ніж у групі порівняння).
6. Показано, що механізм лікувально-профілактичної дії комплексу «Восход» обумовлений рядом факторів: щадящою чисткою зубів, що зменшує травмування ясен; вираженою антимікробною, антиоксидантною (зменшення рівня МДА в 1,9 рази і підвищення активності каталази, глутатіонпероксидази і СОД), протизапальною (зменшення ЗПА в 4,5 рази) та імунокорегуючою (нормалізація рівня лізоциму і SIgA) діями на тканини пародонта та порожнини рота в цілому.
7. Зубна паста «Восход універсал» сприяє зниженню підвищеної чутливості шийок зубів у хворих на ГП, як у період активного лікування пародонтиту при загостренні захворювання, так і в період стабілізації (ефективність 100%).
Публікації автора:
Косенко К.Н., Близнюк А.А., Мозговая Н.В. Экспериментальное обоснование использования при заболеваниях пародонта лечебно-профилактического комплекса “Восход” для ухода за полостью рта // Вісник стоматології. – 2003. - № 1. – С. 2-4. Участь здобувача в проведенні експерименту на тваринах, узагальненні результатів, їх статистичній обробці, написанні статті.
Близнюк А.А. Клиническая эффективность нового метода чистки зубов у больных с обострившимся течением генерализованного пародонтита // Вісник стоматології. – 2006. – № 1. – С. 43-46
Терешина Т.П., Мозговая Н.В., Близнюк А.А. Эффективность зубной пасты «Восход Универсал» при заболеваниях тканей пародонта // Вісник стоматології. – 2000. – № 5. – С. 58-59. Здобувачем здійснені усі клініко-лабораторні долслідження, аналіз отриманих даних, статистична обробка, написання статті.
Косенко К.Н., Терешина Т.П., Деньга О.В., Близнюк А.А. Гиперчувствительность зубов и средства гигиены полости рта // Вісник стоматології. – 2002. – № 4. – С. 106-108. Автором проведено обстеження і лікування хворих, підбір засобів гігієни, аналіз результатів, написання статті.
7. Косенко К.Н., Терешина Т.П., Близнюк А.А. Несколько аспектов рационального применения средств гигиены полости рта // Дентальные технологии. – 2004. - № 6 (19). – С. 4-7. Участь дисертанта в аналізі наукової літератури і даних власних досліджень, підготовці статті до друку.
8. Близнюк А.А. Стратегия гигиены полости при обострении заболеваний пародонта // Материалы 1-й международной славянской конференции молодых ученых стоматологов. – Одесса. – 2002. – С. 13-14.
9. Близнюк Г.О. Вплив комплексу «Восход» на перекисне окислення ліпідів в умовах експериментального пародонтиту // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 80-річчю Харківської медичної академії післядипломної освіти. – Харків. – 2003. – С. 11.
10. Близнюк Г.О. Вплив комплексу «Восход» на імунологічні показники ротової порожнини хворих на генералізований пародонтит, що загострився // Матеріали ІІ (ІХ) з’їзду Асоціації стоматологів України. – Київ. – 2004. - С. 196.
11. Застосування сучасних засобів гігієни для догляду за порожниною рота при захворюваннях пародонта: Метод. рекомендації /Терешина Т.П., Косенко К.М., Чумакова Ю.Г., Мозгова Н.В., Близнюк Г.О., Мезінова Л.Г. – Одеса, 2002. – 28 с.
12. Експериментальне вивчення токсичної дії та специфічної ефективності засобів для догляду за порожниною рота: Метод. рекомендації /Терешина Т.П., Косенко К.М., Левицький А.П., Мозгова Н.В., Близнюк Г.О. – Київ, Фарм. центр МОЗ України, 2003. – 42 с.
13. Клиническое изучение средств для ухода за полостью рта: Метод. рекомендации /Косенко К.Н., Терешина Т.П., Левицкий А.П., Мозговая Н.В., Близнюк А.А. – Киев, Фарм. центр МЗ Украины, 2004. – 29 с.