Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Клименюк Володимир Петрович. Оптимізація долікарської допомоги сільським мешканцям : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Клименюк В.П. Оптимізація долікарської допомоги сільським мешканцям. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2009.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми оптимізації організації надання ПМСД сільському населенню України.

Проведений аналіз міжнародного та вітчизняного досвіду організації медичної допомоги сільському населенню. Дана оцінка медико-соціальної ситуації, здійснений аналіз основних типів сільських районів Житомирської області. Вивчені медико-організаційні структури і діяльність ФАПів, умови життя, медико-демографічні характеристики сільських громад. Розкриті особливості формування потреб сільських громад в долікарській допомозі, своєчасності та якості їх задоволення. Віднайдені фактори, резерви, критичні та оптимальні рішення покращення обслуговування сільського населення долікарською допомогою першого етапу. Дано наукове обґрунтування оптимізації організації надання ПМСД сільському населенню України. На основі знайдених закономірностей обґрунтована модель оптимізації ПМСД за методом багатофункціонального лінійного програмування. Описані оптимальні щодо якості, доступності ПМСД, відповідності до потреб сільського населення параметри СЛД. Експериментально доведена ефективність запропонованої системи ПМСД, за якої рівень звернень за медичною допомогою зріс на 9%, занедбані випадки соціально-важливих хвороб, виявлені при зверненні, зменшились на 7%, захворювання, виявлені в пізніх стадіях, зменшились на 12%, рівень планової госпіталізації зріс на 4%, рівень невідкладної госпіталізації зменшився на 8%, охоплення диспансерним наглядом, профоглядами зросло на 14%.

Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням встановлено неадекватність існуючої системи ПМСД медико-соціальним потребам сільського населення, що потребувало наукового обґрунтування, розробки та впровадження оптимізованої системи ПМСД сільському населенню, яка довела свою медичну, соціальну і економічну ефективність.

1. Встановлено низький рівень здоров’я сільського населення, який значно варіював по сільським районам (2003–2005 рр.) Житомирської області: смертність з медіаною 22,8 варіювала по окремим районам від 19,2 до 27,7; смертність сільських немовлят з медіаною 10,5 коливалась від 3,8 до 39,6; народжуваність з медіаною 9,0 була від 7,0 до 12,2; первинна захворюваність з медіаною 480 варіювала від 211 до 661; загальна захворюваність з медіаною 1220 коливалась у межах 708–2464.

2. Показано, що в ряді сільських районів забезпеченість сільського населення лікарями ПМСД не перевищувала 3,5 лікаря на 10 тис. жителів, а середнім медичним персоналом — 25 на 10 тис., що позначилось на кількості звернень на одного сільського мешканця в амбулаторно-поліклінічні заклади першого рівня, медіанний рівень якої був всього 2,1 з інтервалом типовості 1,1–2,8, при цьому повністю задоволеними результатами звернень були лише 30±1,1% респондентів, 13±0,4% звертались до закладів ПМСД після 10 днів від часу виникнення потреби.

3. Доведена на прикладі ФАПів залежність показників діяльності ПМСД від макроструктури районів, структури і оснащеності закладів та обумовленість медико-організаційними факторами ураженості хронічною патологією на 40,2%, рівнів первинної захворюваності — на 23,1%, загальної захворюваності — на 34,7%, кратності загострень хронічних хвороб — на 28,0%, сумарної тривалості хвороб — на 20,3%, інвалідності — на 21,7%, своєчасності звернень — на 13,2%, результативності звернень — на 52,3%.

4. Встановлений вплив на здоров'я сільського населення характеристик ПМСД, провідні рангові місця займали чисельність середнього медперсоналу СЛД (F=16,2), кількість населення на СЛД (F=11,1), кількість ФАПів (F=8,7), відстань від ФАПу до найближчого лікарського закладу (F=8,5), професійний рівень фельдшера (F=8,4) та радіус СЛД (F=7,5).

5. Узагальнення результатів дослідження по трьом типовим сільськогосподарським областям України (Вінницька, Житомирська, Хмельницька) дозволило отримати оптимальні параметри ПМСД на чолі з сільською дільничною лікарнею (4 лікаря, 18 середніх медпрацівників та 25 ліжок) з радіусом обслуговування до 5 км і чисельністю населення дільниці до 3,6 тис. осіб та 4 ФАПами з радіусом до 2 км та чотирьохкілометровою відстанню до найближчого лікарського закладу, що дозволяє щорічно забезпечити 1,4–1,5 тис. звернень до ФАПу і 800–900 відвідувань на дому.

6. Новизна та переваги запропонованої моделі оптимізації ПМСД полягають у поєднанні таких критеріїв оптимізації, як відповідність ПМСД до потреб, її доступність і ефективність, з регіональною ситуацією щодо здоров’я сільського населення, його розселення та ресурсних можливостей системи охорони здоров’я, можливості адаптації до конкретних умов на місцях.

7. Результатом впровадження запропонованих параметрів моделі в процесі реформування ПМСД сільському населенню у Вінницькій, Житомирській і Хмельницькій областях стало зростання рівнів звернень за медичною допомогою на 9,4%, планової госпіталізації — на 4,1%, охоплення диспансерним наглядом, профоглядами — на 14,0% при зменшенні виявлених при зверненні занедбаних випадків соціально-важливих хвороб — на 7,0%, виявлених в пізніх стадіях захворювань — на 12,2%, рівня невідкладної госпіталізації — на 8,2%.

8. Запропоновані параметри оптимізації ПМСД сільському населенню, впровадження яких довело свою ефективність, можуть бути рекомендовані для інших областей (регіонів) України.

Публікації автора:

Монографії, посібники:

1. Очередько О.М. Резерви удосконалення первинної медико-санітарної допомоги сільським мешканцям у контексті соціального розвитку сіл України / О.М. Очередько, В.П. Клименюк. - Житомир: Полісся, 2008. - 224 с. (Клименюк В.П. – збір, аналіз та упорядкування матеріалу, Очередько О.М. – ідея і наукове редагування).

2. Методи соціальної медицини / О.М. Очередько, О.Г. Процек, І.Ю. Андрієвський, В.П. Клименюк / За заг. ред. О.М. Очередька, О.Г. Процек. - Вінниця: Тезис, 2007. – 410 с. (Клименюк В.П. – аналіз стану здоров’я населення світу, проблем його вивчення та збереження, програм і результатів відомих історичних та сучасних епідеміологічних спостережень, аналіз та узагальнення прикладних і методологічних аспектів епідеміологічного, статистичного і прикладного скринінгу; І.Ю. Андрієвський – аналіз факторів, контингентів ризику, особливостей та світового досвіду контролю найважливіших інфекційних та неінфекційних захворювань; О.Г. Процек – аналіз світових взірців викладання соціальної медицини у ВУЗах Англії і США, загальне редагування матеріалу; Очередько О.М. – ідея і наукове редагування).

У періодичних фахових виданнях, рекомендованих ВАК України:

1. Очередько О.М. Аналіз медико-демографічних характеристик країн пострадянського простору і країн-членів Євросоюзу на основі мета-аналізу міжнародних баз даних / О.М. Очередько, В.М. Пономаренко, В.П. Клименюк // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2006. - №3 - С. 62-75 (Клименюк В.П. – написання статті, Пономаренко В.М. – підбір та аналіз літературних джерел, Очередько О.М. – наукове редагування).

2. Ocheredko O.M. Analysis of priority of Health reformation problems in Ukraine through Nominal Group Technique / O.M. Ocheredko, N.T. Komarnytska, V.P. Klimenuk / Збірник наукових праць Українського Інституту Громадського Здоров’я. - 2007. - Вип. 1. - С. 219-230 (Клименюк В.П. – написання статті, Комарницька Н.Т. – збір матеріалів, Очередько О.М. – наукове редагування).

3. Клименюк В.П. Сучасна медсестринська освіта в умовах інтеграції України в Европейський освітній простір / В.П. Клименюк, Л.Ф. Сінельнікова //Буковинський медичний вісник. - 2007. - Спец. випуск. - С. 30-35 (Клименюк В.П. – ідея та написання статті, Сінельнікова Л.Ф. – підбір літературних джерел, збір матеріалів).

4. Клименюк В.П. Аналіз обумовленості показників діяльності СЛД і ФАПів їх структурними параметрами та характеристиками оснащеності / В.П. Клименюк // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2007. - №2. -
С. 80-87.

5. Клименюк В.П. Обсяги та якість надання лікувально-оздоровчої допомоги сільським мешканцям Житомирської області (на основі вибіркового дослідження) / В.П. Клименюк // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2007. - №3. - С.50-55.

6. Клименюк В.П. Оцінка факторів формування важкості перебігу та наслідків захворювань сільських мешканців (за даними дослідження у Житомирській області) / В.П. Клименюк // Україна: здоров’я нації. - 2007. - С. 3-4.

7. Клименюк В.П. Оптимізація первинного етапу надання медичної допомоги сільському населенню / В.П. Клименюк //Biomedical and biosocial anthropology. - 2008. - №10. - С. 152-154.

8. Клименюк В.П., Очередько О.М. Вивчення своєчасності та якості задоволення звернень сільських мешканців за медичною допомогою / О.М. Очередько, В.П. Клименюк //Український медичний альманах. - 2008. - Т.11, №1. - С. 198-201 (Клименюк В.П. – написання статті, Очередько О.М. – наукове редагування).

В інших наукових виданнях:

1. Methodical recommendation on course of lectures on history of medicine / O.M. Ocheredko, O.G. Procek, O.M. Krekoten, N.T. Komarnytskya, V.P. Klimenuk. - Zhytomir, 2007. - 92 p.

2. Клименюк В.П. Аналіз обумовленості структурних параметрів ФАПів характеристиками макроструктури районів / В.П. Клименюк // Матер. XIII університет. наук.-практ. конф. молодих учених та фахівців. 24 травня, 2007 р., Вінниця, - С.30.

3. Клименюк В.П. Аналіз обсягів та вчасності звернень за медичною допомогою на рівні сільської лікарської дільниці сільських мешканців Житомирської області / В.П. Клименюк // Матер. наук.-практ. конф. «Біопсихосоціальні аспекти здоров’я: здоров’я здорових» 21-22 жовтня, 2004р., Вінниця, С.55-58.

4. Клименюк В.П. Особливості потреб звернень за медичною допомогою первинного рівня сільських мешканців Житомирської області / В.П. Клименюк // Матер. наук.-практ. конф. «Біопсихосоціальні аспекти здоров’я» 17-18 вересня, 2003р., Вінниця, С.25-29.

5. Клименюк В.П. Аналіз медико-організаційних чинників і стану здоров’я сільських мешканців сіл Житомирської області (на основі вибіркового дослідження) / В.П. Клименюк // Матер. наук.-практ. конф. «Соціально-медичні аспекти інвалідності дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи та сучасні підходи до її профілактики і реабілітації» 26 квітня, 2006р., Вінниця, С.43-48.

6. Методичні підходи до визначення пріоритетних проблем національної системи охорони здоров’я / В.П. Клименюк, О.М. Очередько, О.Г. Процек, Н.Т. Комарницька // Матер. V міжрег. наук.-практ. конф. «Актуальні питання сімейної медицини» 18 травня, 2007р., Житомир, С.18-21.