Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Олійник Едуард Валентинович. Оптимізація хіміопроменевого лікування хворих на рак шлунка з застосуванням мелатоніну, вітамінів А і Е (клініко-експериментальне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / НАН України; Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Олійник Е.В. Оптимізація хіміопроменевого лікування хворих на рак шлунка з застосуванням мелатоніну, вітамінів А і Е (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України, Київ, 2005 р.

Основні положення дисертації містять дані щодо вивчення ефективності застосування мелатоніну та вітамінів А і Е при проведенні хіміопроменевої терапії хворих на рак шлунка, як засобів допоміжної терапії, спрямованих на підвищення ефективності та зменшення токсичних проявів.

В експериментальній частині роботи виявлено антиоксидантний та антипротеолітичний вплив мелатоніну та вітамінів А і Е. В клінічному дослідженні доведено, що хіміопроменева терапія без опромінення зон реґіонарного метастазування не призводить до покращання виживаності хворих. Розроблений протокол диференційованого застосування неоад’ювантної та ад’ювантної хіміопроменевої терапії – при стадіях раку шлунка Т12 застосовується доопераційна хіміопроменева терапія великими фракціями, при Т34 – доопераційна хіміопроменева терапія дрібними фракціями, при неможливості проведення хімопроменевої терапії у доопераційному періоді застосовують післяопераційну хіміопроменеву терапію. Даний протокол покращує віддалені результати лікування хворих на рак шлунка, але супроводжується стимуляцією пероксидного окиснення ліпідів, виснаженням антиоксидантного захисту, погіршенням якості життя опромінених хворих. Застосування мелатоніну, вітамінів А і Е під час проведення курсу хіміопроменевої терапії дозволяє нормалізувати біохімічні показники, покращити якість життя і переносимість хіміопроменевої терапії та покращити показники виживаності хворих на рак шлунка.

У дисертації наведене теоретичне обґрунтування лікування хворих на рак шлунка шляхом застосування хіміопроменевої терапії з опроміненням зон реґіонарного метастазування на фоні прийому мелатоніну та вітамінів А і Е.

  1. В експерименті на щурах опромінення епігастрію великими фракціями сумарною вогнищевою дозою 20 Гр спричиняє стимуляцію пероксидного окислення ліпідів крові та органів епігастрію (вміст малонового діальдегіду еритроцитів, печінки та шлунка зростав після опромінення на 18,3%, 80,4%, 99,5% відповідно), зниження антиоксидантного захисту, а застосування мелатоніну та вітамінів А і Е призводить до вираженої антиоксидантної, радіозахисної та антифібринолітичної дії.

  2. Неоад’ювантна та ад’ювантна променева терапія та хіміотерапія 5-фторурацилом хворих на рак шлунка без опромінення зон реґіонарного метастазування не супроводжується вираженими токсичними явищами, не ускладнює перебіг післяопераційного періоду та не призводить до покращання виживаності хворих порівняно з результатами тільки хірургічного лікування.

  3. Розроблений протокол хіміопроменевої терапії з опроміненням зон реґіонарного метастазування призводить до зниження числа еритроцитів та лейкоцитів периферичної крові (при дрібнофракційному опроміненні на 9,8% та 46,5% відповідно), зростання рівня білірубіну на 14,9%, вмісту сечовини на 84,0%, стимуляції пероксидного окислення ліпідів (зростання вмісту малонового діальдегіду еритроцитів та плазми на 27,1% та 64,5% відповідно) та зниження показників антиоксидантного захисту крові (зниження рівня відновленого глутатіону на 19,0%, активності глутатіонпероксидази на 13,2%, супероксиддисмутази на 10,8%, каталази на 28,7%), погіршення якості життя опромінених хворих.

  4. Застосування мелатоніну та вітамінів А і Е при проведенні хіміопроменевої терапії нормалізує показники загальноклінічного та біохімічного аналізів крові, про- та антиоксидантної системи, покращує якість життя хворих на рак шлунка та знижує кількість післяопераційних ускладнень.

  5. Диференційоване застосування неоад’ювантної і ад’ювантної хіміопроменевої терапії з опроміненням зон реґіонарного метастазування (при Т12 – неоад’ювантна хіміопроменева терапія великими фракціями, при Т34 – неоад’ювантна хіміопроменева терапія дрібними фракціями, при наявності стенозу пілоруса, анемії, кровотечі – ад’ювантна хіміопроменева терапія) покращує 4-річну виживаність хворих після операції в об’ємі R0 на 9,0%.

  6. Застосування мелатоніну та вітамінів А і Е при проведенні хіміопроменевої терапії хворих на рак шлунка дрібними фракціями при відмові від операції чи протипоказаннях до неї покращує якість життя і збільшує 3-річну виживаність на 6,0%.

Публікації автора:

  1. Олійник Е.В. Проблеми планування променевої терапії при раку шлунка // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т.10, №4. – С. 100-101.

  2. Олійник Е.В. Хіміопроменева терапія раку шлунка вузькими полями: ускладнення, результати // Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т.7, №2. – С.92-96.

  3. Олійник Е.В. Вплив мелатоніну на показники фібринолізу і протеолізу при опроміненні шлунка щурів широкими полями // Буковинський медичний вісник. – 2004. – Т.8, №4. – С. 94-99.

  4. Олійник Е.В., Сенютович Р.В. Результати лікування раку шлунка за протоколом комплексної хіміопроменевої терапії вузькими полями // Український радіологічний журнал. – 2001. – №2. – С. 184-185. (Здобувачем особисто обстежено та проліковано хворих, проведено статистичний аналіз отриманих результатів, оформлено статтю).

  5. Олійник Е.В., Сенютович Р.В., Бабін В.Д. Програма супровідного лікування при проведенні нео- і ад’ювантної хіміопроменевої терапії раку шлунка широкими полями // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2002. – Випуск 11, книга 2. – С. 254-258. (Здобувачем особисто проведено статистичний аналіз отриманих результатів, оформлено статтю).

  6. Олійник Е.В., Мещишен І.Ф., Плачінта О.В. Показники про- та антиоксидантного стану шлунка щурів за умов дії радіації та мелатоніну // Медична хімія. – 2004. – Т.6, №1. – С.73-77. (Здобувачем особисто виконані експериментальні дослідження, проведено статистичний аналіз отриманих результатів, оформлено статтю).

  7. Олійник Е.В., Мещишен І.Ф. Про- та антиоксидантний стан печінки і крові щурів за дії на них мелатоніну та радіації // Український біохімічний журнал. – 2004. – Т.76, №5. – С.144-147. (Здобувачем особисто виконані експериментальні дослідження, проведено статистичний аналіз отриманих результатів, оформлено статтю).

  8. Деклараційний патент на винахід №45207А, 7 А71N5/10, А61К38/22. Олійник Е.В., Сенютович Р.В. Спосіб підвищення ефективності лікування раку шлунка. Заявка №2001064214 від 18.06.2001 р. Друк. бюл. №3 від 15.03.2002 р. (Здобувачем особисто обстежено та проліковано всіх хворих, проведено аналіз отриманих результатів, оформлено патент).

  9. Олійник Е.В., Сенютович Р.В. Спосіб підвищення ефективності лікування раку шлунка з застосуванням антиоксидантних комплексів / Інформаційний лист №184-2003. – випуск №2. – 2003. – 2 ст. (Здобувачем особисто обстежено та проліковано хворих, проведено статистичний аналіз отриманих результатів, оформлено інформаційний лист).

  10. Олійник Е.В. Про- та антиоксидантні показники печінки та крові щурів за умов дії опромінення та мелатоніну // Матеріали 85-ї підсумкової наукової конференції «Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини», Чернівці, 2004. – С. 307-311.

  11. Oliynyk E.V. The supporting treatment with antioxidant complexes and melatonin in patients with stomach cancer undergoing chemoradiation // Proc. 1st International Conf. of the Society for Integrative Oncology. – New York (USA), 2004. – P.62.

  12. Олійник Е.В. Застосування мелатоніну при експериментальному опроміненні широкими полями // Тези VI конференції молодих онкологів України ”Сучасні проблеми експериментальної та клінічної онкології”. – Київ, 2003. – С.44-45.

  13. Олійник Е.В. Застосування мелатоніну і антиоксидантних комплексів у хворих на рак шлунка похилого віку при проведенні хіміопроменевої терапії // Тези V Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті акад. В.В.Фролькіса. – Київ, 2004. – С. 221.