Савенков Юрій Федорович. Оптимізація хірургічного лікування хворих з ускладненим перебігом бронхо- легеневої патології і післяопераційного періоду із застосуванням стерно- медіастинального і трансплеврального підходів: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003. : табл.
Анотація до роботи:
Савенков Ю. Ф. Оптимізація хірургічного лікування хворих з ускладненим перебігом бронхо-легеневої патології і післяопераційних ускладнень із застосуванням стерно-медіастинального і трансплеврального підходів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03. – хірургія. – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2003.
Надана до захисту дисертація у рукопису та 34 наукових публікацій, що містять результати хірургічного лікування 252 (74,4 %) хворих з ускладненим перебігом захворювань органів дихання і післяопераційного періоду, а також 45 (13,3 %) хворих з двобічними одномоментними резекціями легень і 42 (12,3 %) хворих з онкопатологією.
Розроблені нові методи операцій з стерно-медіастинального доступу, вивчена їх ефективність у 136 (40,1 %) хворих, прооперованих з приводу нориці головного бронху після пневмонектомії, а також у 95 (28,0 %) хворих, котрі витримали плевропневмонектомію. У 21 (6,2 %) хворого з протипоказаннями щодо операцій радикального характеру встановлена можливість трансстернальної оклюзії бронхо-судинних структур. Висвітлені причини низької ефективності використання загальновживаних методик операцій, визначені фактори ризику розвинення інтра- та післяопераційних ускладнень. Завдяки удосконаленню технології хірургічних втручань та розробки алгоритмів диференційованого вибору оптимальних методик операцій значно покращилась ефективність лікування тяжкого контингенту хворих.
Основною причиною низької ефективності хірургічного лікування хворих з ускладненим перебігом бронхо-легеневих захворювань і післяопераційного періоду при використанні стандартної трансплевральної та трансстернальної оклюзії кукси головного бронху, плевропневмонектомії, одночасних двобічних резекцій легені є недиференційоване їх застосування без врахування факторів ризику, таких як локалізація нориці (лівобічна), довжина кукси бронху (коротка кукса 0,5 см), деформація грудної клітки, наявність торакальних дефектів, а також фаза перебігу емпієми (нестабілізована емпієма, прикоренева локалізація).
Диференційоване застосування запропонованих оперативно-технічних варіантів трансстернальної оклюзії кукси головного бронху (за Abruzzini, зі зміщенням правої гілки легеневої артерії, за Перельманом) зменшує кількість інтра- та післяопераційних ускладнень на 8,1% і 23,8% відповідно у порівнянні з стандартною методикою трансстернальної оклюзії.
У хворих з лівобічною локалізацією бронхіальної нориці оптимальною є методика трансстернальної оклюзії через серединний аорто-кавальний проміжок, виконувана без реампутації кукси лівої легеневої артерії, що сприяє зниженню післяопераційної летальності у 2,2 рази.
Операція трансстернальної оклюзії кукси правого головного бронху не є альтернативою трансплевральної реампутації за відносно сприятливому перебігу емпієми і наявності достатньої довжини кукси бронху (не менше 1,0 см).
При повторних операціях на куксі головного бронху методом вибору є стернолапаротомія з трансдіафрагмальною оментопексією.
Використання стерно-медіастинального доступу з метою плевропневмонектомії у 1,7 рази зменшує об’єм крововтрати і у 2,5 рази знижує післяопераційну летальність у порівнянні з загальноприйнятою методикою виконання операції у хворих з заключною пневмонектомією та локалізацією емпієми плеври у прикореневих відділах.
Застосування стерно-медіастинального доступу при розширених резекціях з приводу раку легені дозволяє здійснити повну внутрішньогрудну лімфаденектомію, підвищити резектабельність до 95%.
Показники вентиляційної функції легень (ВФЛ) у хворих після виконання одночасних двобічних резекцій з трансстернального доступу досягають доопераційних величин вже протягом перших 1-1,5 місяців на відміну від динаміки відновлення ВФЛ після трансплевральних втручань.
При туберкульозному ураженні більше трьох сегментів з кожного боку, або доопераційних показниках вентиляційної функції легень нижче 80% показано використання послідовного трансплеврального підходу при виконанні двобічних резекцій легень.
Вдосконалення хірургічної методики одномоментних двобічних резекцій легень через трансстернальний доступ зменшує кількість післяопераційних ускладнень у 1,8 рази і зменшує строки лікування у хірургічному стаціонарі на 32,5 ліжко-днів порівняно з одночасними двобічними операціями з трансплеврального підходу.
Впровадження розроблених методик трансстернальної оклюзії бронхо-судинних елементів кореня легені дозволило розширити межі операбельності у важкого контингенту хворих і у 61,9 % досягти клінічного ефекту.
Застосування у клініці розроблених нових методик операцій і алгоритмів диференційованого використання оптимальних способів хірургічного лікування хворих з ускладненим перебігом захворювань легень і післяопераційного періоду на основі стерно-медіастинального і трансплеврального підходів дозволило зменшити летальність після плевропневмонектомії у 2,5 рази; серед заключних трансстернальних операцій на бронхах – у 1,2 рази, підвищивши підсумкову клінічну ефективність з 68,4 % до 82,3 %.
Патент 31660 А Україна, МПК А61В 17/00. Спосіб лікування бронхіальної нориці після пневмонектомії / Радіонов Б.В., Савенков Ю.Ф., Калабуха І.А. ; Заявка № 98105416 від 15.10.98 р.; опубл. 15.10.2000 р. Бюл. № 7-ІІ .
Патент 34206 А Україна, МПК А61 В 17/00. Спосіб трансстернальної двобічної резекції легенів / Савенков Ю.Ф.; Заявка № 99063313 від 06.07.99 р.; опубл.15.02.2001. – Бюл. № 1.
Патент 34779 А Україна, МПК А61 В 17/00. Спосіб розширеної лобектомії при лівобічному бронхо-легеневому раку / Савенков Ю.Ф.; Заявка № 99073828 від 06.07.99 р.; опубл.15.03.2001. – Бюл. № 2.
Патент 29006 А Україна, МПК А61 В 17/00. Спосіб розширеної пульмонектомії
з приводу раку лівої легені / Савенков Ю.Ф. Заявка 97125755 від 02.12.97 р. опубл. 29.12.99 р. Бюл. № 8.
Савенков Ю.Ф. Трансстернальний спосіб зупинки легеневих кровотеч у хворих на туберкульоз легень // Медичні перспективи.- 1997.- № 3.- С.69-71. (Ідея створення засобу хірургічного втручання, написання роботи).
Савенков Ю.Ф. Топографо-анатомическое обоснование трансстернальных операций на главных бронхах //Вестник проблем биологии и медицины.- 1997.- № 26.- С.93-99. (Ідея і планування роботи, проведення топографо-анатомічних досліджень, написання роботи).
Савенков Ю.Ф. Ускладнення та летальність після трансплевральної пневмонектомії у хворих на туберкульоз // Медичні перспективи.- 1998.- № 1.- С.68-71. (Ідея і планування досліджень, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).
Трансстернальна окклюзія кукси лівого головного бронху у хворих з ускладненими формами захворювань легень / Радіонов Б.В., Савенков Ю.Ф., Калабуха І.А., Мельник В.М. // Медичні перспективи.- 1998.- № 2.- С.52-54. (Участь у обстеженні та лікуванні хворих, аналіз та обробка результатів).
Підвищення ефективності трансстернальної окклюзії головного бронху після пневмонектомії у хворих з бронхо-легеневою патологією / Радіонов Б.В., Савенков Ю.Ф., Калабуха І.А., Мельник В.М. // Укр.пульмонол. журнал.- 1998.- № 2.- С.56-58. (Участь у обстеженні та лікуванні хворих, аналіз та обробка результатів).
Савенков Ю.Ф. Трансстернальний спосіб зупинки легеневих кровотеч у хворих на верхньодольовий туберкульоз легень //Лікарська справа.-1998.-№ 6.-С. 113-114. (Ідея нового способу зупинки легеневих кровотеч, написання роботи).
Савенков Ю.Ф. Перспективи хірургічного лікування хворих з ускладненим перебігом бронхо-легеневої патології і післяопераційного періоду із застосуванням трансстернального і трансплеврального доступу // Медичні перспективи.- 1998.- № 4.- С.38-40.
Савенков Ю.Ф. Трансстернальний спосіб виконання розширеної пульмонектомії з приводу лівобічного бронхо-легеневого раку // Клінічна хірургія.- 1998.- № 12.- С.14-15. (Ідея нового способу хірургічного втручання, написання роботи).
Одночасні двобічні резекції легенів через трансстернальний доступ у хворих на туберкульоз / Радіонов Б.В., Савенков Ю.Ф., Дужий І.Д. Калабуха І.А.// Укр.пульмонол. журнал.- 1999.- № 2.- С. 46-48. (Участь у обстеженні та лікуванні хворих, аналіз та обробка результатів).
Савенков Ю.Ф. Одно- та двохетапна пульмонектомія у хворих на туберкульоз легень, ускладнений легеневою кровотечею // Медичні перспективи.- 1999.- № 3.- С.48-50. (Аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).
Савенков Ю.Ф. Критерії обгрунтування раціональної хірургічної допомоги хворим з бронхо-плевральною норицею після пневмонектомії // Укр.пульмонол. журнал.- 1999.- № 4.- С. 46-49. (Ідея і планування досліджень, аналіз результатів, написання роботи).
Савенков Ю.Ф., Соломатіна С. І., Дука Н. В. Діагностика і лікування деяких захворювань грудини // Лікарська справа.- 2000. - № 5.- С.94-95. (Ідея і планування досліджень, написання роботи).
Удаление оставшихся отделов легкого по типу заключительной пневмонэктомии у больных с бронхо-легочной патологией /Радионов Б.В., Савенков Ю.Ф., Калабуха И.А., Хмель О.В. // Укр.пульмонол. журнал.- 2000.- № 3.- С.52-54. (Участь у обстеженні та лікуванні хворих, аналіз та обробка результатів).
Савенков Ю.Ф. Геморагічні ускладнення після пневмонектомії у хворих з бронхо-легеневою патологією // Медичні перспективи.- 2000.- № 2.- С.43-45.
Савенков Ю.Ф. Застосування трансстернальної окклюзії кукси головного бронху з трансдіафрагмальною оментопексією при утворенні постпневмонектомічної бронхіальної нориці // Клінічна хірургія.- 2000.- № 5.- С.56-57. (Ідея створення метода зміцнення кукси бронху, аналіз результатів, написання роботи).
Савенков Ю. Ф. Значение торакостомии в повышении эффективности операций из трансстернального доступа у больных с осложненным течением туберкулеза легких. // Укр.пульмонол. журнал.- 2001.- № 1.- С. 64-65. (Обстеження хворих, аналіз результатів написання роботи).
Савенков Ю. Ф. Постпневмонектомічна норицева хвороба: фактори ризику і тактика лікування // Лікарська справа.- 2001. - № 3.- С 73-77. (Обстеження хворих, аналіз результатів написання роботи).
Крижанівський Д. Г.; Савенков Ю. Ф.; Омельяненко Л. Л. Емпієма плеври як фтизіохирургічна проблема // Медичні перспективи.- 2001.- № 1.- С.48-51. (Участь у обстеженні та лікуванні хворих, аналіз та обробка результатів).
Оценка функции внешнего дыхания у больных в отдаленный период после выполнения пневмонэктомии/ Сербиненко Н.Г., Макаров А.В., Савенков Ю.Ф., Калабуха И.А., Хмель О.В.// Клінічна хірургія. – 2001. - №1. – С.22-23. (Участь у обстеженні та лікуванні хворих, аналіз та обробка результатів).
Савенков Ю.Ф. Трансстернальная заключительная пневмонэктомия у больных туберкулезом при раке ранее оперированного легкого / Укр. пульмонол. журнал.- 2002.- № 1.- С. 58-59. (Виконання операцій, обстеження хворих, написання роботи).
Савенков Ю.Ф. Трансстернальная окклюзия у больных с короткой культей главного бронха после пневмонэктомии / Клінічна хірургія.- 2002.- № 4.- С.60-61. (Розробка методів хірургічних втручань, аналіз результатів, написання роботи).
Современные аспекты морфологии, клиники, диагностики и лечения рака легкого / Радионов Б.В., Калабуха И.А., Хмель О.В., Опанасенко Н.С., Савенков Ю.Ф. // Укр.пульмонол. журнал.- 2002.- № 4.- С.25-30 (Участь у написанні роботи).
Савенков Ю.Ф., Кищенко В.И., Анушенков В.А. Результаты операций трансстернальной трансперикардиальной окклюзии главного бронха у больных с
осложненными формами туберкулеза легких // Тез. Докл. IX научно-практ.
конференции по грудной хирургии (Львов, 21-23 ноября 1990г.).- Киев, 1990.- С.
130-131.
Савенков Ю.Ф. Підвищення ефективності хірургічних втручань з використанням
транстернального і трансплеврального доступів у хворих з бронхо-легеневою
патологією та її ускладненнями // Матеріали наукових праць ІІ з’їзду фтизіатрів і