Денис Володимир Петрович. Оперативний облік і аналіз інноваційної діяльності підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.
Анотація до роботи:
Денис В.П. Оперативний облік і аналіз інноваційної діяльності підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2007.
Дисертаційну роботу присвячено дослідженню методично-організаційних аспектів обліку і аналізу інноваційної діяльності в процесі оперативного управління.
Удосконалено класифікаційні ознаки видів інноваційної діяльності підприємств, об’єктів інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів, інноваційної продукції за характером, ступенем і місцем здійснення технологічних змін з метою їх визнання як об’єктів оперативного обліку та аналізу.
Розроблена низка прийомів оперативного обліку та аналізу з процесу впровадження у виробництво інноваційної продукції за характером і способом здійснення інноваційних витрат, методу їх вартісної оцінки за подіями (стадіями процесу) та визначення результатів такої діяльності.
Запропоновані методичні прийоми оперативного обліку та аналізу об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів за способом їх надходження, структури, функціонального призначення, ступеня виробничого освоєння, наявності правової охорони, комерціалізації.
Удосконалено методику оперативного аналізу ефективності інноваційної діяльності з урахуванням технологічних змін інноваційної продукції на основі застосування загальних методів аналізу у поєднанні з нормативними методами калькулювання собівартості продукції.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в дослідженні і розробці науково-методичних і практичних рекомендацій щодо вдосконалення методики оперативного обліку і аналізу інноваційної діяльності підприємств.
Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки і пропозиції:
Забезпеченню збалансованої взаємодії наукового, технічного і виробничого потенціалів підприємств, поширенню інновацій у всіх сферах економіки будуть сприяти обґрунтовані та конкретизовані автором рекомендації щодо подальшого розвитку правових норм із регламентації інноваційної діяльності, що адаптують національне законодавство до кращих світових норм і правил.
Подальшим дослідженням сутності інноваційної діяльності буде сприяти запропонована автором її теоретичне визначення як процесу створення інноваційної продукції на основі ідентифікації об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів та характеру, ступеня і місця запроваджених технологічних змін з метою її визнання як об’єкту оперативного обліку і аналізу.
В оцінках видів інноваційної діяльності підприємств як об’єктів обліку і аналізу доцільно враховувати, запропоновані автором класифікаційні ознаки: характер (продуктові, процесові), ступінь (нові, удосконалюючи) та місце здійснення технологічних змін, де первинність змін у виробництві визначає і підпорядковує зміни у невиробничих підрозділах – збуті, управлінні, що характеризує основні технологічні зміни у продуктах і процесах та другорядні – в організації і структурі управління виробництвом та збуті продукції.
Застосовування у наукових дослідженнях і практиці інноваційної діяльності доповненої автором моделі впровадження інноваційної продукції за проектом, шляхом розробки структурно-процесної схеми, яка органічно поєднує життєві цикли проекту і нового (удосконаленого) продукту, стадії наукових (науково-технічних) робіт і виробничого циклу, дозволить деталізувати і визначати в оперативному обліку види інноваційних витрат.
З метою поглиблення теоретичних засад оперативного обліку та аналізу інноваційної діяльності доцільно враховувати конкретизовані автором мету, основні завдання, більш чітко класифіковані об’єкти та способи організації обліково-аналітичного процесу.
Оперативному управлінню процесом впровадження у виробництво інноваційної продукції буде сприяти розроблена автором комплексна методика застосування низки приймів оперативного обліку та аналізу в залежності від характеру (капітальні, поточні) і способу (господарський, підрядний) здійснення інноваційних витрат, методу їх вартісної оцінки за подіями (стадіями процесу) та визначення результатів такої діяльності.
Удосконалена автором класифікація об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів за інноваційною ознакою сприятиме їх оцінці і визнанню в оперативному обліку та аналізі.
Розроблені автором методичні прийоми і способи оперативного обліку і аналізу об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів як основи створення інноваційної продукції за способом їх надходження, структури, функціонального призначення, ступеня виробничого освоєння, наявності правової охорони, комерціалізації дозволяє керівництву отримувати своєчасну інформацію у необхідному розрізі, що підвищує її ефективність та оперативність.
Для прийняття обґрунтованих управлінських рішень, розробки планів інноваційного розвитку підприємств та оперативної оцінки економічної ефективності інноваційної діяльності автором доводиться необхідність у застосуванні загальних методів аналізу ефективності у поєднанні з нормативними методами калькулювання собівартості інноваційної продукції на основі її типізації за характером, ступенем та місцем запроваджених технологічним змін.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Денис В.П. Аспекти оперативного регулювання інноваційної діяльності підприємств // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Випуск 10. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С.205–206 (0,20 д.а.).
Денис В.П. Показники ефективності інноваційної діяльності підприємств // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004.– № 3 (29). – С.222–224 (0,18 д.а.).
Денис В.П. Особливості оперативного обліку і аналізу техніко-технологічного оновлення виробництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 194: В 5 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.680–685 (0,31 д.а.).
Денис В.П. Особливості оперативного обліку внутрішньогосподарських інноваційних проектів // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004.– № 4 (30). – С.42–44 (0,18 д.а.).
Денис В.П. Аналіз стану виконання інноваційного проекту з поліпшення організаційно-технічного рівня виробництва // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Випуск 13.– Черкаси: ЧДТУ, 2005.– С.274–276 (0,25 д.а.).
Денис В.П. Особливості оперативного аналізу ефективності інноваційних проектів організаційно-технічного спрямування // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. Ч.I. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – №1 (31). – С.68–71 (0,26 д.а.).
Денис В.П. Оперативний облік державних інноваційних проектів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 194: В 5 т. Том II. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С.278–281 (0,23 д.а.).
В інших виданнях:
Денис В.П. Особливості оперативного обліку і аналізу техніко-технологічного оновлення виробництва // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2004”. Том 42. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.29–31 (0,12 д.а.).
Денис В.П. Оперативний аналіз виконання організаційно-технічних інноваційних проектів // Матеріали I Всеукраїнської науково-практичної конференції „Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю”. – Кривий Ріг. – 2005. – С. 80–81 (0,15 д.а.).
Денис В.П. Особливості оперативного аналізу розрахунку економічної ефективності від впровадження інноваційних проектів // Матеріали III Всеукраїнської наукової конференції „Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева”. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 76–77 (0,09 д.а.).
Денис В.П. Облік інноваційних проектів державного значення // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „М.І.Туган-Барановський – видатний вчений – економіст. Спадщина та новації”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Т. III. – С.29–31 (0,17 д.а.).