Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Кроленко Адалаіда Володимирівна. Оплата праці в умовах ринкової трансформації економіки: сутність, функції, напрямки реформування : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Короленко А.В. Оплата праці в умовах ринкової трансформації економіки: сутність, функції, напрямки реформування.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія.

Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна.– Харків, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних аспектів змісту, функцій й основних напрямків подальшого реформування оплати праці в трансформаційній економіці.

Виявлено і охарактеризовано етапи реформування оплати праці в умовах ринкових перетворень. Доведено перехідний неринковий стан організації оплати праці й нагальна потреба мотиваційного етапу її реформування.

Поглиблено змістовне розкриття трансформаційної функції оплати праці, за допомогою якої можливе ефективне впровадження мотиваційної моделі оплати праці та розв’язання протиріч у системі організації оплати праці.

Розроблено функціонально-секторну структуру державно-нормативного регулювання оплати праці та виявлено особливості впливу держави на оплату праці у різних секторах економіки.

Запропоновано напрямки подальшого реформування оплати праці у сучасних умовах України.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється: в подальшому розвитку методології аналізу оплати праці в трансформаційній економіці; в концептуальному поширенні уявлень про заробітну плату на суттєвому (ендотеричному) та зовнішньому (екзотеричному) рівнях завдяки впливу на неї багатьох різноманітних факторів; обґрунтуванні необхідності та сутності мотиваційної моделі її реформування. Основні наукові і практичні результати роботи зводяться до такого.

1. Оплата праці, як складне соціально-економічне явище, відображає взаємодію багатьох економічних та соціальних процесів і активно впливає на стан суспільства і потребує подальшого розвитку методології її аналізу на базі поєднання підходів класичного, неокласичного, марксистського і інституціонального напрямків економічної теорії.

2. Сучасний стан оплати праці у трансформаційній економіці є перехідним, неринковим за змістом, неефективним та суперечливим, що не дозволяє їй виконувати роль стимулюючого чинника розвитку виробництва і науково-технічного прогресу, не забезпечує нормального відтворення робочої сили і суспільного відтворення у цілому.

3. Економічне зростання в Україні у останні роки та становлення його інноваційно-інвестиційної моделі актуалізує необхідність подальшого радикального реформування оплати праці, бо як демонструє світовий досвід, економічна модернізація неможлива без підвищення трудової активності населення. В дисертації доведено, що радикально реформувати оплату праці можливо тільки на мотиваційній основі, як заходу подолання накопичених протиріч, байдужості робітників до результатів і якості праці, корисності своєї праці для суспільства.

4. Впровадження мотиваційної моделі оплати праці пов’язано, насамперед, з необхідністю суттєвого підвищення її розміру на базі підключення внутрішніх і зовнішніх джерел: підвищення її частки у собівартості продукції і ВВП, детінізації економіки і скорочення тіньових виплат, оптимізації податкового навантаження на заробітну плату, спирання на чинники зростання продуктивності і ефективності праці.

5. Державно-нормативному регулюванню оплати праці в умовах перехідної економіки України притаманна функціонально-секторна структура, яка відображає головні цілі і завдання держави з забезпечення ефективної реалізації функцій заробітної плати, особливості і межі державного впливу на оплату праці робітників різних секторів економіки: державного, включаючи бюджетний, і приватного.

6. Подолання суперечностей у змісті та цілях здійснення функцій державно-нормативного регулювання оплати праці на національному і секторному рівнях, забезпечення їхньої загальної спрямованості на реалізацію соціальної складової економічної функції держави і її соціальної функції є важливішим завданням реформи організації оплати праці в Україні.

7. Невід’ємною частиною державно-нормативного регулювання оплати праці повинно стати управління нормуванням праці, що диктує необхідність прийняття законодавчих актів, які встановлюють права і обов’язки роботодавців, найманих робітників, їхніх представників, державних органів у сфері нормування праці на підприємствах, незалежно від форми власності і організаційної форми; розширення складу суб’єктів нормування праці шляхом створення і регулювання ринку професійних послуг з нормування праці, що буде сприяти переорієнтації діяльності державних органів з розробки норм праці та здійснення нормативного регулювання, інформаційно-методичного забезпечення, координації і контролю нормування праці на підприємствах, концентрації їхніх зусиль на здійснення функцій управління нормуванням праці на національному рівні.

8. Удосконалення фіскального регулювання оплати праці, яке у даний час суперечить завданням підвищення ефективності економічної і соціальної функцій держави в умовах становлення економіки інноваційно-інвестиційного типу, не можна обмежувати зниженням ставки податку з доходів фізичних осіб, введенням соціальної податкової пільги для окремих груп платників податку. Його метою повинно бути суттєве зниження податкового навантаження на доходи робітників, фонд заробітної плати для забезпечення єдиної соціальної спрямованості усіх складових державно-нормативного регулювання оплати праці.

9. Діюча у сучасний час в Україні багатошабельна система мінімальних гарантій доходів робітників, у основі якої, у якості порога мінімального гарантування, орієнтованого на рівень бідності нижче прожиткового мінімуму, знаходиться мінімальна заробітна плата (МЗП), яка виконує роль національної мінімальної гарантії заробітної плати, являє собою непродуктивну спробу поєднати принципово різні функціональні підходи до мінімальної заробітної плати, яка визначається як інструмент державного регулювання оплати праці на усіх рівнях, від національного до локального; мінімальний базовий рівень доходів; еталон соціальних виплат. Радикальна реформа мінімального гарантування оплати праці, спрямована на створення якісно нової системи мінімальних гарантій соціально прийнятного рівня відтворення робочої сили, диктує необхідність не тільки суттєвого підвищення МЗП, інших мінімальних гарантій, але й зміни порядку їх визначення, встановлення, перегляду.

10. Реформа організації оплати праці на мікроекономічному рівні повинна спиратися на значне підвищення ролі трудової угоди в регулюванні заробітної плати, всебічну реалізацію підходу до оплати праці, як до її індивідуалізації, яка передбачає, на відміну від традиційного підходу, комплексну оцінку робітника, робочого місця, ринку праці, індивідуалізацію не тільки рівня (ставки) основної та додаткової заробітної плати, але і їхньої структури і порядку здійснення виплат. Необхідність індивідуалізації оплати праці, як важливішого напрямку формування якісно нової внутрішньофірмової системи управління оплатою праці, продиктовано технологічним ускладненням трудової діяльності, інтелектуалізацією праці і її продукту, потребами управління людським капіталом фірми, залежністю ефективності внутрішньофірмової мотивації праці від адекватності заробітної плати індивідуальному внеску, потребам та цінностям робітника.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Кроленко А.В. Экономико-правовые проблемы регулирования заработной платы на уровне фирмы // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. 2001.– №534.– С.124–130.– 0,5 д.а.

  2. Кроленко А.В. Індивідуалізація заробітної плати як елемент нового мотиваційного механізму ефективної праці // Регіональні перспективи.– 2002.– №3–4 (22–23).– С.199–201.– 0,5 д.а.

  3. Кроленко А.В. Проблемы реформирования организации оплаты труда в условиях трансформационных преобразований в экономике // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія.– 2002.– №575.– С.133–139.– 0,5 д.а.

  4. Кроленко А.В. Минимальная зарплата в системе организации оплаты труда в трансформационной экономике // Вісник Технологічного університету. Поділля. Економічні науки.– 2003.– №4.– С.174–176.– 0,3 д.а.

  5. Кроленко А.В. Зміст та напрямки подальшого реформування оплати праці у перехідній економіці України // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна . Економічна серія.– 2003.– №580.– С.49–51.– 0,4 д.а.