Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Генетика


180. Монтвід Павло Юрійович. Онтогенетична пристосованість гібридів F1 баклажана, перетворювальна функція мейозу і спектр генотипової мінливості в F2: дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Селекційно-генетичний ін-т - національний центр насіннєзнавства та сортовивчення УААН. - О., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Монтвід П.Ю. Онтогенетична пристосованість гібридів F1 баклажана, перетворювальна функція мейозу і спектр генотипової мінливості в F2. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.15 – генетика. Селекційно - генетичний інститут – Національній центр насіннєзнавства і сортовивчення УААН, Одеса, 2004.

Встановлено, що максимальне різноманіття за основними господарсько – цінними ознаками спостерігається серед нащадків (F2) низькопристосованих гібридів F1, отриманих з насіння плодів першого ярусу. Вірогідним механізмом описаного явища є існування градієнту з частоти хіазм у межах репродуктивної системи рослини. Зниження частоти хіазм відбувається також від верхівки до основи пиляка. Електронегативність клітинних ядер у високопристосованих гетерозигот вища, ніж у низькопристосованих. Частота порушень мейозу у гібридів F1 з низькою онтогенетичною пристосованістю в екстремальних умовах перевищує значення даного показника у високопристосованих гібридів. Встановлені закономірності покладено в основу способу підвищення рівня рекомбінаційної і розширення спектру генотипової мінливості.

Розв’язання поставлених задач у межах даної роботи дозволило встановити відмінності між гібридами F1 з високою та низькою онтогенетичною пристосованістю за спектром кількісної мінливості в F2, а також за цитологічними і цитобіофізичним показниками.

1. Показано, що максимальне різноманіття за основними господарсько – цінними ознаками спостерігається в F2 гетерозигот F1 баклажана з низькою онтогенетичною пристосованістю, які отримано з насіння перших плодів.

2. Встановлено, що частота трансгресій за ознаками „кількість плодів на рослині” та „маса плодів на рослині” в F2 низькопристосованих гетерозигот F1 , що отримано з насіння плодів першого ярусу, вища, ніж в F2, вирощеному з насіння плодів другого ярусу. Прояв даного ефекту спостерігається при вирощуванні рослин даних гібридів в умовах зниженого водозабезпечення і підвищеної густоти рослин.

3. Встановлено, що у гібридів баклажана з високою і низькою онтогенетичною пристосованістю відбувається зниження частоти хіазм з підвищенням ярусу закладки бутона. Вказана закономірність спостерігається як в оптимальних, так і в екстремальних умовах.

4. Показано, що частота інтерстиціальних хіазм та кількість атипових бівалентів (типу „8”) у межах бутонів першого ярусу рослин низькопристосованих гетерозигот перевищують значення даних показників у високопристосованих гібридів. Частота інтерстиціальних хіазм при цьому підвищується в екстремальних умовах середовища.

5. Особливості якісного та кількісного розподілу хіазм у межах репродуктивної системи є наслідком існування еволюційно – відпрацьованого механізму, що каналізує мінливість у межах рослини, який, залежно від архітектури репродуктивної системи і пристосованості, виконує функцію компенсаційного контролю в процесі перетворення генотипової мінливості в онтогенезі гібридів F1.

6. У гібридів баклажана з різною онтогенетичною пристосованістю відбувається зниження частоти хіазм від верхівки до основи пиляка. При цьому відмінності за даним показником між

серединою і основою пиляка неістотні. Зростання сумарної частоти хіазм відбувається за рахунок підвищення кількості бівалентів з двома і трьома хіазмами і зниження – з однією хіазмою.

7. Встановлено відмінності за частотою і динамікою основних порушень мейозу у гібридів F1 баклажана з різною онтогенетичною пристосованістю. Частота порушень у низькопристосованих гетерозигот в екстремальних умовах середовища вище, ніж у високопристосованих, особливо на пізніх стадіях мейозу, що відображає відмінності роботи системи репарації пошкоджень у даних гібридів.

8. Встановлено, що найбільші значення показника електронегативності клітинних ядер спостерігалися у гібридів F1 з високою онтогенетичною пристосованістю, що відображає підвищену активність ядерного генома даних гібридів. Встановлений ефект можна використовувати для оцінки гібридів F1 за ступенем онтогенетичної пристосованості.

9. При використанні гібридів F1 як засобу селекції слід використовувати спосіб підвищення рівня рекомбінаційної і спектра генотипової мінливості (патент України № 46944 А), який полягає у використанні нащадків, які одержані з плодів перших ярусів їх закладки на рослинах низькопристосованих гібридів F1 .

Публікації автора:

1. Монтвид П.Ю., Самовол А.П., Грати М.И. Изменчивость частоты хиазм в пределах пыльника у гибридов F1 баклажана с разной онтогенетической приспособленностью // Вісник проблем біології і медицини. – 2002, № 5. – С. 22 -27. (Внесок здобувача 70 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, обробка, аналіз і узагальнення експериментальних даних).

2. Монтвид П.Ю. Зависимость характера спектра количественной изменчивости в F2 от ярусности вертикальной закладки плодов у гетерозигот F1 баклажана // Вісник проблем біології і медицини. – 2002, № 7- 8. – С. 42 – 47.

3. Монтвид П.Ю., Самовол А.П., Шахбазов В.Г., Чепель Л.М. Связь частоты нарушений мейоза и биоэлектрических свойств клеточного ядра у гетерозигот F1 баклажана с разной онтогенетической приспособленностью // Вісник проблем біології і медицини. – 2002, № 9 -10. – С. 21 – 25. (Внесок здобувача 70 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, обробка, аналіз і узагальнення експериментальних даних).

4. Монтвід П.Ю., Самовол О.П. Розподіл частоти хіазм за ярусами вертикальної закладки генеративних органів у гібридів F1 баклажана з різною онтогенетичною пристосованістю // Біологія і валеологія. – 2002. – Вип. 5.- С. 88 – 94. (Внесок здобувача 70 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, обробка, аналіз і узагальнення експериментальних даних).

5. Пат. 46944А України, МКВ А01Н1/04. Спосіб підвищення рівня рекомбінаційної і розширення спектру генотипової мінливостей: Пат. 46944А України, МКВ А01Н 1/04 Самовол О.П., Юрченко О.П., Монтвід П.Ю., Жученко А.А. (мол.), Ж.П. Данаїлов. - № 20000052531; Заявл. 04.05.2000: Опубл. 17.06.2002, Бюл. № 6. – 2 с. (Внесок здобувача 30 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, обробка, аналіз і узагальнення експериментальних даних).

6. Самовол А.П., Юрченко А.П., Монтвид П.Ю. Эффект вертикальной зависимости в проявлении характера высвобождения спектра генотипической изменчивости // Тез. докл. Международн. конф. «Селекция и семеноводство в XXI веке». – Москва, 2000. - С. 175 -176. (Внесок здобувача 70 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, узагальнення літературних даних та експериментального матеріалу).

7. Монтвид П.Ю., Самовол А.П., Шахбазов В.Г., Чепель Л.М. Связь приспособленности гибридов F1 баклажана с электрокинетическими свойствами клеточных ядер / Матеріали міжнародної конференції „Селекція рослин на основі генетичних методів” // Овочівництво і баштанництво. – 2002.- Вип. 47.- С. 7-8. (Внесок здобувача 70 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, узагальнення літературних даних та експериментального матеріалу).

8. Монтвид П.Ю., Самовол А.П. Количественные и качественные различия хиазм по ярусам закладки генеративных органов у гибридов F1 баклажана / Матеріали міжнародної конференції „Селекція рослин на основі генетичних методів” // Овочівництво і баштанництво. – 2002.- Вип. 47.- С. 11 – 13. (Внесок здобувача 70 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, обробка, узагальнення літературних даних та експериментального матеріалу).

9. Самовол А.П., Монтвид П.Ю., Грати М.И. Зависимость частоты встречаемости хиазм от конкурентоспособности гибридов F1 баклажана / Матеріали міжнародної конференції „Селекція рослин на основі генетичних методів” // Овочівництво і баштанництво. – 2002.- Вип. 47.- С. 17 – 19. (Внесок здобувача 70 % - планування і проведення науково – дослідних робіт, обробка, узагальнення літературних даних та експериментального матеріалу).

10. Самовол А.П., Юрченко А.П., Монтвид П.Ю. Метод прогноза уровня рекомбинационной и спектра генотипической изменчивости в F2 на основе оценки гетерозигот F1 по степени онтогенетической приспособленности // Информационный листок ХАРПНТЭИ № 73. – 2 с. (Внесок здобувача 70 % - узагальнення експериментального матеріалу).