Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Хромяк Василь Михайлович. Оптимізація гібридного складу кукурудзи в умовах східної частини Степу України : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Хромяк В.М. Оптимізація гібридного складу кукурудзи в умовах східної частини Степу України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. –

Інститут рослинництва імені В.Я.Юр’єва УААН, м. Харків, 2005.

Проаналізовано вплив добрив та зрошення на продуктивність, структуру урожаю та якість силосної кукурудзи. Рекомендовані оптимальні густоти рослин для ряду нових гібридів. Критично проаналізовано стан Реєстру сортів рослин, дані рекомендації щодо його упорядкування. Розроблено метод вибору сортів з Реєстру для використання у конкретній кліматичній зоні на основі визначення інтенсивності та важливих господарсько-цінних показників у конкурсному державному сортовипробуванні. Рекомендовані кращі за цими параметрами гібриди кукурудзи для Луганщини. Встановлено лімітуючі фактори вегетаційного періоду та надані рекомендації щодо використання окремих груп стиглості кукурудзи з урахуванням особливостей розподілу опадів та строків настання осінніх заморозків.

Розрахована економічна ефективність від впровадження нових гібридів у виробництво, посіву при оптимальній густоті рослин.

В дисертації наведено результати досліджень з вирішення важливого наукового завдання, яке полягає в розробці окремих елементів сортової агротехніки, методу вибору гібридів кукурудзи з Реєстру для господарського використання у східній частині Степу України з урахуванням лімітуючих кліматичних факторів та визначенні ряду придатних для використання гібридів на Луганщині.

1.Установлено в умовах східної частини Степу України високу чутливість гібридів ранньостиглої групи стиглості силосної кукурудзи до внесення мінеральних добрив на фоні без зрошення (прибавка 5,6-6,0 т/га)в порівнянні з середньостиглими (2,8-4,0 т/га).У посушливі роки прибавка від застосування добрив нижча на 32%, чим у сприятливі за вологозабезпеченістю роки. При нестачі вологи добрива пригнічують ріст (висота рослин менше, ніж на контролі до 10 см).

2. Зрошення забезпечує зростання урожайності силосної кукурудзи навіть у роки, сприятливі за погодними умовами за вологозабезпеченістю ( від 2,2 т/га). Найбільший вплив зрошення проявляється на удобреному фоні.

3. Найбільш сприятливо добрива впливають на структуру урожаю ранньостиглих гібридів за рахунок зменшення на 6-8% стебел на користь листя і обгорток. Дія добрив явно проявляється на збільшенні ваги качанів (на 36 г в середньому) та покращенню якості зеленої маси. Добрива майже не впливають на швидкість формування та настання фаз стиглості гібридів.

4. Оптимальними та найрентабельнішими густотами для вирощування на зерно в умовах східної частини Степу для гібрида Славутич 162 СВ є 50 тисяч рослин на гектарі, а для Дніпровського 337 МВ та Луганського 287 МВ – 40 тисяч, на силос – відповідно 50,50 та 40 тисяч.

5. Густота рослин гібридів істотно не впливає на темпи лінійного приросту та співвідношення між листям і стеблами, яке є сортовою ознакою. При збільшенні густоти рослин незначно зменшується й висота. Ріст площі листової поверхні на гектарі при загущенні посівів призводе до зменшення індивідуальної продуктивності рослин.

6. Лімітуючими факторами урожайності зернової кукурудзи в умовах східної частини Степу є сума біокліматичних температур у безморозний період та кількість опадів за вегетаційний і критичний періоди, про що свідчать зіставляння багаторічних даних фенологічних спостережень у дослідах з датами першого осіннього заморозку та коефіцієнти продуктивності кукурудзи, які знижуються від ранньостиглих до пізньостиглих гібридів (тільки у критичний період від 49 до 7%).

7. Середня багаторічна кількість опадів вегетаційного періоду та їх нерівномірний розподіл дозволяють отримати при рекомендованих густотах рослин приблизно однакову середню урожайність зерна при стандартній вологості на будь-якій з груп стиглості кукурудзи (3,43-3,59 т/га), за винятком пізньостиглої. Середньопізні і пізньостиглі гібриди зернової кукурудзи в умовах східної частини Степу мають високу вологість зерна та вірогідність (один та три з десяти років) потрапити під осінні заморозки.

8. Стан державного Реєстру сортів рослин України не задовольняє вимогам споживачів в інформаційному плані (відсутні дані про напрямок використання сорту, якість, біологічні особливості, ступінь інтенсивності), не направлений на зональне використання сортів, включає значну частину не конкурентоздатних для окремої кліматичної зони (по урожайності, довжині вегетаційного періоду та посухостійкості для Луганщини) гібридів.

9. На силосній кукурудзі найвищий рівень рентабельності ( 54,0 %) отримано без застосування добрив та зрошення на контрольному варіанті; а при внесенні добрив він становив 33,6 %, зрошенні – 16,9 %.