Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Старинець Наталія Анатоліївна. Офтальмологічні ускладнення у дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет І типу та оптимізація їх раннього скринінгу : Дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 195арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 151-178.



Анотація до роботи:

Старинець Н.А. Офтальмологічні ускладнення у дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет 1 типу, та оптимізація їх раннього скринінгу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – очні захворювання. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертаційна робота вміщує дані досліджень епідеміології офтальмологічних ускладнень цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків та вплив техногенного забруднення навколишнього природного середовища на їх розвиток. Запропоновані методи офтальмологічного скринінгу, моніторингу, вторинної фармакопрофілактики та диференційованого лікування офтальмологічних ускладнень цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків.

Вивчена динаміка морфологічних та функціональних змін у системі органа зору дітей та підлітків внаслідок перебігу цукрового діабету 1 типу, визначені основні закономірності та патогенетичні причини таких змін, розроблена система прогнозування, раннього офтальмологічного скринінгу і моніторингу хворих дітей та підлітків. На підставі результатів дослідження розроблена якісно нова система надання офтальмологічної лікувально-профілактичної допомоги дітям та підліткам, хворим на цукровий діабет 1 типу, що базується на поєднанні патогенетично-обґрунтованих методів фармакопрофілактики, диференційованого трьохетапного лікування (терапевтичного, лазерного та хірургічного) та медико-соціальної реабілітації.

Здійснено експериментальне впровадження розроблених систем прогнозування, скринінгу та моніторингу, профілактики і лікування офтальмологічних ускладнень у дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет 1 типу. Розроблені рекомендації щодо підвищення ефективності офтальмологічної допомоги хворим з цією патологією.

Автором вперше науково обґрунтована, розроблена, впроваджена, досліджена ефективність якісно нової системи надання офтальмологічної допомоги дітям та підліткам, хворим на цукровий діабет 1 типу, в Україні та доведена її висока клінічна ефективність.

Актуальна проблема офтальмології – запобігання виникненню та прогресуванню ускладнень цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків в Україні вирішується шляхом оптимізації раннього скринінгу, моніторингу, диференційованого лікування та вторинної профілактики.

1. Епідеміологічними методами встановлено, що протягом 1993-2003 рр. в Україні відбулося зростання поширеності цукрового діабету (з 0,4 до 0,6 на 1000 дітей). Під час проведених скринінгових обстежень 1010 дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет 1 типу, у десяти регіонах України у 19,7% обстежених виявлені зміни сітківки, у 34,5% – зміни кришталика. На розвиток ускладнень цукрового діабету справляють вплив екологічні умови проживання. Частота ускладнень цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків, які мешкають у містах з високим рівнем техногенного забруднення, зростає в 2,55 разу. Особливістю розвитку офтальмологічних ускладнень у дітей та підлітків є те, що вони виникають при меншій тривалості хвороби на цукровий діабет (6,8±0,9 років) та у більш ранньому віці (14,1±1,7 років) порівняно з дітьми та підлітками, які проживають у містах з низьким рівнем техногенного забруднення (11,3±0,5 та 16,6±0,6 років відповідно).

2. За результатами багатофакторного регресивного лінійного аналізу встановлено, що на розвиток офтальмологічних ускладнень цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків вірогідно впливають шість факторів техногенного забруднення атмосферного повітря, питної води, ґрунтів: перевищення ГДК сірчаного газу, сірчаної кислоти, хлору та його похідних, фенолу та його похідних, сажі, ртуті (R2=0,56, F=4,28, р<0,006).

3. За результатами восьмирічного динамічного спостереження (офтальмологічного, загальноклінічного та лабораторного моніторингу) за 277 дітьми та підлітками, хворими на цукровий діабет 1 типу, встановлено, що розвиток офтальмологічних ускладнень не залежить від статі. Основними чинниками, що впливають на розвиток офтальмологічних ускладнень, є: маніфестація захворювання до 6 років (морфологічні зміни сітківки розвиваються частіше); тривалість захворювання більше семи років; хронічна декомпенсація цукрового діабету протягом більш як двох років. Існує дисоціація між морфологічними та функціональними змінами органа зору. Функціональні порушення органа зору (формування відносних та абсолютних скотом в макулярній зоні, зниження критичної частоти злиття мерехтінь, затримка часу відновлення гостроти зору після фотостресу) зустрічаються на ранніх (доклінічних) стадіях ретинопатії. При формуванні морфологічних змін на сітківці функціональні зміни прогресують, але основний показник, на який орієнтуються офтальмологи, – гострота зору – залишається стабільним на рівні 0,9-1,0 протягом перших 10-12 років захворювання.

4. Розроблена програма скринінгу та моніторингу дала змогу визначити прогностичні фактори ризику виникнення офтальмологічних ускладнень (низький, помірний, високий) залежно від тривалості та клінічного перебігу захворювання. З метою раннього виявлення офтальмологічних ускладнень до програми скринінгу всіх дітей та підлітків з цукровим діабетом 1 типу обов’язково має бути включена офтальмоскопія з широкою зіницею.

5. Трьохетапна система диференційованого лікування офтальмологічних ускладнень у дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет 1 типу, інтегрує напрями діагностики, лікування та реабілітації, формує єдиний лікувально-реабілітаційний та профілактичний комплекс, дає можливість у 20,2% випадків досягти регресу морфологічних змін сітківки, у 36,9% випадків після проведеного лікування спостерігається підвищення гостроти зору.

6. Проведені контрольовані п’ятирічні спостереження довели, що розроблена система прогнозування, скринінгу і моніторингу дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет 1 типу, має високу клінічну ефективність, що виявляється в діагностиці діабетичної ретинопатії на ранніх стадіях та дає можливість запобігти сліпоті та слабкозорості у дорослому віці в 63,3% випадків.

Публікації автора:

  1. Пасечникова Н.В., Науменко В.А., Старинец Н.А., Тронько Е.Н. Частота возникновения диабетической ретинопатии и эффективность лазеркоагуляции сетчатки при различных типах сахарного диабета // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. – Київ-Луганськ-Харків. – 2002. – Вип. 6. – №45. – С. 223-228.

  2. Риков С.О., Варивончик Д.В., Старинець Н.А. Епідеміологія цукрового діабету та його офтальмологічних ускладнень серед дітей та підлітків України // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – 2004.– Вип. 13, Кн. 4. – С. 411-416.

  3. Старинець Н.А. Офтальмологічний скринінг та моніторинг за дітьми, хворими на інсулін-залежний цукровий діабет // Молодіжний журнал. – 2004. – №3. – С. 30-34.

  4. Старинець Н.А., Риков С.О. Система лікування офтальмологічних ускладнень у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу // Молодіжний журнал. – 2004. – №4. – С. 58-62.

  5. Старинець Н.А. Прогнозування ризику офтальмологічних ускладнень діабету 1 типу серед дітей // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2005. – №1(10). – С. 68-71.

  6. Зелінська Н.Б., Хорошая О.О., Старинець Н.А. Частота діабетичної ретинопатії у хворих на цукровий діабет дітей і підлітків за даними скринінгу в регіонах України // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2005. – №4(13). – С. 23-28.

  7. Пасєчнікова Н.В., Король А.Р., Науменко В.О., Боровська О.В., Старинець Н.А., Кацан С.В. Спосіб лазерного лікування макулярної патології // Патент на винахід України № 2003010480 від 17.03.03. – Бюл. №3.

  8. Старинець Н.А., Риков С.О. Діти та цукровий діабет // Вопросы здравоохр. Донбасса. – 2000. – Вып. 4, Т. 3. – С. 21-22.

  9. Рыков С.А., Пасечникова Н.В., Старинец Н.А. Функциональные изменения органа зрения у детей с инсулинзависимым сахарным диабетом // Тезисы научн. конф. “Диабет – проблема общечеловеческая”. – Днепропетровск, 1998. – С. 100-101.

  1. Риков С.О., Старинець Н.А. Фактори ризику виникнення ретинопатії у дітей, хворих на цукровий діабет 1 типу // Тези наук.-практ. конф. з міжнародною участю “Хірургічне лікування та реабілітація хворих з офтальмологічною патологією”. – Київ, 2004. – С. 185-186.