Швець Андрій Володимирович. Обґрунтування психофізіологічних критеріїв прогнозування професійної придатності військових пілотів до участі у миротворчих операціях : Дис... канд. наук: 14.02.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Швець А.В. Обґрунтування психофізіологічних критеріїв прогнозування професійної придатності військових пілотів до участі у миротворчих операціях. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01. – Гігієна. – Інститут медицини праці АМН України, Київ, 2007.
Представлено нові підходи до вирішення актуальної гігієнічної проблеми щодо прогнозування професійної придатності військових пілотів до участі у миротворчих операціях. Оцінено працю миротворців льотного складу в Ліберії за параметрами шкідливості, важкості та напруженості. Виділено три інтегральні факторні моделі, що характеризують професійно важливі психофізіологічні, психологічні, соціально-значимі якості вертольотчиків-миротворців і кореспондують з факторними моделями ефективності професійної діяльності. Виявлені особливості особистісних характеристик пілотів для забезпечення успішної миротворчої діяльності. На основі вивчення професійно важливих психофізіологічних і особистісних якостей розроблено детальний багаторівневий алгоритм прогнозування професійної придатності вертольотчиків до участі у миротворчих операціях з використанням системи інтегральних рейтингових оцінок.
У дисертаційній роботі на основі урахування умов та характеристик праці вертольотчиків українських миротворчих контингентів здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано оригінальне практичне вирішення гігієнічної проблеми професійного психофізіологічного відбору, яка складається з встановлення зовнішніх індикаторів ефективності праці, виявлення комплексу професійно важливих якостей, обґрунтування застосування рейтингового підходу для їх інтеграції та визначення критеріїв професійної придатності.
Встановлено, що інформаційний фактор займає ключове місце у формуванні робочого навантаження пілота. Виявлено, що діяльність вертольотчиків українського миротворчого контингенту, яка відбувається в умовах жарко-вологого клімату, характеризується тісним зв’язком (коефіцієнт детермінації 42–82%) комплексу дискомфортних тепловідчуттів (температури, вологості та рівня пристосування до умов праці) з інформаційними компонентами праці, що свідчить про значимість цих показників для визначення рівня теплового комфорту. Підвищена емоційна напруга, наявність страху та тривоги у миротворців пов’язані з можливістю шкідливого впливу представників фауни та флори африканського континенту на їх організм. За показниками важкості, шкідливості та напруженості праця вертольотчиків українського миротворчого контингенту відповідає класу 3.3. згідно до «Гігієнічної класифікації праці...» (2001 р.).
Встановлено, що психофізіологічні, психологічні та соціально-психологічні категорії професійно важливих якостей вертольотчиків миротворчого контингенту формують групу інтегральних незалежних професійно важливих факторів, найбільш вагомими з яких є: «динамічне формування уваги» (30,5%), «ефективність колективної праці» (33,1%), та «активна життєва позиція» (33,4%).
Виявлений комплекс незалежних інтегральних факторів, що на 62,2% детермінує ефективність професійної діяльності вертольотчиків миротворців, складається з факторів «професійної стресостійкості» (24,6%), «якості концентрації уваги» (20%) і «надійності діяльності» (17,6%). Розроблено критерії віднесення миротворців до груп «придатних» та «умовно придатних».
Встановлено особливості дії компонентів «когнітивності», «темпоральності» та «рівня професійної придатності» на якість переробки інформації. При дії компонента «темпоральності» якість виконання завдання не змінюється в досить широкому діапазоні, а діє тільки компонент «рівня професійної придатності» (21,4%; р<0,001). При дії компонента «когнітивності» його вплив є суттєвим (11,4 та 17,9% відповідно для кожного з рівнів професійної придатності; p<0,05 та p<0,01), як і вплив компонента «рівня професійної придатності» (34,4%; р<0,001). Комбінований вплив компонентів «когнітивності» та «темпоральності» призводить до суттєвішого зменшення якості переробки інформації (15% і 52%; p<0,05 та p<0,001) та дії компонента «рівня професійної придатності» (21,5%; p<0,001).
Показано, що для прогнозування трьох найважливіших компонентів ефективності професійної діяльності вертольотчиків-миротворців найбільш інформативно використовувати інтегральні характеристики, які створені шляхом застосування спеціальної послідовності психофізіологічних завдань різної складності з застосуванням рейтингового підходу (D=26-53%).
Визначено особливості особистісного портрету вертольотчиків-миротворців, які характеризується високою активністю, достатньою емоційною стійкістю, яскравою підконтрольною емоційною реакцією, прагненням до високих досягнень, виправданим ризикуванням при достатній стресостійкості. Розроблені розв’язувальні правила достатні для прогнозу професійної придатності.
Розроблений алгоритм застосування комплексу психофізіологічних та математичних прийомів для оцінки рівня професійної придатності військовослужбовців льотного складу дозволив збільшити надійність прогнозування до 80%.
Публікації автора:
Статті у наукових провідних виданнях, затверджених ВАК України:
Кальниш В.В., Швець А.В. Особливості проведення професійного психофізіологічного відбору слухачів з застосуванням рейтингового підходу // Військова медицина України. - 2004.– Т.4, №3.– С. 74-80 (проведено дослідження, аналіз результатів, підготовлено рукопис статті).
Швець А.В. Аналіз особистісних характеристик військовослужбовців льотного складу в професійному відборі миротворчих сил // Український журнал з проблем медицини праці. – 2006.– №3.– С. 32-36.
Швець А.В., Кальниш В.В. Дослідження умов і характеру праці, їх впливу на психофізіологічний статус українських миротворців у Ліберії та Іраку // Український журнал з проблем медицини праці. – 2007.– №1.– С.41-47 (проведення дослідження, математична обробка, аналіз і узагальнення результатів, участь у написання та оформленні статті і формуванні висновків).
Швець А.В., Кальниш В.В. Дослідження умов і характеру праці та їх впливу на психофізіологічний статус українських миротворців у Ліберії та Іраку (повідомлення друге) // Український журнал з проблем медицини праці. – 2007.– №2.– С.47-54 (проведення дослідження, математична обробка, аналіз і узагальнення результатів, участь у формуванні висновків).
Швець А.В., Лук’янчук І.А. Фізіолого-гігієнічна характеристика умов професійної діяльності військовослужбовців миротворчих контингентів ЗС України // Проблеми військової охорони здоров'я: Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. – К.– 2006. - Вип. 16. – С. 382-387 (задум, проведення дослідження, математична обробка, аналіз і узагальнення результатів, участь у написанні та оформленні статті та формуванні висновків).
Швець А.В., Кальниш В.В. Особливості визначення адекватної складності тестових завдань для оцінки розумової працездатності // Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. – К.– 2006. – Вип. 15. – С. 553-559 (проведення дослідження, аналіз і узагальнення результатів, участь у написанні статті та формуванні висновків).
Швец А.В. Особенности условий труда украинских миротворцев в Либерии и Ираке // Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. – К.– 2007. – Вип. 18. – С. 358-368.
Швець А.В., Кальниш В.В. Ефективність професійної діяльності та її зв’язок з психофізіологічними характеристиками українських миротворців // Військова медицина України. - 2007.– Т.7, №1-2.– С. 47-55 (проведення дослідження, аналіз результатів, підготовка рукопису статті).
Варус В.І., Швець А.В., Губенко А.М., Губенко В.П. Аспекти адаптаційного процесу у військовослужбовців українського миротворчого контингенту // Довкілля та здоров’я. – 2007.– Т.42, №3.– С. 66-70 (проведення дослідження, математична обробка, аналіз і узагальнення результатів, участь у написанні та оформленні статті та формуванні висновків).
Кальниш В.В., Швець А.В. Психофізіологічні особливості вертольотчиків українського миротворчого контингенту // Військова медицина України. - 2007.– Т.7, №3.– С. 80-87 (проведення дослідження, аналіз результатів, підготовка рукопису статті).
Кальниш В.В., Швець А.В. Психофізіологічні особливості якості виконання завдань при збільшенні їх складності // Фізіологічний журнал. –2007.– Т.53, №5.– С. 99-108 (проведено дослідження, аналіз результатів, підготовлено рукопис статті).
Кальниш В.В., Швець А.В. Особливості психофізіологічного прогнозування професійної придатності українських миротворців, діяльність яких здійснюється в умовах жарко-вологого клімату // Гігієна населених міць.–К.–2007. – Вип. 49. – С. 212-220 (проведення дослідження, математична обробка, узагальнення результатів, участь у написанні статті та формуванні висновків).
Публікації в інших наукових виданнях:
Кальниш В.В., Швець А.В. Психофізіологічні аспекти діяльності військовослужбовців миротворчого контингенту Збройних Сил України // Наука і оборона. – 2006.-№4.– С.38-43 (аналітичний огляд літературних джерел, участь у написання та оформленні статті і формуванні висновків).
Озерянський А.А, Швець А.В., Лук’янчук І.А. Дизадаптаційний синдром у військовослужбовців українського миротворчого контингенту// Наука і оборона. – 2006.-№3– С.43-49 (задум, проведення дослідження, математична обробка, аналіз і узагальнення результатів, участь у написанні та оформленні статті і формуванні висновків).
Швець А.В., Лук’янчук І.А. Аналіз агресивних проявів військовослужбовців в професійній діяльності українського миротворчого контингенту // Матеріали наукової конференції молодих вчених Української військово-медичної академії (26-27 травня 2006 р.).– К.: УВМА.– 2006. – С.108. (проведення дослідження, математична обробка результатів, написання і оформлення тез).
Швець А.В. Створення рейтингової системи оцінки професійної придатності військово-медичних спеціалістів // Матеріали наукової конференції молодих вчених Української військово-медичної академії (14-15 травня 2004 р.).– К.: УВМА. –2004. –С.38-39.
Пашковський С.М., Швець А.В. Особливості проведення психофізіологічної експертизи вертольотчиків для участі у миротворчих місіях // Матеріали наукової конференції молодих вчених Української військово-медичної академії (25-26 травня 2007 р.).– К.: УВМА. –2007. –С.37-38 (задум, проведення дослідження, математична обробка результатів, написання і оформлення тез).
Удосконалення системи психофізіологічного контролю за льотним складом, який залучається до міжнародних миротворчих операцій // Методичні рекомендації / В.І.Варус, В.В. Кальниш, А.В. Швець та ін. – К.: НДІ ПВМ ЗС України, 2007.– 40с. (задум, огляд літературних джерел, участь у написанні та оформленні методичних рекомендацій).
Швец А.В. Биоэтические аспекты профессионального отбора: настоящее как жертва для будущего // Матеріали Третього національного конгресу з біоетики з міжнародною участю (8-11 жовтня 2007 р.).– К. –2007. –С.118.