Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Науменко Наталія Василівна. Оптимізація протизапальної терапії бронхіальної астми у дітей: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2002. - 171 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 137-161.



Анотація до роботи:

Науменко Н.В. Оптимізація протизапальної терапії бронхіальної астми у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 10.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. - Харків, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню клінічних та імунохімічних маркерів запалення дихальних шляхів при БА у дітей та особливостей їх корекції під впливом антагоністів лейкотрієнових рецепторів. Визначено клініко-анамнестичні особливості перебігу БА та фактори, які обумовлюють тяжкість перебігу хвороби і призводять до хронізації запального процесу. Встановлено стан клітинної, гуморальної, фагоцитарної ланок імунітету та продукції маркерів запалення дихальних шляхів, особливості обміну пептидних лейкотрієнів, спрямованість його змін залежно від тяжкості перебігу БА і характеру протизапальної терапії. Обгрунтовано доцільність використання в комплексному лікуванні астми у дітей антагоністів лейкотрієнових рецепторів. Проведено порівняльну оцінку клінічної ефективності та протизапальної активності монтелукасту, кромогліката натрію і теопеку в базисній терапії БА. Виявлено позитивний вплив цих препаратів на якість життя дітей з БА.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та практичне розв'язання актуальної наукової задачі, що виявляється в удосконаленні протизапальної терапії БА у дітей за рахунок включення до неї антагоністів лейкотрієнових рецепторів, доцільність використання яких обгрунтовано вивченням та імунохімічних маркерів запалення дихальних шляхів.

  1. В періоді ремісії бронхіальної астми у дітей виявляються прояви системної імунної відповіді запально характеру: Т- лімфопенія, дисбаланс субпопуляційного складу Т-лімфоцитів, частіше за типом відносної гіпосупресії, помірна активація В-ланки імунітету, підвищення рівня СD25 - лімфоцитів, окислювально-відновного потенціалу нейтрофілів.

2. Персистенція запалення при бронхіальній астмі характеризується підвищеним у 2-3 рази сироватковим рівнем продукції інтерлейкінів -4, -5 у переважній більшості хворих. Зменшення запального потенціалу в бронхіальному дереві під впливом базисної терапії супроводжується зниженням продукції цитокінів на 18-61%. Більш чутливим маркером запалення виявляється інтерлейкін-5.

3. Підвищення продукції пептидних лейкотрієнів в періоді ремісії бронхіальної астми відзначається у 92,2±4,3% хворих. Під впливом протизапальної терапії виявляється зниження фонового (24-62%) і стимульованого алергеном домашнього пилу (6,2-45,2%) рівнів продукції CysLTC4/D4/E4 в крові при підвищенні рівня контролю стимуляції (8,9-46,7%). Динаміка їх синтезу взаємопов'язана з тяжкістю перебігу захворювання і характером протизапальної терапії.

4. Застосування монтелукаста натрію в комплексному лікуванні бронхіальної астми у дітей шкільного віку супроводжується швидким досягненням клінічного ефекту, усуненням денних і нічних симптомів астми, зниженням потреби в симптоматичній терапії, позитивною динамікою біомеханіки зовнішнього дихання ( МЕF50-75, РЕF).

5. Клінічна ефективність монтелукаста натрію обумовлена його високою протизапальною активністю за рахунок зниження інтенсивності довготривалої імунної відповіді, нормалізації складу і стану активації лімфоцитарних субпопуляцій та міжклітинної цитокін-оточуючої кооперації (IL4, 5), зменшення продукції цитотоксичних похідних лейкоцитів (CysLT).

7. Підвищення загального рівня якості життя дітей з БА на 22-37% під впливом протизапальної терапії стверджує необхідність довготривалого базисного лікування при персистуючих формах захворювання. Застосування опитувальника РАQLQ дозволяє оцінити ступінь соціальної адаптації хворих, ефективність лікування.

Публікації автора:

1. Влияние терапии сингуляром на качество жизни детей, страдающих бронхиальной астмой //Укр. пульмонологічний журнал.-2000.-Т.30, №4.- С. 38-41.

2. Клінічна ефективність і протизапальна активність монтелукасту у дітей з бронхіальною астмою легкого і середнього степеня тяжкості //Мед. перспективи.- 2001.-Т.VI, №3. - С. 79-85.

3. Продукція маркерів запалення у дітей з бронхіальною астмою легкого і середнього ступеня тяжкості під впливом базисної терапії //Мед. перспективи.- 2001.-Т.VI, №4. - С. 99-103.

4. Эффективность сингуляра в базисной терапии бронхиальной астмы у детей //Мат. 9-го нац. конгр. по болезням органов дыхания.- М., 1999.- С.35. (Співавт.: Васильєва Т.Л.) (Участь у плануванні клінічних досліджень, обробці та обговоренні отриманих результатів і написанні доповіді).

5. Влияние терапии монтелукастом на иммунологические маркеры воспаления при бронхиальной астме у детей //Мат. 10-го нац. конгр. по болезням органов дыхания. - С. Петербург, 2000.- С.9. (Співавт.: Васильєва Т.Л.) (Участь у плануванні клінічних досліджень, обробці та обговоренні отриманих результатів і написанні доповіді).

6. Динамика лейкотриенового статуса у детей с бронхиальной астмой //Мат. I-ої всеукраїнської науково-практичної конф. “Україна наукова 2001”.- Дніпропетровськ, 2001.- С.25-27.

7. Динаміка показників системного імунітету у дітей з бронхіальною астмою під впливом базисної терапії //Тези доповідей I-го з'їзду алергологів України. - К., 2002. - С.58. (Співавт.: Дука К.Д.) (Участь у плануванні клінічних досліджень, обробці та обговоренні отриманих результатів і написанні доповіді).

8. Вплив базисної терапії бронхіальної астми на показники імунологічної реактивності у дітей //Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2002. - №2. - С.37. (Співавт.: Дука К.Д., Ширікіна М.В., Пінаєва Н.Л.) (Участь у обробці та обговоренні отриманих результатів, написанні доповіді).