Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


842. Шимків Оксана Дмитрівна. Онтогенетичні аспекти окремих ланок патогенезу ішемічних ушкоджень гіпокампа щурів: дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Шимків О.Д. Онтогенетичні аспекти окремих ланок патогенезу ішемічних ушкоджень гіпокампа щурів. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 патологічна фізіологія. — Тернопільська державна медична академія імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2004 р.

Дисертація присвячена вивченню механізмів селективної чутливості до ішемії полів гіпокампа СА1, СА2, СА3 у тварин віком один і три місяці та патогенетичних аспектів нейропротекторної дії емоксипіну за умов ішемічно-реперфузійних пошкоджень мозку.

На основі вивчення відстрочених наслідків ішемії-реперфузії за показниками інтенсивності пероксидного окиснення ліпідів та окиснювальної модифікації білків, активності ферментів антиоксидантного захисту, показників фібрино- та протеолітичної активності, стану маркерних ферментів мембран Na+, K+-АТФази та 5-нуклеотидази, реакції циклічних нуклеотидів (цАМФ та цГМФ) у полях гіпокампа СА1, СА2, СА3 тварин різних вікових груп зроблено висновок, що селективна чутливість полів гіпокампа до ішемічно-реперфузійних пошкоджень притаманна дорослим тваринам, не завершена в щурів віком один місяць і продовжує формуватися впродовж подальшого онтогенезу.

Доведено, що емоксипін справляє корегуючий вплив на відстрочені постішемічні показники вільнорадикальної модифікації білків у тварин обох вікових груп, показники ліпопероксидації, фібрино- та протеолітичної активності в одномісячних тварин. У той же час препарат посилює окремі постішемічні зміни в тримісячних щурів.

Отримані дані мають значення для розуміння вікових та структурних особливостей перебігу ішемічно-реперфузійних пошкоджень головного мозку й демонструють необхідність урахування вікових аспектів дії корегуючих і превентивних антиішемічних засобів.

У дисертації наведено теоретичне та експериментальне узагальнення окремих біохімічних механізмів вікової та структурної селективної чутливості різних полів гіпокампа до ішемічно-реперфузійних пошкоджень, що може лягти в основу диференційованої корекції цієї патології.

1. У тварин обох вікових груп кожному полю гіпокампа притаманний індивідуальний вихідний стан проокисно-антиоксидантного гомеостазу. Індукована ішемією інтенсивність ліпопероксидації та активність антиоксидантних ферментів прямо зв’язана з їх конститутивними рівнями і залежить від них.

2. Постішемічні порушення проокисно-антиоксидантного гомеостазу для різних полів гіпокампа у тварин обох вікових груп є неоднозначними як за кількістю змінених параметрів, так і за вираженістю та глибиною змін. Відстрочені наслідки ішемії-реперфузії більшою мірою стосуються стану антиоксидантної системи, ніж показників ліпопероксидації. Відстрочені постішемічні зміни інтенсивності ліпопероксидації не залежать від віку, а активність та потужність ферментативного антиоксидантного захисту вища в одномісячних тварин.

3. Конститутивний розподіл продуктів окиснювальної модифікації білків у різних відділах гіпокампа характеризується регіонарними та віковими особливостями. У всіх полях гіпокампа конститутивний вміст оксидованих форм протеїнів був значно вищим у тварин молодшої вікової групи. Характер постішемічних змін вмісту альдегідо- та кетонопохідних нейтрального й основного характеру залежить від віку тварин та досліджуваної структури й мало зв’язаний з конститутивним рівнем окиснювальних процесів.

4. Постішемічні зміни фібрино- та протеолітичної активності свідчать як про структурну, так і вікову селективність до дії ішемічно-реперфузійних пошкоджень. Найбільш значні постішемічні зміни фібрино- та протеолітичної активності мали місце в полі гіпокампа СА1 тварин обох вікових груп, проте в цілому кількість та значимість змін домінувала в одномісячних тварин.

5. Активність Na+, K+-АТФази та 5-нуклеотидази характеризується конститутивними міжрегіонарними відмінностями, а також міжрегіонарною та міжвіковою різницею їх реагування на ішемічно-реперфузійне пошкодження. Найбільш значне постішемічне зниження активності Na+, K+-АТФази мало місце в полі гіпокампа СА1 тварин обох вікових груп з переважанням у тримісячних тварин.

6. Конститутивним та індуцибельним рівням циклічних нуклеотидів притаманна структурна індивідуальність у тварин обох вікових груп. У тримісячних тварин відстрочені постішемічні зміни рівня циклічних нуклеотидів носять як церебральний, так і системний характер, у одномісячних – лише системний. Індуковані ішемією відстрочені зміни вмісту циклічних нуклеотидів та їх балансу в тримісячних тварин найбільш виражені в полі СА1.

7. Вплив емоксипіну на показники пероксидного окиснення ліпідів залежить від структури та віку тварин. В одномісячних тварин у полях гіпокампа СА1 та СА2 препарат знижує інтенсивність пероксидного окиснення ліпідів незалежно від характеру постішемічних змін. У тварин тримісячного віку емоксипін викликає зміщення проокисно-антиоксидантної рівноваги в бік посилення вільнорадикальних процесів за рахунок зростання ліпопероксидації та, в окремих випадках, зниження активності антиоксидантних ферментів.

8. Емоксипін справляє виражений корегуючий вплив на порушені ішемією процеси окиснювальної модифікації білків, незалежно від віку тварин, поля та напрямку змін, спричинених ішемією.

9. Протекторний ефект емоксипіну щодо показників тканинного фібринолізу та протеолізу характеризується вираженою структурною та віковою селективністю. В одномісячних тварин препарат має однозначно позитивні ефекти, з найвиразнішою корегуючою дією в полі гіпокампа СА1.

10. За сукупністю показників інтенсивності ліпопероксидації, окиснювальної модифікації білків, антиоксидантної та протеолітичної активності, стану маркерних ферментів мембран та системи циклічних нуклеотидів селективна чутливість полів гіпокампа до ішемічно-реперфузійних пошкоджень, притаманна дорослим тваринам, не завершена в щурів віком один місяць і продовжує формуватися впродовж подальшого онтогенезу.

Публікації автора:

  1. Шимків О.Д. Вікові особливості глобальної ішемії головного мозку щурів // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, № 3-4. – С. 204-207.

  2. Шимків О.Д. Морфометричні зміни клітин поля СА1 гіпокампа у щурів різних вікових груп внаслідок каротидної ішемії // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 6, № 3. – С. 200-202.

  3. Шимків О. Д. Системна та церебральна реакція циклічних нуклеотидів на каротидну ішемію // Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т. 7, № 1-2. – С.169-171.

  4. Шимків О.Д., Ткачук С.С. Структурні та вікові особливості вільнорадикального окиснення й антиоксидантного захисту в щурів з відстроченими наслідками неповної глобальної ішемії мозку // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина. – 2003. – Вип. 21. – С. 48-52. Здобувач самостійно провела моделювання каротидної ішемії, аналіз отриманих результатів, статистичну обробку даних.

  5. Шимків О.Д., Ткачук С.С. Вікові особливості гуморальної та церебральної реакції циклічних нуклеотидів на каротидну ішемію // Експериментальна та клінічна медицина. – 2003. – № 2. – С. 79-81. Здобувач самостійно провела моделювання каротидної ішемії, статистичну обробку даних, аналіз отриманих результатів, підготовку статті до друку.

  6. Шимків О.Д. Деякі біохімічні кореляти впливу емоксипіну на відстрочені наслідки неповної глобальної ішемії мозку // Клінічна та експериментальна патологія. – 2003. – Т.2, № 2. – С. 35-40.

  7. Шимків О.Д., Ткачук С.С. Вікові особливості впливу неповної глобальної ішемії мозку на активність маркерних ферментів клітинних мембран // Експериментальна та клінічна медицина. – 2004. – Т.1, № 2. – С. 25-28. Здобувач самостійно провела моделювання каротидної ішемії, статистичну обробку даних, підготовку статті до друку.

  8. Деклараційний пат. 46651А України МПК G 09B23/28. Спосіб моделювання глобальної ішемії мозку / Шимків О.Д. - № 2001117850; Заявл. 16.11. 2001; Опубл. 15.05.2002, Бюл. № 5.

  9. Шимків О.Д. Вплив ішемічно-реперфузійного пошкодження на головний мозок щурів різних вікових груп // Український вісник психоневрології. – 2002. – Т. 10, вип. 1(30), додаток. – С.148-149.

  10. Шимків О.Д Морфо-функціональний стан гіпокампу при каротидній ішемії в залежності від тривалості постішемічного періоду // Матер. міжнар. конф., присвяченої пам’яті проф. І.В. Шостаковської. – Львів, 2002. – С. 90.

  11. Шимків О.Д. Онтогенетичні особливості морфологічних змін у структурах мозку щурів після каротидної ішемії// Матер. наук.-практ. конф. Молодих вчених із міжнародною участю “Кардіальний, церебральний та периферійний атеросклероз. Актуальні питання діагностики та лікування”. – Івано-Франківськ, 2003. – C. 67-70.

  12. Шимків О.Д. Вплив гострої каротидної ішемії на показники тканинного протеолізу та фібринолізу в гіпокампі щурів // Тези доп. Міжнар. конф. студентів і молодих вчених “Екологічні проблеми міст і промислових зон: шляхи їх вирішення”. – Львів: Сполом, 2003. – С. 151-152.

  13. Шимків О.Д. Відстрочені наслідки ішемічно-реперфузійного пошкодження гіпокампа за показниками активності маркерних ферментів клітинних мембран //Тези 58 наук.-практичн. конф. студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця з міжнародною участю "Актуальні проблеми сучасної медицини". – Київ, 2003. – С. 102.