Сухін Ростислав Євгенович. Оптимізація діагностики та лікування негоспітальної пневмонії з нетяжким перебігом у хворих, які не потребують госпіталізації : дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Сухін Р.Є. Оптимізація діагностики та лікування негоспітальної пневмонії з нетяжким перебігом у хворих, які не потребують госпіталізації. —Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2006.
Встановлено, що у хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, основним збудником захворювання залишається S. pneumoniae (більше ніж в 50 % випадків), який зберігає високий (більше 90 %) рівень чутливості до b-лактамів та макролідів, та атипові мікроорганізми (M. pneumoniae і C. pneumoniae) — більше 20 %. Визначено, що у таких хворих проведення діагностики етіопатогенів до початку терапії не підвищує її ефективність. За відсутності у цих пацієнтів супутньої патології та інших модифікуючих факторів однаково високо ефективною є емпірична пероральна терапія амінопеніциліном або макролідом, а у випадку наявності супутньої патології та/або інших модифікуючих факторів — захищеним амінопеніциліном або респіраторним фторхінолоном. Для цього фармакоекономічно доцільно призначати амоксицилін, мідекаміцин і амоксицилін/клавуланат.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної задачі сучасної пульмонології — оптимізація діагностики та лікування хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, з урахуванням фармакоекономічних аспектів.
1. У хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, основним збудником залишається S. pneumoniae, який спричинює захворювання більше ніж в 50 % випадків. Питома вага атипових збудників (M. pneumoniae і C. pneumoniae) у цих пацієнтів складає понад 20 %.
2. У хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, S. pneumoniae зберігає високий (більше 90 %) рівень чутливості до b-лактамів та макролідів.
3. Використання методів діагностики етіопатогенів до початку антибіотикотерапії у хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, призводить до значного підвищення вартості діагностики та загальної вартості лікування, проте не впливає на ефективність терапії.
4. Емпірична пероральна монотерапія амінопеніциліном, макролідом або респіраторним фторхінолоном є однаково високоефективною (понад 93 %) у хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, без супутньої патології та інших модифікуючих факторів.
5. Емпірична пероральна монотерапія захищеним амінопеніциліном або респіраторним фторхінолоном є однаково високоефективною (понад 95 %) у хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, з наявністю супутньої патології та/або інших модифікуючих факторів.
6. Проведений фармакоекономічний аналіз за методом “мінімізації вартості” свідчить про доцільність призначення пероральної монотерапії амоксициліном або мідекаміцином хворим на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, без супутньої патології та інших модифікуючих факторів.
7. Результати аналізу за методом “мінімізації вартості” свідчать про фармакоекономічну доцільність призначення пероральної монотерапії амоксициліном/клавуланатом хворим на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, з наявністю супутньої патології та/або інших модифікуючих факторів.
Публікації автора:
Ефективність амоксициліну в лікуванні хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом / О.Я. Дзюблик О.О. Мухін, Р.Є. Сухін, С.С. Сімонов, В.В. Дяченко, С.М. Прокопчук, М.О. Москвічьов // Укр. хіміотерапевт. журн. – 2002. – № 1. – С. 24 – 27 (участь у проведенні клінічного обстеження, курація хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).
Ефективність та безпечність антибактеріальної терапії хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом / О.Я. Дзюблик, Р.Є. Сухін, О.О. Мухін, С.С. Сімонов, В.В. Дяченко, Н.М. Недлінська, В.Г. Слабченко, Г.Б. Капітан, В.Я. Клягін, М.Г. Собко, Т.М. Єнгаличева, Л.В. Чечель, Е.М. Тумарова, Л.І. Пархотик // Укр. пульмонол. журн. – 2005. – № 1. – С. 21 – 25 (планування дослідження, курація хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).
Фармакоекономічний аналіз антибактеріальної терапії хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребували госпіталізації / О.Я. Дзюблик, О.О. Мухін, Р.Є. Сухін, Г.Б. Капітан, Н.М. Недлінська, Л.В. Чечель, С.С. Сімонов // Сімейна мед. – 2005. – № 2. – С. 30 – 35 (планування дослідження, участь у проведенні дослідження, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).
Спектр збудників та їх чутливість до антибактеріальних препаратів у хворих на негоспітальну пневмонію з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації / Р.Є. Сухін, О.Я. Дзюблик, О.О. Мухін, Г.Б. Капітан, Н.М. Недлінська, І.В. Дзюблик, І.Ф. Самборська, С.С. Сімонов, О.О. Фастова, Я.Ю. Мачерет // Укр. хіміотер. журн. – 2005. – № 1 – 2. – С. 45 – 51 (планування дослідження, збір матеріалу для мікробіологічного дослідження, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).
Фармакоекономічні аспекти оптимізації антибактеріальної терапії у осіб літнього віку, хворих на негоспітальну пневмонію / О.Я. Дзюблик, В.Г. Слабченко, Н.М. Недлінська, Г.Б. Капітан, Р.Є. Сухін, В.Я. Клягін, І.С. М’ясний // Мат. III з’їзду фтизіатрів і пульмонологів України. – Укр. пульмонол. журн. – 2003. – № 2. – С. 161 (набір та аналіз матеріалу).
Dzyublik O.Ya., Sukhin R.E. Community-acquired pneumonia: importance of atypical pathogens as represented by Mycoplasma pneumoniae // 9th Polish-German conf. on advances in experimental and clinical pneumology. – J. Physiology and Pharmacology. – 2003. – Vol. 54, Supp. 1. – P. 59 (набір та аналіз матеріалу).