Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Макарюк Олексій Васильович. Обґрунтування управлінських рішень в умовах неповної визначеності в системі менеджменту підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Макарюк О.В. Обґрунтування управлінських рішень в умовах неповної визначеності в системі менеджменту підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (виробництво машин та устаткування; хімічне виробництво) – Сумський державний університет, Суми, 2008.

У дисертації досліджено теоретико-методичні основи процесу обґрунтування прийняття управлінських рішень в умовах невизначеності середовища господарювання. Розглянуто форми та види невизначеності та досліджено вплив чинників невизначеності на діяльність суб’єктів господарювання. Проаналізовано шляхи зниження ступеня невизначеності та можливість їх застосування на різних фазах економічного циклу.

Проаналізовано процес прийняття рішень на підприємстві. Обґрунтовано алгоритм прийняття управлінських рішень, що базується на оцінці якості критеріїв прийняття рішень. Запропоновано показники оцінки якості критеріїв з урахуванням фази економічного циклу та пріоритетів розвитку підприємства. Обґрунтовано можливість застосування експертних оцінок при прийнятті управлінських рішень та запропоновано показники оцінки якості експерта.

Проведено дослідження діяльності промислових підприємств. Шляхом математичного моделювання побудовані виробнича функція та платіжні матриці і проведено вибір альтернатив прийняття рішень. Із застосуванням запропонованих показників оцінено якість критеріїв та обрано оптимальні з них, які відповідають вимогам щодо якості.

Обґрунтовані та запропоновані методичні підходи щодо оптимізації господарської діяльності підприємств в умовах невизначеності середовища господарювання з метою забезпечення стабільного розвитку. Запропоновані підходи апробовано на промислових підприємствах та доведено їх ефективність.

За результатами проведеного дослідження проблем впливу невизначеності середовища господарювання на процес обґрунтування прийняття управлінських рішень зроблено такі висновки.

1. Встановлено, що невизначеність середовища господарювання – це неусувна характеристика ринкового середовища, пов’язана з тим, що на ринкові умови здійснює певний вплив велика кількість факторів різноманітної природи та спрямованості, які не можуть бути об’єктивно оцінені та враховані у кількісному виразі. Щодо суб’єктів господарських відносин невизначеність характеризується як їх непередбачена поведінка у процесі прийняття рішень, пов’язаних з реакцією на вплив зовнішніх або внутрішніх факторів.

2. Доведено, що фактори невизначеності проявляються на всіх рівнях економічних систем по-різному. Запропоновано класифікаційні ознаки форм та видів невизначеності. Відокремлена та уточнена економічна сутність таких категорій, як "невизначеність" та "ризик".

3. Систематизовані групи суб’єктів господарювання у створенні ситуації невизначеності та проаналізовані їх функції. Запропоновані класифікаційні ознаки щодо поділу суб’єктів на групи стосовно до ситуації невизначеності.

4. Розглянуто основні шляхи зниження ступеня невизначеності та надано рекомендації щодо їх застосування залежно від фази економічного циклу, на якій знаходиться суб’єкт господарювання. Доведено, що основними шляхами протидії ситуації невизначеності є державна підтримка суб’єктів господарювання і перехід до ринку досконалої конкуренції, ліквідація асиметрії інформації та контроль за темпами науково-технічного прогресу.

5. Запропоновано схему прийняття управлінських рішень, що базується на розроблених показниках оцінки якості критеріїв з урахуванням пріоритетів розвитку підприємства. Зазначена система показників складається з показника маси прибутку за певним критерієм, ступеня ризикованості та точністю прогнозування. Даний алгоритм дає змогу контролювати хід реалізації рішення від постановки мети до отримання кінцевого результату.

6. Удосконалено систему показників оцінки якості експертів при визначенні пріоритетів розвитку підприємства. Даний підхід базується на врахуванні таких факторів, як самооцінка та взаємооцінка експерта, а також рівень достовірності його практичних рекомендацій.

7. Розроблено методичні підходи до оптимізації господарської діяльності підприємств з метою забезпечення стабільного розвитку. Дані підходи спрямовані на мінімізацію дисперсії відносних величин ефективності виробництва, що дасть змогу забезпечити стабільний розвиток суб’єкта господарювання через можливість використання стратегічного планування.

8. Надані та обґрунтовані практичні рекомендації щодо вдосконалення процесу прийняття управлінських рішень на підприємствах. Виявлені основні критерії, які найбільш відповідають сучасним вимогам щодо прийняття управлінських рішень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Макарюк А.В. Основные пути снижения степени неопределенности субъектами предпринимательской деятельности//Механизм регулирования экономики. – 2006. – №1. – С. 122–128. (0,57 д.а.).

2. Макарюк А.В. Фактор неопределенности в предпринимательской деятельности//Механизм регулирования экономики. – 2004. – №4. – С. 249–254 (0,48 д.а.).

3. Макарюк О.В. Застосування математичних методів для визначення оптимального варіанту при прийнятті управлінських рішень за умов ризику або невизначеності//Механізм регулювання економіки. – 2005. – №4. – С. 244–249. (0,29 д.а.).

4. Макарюк О.В. Оптимізація господарської діяльності як основа для забезпечення стабільного розвитку за умов невизначеності//Вісник Сумського державного університету. – 2007. - №1. – С. 85-93 (0,38 д.а.).

5. Шапочка М.К., Макарюк О.В. Застосування експертних оцінок при прийнятті рішень за умов невизначеності//Механізм регулювання економіки. – 2006. – №4. – С. 142-148. Особистий внесок: здобувачем запропоновано підхід до визначення компетентності експерта.

6. Шапочка М.К., Макарюк О.В. Класифікація суб’єктів господарювання за відношенням до ситуації невизначеності//Механізм регулювання економіки. – 2007. – №2. – С. 119-124. Особистий внесок: здобувачем запропоновано класифікаційні ознаки та проведено групування суб’єктів господарювання за їх впливом на рівень невизначеності середовища господарювання.

Матеріали конференцій

7. Макарюк А.В. Возникновение ситуации неопределенности в экономике и пути ее устранения//Збірник матеріалів Першої міжнародної науково-практичної конференції "Науковий потенціал світу ’2004". Том 19. Економіка промисловості. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.– С.35-38 (0,20 д.а.).

8. Макарюк А.В. Принятие решений в условиях неопределенности//Збірник матеріалів VIII Міжнародної науково-практичної конференції "Наука і освіта 2005”. Том 85. Економіка промисловості. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.– С. 46-47 (0,07 д.а.).

9. Макарюк О.В., Барна П.В. Застосування математичних методів для визначення ступеня ризику або невизначеності при прийнятті управлінських рішень//Збірник матеріалів Другої міжнародної періодичної науково-практичної конференції "Альянс наук: вчений - вченому 2005”. – Дніпропетровськ, 2005. – Т.1. – С. 93-96. Особистий внесок: запропоновано підхід до врахування фактору часту при побудові платіжних матриць.

10. Макарюк О.В. Застосування методу експертних оцінок при аналізі ситуації невизначеності//Збірник матеріалів Третьої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених "Економічний та соціальний розвиток України в ХХІ столітті”. Частина 2. – Тернопіль: Економічна думка. – 2006.– С. 549-550 (0,08 д.а.).

11. Макарюк О.В. Прийняття управлінських рішень в умовах ризику та невизначеності//Збірник матеріалів Четвертої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених "Економічний та соціальний розвиток України в ХХІ столітті”. Частина 1. – Тернопіль: Економічна думка. – 2007.– С. 279-281. (0,07 д.а.)

12. Makaryuk A. Development of methodical approach to acceptance and realization of administrative decisions in the conditions of vagueness.//Materials of XІІІ-th International Student Conference "Economics for Ecology", Sumy. – 2007. - Р. 105-107 (0,10 д.а.).