Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Гресько Марина Дмитрівна. Оптимізація лікування надмірних маткових кровотеч з урахуванням порушень в системі гемостазу у жінок в пременопаузі. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Гресько М.Д. Оптимізація лікування надмірних маткових кровотеч з урахуванням порушень в системі гемостазу у жінок в пременопаузі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2008.

У роботі висвітлені сучасні етіопатогенетичні, діагностичні та лікувальні аспекти при надмірних маткових кровотечах у жінок в пременопаузальному періоді. Встановлено, що на фоні високої активності первинного тромбоцитарно-судинного гемостазу розвивається хронометрична гіпокоагуляція, яка зумовлена різким зниження вмісту у плазмі крові фібриногену. Гіпофібриногенемія корелює з підвищенням загального протеолітичного потенціалу плазми крові, активацією фібринолітичної системи на фоні підвищення потенційної активності плазміногену та Хагеман-залежного фібринолізу і недостатньої білоксинтезуючої функції печінки. Уточнені клініко-патогенетичні варіанти перебігу надмірних маткових кровотеч, в основі яких лежить метаболічний синдром та зміни гормонального спектру крові по типу гіперестрогенемії. На основі встановлених змін обґрунтовано корекцію та апробовано комплекс лікувальних заходів для даної патології у вигляді місцевого застосування левоноргестрел-рілізінг системи та внутрішнього прийому настоянки арніки гірської та хофітолу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та представлено нові підходи до діагностики та оптимізації лікування надмірних маткових кровотеч у пременопаузі, що досягається шляхом дослідження параметрів системи агрегатного стану крові, протеолізу та фібринолізу, обміну ліпідів та функціонального стану печінки і на основі отриманих даних розроблено науково обґрунтований спосіб лікування даної патології та профілактики рецидивів

1. Частота вивчаємої нами патології по Чернівецькому регіону становила 8,60±0,33%, що у 31,17±1,87% випадків призводила до розвитку постгемора-гічної анемії та, незважаючи на проведене традиційне лікування, у 19,64±1,60% випадків до - рецидивів кровотечі. Найчастіше, у 65,10±1,92% випадків, надмірна маткова кровотеча мала дисфункціональний характер, а у 31,33±1,87% дана патологія ускладнила перебіг міоми матки.

2. Факторами ризику розвитку надмірних маткових кровотеч були: надмірна маса тіла (75,61±6,71% хворих із надмірними матковими кровотечами дисфункціонального характеру та 67,5±7,41% хворих із надмірними матковими кровотечами, які ускладнили перебіг міоми матки мали ІМТ>25), гіперпластичні процеси в ендо- та міометрії (46,59±2,01% пацієнток), часте проведення абортів та маніпуляцій у порожнині матки (57,63±1,99% хворих).

3. При надмірних маткових кровотечах у пременопаузі спостерігались порушення гормонального балансу у вигляді хронічної гіперестрогенемії (рівень Е2 у хворих із надмірними матковими кровотечами дисфункціонального характеру був на 37,39%, а у пацієнток з надмірними кровотечами, які ускладнили перебіг міоми матки на 39,07% вищим, ніж у контролі) на фоні значного зниження рівня прогестерону (у 3,92 та 4,15 рази, відповідно), підвищення рівня лютеїнізуючого гормону (на 35,17% у хворих із надмірними матковими кровотечами дисфункціонального характеру та на 36,26% - у пацієнток з надмірними матковими кровотечами, які ускладнили перебіг міоми матки) та рівня тестостерону (на 69,48% та 70,77%, відповідно).

4. Дисліпополіпротеїдемія у хворих обстежених клінічних груп розвивається шляхом підвищення у плазмі крові концентрації холестерину (1,19 рази у хворих 1а підгрупи та 1,24 рази у 1b підгрупі), тригліцеридів (на 45,38% та 49,58% відповідно), атерогенних класів ЛПНЩ (у 1,28 рази в 1а підгрупі та у 1,36 рази у 1b підгрупі) на фоні зниження антиатерогенних ЛПВЩ (на 17,33% та 21,33% відповідно). Перебіг метаболічного синдрому у хворих з даною патологією погіршується у зв’язку з недостатньою білоксинтезуючою та детоксикуючою функцією печінки.

5. При надмірних маткових кровотечах пременопаузального віку на фоні високої активності первинного тромбоцитарно-судинного гемостазу розвивається хронометрична гіпокоагуляція, що зумовлено різким зниженням вмісту у плазмі крові фібриногену (на 21,74% у хворих із надмірними матковими кровотечами дисфункціонального характеру та на 38,32% у пацієнток з надмірними кровотечами, які ускладнили перебіг міоми матки). Гіпофібриногенемія корелює з підвищенням загального протеолітичного потенціалу плазми крові, активація фібринолітичної системи (у 1,85 та 1,88 рази, відповідно), яка відбувається як за рахунок нефермен-тативного (у 5,28 раз у хворих 1а підгрупи та у 6, 27 рази у 1b підгрупі), так і ензиматичного лізису фібрину (на 38,52% та 28,31% відповідно) на фоні підвищення потенційної активності плазміногену (на 30,21% у хворих 1а підгрупи та на 12,85% у 1b підгрупі), та Хагеман-залежного фібринолізу (у 1,47 та 1,32 рази відповідно), та недостатньої білоксинтезуючої функції печінки, що призводить до накопичення у плазмі крові розчинних комплексів фібрин-мономеру (рівень РКФМ був у 6,45 та 6,34 рази, відповідно, вищим), та появи у сечі продуктів деградації фібрин/фіб-риногену (рівень ПДФ у сечі збільшувався у 8,70 та у 8,39 рази відповідно).

6. Застосування у комплексному лікуванні внутрішньоматкової левонор-гестрел-рілізінг системи „Мірена”, настоянки арніки гірської та хофітолу є достатньо ефективним, що значно розширює можливості корекції вказаної патології за рахунок зменшення проліферативних процесів у ендометрії, нормалізації параметрів агрегатного стану крові (генералізоване пригнічення протеолітичних систем, пряма мембраностабілізуюча дія на тромбоцити та зниження у плазмі крові концентрації розчинних комплексів фібрин-мономеру та продуктів деградації фібрин/фібриногену у сечі, підвищення концентрації фібриногену у плазмі крові), а також за рахунок покращання білоксинтезуючої та детоксикуючої функцій печінки, що у кінцевому результаті призводить до зменшення тривалості та об’єму кров’янистих виділень та профілактики розвитку рецидивів захворювання.

Публікації автора:

  1. Юзько О. М. Частота та клінічний перебіг надмірних маткових кровотеч у пременопаузальному періоді / О. М. Юзько, М. Д. Шипитко // Сімейна медицина. – 2007. – № 2(20). – С. 11-13. (Автором проведено клініко-статистичний аналіз, статистичну обробку та узагальнення отриманих результатів).

  2. Юзько О. М. Лікування надмірних маткових кровотеч у жінок в пременопаузі / О. М. Юзько, М. Д. Шипитко // Актуальні питання педіатрії, акушерства та гінекології. – 2008. – № 1.– С. 82-85. (Автор провела обстеження жінок із надмірними матковими кровотечами, оцінку клінічного перебігу, статистичну обробку та узагальнення отриманих результатів).

  3. Юзько О. М. Порушення обміну ліпідів при надмірних маткових кровотечах пременопаузального віку / О. М. Юзько, М. Д. Шипитко // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 1. – С. 9-11. (Дисертантом проведені клінічні спостереження, аналіз літературних джерел, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

  4. Шипитко М. Д. Характеристика агрегатного стану крові при надмірних маткових кровотечах у пременопаузі / М. Д. Шипитко // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения : труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевского. – 2008. – Т. 144, Ч ІІІ. – С. 265-268. (Здобувачем виконано основну частину матеріалу роботи та її аналіз).

5. Пат. №31442 Україна А 61 В 17/00. Спосіб лікування гіперпластичних процесів ендометрія / Юзько О.М., Шипитко М.Д., Юзько Т.А., Вітюк А.Д.; Заявник та патентовласник Національна медична академія післядипломної освіти. - № 200713249 ; заявл. 28.11.2007 ; опубл. 10.04.2008, Бюл. №7. (Автором виконано усі клінічні і біохімічні дослідження, статистичну обробку даних, сформульовано висновки, формулу і реферат винаходу).

  1. Шипитко М. Д. Маткові кровотечі у жінок в пременопаузі / М. Д. Шипитко, А. В. Семеняк : матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. інтернет-конф. [“Простір і час сучасної науки – 2007”]. – С. 20-22. (Автор проведено клінічні спостереження, статистичну обробку та узагальнення отриманих результатів, сформульовані основні висновки).

  2. Шипитко М. Д. Клімактеричний синдром – критичний період в житті жінки / М. Д. Шипитко : матеріали ІІІ Всеукр. наук.-практ. інтернет-конф. [“Наука і життя: українські тенденції, інтеграція у світову наукову думку”]. – К., 2007.– С. 55-56.

  3. Шипитко М. Д. Деякі аспекти гіперпластичних процесів ендометрія / М. Д. Шипитко : матеріали ІХ з’їзду Всеукр. лікарського товариства (Вінниця 10-12 трав. 2007 р.) // Українські Медичні Вісті. – 2007. – Т. 7., Ч. 1-2 (66-67). – С. 176-177.

  4. Шипитко М. Д. Перспективи застосування левоноргестрел-рілізінг-системи в пременопаузі / М. Д. Шипитко // Актуальні питання сучасної медицини : міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених : тези доп. (Харків, 26-28 бер. 2008 р.). – Харків, 2008. – С. 125-126.