Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


315. Ігнатишин Марія Василівна. Оптимізація податкового та кредитного регулювання як фактор розвитку підприємництва в регіоні (на матеріалах Закарпатської області): дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Ужгородський національний ун-т. - Ужгород, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Ігнатишин М. В. Оптимізація податкового та кредитного регулювання як фактор розвитку підприємництва в регіоні ( на матеріалах Закарпатської області) – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою. Ужгородський національний університет. - Ужгород, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню на мікрорівні оптимізації податкового та кредитного регулювання в межах чинного законодавства окремо взятих підприємств, галузей регіону Закарпаття, їх розвитку під впливом інших чинників.

У роботі рекомендується удосконалення структури та механізму функціонування регіонального центру з питань розвитку та підтримки підприємництва. На противагу існуючій в регіоні структурі пропонується модель, яка має практичну цінність, дозволяє на регіональному рівні на основі системного аналізу виявляти і систематизувати головні проблеми та з’ясовувати перешкоди розвитку підприємництва, мобілізувати всі структури, які є безпосередніми учасниками ринкових перетворень, до співпраці, впроваджувати в реальне життя наукові розробки, які дають можливість прораховувати з випередженням у часі наслідки змін у чинному законодавстві.

Досліджено принцип взаємозв’язку ставки податків та інших обов’язкових платежів з нормою самофінансування підприємств різних галузей Закарпатського регіону шляхом застосування математичної моделі природного росту випуску продукції. Науково обґрунтовані математичні співвідношення забезпечують оптимальний режим оподаткування, за рахунок чого податкові важелі стають більш прогнозованими і передбачуваними.

Розроблено критерії оптимізації податкових платежів як фінансового інтересу суб‘єктів господарювання регіону. Дано оцінку діючим альтернативним методам оподаткування.

Обґрунтовано науково в якості найоптимальніших методів використання власних та залучених кредитних ресурсів на основі альтернативних методів оподаткування та запропоновано методику, яка залишається актуальною незалежно від того, які методи оподаткування будуть застосовуватись після прийняття Податкового кодексу. Це в свою чергу підвищує практичну цінність методики, позитивний ефект, який дає можливість отримати цілеспрямовані результати.

У дисертації викладено теоретичне узагальнення і нове практичне вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці нових економіко-математичних моделей з оптимізації податкових та кредитних регуляторів на мікрорівні в межах чинного законодавства з прийняття суб’єктами підприємницької діяльності оптимальних фінансових рішень в умовах невизначеності ринкових відносин.

До основних висновків і пропозицій можна віднести такі:

  1. Узагальнення тлумачення категорії оптимізація, сутність якої полягає у зрівноваженні інтересів всіх зацікавлених суб’єктів господарювання: держави, банків, підприємств різних форм власності, які є прямими учасниками ринкових перетворень.

  2. Постійна трансформація податкової системи України створює об’єктивно-суб’єктивні фактори, які призводять на мікрорівні до ускладнення задач з прийняття суб’єктами підприємницької діяльності фінансових рішень. Як показує практика, у реальних ситуаціях фінансові результати підприємств не завжди можна передбачити через часті зміни у податковому законодавстві. Вирішення проблеми з прийняття оптимальних фінансових рішень у ринковій системі вимагає дослідження на мікрорівні в межах чинного законодавства альтернативних методів оподаткування та кредитування. З цього приводу пропонується модель з удосконалення структури та механізму її функціонування на регіональному рівні, яка буде збалансовано координувати взаємодію між центром і регіонами з підтримки та сприяння розвитку підприємництва. Запропонована модель дає можливість взаємодіяти центру і регіонам, мобілізувати всі структури, які є прямими учасниками ринкових перетворень до співпраці, впроваджувати в реальне життя наукові розробки, за допомогою яких буде можливим прораховувати з випередженням у часі наслідки змін у чинному законодавстві, що в кінцевому результаті принесе вигоду державі, регіонам, суб‘єктам підприємницької діяльності.

  3. На основі узагальнення та аналізу підходів з оподаткування малого та середнього бізнесу запропоновано критерії оптимізації податкових платежів як фінансового інтересу суб‘єктів господарювання регіону. Побудовано математичну модель, яка дає можливість вибору оптимального режиму оподаткування з мінімальним податковим тиском та визначення межі переходу на альтернативний режим оподаткування підприємств малого бізнесу відносно рівня рентабельності.

  4. Побудовано моделі оптимізації власних та залучених кредитних ресурсів. Розроблені моделі дають можливість, виходячи із заданої мікроекономічної ситуації, в якій знаходиться підприємство, оптимізувати співвідношення власних та залучених кредитних ресурсів, оцінити та розмістити альтернативні системи оподаткування в порядку спадання їх сприятливості.

  5. Побудовано модель взаємозв’язку ставки податків та інших обов’язкових платежів з нормою самофінансування підприємств різних галузей Закарпатського регіону шляхом застосування математичної моделі природного росту випуску продукції. Отримані математичні співвідношення науково обґрунтовані, забезпечують оптимальний режим оподаткування, надають можливість податковим важелям бути більш прогнозованими і передбачуваними.

  6. Математично змодельовано альтернативні методи оподаткування, з представленням в кожній з них прибутку як функції валового доходу, матеріальних затрат, затрат на оплату праці та ставок податків і зборів відповідної альтернативної системи оподаткування. В результаті дослідження отриманих функцій знайдено критерії доцільності переходу підприємства з однієї альтернативної системи оподаткування на іншу. На основі розробленої моделі дано оцінку діючим альтернативним методам оподаткування, доведено через вибір оптимальних варіантів підвищення ефективності роботи підприємства.

  7. Запропонована методика розробки математичних моделей залишиться актуальною незалежно від того, які методи оподаткування будуть застосовуватись після прийняття Податкового кодексу.

  8. Узагальнено зарубіжний досвід оподаткування країн, які в перехідний період до ринкових методів господарювання застосували модель "шокової терапії", і на цій основі запропоновано заходи з удосконалення податкової політики в Україні.

Публікації автора:

  1. Ігнатишин М.В., Ігнатишин М.І., Туряниця М.М. Оцінка діючих податкових систем з точки зору ефективності роботи підприємства // Вісник Технологічного університету Поділля.- 2002.- № 4.-С.92-95.[Особистий внесок автора:ідея розробки моделі, розрахункова частина ].

  2. Ігнатишин М.В. Методологічні підходи освоєння в навчальному процесі орієнтаційно-рольової гри “Грошові розрахунки та вимоги до їх проведення” //Вісник Технологічного університету Поділля.- 2002.- № 4- С.92-95.

  3. Ігнатишин М.В. Організаційні аспекти податкового менеджменту на державному та регіональному рівні // Економіст. – 2003.-№ 8.- С.35-37.

  4. Ігнатишин М.В., Папп В.В. Особливості організації системи оподаткування та методи оптимізації податкового навантаження у малому підприємництві // Економіст. - 2003.-№5.- С.90-95.[Особистий внесок автора: розрахункова частина податкового тиску].

  5. Ігнатишин М.В. Податкове регулювання рівня самоінвестування підприємств та галузей Закарпатського регіону // Економіст. – 2003.- №7.- С. 12-15 .

  6. Ігнатишин М.В.Оптимізація співвідношення власних та залучених коштів при альтернативному оподаткуванні підприємств //Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Економіка”.- 2003.- Випуск № 13.- С.157-165.

  7. Ігнатишин М.В. Досвід теорії і практики оподаткування Естонії - приклад для удосконалення фіскальної політики України //Вісник Технологічного університету Поділля. Ч. 2. Т. 2 (55). – 2003.- № 5. - С.151-156.