Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Воронова Тетяна Дмитрівна. Оптимізація лікування негоспітальної пневмонії у хворих із факторами ризику : дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 165арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 136-165.



Анотація до роботи:

Воронова Т.Д. Оптимізація лікування негоспітальної пневмонії у хворих із факторами ризику. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2006.

У дисертаційній роботі вирішено питання підвищення ефективності та безпечності лікування хворих на негоспітальну пневмонію (НП) з факторами ризику внаслідок застосування ступінчастої терапії левофлоксацином в комплексі з фенспіридом. Наведені особливості перебігу негоспітальної пневмонії у хворих із такими факторами ризику як зловживання алкоголем, куріння, захворювання печінки (внаслідок вірусного гепатиту), вживання наркотичних речовин. Висвітлені зміни в імунному стані хворих на НП в залежності від факторів ризику. Досліджені зміни рівня цитокінів у хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику, а також їх динаміка під впливом лікування. Вивчено роль низькомолекулярних фізіологічно активних речовин (НФАР) в перебігу НП та впливу на імунологічний стан. Частота виявлення і вміст НФАР Y фракції значно вища у хворих на НП з факторами ризику у порівнянні з групою хворих без факторів ризику.

Розроблені рекомендації щодо раціонального застосування респіраторного фторхінолону левофлоксацину та протизапального засобу з локальної дією на респіраторний апарат – фенспіриду для лікування хворих на НП з факторами ризику.

У дисертаційній роботі на підставі клініко-лабораторних, імунологічних і інструментальних досліджень вивчені клініко-імунологічні особливості перебігу негоспітальної пневмонії у хворих із такими факторами ризику, як зловживання алкоголем, табакокуріння, вживання наркотиків, захворювання печінки, та на основі цього обґрунтоване вирішення актуальної задачі пульмонології – оптимізації лікування негоспітальної пневмонії шляхом включення респіраторного фторхінолону – левофлоксацину та протизапального препарату – фенспіриду з локальною дією на респіраторний апарат.

1. У хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику (зловживання алкоголем, табакокуріння, патологія печінки ) у порівнянні з хворими без таких факторів, виявлено більш тяжкий перебіг із вираженим інтоксикаційним синдромом, який супроводжувався суттєвим підвищенням показників активності запального процесу (ШОЕ, СР білок, лейкоцитоз, анемія), переважно у осіб молодого віку чоловічої статі. У осіб, які вживали наркотики, крім вищезазначеного більш часто виявлялось пізнє звернення за медичною допомогою, зниження маси тіла, більша розповсюдженість інфільтративного процесу, парапневмонічний плеврит і як наслідок цього, майже виключно тяжкий перебіг.

2. У хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику встановлена більш виражена дисфункція в імунологічному статусі, ніж у хворих без факторів ризику, що проявилось в депресії Т-системи імунітету, а саме, зниженні загальної кількості Т-лімфоцитів (СD3+), їх функціональної активності, а також суттєвим зниженням Т-супресорів (СD8+). Ці показники були найнижчими у хворих із наркоманією. Зміни в В-системі імунітету проявились суттєвим підвищенням функціональної активності В-лімфоцитів у хворих із наркоманією в порівнянні з хворими без факторів ризику.

3. Виявлені зміни цитокінового профілю за даними вмісту ІЛ-1, ФНП- та ІФ–, а саме, їх підвищення у хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику, особливо у хворих із наркоманією, що може бути обумовлено більш вираженим імунно-запальним процесом.

4. У хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику частіше виявлялись низькомолекулярні фізіологічно активні речовини Y фракції з молекулярною масою нижче 200 D за даними високоефективної рідинної хроматографії у порівнянні з хворими без факторів ризику. В експерименті in vitro вони виявили імуносупресивну дію в концентрації, яка циркулює в крові хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику, та імуностимулюючу – в концентрації меншій в 5 разів.

5. Традиційна терапія (цефтриаксоном та мідекаміцином) у хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику (зловживання алкоголем, табакокуріння, патологія печінки) призводило до клінічного одужання за 18,9 ± 2,2 дня проти 14,5 ± 1,2 дня у хворих без факторів ризику, без нормалізації змінених імунологічних показників, цітокінового профілю, низькомолекулярно фізіологічно активних речовин.

6. Включення хворим на негоспітальну пневмонію з факторами ризику (зловживання алкоголем, табакокуріння, патологія печінки) до комплексної (цефтриаксон та мідекаміцин) терапії протизапального засобу фенспіриду призводило до покращання результатів лікування: зменшення кашлю на 3,0 ± 1,5 дні, тривалості лікування – на 1,1 ± 0,5 дня, суттєвого зменшення рівня ІЛ-1 та нормалізації ФНП- .

7. Застосування у хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику (зловживання алкоголем, табакокуріння, патологія печінки) респіраторного фторхінолону левофлоксацину та протизапального засобу фенспіриду виявилось найбільш ефективним, та призвело до одужання на 12,7 ± 1,3 день (на 6,2 ± 0,9 дня раніше ніж лікування цефтриаксоном і мідекаміцином) і нормалізації основних імунологічних показників, як і в контрольній групі, нормалізації ФНП-, суттєвого зниження ІЛ-1 та ІФ– , але не до контрольних цифр.

8. Терапія у хворих на негоспітальну пневмонію, які вживали наркотики, левофлоксацином та фенспіридом виявила достатньо високу ефективність з одужанням на 15,2±1,2 день та суттєві зміни в бік нормалізації імунологічних показників за виключенням ІФ –.

Публікації автора:

1. Применение левофлоксацина для ступенчатой терапии больных негоспитальной пневмонией / Шуба Н. М., Воронова Т.Д., Карташова Ж.В. //Укр. хіміотерапевт. журн. –2005. - №1-2 (20).-С. 8-12.

(Автором самостійно проведено пошук та аналіз даних стосовно застосування препарату, написання статті, Шубі Н.М належить консультативна допомога,).

2. Особенности клинического течения негоспитальной пневмонии у больных с факторами риска / Шуба Н. М., Воронова Т.Д // Науково-практичний журнал для лікарів загальної практики Сімейна медицина - 2005 №3(13). -С.82-85.

(Автором проведено клінічне обстеження хворих, проаналізовано та статистично оброблено матеріали дослідження, взято участь у написанні статті, Шубі Н.М. належить консультативна допомога).

3. Патогенетичне обґрунтування застосування протизапальної терапії фенспіридом у комбінації з левофлоксацином у хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику / Шуба Н. М., Воронова Т.Д. // Науково-практичний журнал для лікарів загальної практики Сімейна медицина - 2005 №4 (14). - С.41-44.

(Автором проведено клініко-лабораторне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, написання статті, Шубі Н.М. належить консультативна допомога).

4. Ефективність терапії негоспітальної пневмонії у хворих з факторами ризику / Воронова Т.Д. // Укр. хіміотерапевт. журн.-2005 №3-4 (21). - С. 10-14.

(Автором самостійно проведено клініко-лабораторне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, написання статті).

5. Особливості імунологічної реактивності у хворих на негоспітальну пневмонію з факторами ризику / Шуба Н. М., Воронова Т.Д // Укр. пульмонол. журн. - 2005. - №4 (50). - С.59-63.

(Автором самостійно проведено клініко-лабораторне обстеження груп хворих, статистична обробка матеріалу, написання статті, Шубі Н.М належить консультативна допомога).

6. Низькомолекулярні фізіологічно активні речовини, як показник наявності факторів ризику та ефективності лікування у хворих на негоспітальну пневмонію / Шуба Н. М., Воронова Т.Д. // Укр. пульмонол. журн. - 2006.-№1(51). - С.12-14.

(Автором проведено клінічне обстеження хворих, проаналізовано та статистично оброблено матеріали дослідження, взято участь у написанні статті, Шубі Н.М. належить консультативна допомога).

7. Современные подходы к лечению негоспитальных пневмоний у больных с факторами риска / Шуба Н.М., Воронова Т.Д. //Мат. ІІІ з’їзду фтизіатрів і пульмонологів України. - Укр. пульмонол. журн. - 2003. - №2(40). - С.43-44.

(Автором проведено клініко-лабораторне обстеження груп хворих, статистична обробка матеріалу, написання статті, Шубі Н.М. належить консультативна допомога).

8. Раціональний підхід до ефективної та безпечної терапії негоспітальної пневмонії у хворих з факторами ризику / Шуба Н. М., Воронова Т.Д // Тези доповідей в матеріалах ІІІ Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу “Ліки та Життя” 21-24 лютого, 2006 р., Київ, с. 59-60.

(Автором самостійно проведено клініко-лабораторне обстеження груп хворих, статистична обробка матеріалу, написання статті, Шубі Н.М.. належить консультативна допомога).