Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Годівля тварин і технологія кормів


Засуха Юрій Васильович. Оптимізація годівлі свиней в умовах промислової технології : дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Засуха Ю.В. Оптимізація годівлі свиней в умовах промислової технології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02 – годівля тварин і технологія кормів. Національний аграрний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена комплексному вирішенню важливої для України проблеми розвитку свинарства у ринкових умовах. Дослідження спрямовані на розробку ефективних способів повноцінної годівлі і використання поголів’я свиней, економічно обґрунтованої системи підготовки кормів до згодовування, яка сприяє повному задоволенню потреби тварин у енергії та високоякісному протеїні.

Дано кормову характеристику та зроблено обґрунтування використання нетрадиційних протеїнових та вуглеводних кормів. Розроблено науково-обгрунтовані способи вирощування поросят, використання свиноматок та кнурів-плідників, систему годівлі свиней в умовах промислової технології для різних природно-кліматичних зон України. Експериментально встановлено доцільність використання режимного підсису та вирощування поросят з різною живою масою при народженні та відлученні. Доведено ефективність використання високомолочних виснажених свиноматок після закінчення підсисного періоду за різних умов їх годівлі.

  1. Вперше науково обґрунтовано, оптимізовано та впроваджено у виробництво ефективну систему годівлі свиней в умовах промислової технології виробництва свинини на основі розроблених методів одержання та використання нетрадиційних рослинних протеїнових і вуглеводних кормів у годівлі свиней різних статевих і вікових груп. Введення нетрадиційних кормових добавок до комбікормів підвищує їх біологічну цінність, позитивно впливає на ріст і розвиток молодняку свиней, продуктивність та відтворні функції кнурів-плідників і свиноматок, сприяє поліпшенню якості одержуваної продукції, дозволяє зменшити використання дефіцитних протеїнових кормів, знижує затрати корму на виробництво одиниці продукції та підвищує ефективність виробництва свинини до 20%.

  2. Введення до стандартного комбікорму кнурам-плідникам сухого збираного молока, білково-вітамінного концентрату на основі соку люцерни (БВК), екструдованої пшениці, збагаченої люцерновим соком, сухої стружки цукрових буряків та екструдованої сумішки гороху з соняшниковим насінням забезпечує високу активність, життєздатність, резистентність сперміїв, їх запліднювальну здатність та знижує собівартість одного поросяти при народженні залежно від режиму їх використання.

Згодовування свиноматкам у складі комбікорму екструдованих гороху, сої і люпину сприяє збільшенню їх живої маси при відлученні поросят на 16-34%, середньодобових приростів в 3-6 разів, маси гнізда на 9-28%, великоплідності на 5-45% та вмісту сухої речовини у молоці на 1-3%.

  1. Заміна соняшникового і льняного шротів, кормових дріжджів і трав’яного люцернового борошна у стандартному комбікормі за протеїном екструдованим горохом, екструдованою пшеницею, збагаченою випареним люцерновим соком (1:1), та екструдованою сумішкою зерна гороху і соняшникового насіння знижує на 8-10% багатоплідність свиноматок, підвищує на 21-27% живу масу поросят у 28-добовому віці, сприяє підвищенню на 4-10% збереженості їх до відлучення.

  2. Згодовування свиноматкам у складі комбікорму екструдованих сої та сумішки зерна гороху і соняшникового насіння підвищує жирність молока у свиноматок протягом лактації у середньому на 1,0-1,8%, вміст лактози на 0,2-1,5%, а використання в раціонах екструдованих люпину і пшениці, збагаченої люцерновим соком, та екструдованої сумішки гороху з соняшниковим насінням збільшує кількість білку в молоці на 0,3-1,7%.

  3. Згодовування свиноматкам нативної та висушеної стружки цукрових буряків збільшує масу гнізда поросят при народженні на 11-30%, підвищує великоплідність на 27-46% та покращує збереженість поголів’я до відлучення на 2-5%, але зменшує у молозиві вміст сухої речовини на 4-9%, жиру на 11-17%, білку на 3-10%, збільшуючи вміст лактози на 5-15%, золи на 12-43%, кальцію на 23-85% і фосфору на 18-54%.

  4. Збільшення кількості поросят у гнізді з 10 до 20, 30 і 40 голів за різного режиму їх підсису зменшує їх живу масу на 3-9%, підвищує молочність свиноматок на 28,7-43,7%, покращує ріст молодняку та споживання ним комбікорму.

  5. У перші дні після народження за вільного доступу до кормів поросята віддають перевагу свіжому коров’ячому молоку, сухій стружці цукрових буряків, підсмаженому і екструдованому ячменеві, а з двотижневого віку - екструдатам зернобобових і комбікорму, вимоченому зерну гороху, сухим молочним відвійкам, рибному та м’ясо-кістовому борошну. За живою масою поросята у 40-денному віці, які споживали при підгодівлі лише рослинні корми, переважали своїх аналогів, вирощених на комбікормах, на 14%, на екструдатах зерна і молочних кормах на 7%, на кормах тваринного походження на 5%.

  6. Використання у годівлі поросят від 10 до 60-добового віку комбікормів з екструдованим горохом і соняшниковим насінням (1:1), зменшує їх споживання на 15,5%; екструдованого зерна пшениці, збагаченого люцерновим соком (1:1) – на 7,7%, екструдату пшениці з люцерновим соком і сухою стружкою цукрових буряків – на 11,4% порівняно з стандартним комбікормом.

  7. При промисловій технології виробництва свинини відлучення поросят від свиноматок у 30-добовому віці забезпечує інтенсивніший їх ріст та розвиток органів травлення порівняно з традиційним.

  8. За регульованого підсису свиноматок поросята більше споживають кормів, мають вищі прирости живої маси, у них збільшується об’єм і маса шлунку в 1,6-2,9 раза, вміст у плазмі крові загального білку на 7-19%, загальних ліпідів на 21-122%, фосфоліпідів на 5-27%, неестерифікованих жирних кислот на 15-93%, кальцію на 5-16%, фосфору на 2-6%, каротину і вітаміну А у 2,6-5,1 раза, активність креатинкінази на 15-200%, ліпази на 4-26% та зменшується кількість імуноглобулінів на 11-33%, гемоглобіну на 1-16%, лужна ємність крові на 5-33%.

  9. Поросята живою масою 0,8 кг при народженні у 20-добовому віці відстають від середньовагових ровесників за масою і розмірами шлунку залежно від виду підгодівлі у середньому на 14-61% і 18-75%, за масою, довжиною і об’ємом тонкого кишечника на 37-100%, 1-37% і 4-168%, товстого кишечника відповідно на 22-150%; 15-49% і 22-25%; масою серця на 25-80%, легень на 15-47%, нирок на 39-87%.

  10. Маловагові новонароджені поросята за одноразової щоденної примусової підгодівлі протягом двох місяців переважали ровесників при вільному доступі до комбікормів за живою масою на 11% і за середньодобовими приростами на 9,5%, тоді як 2 і 3-разова примусова підгодівля сумішкою з молока і екструдату є менш ефективною.

  11. Вирощування маловагових рано відлучених поросят до 3-місячного віку на комбікормах з екструдатами гороху та сої і сухим знежиреним молоком збільшує на 37,9-52,2% їх живу масу і на 74,4-91,0% середньодобові прирости порівняно з поросятами, яких годували стандартним комбікормом. Найвищої живої маси і середньодобових приростів досягли підсвинки, вирощені з поросят, що одержували до 3-місячного віку комбікорм з 50% екструдату гороху, 15% екструдату сої і 10% сухого збираного молока та знаходилися під матками до 60-денного віку.

  12. Найефективнішим є вирощування відлучених поросят з живою масою 18,1-20,0 кг, за якого їх жива маса у 7-місячному віці збільшується на 10% порівняно з ровесниками, відлученими з живою масою 16,1-18,0 кг.

  13. Доведено високу ефективність застосування при вирощуванні маловагових поросят комбікормів з екструдатом сої. Вирощені на них поросята переважали за живою масою на 11,1% і за середньодобовими приростами на 19,3% ровесників, жива маса яких при відлученні становила 16,1-18,0 кг.

  14. Економічна ефективність виробництва свинини значною мірою залежить від живої маси поросят при відлученні їх від свиноматок та умов їх вирощування. Собівартість 1ц приросту живої маси у свиней, вирощених на повнораціонному комбікормі з поросят живою масою при відлученні 18,1-20,0 кг була на 9,4% нижча, ніж вирощених з поросят живою масою 14,1-16,0 кг. У свиней, вирощених з маловагових (12,1-14,0 кг) поросят, яким до повнораціонного комбікорму додавали 10% за поживністю екскрудатів гороху, сої або сухого збираного молока, собівартість 1 ц приросту живої маси знаходилася на рівні свиней, вирощених з поросят живою масою при відлученні 16,1-18,0 кг.