Бурлака Євгенія Анатоліївна. Окисно-індуковані порушення при артеріальній гіпертензії у дітей та підлітків і їх корекція : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.
Анотація до роботи:
Бурлака Є.А. Окисно-індуковані порушення при артеріальній гіпертензії у дітей та підлітків і їх корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ – 2009.
Дисертаційна робота присвячена вивченню ролі окисно-індукованих порушень при артеріальній гіпертензії у дітей та підлітків та розробці нових напрямів їх корекції з включенням до схеми терапії даних хворих антиоксидантних засобів.
На основі результатів обстеження 150 дітей та підлітків з АГ нами виявлено особливості суб’єктивної симптоматики та показників психофізіологічного статусу залежно від типу добового профілю АТ і тривалості захворювання у хворих на АГ. У дітей з стабільною артеріальною гіпертензією спостерігався підвищений показник алекситимії та знижений рівень якості життя, який корелює з рівнем алекситимії. У дітей з лабільною артеріальною гіпертензією рівень алекситимії та показник якості життя практично не відрізнялись від значень практично здорових дітей. Встановлено збільшення рівнів ситуативної тривожності у дітей як з САГ, так і ЛАГ з подовженням тривалості захворювання.
У всіх дітей з артеріальною гіпертензією виявлено підвищення рівнів швидкості генерування супероксидних радикал-аніонів NAD(P)H-оксидазою нейтрофільних гранулоцитів крові. Незалежно від добового профілю артеріального тиску у дітей з АГ, відмічено підвищення рівнів синтезу оксиду азоту нейтрофільними гранулоцитами крові. Отримані результати свідчать про активацію супероксид-генеруючих та NO-синтезуючих систем нейтрофільних гранулоцитів крові дітей та підлітків, що є передумовою розвитку неспецифічного запалення та окисно-індукованих пошкоджень стінки судин.
У всіх дітей з АГ виявлено підвищені рівні утворення 8-оксогуаніну та 8-гідрокси-2-дезоксигуанозину - показників окисного пошкодження гуаніну ДНК, що свідчить про наростання швидкості окисно-індукованих пошкоджень ДНК в організмі дітей та підлітків незалежно від профілю АТ і може бути передумовою подальшого розвитку мутаційного процесу за типом трансверсій GT та AC.
Встановлено високий рівень дезінтеграційних змін міжклітинного матриксу стінки судин при артеріальній гіпертензії та показано його окисно-індукований генез, виконавчою ланкою якого є система судиноспецифічних форм матриксних металопротеїнaз (ММП-2, ММП-9). Активність як ММП-2, так і ММП-9 вища у дітей з лабільною АГ, що свідчить про високу активність дезінтеграційних та ремоделюючих процесів у стінці судин у дітей з лабільною АГ та їх стабілізацію у хворих із стабільним профілем АТ.
Виявлено підвищені рівні ендотелій-похідного вазоактивного фактора ендотелін-1 в групі хворих з обома формами АГ. Встановлено позитивний кореляційний зв’язок між рівнями супероксид-генеруючої функції нейтрофільних гранулоцитів крові та рівнем активності ендотеліну-1. Отримані дані вказують на окисну природу активації ендотеліна-1 в організмі хворих дітей з АГ як ініціатора розвитку в стінці судин прозапальних змін, вазоконстрикції, активації процесів росту та фіброзу, що є більш вираженими у дітей та підлітків із САГ.
Запропоновано нову схему комплексної терапії дітей та підлітків з АГ з використанням антиоксидантного комплексу кудесан в комбінації з -блокуючими засобами (небілет) та/або інгібіторами ангіотензинперетворюючого ферменту (еналаприл). Під впливом проведеного лікування виявлено позитивні зміни суб’єктивного стану, психофізіологічного статусу та добового моніторування АТ, що супроводжувалось покращанням показників окисного гомеостазу.
У дисертації викладено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні лікування артеріальної гіпертензії за оцінкою показників супероксид-генеруючої та NO-синтезуючої функцій нейтрофільних гранулоцитів крові, окисного пошкодження гуаніну ДНК, стану ремоделюючих та дезінтеграційних процесів у стінці судин, що є показниками окисних змін, які лежать в основі патогенезу АГ.
Виявлено особливості суб’єктивної симптоматики та показників психофізіологічного статусу залежно від типу добового профілю АТ і тривалості захворювання у хворих із АГ. У дітей із стабільною артеріальною гіпертензією (САГ) спостерігається підвищений рівень алекситимії (71±4) бали, в контролі – (44±1) бали (р<0,05) та знижений показник якості життя - (158±4) бали, в контролі – (182±4) бали (р<0,05). При цьому у дітей із САГ ступінь тяжкості захворювання корелював з рівнем алекситимії (r=0,67, р<0,05). У дітей з лабільною артеріальною гіпертензією (ЛАГ) рівень алекситимії та показник якості життя не відрізняються від практично здорових дітей. Встановлено збільшення рівнів ситуативної тривожності у дітей як з САГ, так і ЛАГ з подовженням тривалості захворювання.
Встановлено підвищення швидкості генерування супероксидних радикал-аніонів NAD(P)H-оксидазою нейтрофільних гранулоцитів крові у дітей, хворих на АГ незалежно від типу добового профілю АТ. Так, у дітей з САГ швидкість генерування супероксидних радикал-аніонів NAD(P)H-оксидазою нейтрофільних гранулоцитів крові становила (2,83±0,81) нмоль/1103 клітинхв, в контролі – (0,67±0,06) нмоль/1103 клітинхв; р<0,05), у дітей з ЛАГ – (2,16±0,23) нмоль/1103 клітинхв (р<0,05). Крім того, зареєстровано підвищення рівнів вмісту оксиду азоту в нейтрофільних гранулоцитах крові у дітей і САГ - (7,81±1,75) нмоль/1106клітинхв; в контролі – (1,17±0,24) нмоль/1106клітинхв р<0,01) та у дітей з ЛАГ - (4,61±0,92) нмоль/1106клітинхв (р<0,05).
У дітей, хворих на АГ, незалежно від типу добового профілю АТ виявлено підвищений рівень окисно-індукованих пошкоджень ДНК, про що свідчить підвищення в 3-5 разів (р<0,05) рівня інтенсифікації утворення 8-оксогуаніну (8-oxoG) та 8-гідрокси-2-дезоксигуанозину (8-oxodGu). При цьому виявлено позитивний кореляційний зв’язок між показниками 8-охоG та швидкістю генерування супероксидних радикал-аніонів нейтрофільними гранулоцитами крові дітей із САГ (r=0,641; p<0,05) та ЛАГ (r=0,512; p<0,05), а також рівнями 8-oxodGu та швидкістю генерування супероксидних радикал-аніонів нейтрофільними гранулоцитами крові у дітей з САГ (r=0,452; p<0,05) і в групі дітей з ЛАГ (r=0,675; p<0,05).
Встановлено високий ступінь дезінтеграційних змін міжклітинного матриксу стінки судин у дітей, хворих на АГ, та показано його окисно-індукований генез, ефекторною ланкою якого є система судиноспецифічних форм матриксних металопротеїназ (ММП-2, ММП-9). Рівень активності ММП-2 у хворих із САГ та ЛАГ становив (0,31±0,14) мкг/мл та (0,6±0,18) мкг/мл відповідно, що вище порівняно з групою контролю - (0,09±0,03) мкг/мл (р<0,05). Рівень активності ММП-9 у дітей із САГ - (1,29±0,08) мкг/мл та з ЛАГ - (2,0±0,18) мкг/мл є вищим, ніж в групі контролю - (0,09±0,01) мкг/мл р<0,01. Заслуговує на увагу те, що активність ММП-9 у дітей з ЛАГ є вища, ніж у дітей із САГ (р<0,05).
Відмічено, що у дітей, хворих на АГ, підвищений рівень ендотелій-похідного вазоактивного фактора ендотелін-1 (ЕТ-1). При цьому рівень ЕТ-1 у дітей із САГ - (9,19±1,23) пг/мл та з ЛАГ - (6,24±0,47) пг/мл перевищував показники групи контролю - (2,31±0,45) пг/мл (р<0,05). Виявлено кореляційний зв’язок між рівнями супероксид-генеруючої функції нейтрофільних гранулоцитів крові та рівнями активності ендотеліну-1 у дітей із стабільною (r=0,57±0,02, р<0,05) та з лабільною АГ (r=0,49±0,01, р<0,05), що вказує на окисну природу активації ЕТ-1, як ініціатора розвитку в стінці судин прозапальних змін, вазоконстрикції, активації процесів росту та фіброзу.
Показано, що включення до комплексної терапії АГ енергетичного антиоксидантного комплексу кудесан в комбінації з -блокуючими засобами (небілет) та/або інгібіторами ангіотензинперетворюючого ферменту (еналаприл) позитивно впливає на показники суб’єктивного стану, психофізіологічного статусу та добового моніторингу АТ. За результатами ДМАТ, у 26 (62,5%) хворих із САГ та у 18 (47,37%) з ЛАГ виявлено покращання профілю ДМАТ. Зареєстровано статистично достовірне покращення показників психофізіологічного статусу (якість життя, алекситимія, тривожність), нормалізацію суб’єктивного стану в усіх хворих з АГ.
У дітей з АГ під впливом комплексного лікування позитивні зміни показників суб’єктивного стану, психофізіологічного статусу та добового профілю АТ супроводжувались покращанням показників окисного гомеостазу, про що свідчить зниження рівнів швидкості генерування супероксидних радикал-аніонів NAD(P)H-оксидазою нейтрофільних гранулоцитів крові у дітей із САГ та ЛАГ, рівнів синтезу NO нейтрофільними гранулоцитами крові у обстежуваних з обома формами АГ, рівнів 8-оксогуаніну у дітей з САГ і 8-оксогуаніну та 8-гідрокси-2-дезоксигуанозину у хворих з стабільною та лабільною АГ, рівнів активності ММП-9 та ендотеліну-1 у хворих з обома типами добового профілю АТ.
Публікації автора:
Бурлака Є.А. Оксидативне пошкодження аорти при хронічному гальмуванні NO-залежної вазодилятації // Матеріали ІІІ між нар. мед. конфер. для студентів та молодих вчених „Медицина – здоров’я ХХІ століття” (26 - 28 вересня 2002 р.). – Дніпропетровськ, 2002. – С. 54.
Бурлака Є.А. Підвищення рівня супероксидних радикал-аніонів в ендотелії аорти при хронічному гальмуванні синтезу оксиду азоту / Є.А. Бурлака, М.В. Хайтович // Актуальні проблеми медицини і біології. – 2003. - №1. – С. 86 - 91. (Здобувач брала участь в підборі та аналізі літератури, проведенні експериментальних досліджень, аналізі результатів, написанні та оформленні статті).
Бурлака Є.А. Інтенсифікація окисних пошкоджень клітин та активація матриксних металопротеїназ за умов дефіциту оксиду азоту // Матеріали 59-1 наук.-практ. конфер. студентів та молодих вчених Нац. мед. унів-ту ім. О.О. Богомольця з міжнар. участю „Актуальні проблеми сучасної медицини” (6 - 8 квітня 2005 р.). – Київ, 2005. – С. 147 - 148.
Бурлака Є.А. Інтенсифікація окисних пошкоджень клітин і активація матриксних металопротеїназ за умов дефіциту оксиду азоту // Міжнар. студ. наук. конфер. „Молодь – медицині майбутнього” (21 - 22 квітня 2005 р.) – Одеса, 2005. – С. 51.
Бурлака Є.А. Інтенсифікація окисних пошкоджень та активація матриксних металопротеїназ в клітинах ендотелію аорти при гальмуванні продукції оксиду азоту / Є А. Бурлака, М.В. Хайтович // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. – 2005.- №1 - 2. – С. 13 - 17 (Здобувач брала участь у визначенні рівнів активності ММП-2 та ММП-9 в препаратах аорт щурів, обробці результатів, написанні та оформленні статті).
Майданник В.Г. Активность матриксных металлопротеиназ у детей с вегетативными дисфункциями / Н В. Хайтович, И.И. Ганусевич, Э.С. Суходольская, Е.А. Бурлака, А.П. Бурлака, Л.И. Мисюра // Сборник материалов Х конгресса педиатров России „Актуальне проблемы педиатрии” (6 - 9 февраля 2006 г.). – Москва, 2006. – С. 352.
Майданник В.Г. Роль активных форм кислорода в повреждении сосудов в эксперименте и клинике / В.Г. Майданник, Н.В. Хайтович, Е.А. Бурлака // Сб. материалов Х конгр. педиатров России „Актуальне проблемы педиатрии” (6 - 9 февраля 2006). – Москва, 2006. – С. 352 - 353.
Хайтович М.В. Мітохондрільна недостатність у дітей із захворюваннями серцево-судинної системи / М.В. Хайтович, Є.А. Бурлака // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т. 9, №2. – С. 126.
Бурлака А.П. Оксидативний стрес та активація матриксних металопротеїназ при ремоделюванні судин у дітей з артеріальною гіпертензією / А.П. Бурлака, І.І. Ганусевич, М.В. Хайтович, Є.А. Бурлака, Є.П. Сидорик // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. - №2. – С. 47 - 50. (Здобувач брала участь у підборі та аналізі даних вітчизняної та зарубіжної літератури, клінічному обстеженні дітей, заборі зразків крові та сечі, проведенні вимірювання рівнів супероксидних радикал-аніонів, ММП-2, ММП-9, обробці результатів, написанні та оформленні статті).
Майданник В.Г. Метаболізм радикальних форм кисню та оксиду азоту в мітохондріях / В.Г. Майданник, Є.А. Бурлака, М.В. Хайтович // Науковий вісник Національного медичного університету. – 2006. - №2. – С. 126 - 137. (Здобувач брала участь у підборі та аналізі даних вітчизняної і зарубіжної літератури, написанні огляду літератури).
Майданник В.Г. Стан окисної реактивності у дітей, хворих на артеріальну гіпертензію / М.В. Хайтович, Є А. Бурлака, А.П. Бурлака, Є.П. Сидорчик // Матеріали ІІІ конгр. педіатрів України „Сучасні проблеми клінічної педіатрії” (17 - 19 жовтня 2006 р.). – Київ, 2006. – С. 9 - 10.
Майданник В.Г. Окиснo-індукована нестабільність геному у дітей з артеріальною гіпертензією / М.В. Хайтович, Є.А. Бурлака, А.П. Бурлака, Є.П. Сидорик // Тези VII всеукр.-ої наук.-практ. конфер. „Актуальні питання педіатрії”, присв’яченої пам’яті чл.-кор. НАН України, АМН України, РАМН, проф. В.М. Сідельникова (16 - 18 листопада, 2006 р.). – Київ, 2006. – С. 52.
Хайтович Н.В. Окислительная реактогенность и индуцированная нестабильность генома у детей с артериальной гипертензией / Н.В. Хайтович, А.П. Бурлака, Е.П. Сидорик, Е.А. Бурлака // Сб. материалов ХI конгр. педиатров России „Актуальне проблемы педиатрии” (5 - 9 февраля 2007 г.). – Москва, 2007. – С. 698.
Майданник В.Г. Ремоделирование сосудов у подростков с первичной артериальной гипертензией / В.Г. Майданник, Н.В. Хайтович, Е.А. Бурлака, Т.И. Коротич, В.Е. Досенко, И.И. Ганусевич, А.П. Бурлака // Сборник материалов ХI Конгресса педиатров России „Актуальне проблемы педиатрии” (5 - 9 февраля 2007.). – Москва, 2007. – С. 409.
Хайтович М.В. Зниження ендотелій-залежної вазодилятації у дітей з первинною артеріальною гіпертензією / М.В. Хайтович, Т.І. Коротич, Є.А. Бурлака // Матеріали VI Всеукр. наук.-практ. конфер. „Актуальні питання дитячої кардіоревматології” (26-28 апреля, 2007.). – АР Крим, м. Євпаторія, 2007. – С. 132 - 133.
Майданник В.Г. Pемоделювання судин у підлітків з первинною артеріальною гіпертензією (огляд літератури та результати власних досліджень / В.Г. Майданник, М.В. Хайтович, Є.А. Бурлака, Є.П. Сидорик, І.І. Ганусевич, А.П. Бурлака, Т.І. Коротич // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. - №3. – С. 20 - 26 (Здобувач брала участь у підборі та аналізі даних вітчизняної і зарубіжної літератури, клінічному обстеженні дітей, заборі зразків крові та сечі, проведенні вимірювань рівнів супероксидних радикал-аніонів, ММП-2, ММП-9, обробці результатів, написанні та оформленні статті).
Майданник В.Г. Ефекти радикальних форм кисню в судинах / В.Г. Майданник, Є.А. Бурлака // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. - №2. – С. 19 - 24 (Здобувач брала участь у підборі та аналізі даних вітчизняної і зарубіжної літератури, написанні огляду літератури).
Майданник В.Г. Захист геному дітей і підлітків з артеріальною гіпертензією від окисних модифікацій / В.Г. Майданник, Є.А. Бурлака, Є.П. Сидорик, А.П. Бурлака, М.В. Хайтович, В.В. Михайленко, Л.І. Місюра, В.М. Шварцева // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. - № 6. – С. 5 - 8. (Здобувач брала участь у підборі та аналізі даних вітчизняної і зарубіжної літератури, клінічному обстеженні дітей, заборі зразків крові та сечі, проведенні вимірювань рівнів супероксидних радикал-аніонів, 8-oxoG, 8-oxodGu, обробці результатів, написанні та оформленні статті).
Майданник В.Г. Корекція мітохондріального окисного стресу при первинній артеріальній гіпертензії у дітей / В.Г. Майданник, М.В. Хайтович, Є.А. Бурлака, Є.П. Сидорик, А.П. Бурлака, Л.І. Місюра // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. – 2008. – 1(16). – С. 161 - 166. (Здобувач брала участь у підборі та аналізі даних вітчизняної і зарубіжної літератури, клінічному обстеженні дітей, заборі зразків крові та сечі, проведенні вимірювань рівнів супероксидних радикал-аніонів, 8-oxoG, 8-oxodGu, обробці результатів, написанні та оформленні статті).
Burlaka E.A. Target therapy with “Kudesan” of children and teenagers with arterial hypertension / E.A. Burlaka // Scientific bulletin of National O.O. Bogomolets Medical University. – 2008. – №17. – С. 131 - 132.
Майданник В.Г. Стан системи ЕТ-1 ефекторної ланки редокс-залежних процесів при артеріальній гіпертензії у дітей та його корекція препаратом “Кудесан” / В.Г. Майданник,Є.А. Бурлака, М.В. Хайтович, А.П. Бурлака, Є.П. Сидорик, Л.І. Місюра, Н.М. Кухта // Матеріали ІІІ конгр. педіатрів України „Сучасні проблеми клінічної педіатрії” (15-17 жовтня, 2008 р.). – Київ, 2008. – С. 75.
Пат. 14728 Україна, МПК G01N33/48. Спосіб оцінки ефективності лікування артеріальної гіпертензії / Майданник В.Г., Ганусевич І.І., Сидорик Є.П., Бурлака А.П., Хайтович М.В., Бурлака Є.А. - № 200512320; заявл. 21.12.2005 ;опубл. 15.05.2006, - Бюл. Промислова власність. - 2006. - №5. – С. 178 (Здобувач брала участь у підборі та аналізі даних вітчизняної і зарубіжної літератури, клінічному обстеженні дітей, заборі зразків крові та сечі, проведенні вимірювань рівнів ММП, підготувала рукопис заявки на патент).