Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Парамош Олена Вікторівна. Оптимізація лікарського забезпечення хворих з розладами психіки : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Парамош О.В. Оптимізація лікарського забезпечення хворих з розладами психіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2008.

Робота присвячена оптимізації лікарського забезпечення хворих з розладами психіки. Проведений аналіз теоретичного арсеналу лікарських засобів для лікування хворих з психічними розладами в Україні та показники його динаміки за 1958-2007рр. Здійснено експертну оцінку практичного арсеналу лікарських засобів для хворих з психічними розладами на основі показників ефективності та безпечності. Одержано характеристику розподілу за частотою реалізації близько 120000 одиниць первинних упаковок лікарських засобів, відпущених з ДКП „Обласний аптечний склад” м Львова за 2003-2006рр.

Обґрунтовано структуру комп’ютерної інформаційної системи „Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” з включенням до неї результатів індивідуалізованого обліку реалізації профільних лікарських засобів та фармакоекономічного аналізу сучасних антипсихотичних засобів оланзапіну та рисперидону.

1. На основі аналізу теоретичного та практичного арсеналів ЛЗ для лікування хворих з ПР, даних доказової медицини обґрунтовані об’єкти фармакоекономічного аналізу методами «вартість-ефективність» та «мінімізація вартості», результати якого дозволяють оптимізувати викорис-тання оланзапіну та рисперидону та їх лікарських форм у фармацевтичній практиці. Оригінальна КІС “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” проблемно-орієнтована на лікарів і провізорів оптимізує інформаційне забезпечення вказаних спеціалістів про властивості, нормативно-правову базу, фармацевтичну опіку, індивідуалізований комп’ютерний контроль при відпуску їх з аптек.

2. Встановлені закономірності динаміки теоретичного арсеналу ЛЗ для лікування хворих з ПР в Україні та показники його динаміки за період 1958-2007рр. Арсенал зріс (від 54 ЛЗ в 1958р. до 169 ЛЗ в 2007р.) з показником стабільності – 13,6% та показником новизни – 86,4%. Виявлено, що класичними препаратами для лікування хворих з психічним розладами є 23 ЛЗ, які використовуються протягом всього періоду дослідження по даний час – аміназин, бромізовал, гексенал, ефір для наркозу, настойка женьшеня, закис азоту, калію бромід, бромкамфора, камфора, коразол, кофеїн бензоат натрію, кофеїн, настойка левзеї, настойка лимонника, настойка валеріани, настойка заманихи, настойка собачої кропиви, натрію бромід, пантокрин, секуринін азотнокислий, стрихнін азотнокислий, тіопентал-натрію, фенамін. Середньорічний коефіцієнт новизни арсеналу ЛЗ лінійно зростав з 1958р. по 1977р., стабілізувався у 1977-1987рр з вираженою тенденцією до росту у 1987-2007рр.

3. За експертною оцінкою практичного арсеналу ЛЗ для лікування хворих з ПР 21 лікарем розподілено 41 ЛЗ на високоефективні, ефективні, малоефективні з високою, середньою та малою токсичністю.

4. За показниками частоти реалізації близько 120000 одиниць первинних упаковок з ДКП “Обласний аптечний склад” для оптимізації формування товарних запасів ЛЗ для лікування хворих з ПР виявлені найбільш вживані препарати – феназепам 0,0005 № 50, сибазон 0,005 № 20, реліум 0,005 № 20, феназепам 0,001 № 50, еленіум 0,01 № 50, реладорм 0,1 № 10, гідазепам 0,02 № 20, седуксен 0,005 № 20, клоназепам 0,002 № 30, реланіум 0,5% 2 мл № 10.

5. До структури КІС “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” включено чотири блоки, з яких “класичними” є блоки, що містять інформацію про ЛЗ та джерела релевантної літератури; окремі блоки (підрозділ) присвячені опрацюванню нормативно-правових документів з питань обігу психотропних ЛЗ, моніторингу споживання ЛЗ та для визначення потреби в них. До структури оригінальної КІС “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” включені результати фармакоекономічного аналізу атипових антипсихотичних засобів (оланзапіну, рисперидону), які входять до “Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення”. На програмний продукт отримано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір Міністерства освіти та науки, який затверджений у Державному департаменті інтелектуальної власності.

6. Опрацьовано інформаційне забезпечення КІС “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” на основі вивчення 11 довідників (вітчизняні довідники про ЛЗ, довідники Великої Британії, США, Росії), 100 релевантних джерел з 36 періодичних видань, а також Інтернет-сайтів, в т.ч. ВООЗ, ISPOR, МОЗ України та інших, які інформують про використання ЛЗ хворих з ПР.

7. Узагальнені дані про взаємодію ЛЗ для лікування хворих з ПР з препаратами різних фармакотерапевтичних груп з урахуванням кодів АТС-класифікації, окремими ЛЗ, а також з продуктами харчування, протипокази при їх застосуванні дітьми, несумісності ЛЗ, особливо небезпечні взаємодії для оптимізації інформаційного забезпечення фармацевтичної опіки при відпуску ЛЗ з аптек.

8. Програмний продукт “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” видає комп’ютерну інформацію на прикладі азалептину, аміназину, амітриптиліну, анафранілу, галоперидолу, гідазепаму, доксепіну, оланзапіну, рисперидону, сибазону, трифтазину, феназепаму з забезпеченням можливості функціонування відповідного україномовного сайту в Інтернеті, алгоритму створення аналогічних комп’ютерних баз даних в аптечних закладах, які обслуговують лікарів-невропатологів та психіатрів.

9. Опрацьована методика моніторингу індивідуалізованого забезпечення хворих з аптек для комп’ютеризації та вдосконалення форм контролю за відпуском профільних лікарських засобів, формування товарних запасів. Методика апробована на прикладі аптеки № 1 м. Львова за 2007 рік - методом суцільної вибірки рецептів на готові ЛЗ. Загалом опрацьовано 451 рецепт на 55 препаратів з різними модифікаціями доз для 358 хворих з психічними розладами від 18 лікувально-профілактичних закладів, в т.ч. 10 лікарень, 3 поліклінік, 4 диспансерів та Львівського обласного державного лікувально-діагностичного центру, які були виписані 161 лікарем.

10. Обґрунтовано методику фармакоекономічного аналізу сучасних антипсихотичних засобів – оланзапіну та рисперидону з використанням методів “вартість-ефективність” та “мінімізація вартості”. Методом “вартість-ефективність” з урахуванням даних доказової медицини доведено, що рисперидон є більш ефективним та безпечним лікарським засобом у порівнянні з оланзапіном.

11. Методом “мінімізація вартості” встановлено, що серед зареєстрованих в Україні препаратів рисперидону економічно доцільним є риссет у таблетках по 4 мг № 60 виробництва Пліва, Хорватія, який забезпечує в 1,6 – 4,0 рази нижчі витрати на 14 тижневий курс лікування у порівнянні з препаратами вітчизняного (нейриспін-Здоров’я табл. 2 мг № 20, нейриспін-Здоров’я табл. 4 мг № 20) та канадського (табл. риспетрил 1 мг № 60, табл. риспетрил 4 мг № 60) виробництва. Методом „мінімізація вартості” для препаратів оланзапіну встановлено, що економічно доцільним на 14 тижневий курс лікування є таблетки зіпрекса 5 мг № 28 та зіпрекса 10 мг № 28, виробництва Елі Ліллі, США, що є в 1,3 рази дешевшим, ніж використання препарату для внутрішньом’язевих ін’єкцій зіпрекса 10 мг № 1.

Публікації автора:

  1. Юрченко О. В. Вивчення деяких соціальних аспектів фармацевтичної опіки / О. В. Юрченко // Фармацевтичний журнал. – 2002. – № 2. – С. 7-9.

  2. Юрченко О. В. Проблеми правового та інформаційного забезпечення фармацевтичної опіки хворих при самолікуванні / О. В. Юрченко, О. Б. Блавацька // Фармацевтичний журнал. – 2002. – № 3. – С. 33-39. (Особистий внесок автора: представила інформацію про досвід деяких країн з інформаційного забезпечення пацієнтів при реалізації препаратів за класифікацією АТС).

  3. Юрченко О. В. Аналіз теоретичного арсеналу лікарських засобів для лікування хворих з психічними розладами / О. В. Юрченко // Фармацевтичний журнал. – 2003. – № 3. – С. 15-19.

  4. Проблеми інформаційного забезпечення хворих при фармацевтичній опіці в Україні / Б. Л. Парновський, О. Б. Блавацька, О. В. Юрченко, У. Я. Янишин // Фармацевтичний журнал. – 2004. – № 2. – С. 8-12. (Особистий внесок автора: здійснила аналіз витягів з нормативно-правових документів, що конкретизують права та обов’язки фармацевтів при фармацевтичній опіці).

  5. Юрченко О. В. Аналіз практичного арсеналу лікарських засобів для лікування хворих з психічними розладами / О. В. Юрченко // Фармацевтичний журнал. – 2004. – № 6. – С. 13-18.

  6. Парамош О. В. Аналіз рецептури на лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами як фактор інформатизації щодо їх лікарського забезпечення / О. В. Парамош // Фармацевтичний журнал. – 2007. – № 6. – С. 24-28.

  7. Фармацевтична інформатика : монографія / Б. Л. Парновський, М. В. Слабий, О. М. Заліська, А. І. Бойко, О. Б. Блавацька, Г. В. Крамаренко, Г. Ю. Яцкова, А. А. Лендяк, О. В. Парамош, К. І. Пушак, Ю. В. Майнич, І. Г. Мудрак, М. Я. Підгірна. – Львів : Кварт, 2008. – 446 с. (Особистий внесок автора: виконала самостійний підрозділ 7.2 у монографії).

  8. Юрченко О. В. Деякі нові інформаційні дані про розповсюджені в Україні лікарські засоби / О. В. Юрченко // Аптека Галицька. – 2000. – № 6. – С. 8-9.

  9. Мониторинг отношения потребителей к применению препаратов растительного происхождения / Б. П. Громовик, Е. В. Юрченко, С. С. Павлычко, В. П. Попович // Провизор. – 2000. – № 14. – С. 14-16. (Особистий внесок автора: представила результати соціологічного опитування респондентів щодо споживання ліків рослинного походження).

  10. Юрченко О.В. Досвід фармацевтичної опіки у Великій Британії / О. В. Юрченко, Б. Л. Парновський // Аптека Галицька. – 2001. – № 5. – С. 7. (Особистий внесок автора: проведено аналіз іноземних довідників Великої Британії з питань фармацевтичної опіки лікарських засобів, які відпускаються без рецепта лікаря).

  11. Юрченко О. В. Лікувальні ефекти ефірних олій, вживаних в медицині / О. В. Юрченко, Г. В. Крамаренко // Аптека Галицька. – 2004. – № 5. – С. 22-23. (Особистий внесок автора: представила перелік ефірних олій, вживаних в медицині та подала їх фармакологічну характеристику).

  12. Юрченко О. В. Використання ароматерапії в лікуванні психічних розладів / О. В. Юрченко, Г. В. Крамаренко // Аптека Галицька. – 2004. – № 6. – С. 20-22. (Особистий внесок автора: представлено перелік ефірних олій, які запропоновані для нормалізації психічних розладів: безсоння, стрес, перевтома, невроз та ін).

  13. Юрченко О. В. Способи застосування ефірних олій / О. В. Юрченко, Г. В. Крамаренко // Аптека Галицька. – 2004. – № 7. – С. 28-29. (Особистий внесок автора: подала методики використання ефірних олій (інгаляції, ванни, масажі та ін.) з лікувальною метою).

  14. Сметанина Е. И. Фитотерапевтический подход к лечению вегетососудистой дистонии / Е. И. Сметанина, Е. В. Юрченко // Провизор. – 2004. – № 4. – С. 36-39. (Особистий внесок автора: навела досвід застосування фітозасобів при лікуванні вегето-судинної дистонії).

  15. Сметаніна К. І. Можливості використання заспокійливих гомеопатичних лікарських засобів у дитячій практиці / К. І. Сметаніна, О. В. Мельник // Фітотерапія. Часопис. – 2004. – № 4. – С. 36-39. (Особистий внесок автора: представила фрагмент дослідження з наведення інформації про гомеопатичні засоби седативної дії, що пропонуються для застосування у педіатричній практиці).

  16. Парамош О. В. Фармакоекономічний аналіз сучасних антипсихотичних засобів для хворих з психічними розладами / О. В. Парамош // Фармацевтичний часопис. – 2007. – № 3. – С. 75.

  17. Бойко А. І. Використання фармацевтичних баз даних для оптимізації лікарського забезпечення / А. І. Бойко, О. В. Парамош // Фармацевтичний часопис. – 2007. – № 4. – С. 34-35. (Особистий внесок автора: обґрунтовано концепцію створення комп’ютерної інформаційної системи для лікування хворих з психічними розладами).

  18. Юрченко О. В. Впровадження викладання провізорам елементів фармацевтичної опіки хворих з симптомами, обумовленими стресом / О. В. Юрченко // Актуальні проблеми підготовки фахівців у вищих медичних та фармацевтичному навчальних закладах України : матеріали наук.-метод. конф., (м. Чернівці 20-22 листопада 2002 р.). – Чернівці, 2002. – С. 114.

  19. Юрченко О. В. Арсенал лікарського забезпечення хворих з психічними розладами / О. В. Юрченко // Наука і соціальні проблеми суспільства : медицина і фармація, біотехнологія : тези доп. ІІІ Міжнародної наук.-практ. конф., (м. Харків 21-23 травня 2003 р.). – Х., 2003. – С. 353.

  20. Юрченко О. В. Раціональне використання практичного арсеналу лікарських засобів для лікування хворих з психічними розладами / О. В. Юрченко // Клінічна фармація : 10 років в Україні : матеріали наук.-практ. конф, (м. Харків 20-21 листопада 2003 р.). – Х., 2003. – С. 77.

  21. Парамош О. В. Фармакоекономічний аналіз сучасних антипсихотичних засобів / О. В. Парамош, О. М. Заліська // Фармакоэкономика в Украине : состояние и перспективы развития : материалы научно-практ. конф., (г. Харьков 30 мая 2008 г.). – Х., 2008. – С. 79-81. (Особистий внесок автора: представила результати фармакоекономічного аналізу сучасних антипсихотичних засобів – оланзапіну та рисперидону методами „вартість-ефективність” та „мінімізація вартості”).

  22. Парамош О. В. Концепція створення комп’ютерної інформаційної системи “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” / О. В. Парамош, Б. Л. Парновський // Фармакоэкономика в Украине : состояние и перспективы развития : материалы научно-практ. конф., (г. Харьков 30 мая 2008 г.) – Х., 2008р. – С. 136-137. (Особистий внесок автора: опрацьовано структуру комп’ютерної інформаційної системи, яка проблемно-орієнтована для територіальних комплексів аптека-лікар).

  23. Авторське право 23901. Програмний продукт “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” / Парамош О. В. (UK). – заявка № 23728 від 29.12.07 р.

  24. Раціоналізаторська пропозиція “Лікарські засоби для лікування хворих з психічними розладами” / Парамош О. В. // Свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію № 1840 від 05.09.2008 р. Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.

  25. Мельник О. В. Методичні рекомендації для практичних занять за темою “Фармацевтична опіка при ароматерапії” для слухачів передатестаційних циклів зі спеціальностей „Загальна фармація”, “Організація та управління фармацією, а також провізорів-інтернів” / [О. В. Мельник, Г. В. Крамаренко]. – Львів : підрозділ оперативного друку ЛНМУ ім. Данила Галицького, 2005 – 46 с. (Особистий внесок автора: представлена інформація з застосування та асортимент ефірних олій для фармакотерапії незначних психічних розладів).

  1. Парамош О. В. Методичні рекомендації до семінарських занять провізорів-інтернів зі спеціальності „Загальна фармація”: Фармацевтична опіка при відпуску з аптек лікарських засобів для лікування хворих з психічними розладами / [О. В. Парамош]. – Львів: підрозділ оперативного друку ЛНМУ ім. Данила Галицького, 2006 – 122 с.