Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Пожежна безпека


Боровиков Володимир Олександрович. Одержання та застосування екологічно безпечних піноутворювачів для гасіння пожеж : Дис... канд. техн. наук: 21.06.02 / Український НДІ пожежної безпеки. — К., 2002. — 237арк. — Бібліогр.: арк. 158-172.



Анотація до роботи:


Боровиков В.О. Одержання та застосування екологічно безпечних піноутворювачів для гасіння пожеж. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.02 – Пожежна безпека. Український науково-дослідний інститут пожежної безпеки МВС України, Київ, 2002.

Дисертаційну роботу присвячено розробленню рецептур екологічно безпечних піноутворювачів загального та спеціального призначення для гасіння пожеж, впровадженню їх у виробництво, практику пожежогасіння та протипожежного захисту об’єктів різного призначення. Розроблено рецептури піноутворювачів загального призначення та піноутворювачів, придатних до застосування з морською водою, на основі a-олефінсульфонатів натрію та динатріймоноалкілсульфосукцинатів, один з яких впроваджено у промислове виробництво. Проведено дослідження 10 плівкоутворювальних піноутворювачів для гасіння пожеж закордонного і вітчизняного виробництва, відпрацьовано методики визначення показників їх якості, які впроваджено шляхом розроблення Державного стандарту України. Виявлено умови найбільш ефективного застосування піноутворювачів загального та спеціального призначення для гасіння пожеж і розроблено нормативні документи, які регламентують порядок їх транспортування, зберігання, випробування та технологій застосування.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню проблеми підвищення рівня пожежної безпеки в Україні, а саме розробленню рецептур піноутворювачів загального та спеціального призначення для гасіння пожеж, впровадженню їх у виробництво, практику пожежогасіння та протипожежного захисту об’єктів різного призначення. Основні висновки за дисертацією такі:

1. Проведено дослідження з розроблення рецептур піноутворювачів загального призначення для гасіння пожеж на основі неочищених від технологічних домішок a-олефінсульфонатів натрію фракції С1214. Розроблено рецептуру піноутворювача “Пегас”, виробництво якого налагоджено на Горлівському хімічному заводі. Розроблено “Рекомендації щодо вихідної сировини і технологічних режимів виробництва піноутворювача “Пегас” на Горлівському казенному хімічному заводі”.

2. Проведено дослідження з визначення тривалості гасіння і критичної інтенсивності подавання робочого розчину піноутворювача “Пегас” у разі гасіння ряду горючих та легкозаймистих рідин піною середньої кратності і розраховано нормативну інтенсивність подавання робочого розчину. Встановлено, що додавання піноутворювача “Пегас” до води у кількості 2% зменшує на 15% її витрату на гасіння деревини.

3. Проведено дослідження з визначення залежності кратності і стійкості піни середньої кратності, що утворюється з розчинів динатріймоноалкілсульфосукцинатів у дистильованій та морській воді, від довжини вуглецевого ланцюга молекули спирту, з якого отримано ПАР. Проведено дослідження з розроблення піноутворювачів загального призначення для гасіння пожеж на основі динатріймоноалкілсульфосукцинатів, синтезованих із спиртів фракцій С810. Встановлено відповідність показників якості піноутворювача на їх основі вимогам ДСТУ 3789.

4. Проведено дослідження і встановлено придатність не очищених від технологічних домішок a-олефінсульфонатів натрію фракції С1214 та динатріймоноалкілсульфосукцинатів фракції С810 для розроблення рецептур піноутворювачів для гасіння пожеж, придатних до застосування з морською водою. Запропоновано рецептури таких піноутворювачів.

5. Проведено дослідження з визначення впливу температури води і тиску перед піногенератором на піноутворювальну здатність робочих розчинів піноутворювачів на основі a-олефінсульфонатів фракції С1214 та динатріймоноалкілсульфосукцинатів фракції С810 у питній та морській воді. Встановлено, що підвищення температури призводить до підвищення кратності піни середньої кратності, а піна з максимальною стійкістю утворюється з робочих розчинів, температура яких близька до 20С. Визначено тиск перед піногенератором, за якого кратність і стійкість піни мають найвищі значення.

6. Проведено дослідження з визначення залежності тривалості гасіння і критичної інтенсивності подавання робочих розчинів піноутворювачів загального призначення для гасіння пожеж “ПО-6К”, “ТЭАС”, “Пегас” та “Сніжок-1” від кратності піни. Встановлено, що найвищу вогнегасну ефективність в усіх випадках має піна з кратністю 70-100.

7. Проведено дослідження з визначення показників якості 10 зразків плівкоутворювальних піноутворювачів вітчизняного та закордонного виробництва. Встановлено, що плівкоутворювальний піноутворювач спеціального призначення “ППЛВ-(Універсал)” марок 103, 103М, 106, 106М за показниками якості не поступається плівкоутворювальним піноутворювачам закордонного виробництва. Проведено дослідження і виявлено умови ефективного застосування цього піноутворювача.

8. Розроблено “Інструкцію про порядок застосування і випробування піноутворювачів для пожежогасіння”, “Тимчасові рекомендації щодо застосування піноутворювача загального призначення “Сніжок-1”, “Тимчасові рекомендації щодо застосування піноутворювача спеціального (цільового) призначення для гасіння пожеж “ППЛВ-(Універсал)”, Державний стандарт України ДСТУ 4041-2001 Піноутворювачі спеціального призначення, що використовуються для гасіння пожеж водонерозчинних і водорозчинних горючих рідин. Загальні технічні вимоги і методи випробувань.

Основні результати дисертаційної роботи опубліковано у таких роботах:

  1. Боровиков В.О., Білошицький М.В., Антонов А.В. Дослідження з розробки рецептури піноутворювача на основі альфаолефінсульфонатів натрію // Проблемы пожарной безопасности: Сб. науч. тр. Вып. 7. – Харьков: ХИПБ МВД Украины. – 2000. – С. 41-46.

  2. Дослідження з визначення можливості розробки рецептури піноутворювачів для пожежогасіння на основі динатрієвих солей моноефірів сульфоянтарної кислоти / Боровиков В.О., Білкун Д.Г., Юрченко І.О., Білошицький М.В., Антонов А.В., Ковальов В.М. // Науковий вісник УкрНДІПБ: Науковий журнал. – №1-2. – К.: УкрНДІПБ МВС України. – 2000. – С. 33-37.

  3. Исследование динатриевых солей моноэфиров сульфоянтарной кислоты и показателей качества пенообразователей на их основе / Боровиков В.А., Билкун Д.Г., Белошицкий Н.В., Антонов А.В., Юрченко И.А., Ковалев В.М. // Пожарная безопасность. – №1. – М.: ВНИИПО МВД России. – 2001. – С. 53-58.

  4. Боровиков В.О., Антонов А.В., Білошицький М.В. Розробка піноутворювачів для гасіння пожеж в Україні // Сборник научных трудов СИЯЭП. – Вып. 4. – Севастополь: СИЯЭП, 2001. – С. 177-182.

  5. Антонов А.В., Боровиков В.О., Білошицький М.В. Дослідження піноутворювача спеціального призначення для гасіння пожеж “ППЛВ-(Універсал)” і розроблення рекомендацій щодо його застосування // Науковий вісник УкрНДІПБ: Науковий журнал. – №4. – К.: УкрНДІПБ МВС України. – 2001. – С. 37-47.

  1. Білошицький М.В., Антонов А.В., Боровиков В.О. Дослідження піноутворювальної і вогнегасної здатності піноутворювача “ПЕГАС” при застосуванні морської води // Матеріали IV науково-практичної конференції “Пожежна безпека – 99”. Науковий збірник. Частина 2. – Черкаси: ЧІПБ МВС України. – 1999. – С. 33-35.

  2. Боровиков В.О. Визначення вогнегасної ефективності піноутворювача “ПЕГАС” при гасінні полум’я горючих рідин // Там же. – С. 36-38.

  3. Антонов А.В., Білошицький М.В., Боровиков В.О. Дослідження з розроблення піноутворювачів для застосування з морською водою / Підвищення бойової ефективності, обгрунтування тактичних та технічних характеристик систем озброєння та техніки військово-морських сил України: Збірник наукових праць. Вип. 2 “Живучість корабля і безпека на морі”. – Севастополь: Севастопольський військово-морський інститут ім. П.С.Нахімова. – 2001. – С. 37-40.

  4. Боровиков В.А., Антонов А.В., Белошицкий Н.В. Исследования в области разработки пенообразователей для тушения пожаров // Чрезвычайные ситуации: Предупреждение и ликвидация: Сборник материалов международной научно-практической конференции. Минск.: НИИПБ и ЧС МВД Беларуси. – 2001. – С. 197-199.

  5. Антонов А.В., Боровиков В.А., Белошицкий Н.В. Исследование пленкообразующего пенообразователя “ППЛВ-(Универсал)” // Крупные пожары: Предупреждение и тушение: Материалы XVI научно-практической конференции. Ч. 2. М.: ВНИИПО МВД России. – 2001. – С. 120-123.

  6. Антонов А.В., Боровиков В.О., Білошицький М.В. Дослідження піноутворювача спеціального призначення “ППЛВ-(Універсал)” і розроблення рекомендацій щодо його застосування // Матеріали V науково-практичної конференції “Пожежна безпека – 2001”: Збірник наукових праць. – Львів: Сполом. – 2001. – С. 234-237.

  7. Дослідження залежності вогнегасної здатності піни від її кратності / Антонов А.В., Боровиков В.О., Білошицький М.В., Свєтлов Є.Я., Щіпець С.Д. // Там же. – С. 271-273.

  8. ДСТУ 4041-2001 Піноутворювачі спеціального призначення, що використовуються для гасіння пожеж водонерозчинних і водорозчинних горючих рідин. Загальні технічні вимоги і методи випробувань. Введ. 01.10.2001. К.: Держстандарт України. – 2001. – 22 с.

  9. Інструкція про порядок застосування і випробування піноутворювачів для пожежогасіння. К.: МВС України. – 1999. – 31 с.