Резніченко Андрій Михайлович. Оптимізація хірургічного лікування гіперпластичних захворювань щитоподібної залози шляхом корекції тиреоїдопосередкованого імунного дисбалансу: дисертація канд. мед. наук: 14.01.03 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Резніченко А.М. "Оптимізація хірургічного лікування гіперпластичних захворювань щитоподібної залози шляхом корекції тиреоїдопосередкованого імунного дисбалансу". - Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.03. - хірургія. - Харківський державний медичний університет, Харків 2003.
Дисертація присвячена питанням оптимізації хірургічного лікування хворих на токсичний зоб, вузловий еутиреоїдний зоб і хронічний автоімунний тиреоїдит. В роботі вивчені порушення імунологічної реактивності в хворих на гіперпластичні захворювання щитоподібної залози в процесі оперативного лікування. Результати дослідження документують зниження рівня плазмового фібронектину і його кріопреципітуючої активності, наявність дисбалансу клітинної ланки імунітету, що включає систему імунологічного розпізнавання та анитген-індуцировану імунну відповідь. В ранньому післяопераційному періоді відзначене поглиблення виявлених порушень. Доведено імуноактивний вплив фібронектину, тироксину і тималину на функціональний стан клітинного імунітету. Обґрунтована доцільність використання фібронектинзамісної терапії в хворих на гіперпластичні захворювання щитоподібної залози з метою корекції виявлених порушень, а також доведена клінічна ефективність даної терапії в хворих на токсичний зоб в ранньому післяопераційному періоді, що полягає в зменшенні проявів післяопераційного тиреотоксикозу.
При токсичному зобі, вузловому еутиреоїдному зобі і хронічному автоімунному тиреоїдиті виявлено зниження рівня плазмового фібронектину і його кріопреципітуючої активності, в сполученні з дисбалансом клітинного імунітету, що включає систему імунологічного розпізнавання і антиген-індуцировану імунну відповідь. В ранньому післяопераційному періоді гіпофібронектинемія та імунний дисбаланс істотно поглиблюються.
В хворих на гіперпластичні захворювання щитоподібної залози доведено вплив фібронектину, тироксину і тималину на функціональний стан клітинного імунітету, який залежить від характеру і виразності імунного дисбалансу.
Виявлена спроможність тироксину модифікувати рецепторне поле лімфоцитів (зниження експресії, включаючи Еа-, CD4+-, Е-ДНК-рецептори і зміна хелперносупресорного співвідношення), моноцитів (ЕАС-рецепторів) і блокувати ефекти імуномодулюючої дії тималину.
Встановлено, що в осіб із гіпертрофією щитоподібної залози також спостерігається зниження рівня плазмового фібронектину і його кріопреципітуючої активності, порушення функціональної активності Т - клітинного імунітету, що, можливо, має істотне значення в етіопатогенезі зазначеного стану. Імунобіологічна активність тималину та імуноактивний вплив фібронектину в зазначених хворих виявляються лише у відношенні початково (до постановки дослідів) змінених, а також тироксин-залежних порушень функціональної активності імуноцитів.
Використання фібронектину (фібронектинзамісної терапії) для корекції гормоно(тироксин- і тималин-)- залежної функціональної активності лімфоцитів, моноцитів в хворих на гіперпластичні захворювання щитоподібної залози в ранньому післяопераційному періоді обґрунтовано.
Однократна інфузія хворим на токсичний зоб одногрупної гепаринизованої свіжозамороженої плазми в першу добу післяопераційного періоду призводить до підвищення (щодо фізіологічного рівня) вмісту плазмового фібронектину в інтервалі до 24 годин, а також сприяє зменшенню виразності клінічних проявів післяопераційного тиреотоксикозу.
Публікації автора:
Резниченко А.М., Фесенко В.П., Шестопалов Д.В., Татарчук П.А. Изменение показателей клеточного иммунитета под влиянием тималина, тироксина и фибронектина у пациентов с гиперпластическими заболеваниями щитовидной железы до и после операции // Клінічна хірургія. - 2001. - №12. - С.31 - 33.
Резніченко А.М., Хрєнов О.А., Клішевич І.Б. Рівень і кріопреципітуюча активність фібронектину в плазмі крові в хворих на гіперпластичні захворювання щитоподібної залози в передопераційному і ранньому післяопераційному періодах // Одесский медицинский журнал. - Одесса. - 2001. - №4. - С.11 - 12.
Резниченко А.М., Фесенко В.П., Хренов А.А. Динамика содержания моноцитов и кортизолрезистентной фракции лимфоцитов под влиянием тималина, тироксина и фибронектина у больных с гиперпластическими заболеваниями щитовидной железы // Таврический медико-биологический вестник. - 2002. - Т.5, №2. - С. 117 - 119.
Резниченко А.М., Фесенко В.П., Старосек В.Н., Хренов А.А., Шестопалов Д.В. Влияние фибронектина на тималин-зависимую динамику антител к ДНК у больных с гиперпластическими заболеваниями щитовидной железы в предоперационном и раннем послеоперационном периодах // "Современные аспекты реабилитации больных в условиях Сакского центрального военного клинического санатория". Сборник научно-практических работ. - Выпуск третий. - Симферополь: Таврия плюс. - 2002. - С.165 - 166.
Фесенко В.П., Резниченко А.М., Гоманченко А.Б. Влияние фибронектина и L-тироксина на функциональную активность тимических факторов у больных с гиперпластическими заболеваниями щитовидной железы // Патогенетичні аспекти фармакотерапії ендокринних захворювань. Матеріали науково - практичної конференції, присвяченої 150 - річчю з дня народження академіка В.Я.Данилевського. - Харків. - 2002. - С. 115.