Зюков Олег Леонідович. Обґрунтування структурно-процесного підходу до управління якістю стаціонарної медичної допомоги онкологічним хворим в Україні : Дис... д-ра наук: 14.02.03 - 2009.
Анотація до роботи:
Зюков О.Л. Обґрунтування структурно-процесного підходу до управління якістю стаціонарної медичної допомоги онкологічним хворим в Україні. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 - соціальна медицина. - Національний медичний університет імені О. О. Богомольця Міністерства охорони здоров’я України, Київ, 2009.
Дисертацію присвячено питанням обґрунтування підходів до управління якістю в охороні здоров’я України шляхом системного удосконалення процесів і структури медичного обслуговування на різних рівнях надання медичної допомоги (медичний заклад - територіальна система охорони здоров’я), базуючись на сучасній концепції безперервного поліпшення якості.
Досліджено закономірності та особливості організації радикального протипухлинного хірургічного лікування онкологічних хворих у стаціонарних умовах в Україні і на регіональних рівнях та основні фактори, що впливають на якість їх медичного обслуговування. Розроблена і апробована концептуальна модель безперервного поліпшення якості медичної допомоги шляхом проведення організаційного експерименту на рівні окремого лікувально-профілактичного закладу та аналітично-порівняльного дослідження (квазіексперименту) якості медичного обслуговування хворих у стаціонарах онкологічних спеціалізованих і багатопрофільних лікувальних закладів за різними критеріями якості (тривалість і якість життя, задоволеність пацієнтів і медичного персоналу, експертна оцінка адекватності допомоги).
В роботі вирішено актуальну наукову проблему щодо підвищення якості стаціонарної медичної допомоги онкологічним хворим в Україні шляхом удосконалення механізмів управління якістю з використанням структурно - процесного підходу. Встановлено закономірності та особливості організації радикального хірургічного лікування онкологічних хворих і основні фактори, що впливають на якість їх медичного обслуговування. Розроблено та апробовано концептуальну модель безперервного поліпшення якості медичної допомоги. Доведено, що підвищення результативності системи охорони здоров’я можна досягти поєднанням перетворень процесів і структури на різних рівнях медичної допомоги (медичний заклад - територіальна система охорони здоров’я).
1. Аналіз міжнародного та вітчизняного досвіду засвідчив, що необхідність запровадження нових підходів до управління якістю медичного обслуговування населення в Україні, обумовлена як негативними тенденціями у стані здоров’я населення, його низькою задоволеністю якістю медичної допомоги на фоні дефіциту і нераціонального використання ресурсів, так і обмеженістю існуючих у країні механізмів забезпечення та оцінки якості щодо комплексного вирішення проблеми, в тому числі при проведенні структурних перетворень у стаціонарному секторі.
2. Встановлено на масиві даних обласних канцер-реєстрів (41614 випадків) переважання в структурі технологій радикального протипухлинного лікування хірургічних втручань як монометоду (47,5±0,3 % випадків) та його комбінацій з променевою терапією (21,6±0,2 %). Більшість курсів променевої (70,7±0,3 %) і хіміотерапії (68,6±0,2 %) проводиться у віддаленому післяопераційному періоді.
3. Визначено, що місце виконання радикальних хірургічних втручань чітко не регламентовано нормативно-правовими актами; в реальних умовах склалися два варіанти регіональної організації стаціонарної допомоги – переважна централізація (понад 90 %) обсягу допомоги на рівні спеціалізованих онкологічних закладів і змішана форма, коли допомога надається у різних типах ЛПЗ, в тому числі - (понад 30 %) у високоспеціалізованих відділеннях (урологічних, проктологічних тощо) багатопрофільних лікарень третинного і вторинного рівня. Близько 2/3 втручань (63,6-76,7%) за більшістю локалізацій проводяться у спеціалізованих онкологічних закладах, решта (30,9-18,2 %) - у високоспеціалізованих відділеннях багатопрофільних лікарень, що, в основному, відповідає структурі розміщення ліжкового фонду для онкологічних хворих; лише 5 % хірургічних втручань виконуються у непрофільних стаціонарах загально лікувальної мережі.
4. Встановлено на репрезентативній виборці (366 закінчених випадків радикального хірургічного лікування хворих на ЗН ведучих локалізацій), що обсяг і склад діагностичних досліджень, хірургічного лікування та його комбінацій з іншими видами протипухлинної терапії (променевої і/або хіміотерапії) за основним захворюванням у понад 94 % випадків є адекватним і достовірно не розрізняється по типах ЛПЗ. Виявлено, що комплексність лікування хворих з урахуванням супутньої патології (66,9 % пацієнтів) та ускладнень (13,7 %) більшою мірою забезпечується у стаціонарах багатопрофільних лікарень, завдяки наявності в них відповідних ресурсів: адекватність діагностичних і лікувальних заходів з приводу супутніх захворювань становить 90,6-94,4 % у багатопрофільних лікарнях проти 75-82,2 % (p<0,01) в спеціалізованих онкологічних закладах; 3,8 % хворих з ускладненнями із спеціалізованих онкологічних закладів переводять для подальшого лікування до лікарень загально лікувальної мережі.
5. Визначено, що різні учасники лікувально-діагностичного процесу (пацієнти, медичний персонал, організатори охорони здоров’я) виявляють різний рівень задоволеності ЯМД в цілому та її аспектами: повністю задоволеними були 68,5 % пацієнтів (середній бал за чотирибальною шкалою - 3,59±0,08), 24,2 % практикуючих лікарів (3,05±0,06), 15,0 % керівників закладів (2,70±0,16). Серед основних причин незадоволення – недостатнє оснащення стаціонару необхідним обладнанням і забезпечення медикаментами, обмеження для надання комплексної допомоги в спеціалізованих онкологічних закладах з приводу супутніх захворювань та ускладнень, недостатній рівень інформування пацієнтів про захворювання, ефективність операції та надання рекомендацій після виписки у багатопрофільних лікарнях.
6. Розроблено і запропоновано модель управління ЯМД, яка базується на сучасній концепції безперервного поліпшення якості. Принциповою особливістю даної моделі є: зосередженість на обґрунтуванні оптимальних управлінських рішень щодо шляхів подолання проблем і досягнення цілей, пов’язаних з якістю; структурно-процесний підхід до внесення змін у систему якості медичної допомоги (у процес медичної допомоги, у структуру або у процес і пов'язану з ним структуру); послідовне залучення різних рівнів системи охорони здоров'я – від удосконалення процесів надання медичної допомоги на рівні окремого лікувального закладу до оптимізації структури медичного обслуговування на територіальному або державному рівні.
7. Встановлено, що удосконалення процесів надання медичної допомоги у рамках програми управління якістю на рівні окремого лікувального закладу дозволяє частково збільшити доступність хірургічної допомоги шляхом збільшення кількості радикальних втручань (з 63,6±1,5 % до 76,9±1,6 %; p<0,001) і підвищення обґрунтованості профільної госпіталізації, поліпшити кінцеві показники діяльності (число операцій, пов'язаних з ускладненнями, зменшилося з 25,2±1,3 % до 17,3±1,4 %; p<0,001), проте свідчить про обмеженість можливостей для істотного підвищення якості.
8. За даними порівняльного аналізу виявлено, що тип ЛПЗ, де проводиться радикальне хірургічне лікування, суттєво не впливає на результативність лікування онкологічних хворих. Незалежно від місця проведення РХЛ, суттєвий вплив (p<0,05) на зменшення виживаності онкологічних хворих мають локалізація пухлин (коефіцієнт кореляції r= 0,13), стадія захворювання (r= 0,29) і вік хворих (r= 0,13); на рівень якості життя – соціальні фактори (r= 0,180,32), перебіг післяопераційного періоду та тривалість госпіталізації (r= 0,200,31); на задоволеність хворих – ступінь покращення стану здоров’я на момент виписки із стаціонару (r= 0,26) і неврегульоване залучення коштів пацієнтів на проведення діагностичних досліджень та лікувальних маніпуляцій (r= -0,18).
9. Дослідженням визначено, що залучення до процесу надання допомоги онкологічним хворим шпитальних ресурсів ЛПЗ різної підлеглості, ієрархічного рівня і спеціалізації може сприяти істотному підвищенню якості, зокрема доступності медичної допомоги (зменшення дефіциту ліжок з 53,3±1,6 % при централізованому варіанті до 34,4±1,2 % при змішаному; p<0,001), за умов: наявності відповідно підготовленого персоналу, достатнього обсягу проведення втручань, можливості при необхідності одержати комбіноване/ комплексне протипухлинне лікування у найближчому перед- або післяопераційному періоді (близько 18 % випадків, переважно при новоутвореннях молочної залози), можливості отримання хворими кваліфікованої допомоги з боку фахівців різного профілю у зв'язку з ускладненням хірургічного лікування або загостренням супутніх захворювань (16 %, переважно для пацієнтів старшого віку з супутньою патологією). Такі підходи підтримує більшість практикуючих лікарів (77,3±2,9 %) всіх типів ЛПЗ.
10. На прикладі медичного обслуговування онкологічних хворих, які потребують радикального хірургічного лікування, шляхом проведення організаційного експерименту на базі окремого закладу і квазіексперименту на територіальному рівні з використанням порівняльного аналізу доведено дієвість запропонованої моделі безперервного поліпшення якості медичної допомоги на основі структурно-процесного підходу.
11. Розроблено та запропоновано комплекс заходів щодо застосування структурно-процесного підходу до управління якістю медичної допомоги на основі концепції безперервного поліпшення якості, впровадження якого при здійсненні перетворень у системі охорони здоров’я або її окремих службах дозволить забезпечити ефективне вирішення нагальних проблем якості медичного обслуговування і таким чином підвищити загальну результативність системи – її вплив на показники здоров’я населення. Об’єктом такого підходу на рівні медичного закладу повинно бути перш за все удосконалення процесів надання медичної допомоги, на територіальному рівні – оптимізація структури медичного обслуговування, що забезпечить цільову спрямованість, сполученість та певну послідовність перетворень – медичний заклад -територіальна система охорони здоров’я.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України
(* - особистий внесок здобувача):
Лехан В. Н. Проблемы организации специализированной помощи онкологическим больным с IV стадией заболевания / В. Н. Лехан, Д. Д. Дячук, О. Л. Зюков // Медицинские вести. - 1997. - № 2. - С. 36 - 38.
(* - участь у розробці концепції дослідження, написанні статті).
Лехан В. М. Демографічна та онкологічна ситуація в Україні і Херсонській області / В. М. Лехан, О. Л. Зюков, Д. Д. Дячук // Медичні перспективи. - 2002. - Т. VII, № 3. - С. 113 - 117.
(* - проведено аналіз літератури, визначено проблеми, взято участь у написанні статті).
Якість життя в медичних дослідженнях: ( огляд літератури) / В. М. Лехан, А. В. Іпатов, А. П. Гук, О. Л. Зюков // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2004. - № 1. - С. 57 - 61.
(* - проведено збір літературних джерел та їх аналіз, взято участь у оформленні статті).
Лехан В. М. Проблеми використання ліжкового фонду для надання допомоги онкологічним хворим в Україні / В. М. Лехан, О. Л. Зюков, О. М. Ліщишина // Охорона здоров'я України. - 2005. - № 3 - 4 (18 - 19). - С. 72 - 75.
(* - проведено збір матеріалу, взято участь в обробці матеріалів дослідження, обговоренні результатів, написанні статті).
Зюков О. Л. Задоволеність онкологічних хворих якістю медичної допомоги в хірургічних стаціонарах / О. Л. Зюков // Медичні перспективи. - 2005. - Т. X, № 4. - С.139 - 144.
Лехан В. М. Порівняльна оцінка задоволеності онкологічних хворих якістю медичної допомоги в хірургічних стаціонарах / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2005. - № 4. - С. 57 - 62.
(* - організовано і проведено збір матеріалу, його обробку, взято участь у написанні та оформленні статті).
Зюков О. Л. Порівняльний аналіз онкологічної ситуації в Україні та на регіональних рівнях / О. Л. Зюков // Медичні перспективи. - 2006. – Т. XI, № 2. - С. 129 - 133.
Лехан В. М. Якість життя як критерій якості медичної допомоги / В. М. Лехан, О. Л. Зюков, А. В. Іпатов // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2006. - № 3. - С. 95 - 100.
(* - здійснено постановку проблеми, проведено аналіз літератури та оформлено статтю).
Лехан В. М. Порівняльна оцінка якості життя онкологічних хворих як індикатор якості медичної допомоги в хірургічних стаціонарах різного типу / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2006. - № 4. - С. 51 - 55.
(* - організовано і проведено збір матеріалу, його обробка, написано статтю).
Зюков О. Л. Задоволеність онкологічних хворих якістю подання інформації як критерію реалізації прав пацієнтів / О. Л. Зюков // Охорона здоров'я України. - 2007. - № 1 (25). - С. 175 - 176.
Зюков О. Л. Стан та використання регіонального ліжкового фонду для організації радикального протипухлинного лікування / О. Л. Зюков // Медичні перспективи. - 2007. - Т. XII, № 2. - С.155 - 160.
Зюков О. Л. Сучасні підходи до визначення змісту поняття «якість медичної допомоги» / О. Л. Зюков // Охорона здоров'я України. - 2007. - № 3 - 4 (27 - 28). - С. 54 - 59.
Карабелеш Є. Є. Сучасні підходи до управління якістю медичної допомоги в умовах клінічної лікарні / Є. Є. Карабелеш, О. Л. Зюков, І. С. Полінчук // Вісник морської медицини. - 2007. - № 2 (36). - С. 31 - 37.
(* - організовано проведення збору матеріалу, його обробка, написання статті).
Порівняльна оцінка результативності радикального протипухлинного лікування онкологічних хворих у лікувально - профілактичних закладах різних типів / В. М. Лехан, О. Л. Зюков, І. О. Губар, Г. М. Донченко // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2007. - № 2. - С. 12 - 16.
(* - організовано і проведено збір матеріалу, експертну оцінку, обробку та інтерпретацію результатів експертизи).
Зюков О. Л. Аналіз факторів, що впливають на різні характеристики якості медичної допомоги / О. Л. Зюков // Науковий вісник Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. - 2008. - № 1(16). - С. 91 - 95.
Зюков О. Л. Ефективність впровадження програми управління якістю медичної допомоги онкологічним хворим / О. Л. Зюков // Лікарська справа. - 2008. - № 1. - С.119-123.
Зюков О. Л. Задоволеність медичного персоналу хірургічних стаціонарів якістю медичного обслуговування онкологічних хворих / О. Л. Зюков // Медичні перспективи. – 2008. – Т. ХІІІ, № 1. – С.111 – 118.
Лехан В. М. Аналіз форм організації медичної допомоги онкологічним хворим, що потребують радикального протипухлинного лікування / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2008. - Т. 12, № 1. - С. 10 - 15.
(* - проведено аналіз літератури, визначено проблеми, виконано аналіз результатів, написано статтю).
Лехан В. М. Порівняльна оцінка задоволеності персоналу якістю медичного обслуговування онкологічних хворих у хірургічних стаціонарах / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2008. - № 1. - С. 25 - 31.
(* - проведено збір експериментального матеріалу, взято участь у обробці матеріалів дослідження, обговоренні результатів, сформульовано висновки).
Лехан В. М. Сучасна модель управління якістю медичної допомоги в Україні (структурно - процесний підхід) / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Охорона здоров'я України. - 2008. - № 1(29). - С. 28 - 33.
(* - взято участь у розробці концепції моделі, аналізі літературних джерел, написанні статті).
Зюков О. Л. Аналіз результатів організаційного експерименту з управління якістю медичної допомоги онкологічним хворим / О. Л. Зюков // Медичні перспективи. - 2008. – Т ХІІІ., № 2. - С. 126- 130.
Зюков О. Л. Порівняльний аналіз різних моделей управління якістю медичної допомоги / О. Л. Зюков // Україна. Здоров'я нації. - 2008. - № 2. – С.159 - 163.
Лехан В. М. Порівняльний аналіз думок організаторів охорони здоров'я і практикуючих лікарів на проблему якості медичного обслуговування онкологічних хворих / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2008. - № 2. - С. 22 – 27.
(* - проведено аналіз літератури, організовано і проведено збір матеріалу, проаналізовано результати, сформульовано висновки).
Експертна оцінка якості медичної допомоги онкологічним хворим у хірургічних стаціонарах. / О. Л. Зюков, І. Г. Образцов, Р. М. Молчанов, С. О. Гришко, І. С. Полінчук, В. О. Жердзицький // Охорона здоров'я України. - 2008. - № 2.- С. 38 - 42.
(* - організовано і проведено збір матеріалу, його обробка, написання статті).
Лехан В. М. Застосування принципів доказового менеджменту для прийняття управлінських рішень щодо підвищення якості медичної допомоги / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Науковий вісник Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. - 2008. - № 2-3 (18-19). – С 66 - 69.
(* - проведено аналіз літератури, визначено проблеми, написано статтю).
Лехан В. М. Наукове обґрунтування підходів до управління якістю стаціонарної спеціалізованої медичної допомоги на принципах доказового менеджменту / В. М. Лехан, О. Л. Зюков // Україна. Здоров’я нації. – 2008. - № 3 - 4. – С.174-177.
(* - проведено аналіз літератури, визначено проблеми, написано статтю).
В інших виданнях:
Зюков О. Методический подход к изучению мнения населения о медицинском обслуживании / О. Зюков // Главный врач. – 2001. - № 11. – С. 29 – 34.
Задоволеність онкологічних хворих якістю медичної допомоги в хірургічних стаціонарах / О. Л. Зюков, Л. Я. Самчинська, Р. М. Романова, В. М. Шуть, Л. М. Бровко, І. В. Сокур // Головна медична сестра. – 2005. - № 6. – С.13 – 17.
(* - здійснено постановку проблеми, збір матеріалу, його обробку, написання статті).
Зюков О. Методичні підходи щодо розробки соціологічного опитування задоволеності пацієнтів якістю медичної допомоги (маркетингове дослідження) / О. Зюков // Головна медична сестра. – 2006. - № 2. – С. 10 – 17.
Зюков О. Менеджмент якості сестринської допомоги / О. Зюков // Головна медична сестра. – 2006. - № 6. – С. 22 – 24.
Зюков О. Л. Вплив сестринського догляду на рівень якості життя онкологічних хворих / О. Л. Зюков // Головна медична сестра. – 2007. - № 8. – С. 13 – 15.
Лехан В. М. Порівняльна характеристика обсягів і структури радикального протипухлинного лікування в медичних закладах різних типів / В. М. Лехан, О. Л. Зюков, І. О. Губар // Україна. Здоров’я нації. – 2007. - №1. – С. 67 – 71.
(* - проведено аналіз літератури, визначено проблеми,виконано аналіз результатів, написано статтю).
Зюков О. Л. Аналіз факторів, що впливають на результативність радикального противопухлинного лікування онкологічних хворих в лікувально – профілактичних закладах різних типів / О. Л. Зюков // Україна. Здоров’я нації. – 2007. - № 3-4.
Управление качеством медицинской помощи с использованием программы оценки по клиническим индекаторам / Е. Е. Карабелеш, О. Л. Зюков, Е. И. Волошина, И. С. Полинчук, А. А. Землянкин, В. В. Селищев, В. В. Панов, С. Е. Подлесный, С. Н. Арбузова // Главный врач. – 2007. - №7(75). – С.29 – 40.
(* - розроблено структуру програми, організовано і проведено збір матеріалу, його обробку, написання статті).
Інформаційні листи:
Організаційні форми і структури паліативної медичної допомоги онкологічним хворим у термінальний період життя / Уклад.: В. М. Лехан, Д. Д. Дячук, О. Л. Зюков, І. О. Губар : інформаційний лист з проблеми «Соціальна гігієна». – К., 2003. – Вип.2, № 105. – 4 с.
Лехан В. М. Оцінка задоволеності хворих якістю медичної допомоги в хірургічних стаціонарах / Уклад.: В. М. Лехан, О. Л. Зюков : інформаційний лист з проблеми «Соціальна гігієна та організація охорони здоров’я». – К., 2007. – Вип.8, № 70. – 4 с.
Зюков О. Л. Управління якістю медичної допомоги у хірургічних стаціонарах з використанням програми оцінки якості за клінічними індикаторами / Уклад.: О. Л. Зюков, Є. Є. Карабелеш : інформаційний лист з проблеми «Соціальна гігієна та організація охорони здоров’я». – К., 2008. – Вип.1, № 100. – 4 с.
Посібники:
Організація роботи лікаря загальної практики (сімейного лікаря) / [В. М. Лехан, А. В. Іпатов, Е. В. Борвінко, Л. В. Крячкова, О. Л. Зюков].- Дніпропетровськ: АРТ – ПРЕС, 2002. – 370 с.
(* - проведено збір, аналіз та обробку матеріалу з питання забезпечення якості медичної допомоги, написання 6-го розділу, складання контрольних питань до розділу)
Епідеміологічні методи вивчення неінфекційних захворювань: навч. посібник / [В. М. Лехан, Ю. В. Вороненко, О. П. Максименко, О. Л. Зюков, І. О. Губар]. – Дніпропетровськ: АРТ – ПРЕС, 2004. – 184 с.- (Рекомендовано Центральним методичним кабінетом з вищої медичної освіти МОЗ України для студентів вищих медичних навчальних закладів III – IV рівнів акредитації та лікарів (протокол №1 від 10.02. 2004 р.).
(* - виконано збір, аналіз, систематизацію матеріалу з питань клінічної епідеміології, написання 2-го розділу).