Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Серебрянський Дмитро Миколайович. Оподаткування прибутку підприємств та його вплив на інвестиційну діяльність в ринкових умовах : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Серебрянський Д.М. Оподаткування прибутку підприємств та його вплив на інвестиційну діяльність в ринкових умовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг та кредит. – Національна академія державної податкової служби України. – Ірпінь, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню впливу оподаткування прибутку підприємств на інвестиційну діяльність в ринкових умовах. У роботі аналізуються теоретико-методичні аспекти впливу оподаткування прибутку на інвестиційну активність бізнесу. Досліджено історичні витоки прибуткового оподаткування юридичних осіб. Визначено економічний зміст поняття „податок на прибуток підприємств” та досліджено його потенціал інвестиційного стимулювання. Узагальнено напрями впливу податку на прибуток як основні складові інвестиційної діяльності підприємств. Проаналізовано розвиток інвестиційних процесів в Україні та вплив на них чинного механізму оподаткування прибутку підприємств. Досліджено пільгові режими оподаткування прибутку та визначено їх ефективність для держави й бізнесу. Оцінено ступінь впливу податкової амортизації на інвестиційні процеси та розроблено концепцію реформування амортизаційної політики. Встановлено наявність податкових стимулів до інвестування та обґрунтовано доцільність застосування інвестиційних пільг щодо податку на прибуток. Сформульовано рекомендації, спрямовані на удосконалення механізму оподаткування прибутку підприємств через стимулювання інвестиційної діяльності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та розроблені практичні рекомендації щодо удосконалення механізму оподаткування прибутку з метою підвищення ефективності його регулятивно-стимулюючої дії на інвестиційну діяльність підприємств. Основні результати наукового дослідження полягають у наступному:

  1. Дослідження становлення, розвитку та функціонування системи прибуткового оподаткування юридичних осіб показало, що в основі виникнення податку на прибуток задіяні суто фіскальні інтереси. Цей податок сформувався внаслідок органічного поєднання трьох основних самостійних податків – прибуткового, промислового, податку на капітал. Сучасна світова практика оподаткування використовує податок на прибуток як інструмент заохочення інвестицій в економіку та інструмент підвищення конкурентоспроможності національних податкових систем.

  2. Узагальнення теоретичних уявлень та різних підходів стосовно змісту і ролі прибуткового оподаткування дозволили уточнити поняття „податок на прибуток підприємств” як інструмент фіскальної політики держави, який за своїм сутнісним наповненням являє собою вилучену частину прибутку законодавчо закріпленої категорії платників до централізованого фонду грошових ресурсів держави, а за своїм призначенням – субстанцію для створення ефективної системи регулювання взаємовідносин суб’єктів господарювання з бюджетом. Зокрема, цей податок є невід’ємним атрибутом регулювання та стимулювання інвестиційних процесів в економіці.

  1. Важливою умовою забезпечення ефективного використання податку на прибуток є його переорієнтація з суто фіскального призначення на стимулююче. Це дозволить без суттєвих втрат для економіки повніше задіяти податкові важелі регулювання для створення передумов економічного зростання на інвестиційно-інноваційній основі. Це створює надійний фундамент стабільних надходжень до бюджету в майбутньому. Посилення стимулюючої функції надасть Україні можливість скористатися конкурентними перевагами від розширення ЄС, оскільки, гармонізація європейського податкового законодавства, ймовірно, призведе до посилення податкового навантаження на корпоративний сектор у країнах, що приєдналися до ЄС у 2004-2005 pp. За умови усунення суперечностей національного податкового законодавства Україна має реальні шанси стати серйозним суб’єктом податкової конкуренції у європейському просторі.

  2. Розроблена класифікація податкового інструментарію стимулювання інвестиційної діяльності дозволила встановити, що на інвестиційні рішення суттєво впливають інвестиційні податкові пільги та податкова амортизація. На основі вивчення світової та вітчизняної практики доведені переваги цих інструментів регулювання у порівнянні із змінами податкових ставок, зважаючи на короткостроковий ефект останніх.

  3. На основі оцінки еластичності фіскального навантаження основних податків доведено, що податок на прибуток підприємств має найбільш фіскальний характер. Це демонструє високу залежність доходів державного бюджету від сплати даного податку та свідчить про обмежену ресурсну базу бюджетної системи. У зв’язку з цим показано, що для компенсації втрат бюджету від зменшення ставки податку на прибуток необхідне відповідне підвищення ставок інших податків, або штучне розширення бази оподаткування шляхом внесення змін до податкового законодавства, що практично і відбулося в 2003 та 2005 роках.

  4. Результати множинно-регресійного аналізу впливу макроекономічних показників на стан надходження податку на прибуток свідчать, що найсуттєвіше на його надходження впливає рівень внутрішнього споживання. Це потребує розвитку потенціалу внутрішнього ринку, а саме втілення такого варіанту економічної політики, що базується на комплексному стимулюванні внутрішнього споживчого та інвестиційного попиту.

  5. На основі аналізу ефективності впровадження пільг з податку на прибуток визначено, що практика їхнього хаотичного запровадження дає певний (зокрема фіскальний та інвестиційний) ефект. Доведено, що 1 гривня наданих пільг платникам податку на прибуток забезпечує зростання номінальних податкових надходжень через чотири роки на 1,9 грн., а реальних – на 1,32 грн. Тому доцільно відмовитися від надання територіальних пільг та сконцентрувати інвестиційно-інноваційний потенціал на стратегічних для економіки галузях, наприклад у машинобудуванні, з терміном дії чотири роки та з жорстким контролем держави за цільовим їх використанням.

  6. Аналіз податкової та амортизаційної політики в Україні свідчить, що чинний механізм нарахування амортизації не стимулює бізнес до інвестиційного використання амортизаційних відрахувань. Аналіз результатів одноразового статистичного спостереження використання амортизаційних відрахувань показує, що у 2003 році тільки 30 % нарахованої амортизації використано на інвестиційні цілі. Орієнтація на завищення норм амортизації за відсутності адекватних заходів протидії їхньому нецільовому використанню не забезпечила зростання інвестиційної активності бізнесу. В роботі обґрунтована концепція реформування податкової амортизаційної політики для підвищення її інвестиційного потенціалу шляхом лібералізації правил, норм та методів нарахування з одночасним стимулюванням використання амортизаційних відрахувань на інвестиційні цілі через запровадження інвестиційної пільги прямої дії.

  7. Визначено, що з метою стимулювання інвестиційно-інноваційної діяльності доцільним є впровадження в практику оподаткування прибутку підприємств інвестиційної податкової знижки терміном на чотири роки. Розроблено механізм її реалізації, який грунтується на стимулюванні інвестиційного використання амортизаційних відрахувань. За умови ефективної дії податкової знижки упродовж чотирьох років слід запровадити інвестиційний податковий кредит, ставка якого залежатиме від норми використання амортизаційних відрахувань на одиницю інвестицій, рентабельності виробництва та ставки податку на прибуток. На основі концепції METR показано, що оптимальні значення ставки інвестиційного податкового кредиту в Україні знаходяться в діапазоні 2,5-15 %.

  8. Доведено, що за допомогою податку на прибуток держава здатна ефективно впливати на вибір джерела фінансування інвестицій залежно від загальнонаціональних пріоритетів розвитку. Сьогодні існуючий механізм оподаткування процентних доходів вносить деформації у прийняття інвестиційних рішень. Для їх мінімізації запропоновано оподатковувати процентні доходи за зниженою ставкою податку на прибуток на рівні 10 %.

  9. Доведено, що авансова система сплати податку на прибуток, яка функціонує в Україні, не відповідає вимогам світової практики корпораційного оподаткування. Тому пропонується запровадити його сплату за результатами фінансового року (як у більшості розвинених країн), посиливши одночасно контроль за проведенням „оптимізаційних” схем в кінці податкового періоду (фінансового року). З цією метою в роботі запропонована альтернативна схема сплати податку на прибуток.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Серебрянський Д.М. Недоліки та шляхи реформування податкової системи України .

  2. Серебрянський Д.М. Посилення ролі податку на прибуток у підвищенні ефективності функціонування підприємницьких структур // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. Вип. 4: Економічні науки. – Чернівці, 2003. – С. 162-164.

  3. Данілов О.Д., Серебрянський Д.М.// Экономика Крыма. – 2003. – № 10. – С. 66-71 (особисто автором запропоновано напрями удосконалення амортизаційної політики).

  4. Серебрянський Д.М. Сучасна практика податкового стимулювання інвестиційної активності в індустріально розвинених країнах // Науковий вісник Академії ДПС України, 2003. – № 2 (20). – С. 93-102.

  5. Серебрянський Д.М. Актуальні проблеми справляння податку на прибуток підприємств // Науковий журнал Тернопільської академії народного господарства: збірник наукових праць ТАНГ: Економічні науки. – Тернопіль, 2004. – № 3. – С. 51-58.

  6. Серебрянський Д.М. Вплив макроекономічних факторів на стан надходження податку на прибуток підприємств // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2005. – № 1. – С. 237-242.

  7. Серебрянський Д.М. Сутність податку на прибуток: ретроспективний аналіз та сучасна думка // Науковий журнал „Економіка розвитку”. – Вісник Харківського національного економічного університету. – Харків. – 2005. – № 4 (36). – С. 25-26.

  8. Серебрянський Д.М., Накай А.І. Ретроспективний аналіз становлення та розвитку прибуткового оподаткування юридичних осіб // Науковий вісник Національної Академії ДПС України, 2005. – № 4 (31). – С. 98-107 (особисто автором визначена ретроспектива становлення прибуткового оподаткування юридичних осіб).

  9. Скрипник А.В., Серебрянський Д.М. Оцінка фіскальної ефективності пільгового оподаткування прибутку підприємств // Економіка України – 2006. – № 7. – С. 13-27 (особисто автором визначено сутність податкової пільги, критерії ефективності податкових пільг та шляхи вдосконалення запровадження податкових пільг з податку на прибуток).

  10. Данілов О.Д., Серебрянський Д.М. Механізм оподаткування дивідендів: корпораційний аспект // Фінанси України. – 2006. – № 6. – С. 35-44 (особисто автором запропоновано альтернативний механізм оподаткування дивідендів на рівні підприємств).

  11. Серебрянський Д.М.// Фінансова система України. Збірник наукових праць. – Острог: Вид-во НаУ „Острозька академія”, 2006. – Вип. 8. – Ч.1 – С. 260-270.

  12. Швабий К.И., Серебрянский Д.Н. Определение путей реформирования налоговой системы Украины // Белорусский экономический журнал. – 2006. – № 3. – С. 23-28 (особисто автором проведена оцінка граничних ефективних ставок податку на прибуток).

В інших виданнях:

  1. Данілов О.Д., Серебрянський Д.М. Фінанси у запитаннях та відповідях: Навчальний посібник. – К.: „Видавничий дім „Комп’ютерпрес”. 2006. – 444 с. (особисто автором підготовлено глави 2, 3, 4, 8, 9, 10, 14, 15).

  2. Серебрянський Д.М. Деякі проблеми ставки податку на прибуток підприємств // Матеріали наук.-практ. конф. “Бюджетно-податкова політика: теорія, практика, проблеми” (Ірпінь, 18-19 грудня 2003 р.). – Ірпінь: Нац. акад. ДПС України, 2004. – 390-393 с.

  3. Серебрянский Д.Н. Некоторые проблемы функционирования налога на прибыль в Украине // Материалы III междунар. научн.-практ. конф. «Страны СНГ в условиях глобализации» (Москва, 31 марта – 2 апреля 2004 г.). – М.: РУДН. – 2004. – 306-307 с.

  4. Данилов О.Д., Серебрянский Д.Н. Амортизационная политика, как инструмент активизации инвестиционной деятельности предприятий // Материалы ХII междунар. научн.-практ. конф. „Управление организацией: диагностика стратегия, эффективность” (Москва, 15-16 апреля 2004 г.). – М.: Московский государственный технический университет имени Н.Э. Баумана, 2004. – 130-132 с. (особисто автором запропоновано реформування амортизаційної політики напрямі активізації інвестиційної діяльності підприємств).

  5. Серебрянський Д.М. Податковий інструментарій стимулювання інвестиційних процесів // Материалы IV межрегион. научн.-практ. конф. “Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития” (Донецк, 18-19 ноября 2004 г.). – Донецк: ДонГУЭТ им. М.Туган-Барановского, 2004. – 292-296 с.

  6. Серебрянский Д.Н. Влияние макроэкономических факторов на налогообложение прибыли предприятий в Украине // Материалы IV междунар. научн.-практ. конф. «Страны СНГ в условиях глобализации» (Москва, 30 марта – 1 апреля 2005 г.). – М: РУДН. – 2005. – 455-458 с.

  1. Серебрянський Д.М. Податкове регулювання інвестиційної діяльності // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Фінансово–кредитне стимулювання економічного зростання” (Луцьк, 3-5 червня 2005 р.). – Луцьк: Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2005. – 184-186 с.

  2. Серебрянський Д.М. Посилення ролі податку на прибуток в стимулюванні інвестиційних процесів в Україні // Матеріали Всеукр. наук.-метод. конф. “Современные аспекты финансового управления экономическими процессами (Финансы – 2005)”. (Севастополь, 6-9 вересня 2005 р.). – Част. ІІ. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2005. – 12-14 с.

  3. Серебрянский Д.Н. Проблемы активизации инвестиционного потенциала амортизационной политики в Украине // Материалы V междунар. научн.-практ. конф. «Страны с переходной экономикой в условиях глобализации» (Москва, 29-31 марта 2006 г.). – Том ІІ. – М: РУДН. – 2006. – 191-196 с.

  4. Швабий К.И., Серебрянский Д.Н. Оценка фискальной эффективности льготного налогообложения прибыли предприятий в Украине // Материалы междунар. научн.-практ. конф. «Проблемы бухгалтерского учета, анализа, контроля и статистики в инновационной экономике» (Минск, 24-25 мая 2006 г.). – Мн.: БГЭУ. – 2006. – 269-270 с. (особисто автором запропонована оцінка фіскальної ефективності пільгового оподаткування прибутку підприємств).

  5. Швабій К.І., Серебрянський Д.М. Теоретичні основи впливу оподаткування прибутку підприємств на їх інвестиційну поведінку // Матеріали ХІІ міжнар. наук.-практ. конф. „Сучасний стан та проблеми інноваційного розвитку держави” (Луцьк, 15-16 вересня 2006 р.). – Луцьк: Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2006. – 50-52 с. (особисто автором запропоновані основні напрями впливу оподаткування прибутку на інвестиційну діяльність підприємств).