Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Вишнівський Петро Станіславович. Оптимізація елементів технології вирощування ріпаку ярого в північному Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Інститут землеробства УААН. — К., 2002. — 165 арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 140-157.



Анотація до роботи:

Вишнівський П.С. Оптимізація елементів технології вирощування ріпаку ярого в північному Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво.

Інститут землеробства УААН. –Київ. – 2002.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та удосконаленню оптимальних параметрів формування урожаю насіння ріпаку ярого в умовах сірих лісових ґрунтів північного Лісостепу України з метою виробництва конкурентної в ринковому середовищі продукції.

Зроблено аналіз і оцінку параметрів формування врожаю ріпаку ярого залежно від агротехнічних прийомів його вирощування, визначено вплив факторів оптимізації (строків, способів сівби, норм висіву насіння, добрив) на зміну кількісних параметрів ценозу, морфологічних показників рослин та формування максимальної їх продуктивності. Встановлені критерії впливу строків та способів сівби, норм висіву насіння, різних доз мінеральних добрив на ріст та розвиток, формування структурних елементів та їх зв’язку з урожайністю ріпаку ярого, ефективність застосування гербіциду раундап на його посівах. Дана економічна та енергетична оцінки ефективності застосування факторів оптимізації технології вирощування ріпаку ярого.

За результатами досліджень розроблені і рекомендовані виробництву удосконалена технологія вирощування ріпаку ярого, яка ґрунтується на економічному та енергетичному аналізах виробництва продукції.

  1. В дисертації узагальнені експериментальні дані та наведено нове вирішення наукової задачі, що виявляється у встановленні закономірностей формування врожаю ріпаку ярого, якісних показників насіння, та удосконалена технологія його вирощування, яка вирішена шляхом виявлення та поєднання найкращих елементів агротехніки з метою збільшення виробництва насіння та поліпшення його якості.

  2. Елементи технології за реалізацією продуктивного потенціалу сорту ріпаку ярого Ліга 1 забезпечують вищий ( на 11,9 – 20,3%) рівень урожайності у сприятливі за погодними умовами роки (2000 рік) порівняно з несприятливими (1999, 2001 рр.).

  3. Найбільше впливають на ріст та розвиток рослин ріпаку ярого та його продуктивність строки сівби й удобрення.

  4. Рівень позитивного впливу добрив, строків та способів сівби, норм висіву насіння на формування сухої речовини рослинами ріпаку ярого, накопичення її протягом вегетації змінюється в процесі росту та розвитку рослин, забезпечуючи максимальні показники її маси на період дозрівання, коли формується господарсько-цінний урожай насіння, де кількість сухої вегетативної надземної маси сягає на удобрених варіантах 80,4 - 108,0 ц/га.

  5. Площа листкової поверхні, динаміка її зміни та наростання до максимального рівня знаходиться в прямій залежності від норм висіву, строків і способів сівби. Внесення мінеральних добрив збільшує асиміляційну поверхню. Найвищі показники площі листкової поверхні відмічаються в фазу цвітіння, і на кращих варіантах складає 82,1 - 94,9 тис. м2/га.

  6. Максимальні показники чистої продуктивності фотосинтезу досягаються рослинами за норми висіву 1,5 млн. шт./га та звичайного рядкового способу сівби ( 3,71 – 3,83 г/м2 за добу). Внесення мінеральних добрив збільшує чисту продуктивність фотосинтезу до 4,50 – 5,32 г/м2 за добу.

  7. Основними структурними елементами, які в найбільшій мірі визначають рівень урожайності ріпаку ярого, є кількість стручків на рослину, кількість насінин в стручку та маса 1000 насінин. Коефіцієнт кореляції даних показників із урожайністю становить 0,68 – 0,80, що свідчить про тісну кореляційну залежність.

  8. Найвищий рівень продуктивності посівів ріпаку ярого сорту Ліга 1 –25,2 ц/га, а в 2000 році – 27,4 ц/га, забезпечує технологія вирощування з нормою висіву 1,5 млн. шт./га схожого насіння за сівби першого строку звичайним рядковим способом і дозою внесенням мінеральних добрив N120P90K90.

  9. Внесення гербіциду раундап 48% водного розчину порівняно з безгербіцидним фоном забезпечує приріст урожайності культури на 8,5 – 15,3%, ефективність застосування гербіциду складає 73,5 – 87,3%.

  10. Вирощування ріпаку ярого із застосуванням мінеральних добрив забезпечує найбільшу кількість олії з гектара, (7,2 –7,4 ц/га), що на 0,9 – 1,1 ц/га більше контролю.

  11. Найвищі показники вартості валової продукції, чистого прибутку та виходу валової енергії (відповідно 1729 грн./га, 1542 грн./га, 29939 мДж/га) забезпечує технологія вирощування ріпаку ярого яка передбачає сівбу з ранніми ярими культурами звичайним рядковими способом і нормою висіву 1,5 млн. шт./га схожого насіння. Застосування мінеральних добрив підвищує чистий прибуток, вартість валової продукції та собівартість 1ц насіння.

Публікації автора:

1. Вишнівський П.С. Перспективна культура України – ріпак // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН.- Київ, 2000. - Випуск 3-4. – с. 81 – 83.

2.Вишнівський П.С. Урожайність ріпаку ярого та його якість залежно від системи удобрення // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН.- Київ, 2001. - Випуск 4. – с. 69 – 71.

3. Вишнівський П.С. Вплив мінерального живлення на фотосинтетичну діяльність посівів ріпаку ярого // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН.- Київ, 2002. - Випуск 2. – с. 83 – 86.

4.Вишнівський П.С. Залежність урожайності ріпаку ярого від впливу елементів технології його вирощування // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених-аграріїв Чернігівщини “Наукове обґрунтування сталого розвитку агроекологічних систем Чернігівщини в ринкових умовах і обмеженого ресурсного забезпечення” 5-6 квітня 1999. Чернігів. – Чернігів, 1999. с. 70 - 72.

5. Вишнівський П.С. Продуктивність ріпаку ярого та її залежність від технології вирощування // Матеріали другої міжвузівської науково – практичної конференції аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи” 27 –28 лютого 2002 р. Вінниця. –Вінниця 2002. – с.65 – 66.