Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Сибаль Ярослава Ільківна. Оптимізація кормової бази в аграрних формуваннях: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Львівський держ. аграрний ун-т. - Л., 2002. - 283 арк. - Бібліогр.: арк. 157-171.



Анотація до роботи:

Сибаль Я.І. Оптимізація кормової бази в аграрних формуваннях. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК.- Тернопільська академія народного господарства. - Тернопіль, 2003.

Розглядаються теоретичні і методологічні питання годівлі тварин і організації кормової бази, оптимізації виробництва і використання кормів стосовно наукових вимог до годівлі. Обґрунтовуються наукові підходи до постановки та методика формалізації задач з оптимізації виробництва і використання кормів в основних типах господарств, економічної оцінки кормових культур.

Розроблено економіко-математичні задачі з оптимізації кормової бази і розвитку тваринництва в кооперативному, фермерському господарствах та підсобному господарстві комбікормового підприємства. Окреслено окремі аспекти ринку комбікормів.

Опрацьовано методики визначення доцільності та ефективності створення підсобних господарств при комбікормових підприємствах та оцінки комбікормової сировини, яку постачають для переробки на комбікорм господарства-учасники кооперативних утворень.

У дисертації викладено теоретичне узагальнення і запропоноване вирішення наукової проблеми, що полягає у дослідженні та розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з оптимізації кормової бази в аграрних формуваннях та створення ринку комбікормів.

Результати дослідження дають підстави для наступних висновків.

  1. Перехід до виробництва в умовах багатоукладності спричинив скорочення поголів’я тварин, зниження продуктивності і зменшення виробництва тваринницької продукції. Звідси, основний вектор організаційно-економічних заходів у тваринництві має бути спрямований на збільшення поголів’я худоби та птиці і на підвищення його продуктивності.

  2. Основною причиною занепаду тваринницьких галузей є різке зменшення валового виробництва кормів у господарствах всіх категорій, погіршення структурного складу фуражних фондів, зниження рівня кормозабезпеченості тварин. Різко зменшилась частка концентрованих кормів, особливо комбікормів. Для ефективного розвитку тваринництва в кожному сільськогосподарському підприємстві повинна бути науково обґрунтована стабільна кормова база, основою якої є власне кормовиробництво. Оскільки подальше розширення площ під кормовими культурами є проблематичним, то надзвичайно важливим питанням інтенсифікації кормовиробництва на сучасному етапі є оптимізація структури кормової площі, виробництва і використання кормів.

  3. Одним з важливих резервів оптимізації кормової бази повинен бути повноцінний ринок комбікормів, який мав би забезпечити попит на високоякісну в широкому асортименті та доступну за вартістю продукцію. Це можна здійснити переважно через відновлення і розширення кооперативних утворень та організацію підсобних господарств при комбікормових підприємствах. Успішному функціонуванню цих утворень сприятиме запровадження взаємовигідних економічних відносин між виробниками і споживачами комбікормів.

  4. Планування кормовиробництва повинно базуватися на використанні методу математичного моделювання, який забезпечує баланс виробництва кормів та їх потреби на основі наукових вимог щодо годівлі тварин з врахуванням особливостей вмісту інгредієнтів поживності в раціонах різних видів і груп тварин.

  5. Застосування методу математичного моделювання і використання комп’ютерної техніки забезпечує системний підхід, при якому якнайтісніше збалансовується не лише виробництво і використання кормів, але й забезпечується раціональне використання земельних, трудових, матеріальних і фінансових ресурсів, потенційних можливостей тварин, що в кінцевому підсумку дозволяє підвищити економічну ефективність виробництва як у галузі, так і загалом у господарстві.

  6. Для забезпечення ефективності розрахунку виробництва кормів проектно-розрахунковим методом до цього часу рекомендується використовувати різні показники порівняльної економічної оцінки кормових культур. За умови використання методу математичного моделювання замість визначення порівняльної оцінки в обмеження задачі слід вводити вміст поживних речовин, за якими балансується виробництво, і використання кормів в розрахунку на прийняту одиницю виміру кожного їх виду.

  7. Планування виробництва і використання кормів необхідно здійснювати диференційовано за періодами утримання, видами й групами тварин, оскільки раціони годівлі розраховуються окремо на пасовищний і стійловий періоди і, крім того, в різні періоди забезпеченість кормів окремими елементами поживності неоднакова.

  8. Якщо з технічних причин немає можливості в одній комплексній моделі розв’язати питання виробництва кормів і раціонів годівлі тварин за статево-віковими групами і періодами утримання, то на підставі результатів розв’язання задачі з оптимізації кормовиробництва можна складати задачі щодо розподілу вироблених кормів між статево-віковими групами тварин і раціонів їх годівлі за періодами утримання.

  9. В економіко-математичних задачах, в яких оптимізується одночасно кормовиробництво, тваринництво та виробництво товарної рослинницької продукції, необхідно так формулювати цільову функцію, щоб у ній була відображена оптимальність в цілому у господарстві і критерієм виступав показник, який максимізує цільову функцію (найбільш придатним є максимум прибутку).

При оптимізації кормової бази для заданого поголів’я тварин розв’язувати економіко-математичну задачу доцільно в два етапи. На першому за критерій оптимальності приймати мінімум кормової площі, на другому – максимізувати прибуток.

  1. Аналіз та економічну оцінку варіантів розв’язання задачі з оптимізації кормовиробництва доцільно здійснювати за показниками: виробництва кормів в розрахунку на гектар кормової площі, вартості одиниці корму, вартості товарної продукції і прибутку на гектар кормової площі, рівня рентабельності виробництва в розрізі окремих галузей і у господарстві в цілому.

Забезпеченість енергетичної одиниці корму найважливішими елементами поживності при цьому обов’язкова згідно з постановкою задачі.

Публікації автора:

Підручники та навчальні посібники

  1. Кадюк З.С., Сибаль Я.І. Економіко-математичне моделювання використання кормів: Навчальний посібник. - Львів: ЛДАУ, 2000. - 57 с., 3,5 друк. арк., в т.ч. автора 1,75 друк. арк.

Особистий внесок: опрацьовано підходи до постановки задачі, критерії оптимальності, сформульовані умови в задачі з оптимізації раціону годівлі високопродуктивних корів з врахуванням 20 елементів поживності, диференційованих за лактаційними періодами.

Статті у наукових фахових виданнях

1.Сибаль Я.І. Економіко-математичне моделювання раціонів годівлі високопродуктивних корів з використанням всіх інгредієнтів поживності // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. - 1998. - №4. - С.333-337. - 0,19 друк. арк.

  1. Кадюк З.С., Сибаль Я.І. Математичне формулювання задач виробництва і використання кормів з врахуванням наукових вимог до годівлі тварин // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. - 1999. - №6. - С. 278-280. - 0,16 друк. арк., в т.ч. автора 0,08 друк. арк.

Особистий внесок: формалізовано наукові вимоги щодо годівлі тварин в задачах з оптимізації кормовиробництва.

  1. Черняк В.Т., Сибаль Я.І. Використання економіко-математичного моделювання в оптимізації кормовиробництва в сільськогосподарських підприємствах // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. - 2000. - №7(2). - С.296-302. - 0,4 друк. арк., в т.ч. автора 0,2 друк. арк.

Особистий внесок: опрацьована методика ув’язки розвитку тваринництва і кормовиробництва з раціонами годівлі тварин.

  1. Сибаль Я.І. Оптимізація кормової бази в аграрних формуваннях // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. - 2000. - №7(2). - С.291-296. - 0,31 друк. арк.

  2. Кадюк З.С., Сибаль Я.І. Оптимізація розвитку тваринництва і кормовиробництва в сільськогосподарських підприємствах // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. - 2001. - №8. - С.350-358. - 0,47 друк. арк., в т.ч. автора 0,23 друк. арк.

Особистий внесок: обґрунтовано використання одночасно в одній задачі різних показників енергетичної та інших елементів поживності в розрізі видів тварин.

  1. Сибаль Я.І. Оптимізація розміру і структури кормової площі та фуражних фондів у молочно-товарному фермерському господарстві // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. - 2002. - №9. - С.286-292. - 0,375 друк. арк.

Статті в інших виданнях

1. Черняк В.Т., Сибаль Я.І. Моделювання процесів виробництва і використання кормів в оптимізаційних економіко-математичних задачах // Проблеми розвитку агропромислового комплексу західноукраїнського регіону: Зб. наук.пр. - Львів, 1995. - С.102-105. - 0,2 друк. арк., в т.ч. автора 0,1 друк. арк.

Особистий внесок: проаналізовано і зроблено оцінку способів ув’язки кормовиробництва з раціонами годівлі тварин.

2. Сибаль Я.І. Оптимізація виробництва і використання кормів у спеціалізованих молочно-товарних фермерських господарствах // Економічний вісник Львівського державного сільськогосподарського інституту. - 1995. - №1. - С.63-65. - 0,09 друк. арк.

3. Сибаль Я.І. Економіко-математичне моделювання раціонів годівлі молочного стада в пасовищний період // Економічний вісник Львівського державного сільськогосподарського інституту. - 1996. - №2. - С.178-181. - 0,19 друк. арк.

Тези і матеріали доповідей

1. Кадюк З.С., Черняк В.Т., Сибаль Я.І. Моделювання оптимального використання заготовлених кормів на стійловий період у господарстві // Тези звітної конференції викладачів та аспірантів за наслідками науково-дослідної роботи, Львів, 13-20 квітня 1993 року. - Львів, 1994.- С.99-100. - 0,07 друк. арк., в т.ч. автора 0,02 друк. арк.

Особистий внесок: обґрунтована структура моделі задачі оптимізації заготовлених кормів, окремі способи її формалізації.

2. Сибаль Я.І. Деякі методичні особливості економіко-математичного моделювання раціонів годівлі корів // Проблеми агропромислового комплексу України: стан і перспективи: Тези наукової конф., присвяченої 140-річчю заснування Львівського державного сільськогосподарського інституту, Львів, 4-5 вересня. – Дубляни, 1996. - С. 171-172. - 0,06 друк. арк.

3. Сибаль Я.І. Методичні підходи в економіко-математичному моделюванні кормової бази селянських (фермерських) господарств // Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу: Тези Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті професора Євгена Храпливого, Львів, 28-30 вересня 1999 року. - Львів, 1999. - С.90-91. - 0,12 друк. арк.

4. Кадюк З.С., Сибаль Я.І. До питання економічної оцінки кормових культур // Еколого-економічні проблеми розвитку АПК: Матеріали Міжнародної наук.-прак. конф., присвяченої 10-й річниці Конференції ООН з питань охорони навколишнього середовища та розвитку, Львів, 25-27 вересня 2002 р. - Т.2. - Львів, 2002. - С.346-349. - 0,19 друк. арк., в т.ч. автора 0,09 друк. арк.

Особистий внесок: запропонована методика використання показників оцінки кормових культур в економіко-математичних моделях задач з оптимізації кормовиробництва.