Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Пащенко Ірина Володимирівна. Оптимізація природного вигодовування немовлят з урахуванням вітамінної забезпеченості матерів-годувальниць і дітей : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Запорізький держ. медичний ун-т. — Запоріжжя, 2007. — 167арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 132-159.



Анотація до роботи:

Пащенко І.В. Оптимізація природного вигодовування немовлят з урахуванням вітамінної забезпеченості матерів – годувальниць і дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за cспеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сімферополь, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню природного вигодовування немовлят в умовах промислового регіону, а також можливості підвищення ефективності грудного вигодовування і продовження терміну годування шляхом індивідуалізації підходу до матерів – годувальниць. В роботі представлені матеріали епідеміологічного дослідження особливостей вигодовування 800 грудних дітей, що мешкають в промисловому регіоні Придніпров’я і 400 дітей з сільської місцевості. Порівняльний аналіз поширеності і якості природного вигодовування та захворюваності дітей матерів-годувальниць на першому році життя в умовах промислового міста і сільської місцевості виявив кращі показники поширеності природного вигодовування і стану здоров’я у сільських дітей, що було пов’язано з відсутністю несприятливих екологічних чинників, які впливали на дітей і матерів в умовах техногенного забруднення. Систематичне профілактичне застосування полівітамінних препаратів матерями – годувальницями протягом першого року життя дітей дозволило підвищити рівень вітамінів А, Е, С у жінок і немовлят, поліпшити якість їх здоров’я, фізичний та нервово-психічний розвиток дітей.

У дисертації на основі дослідження стану природного вигодовування дітей першого року життя, наведено теоретичне узагальнення і нове рішення наукового завдання – підвищення ефективності грудного вигодовування і продовження терміну годування шляхом індивідуалізації підходу до матерів – годувальниць.

1. Порівняльний аналіз поширеності і якості природного вигодовування дітей першого року життя в умовах промислового міста і сільської місцевості виявив кращі показники поширеності природного вигодовування в перші три місяця серед сільських дітей - 53,5±2,49% до 48,5±1,77% - у міських (р<0,05). У віці шести місяців цей показник зменшився майже вдвічі і становив у місті та селі відповідно – 22,63±1,48% і 27,25±2,22%.

2. В ранні строки після пологів у 67,9% матерів причиною недостатності лактації були гестози першої або другої половини вагітності; у 59,4% жінок мали місце інтранатальні ускладнення; в окремих випадках - долактаційне докормлювання дітей в пологових будинках. На 2-3 місяці життя дитини причиною дефіциту молока були необізнаність матері про особливості регуляції лактації, фізичне і психологічне перевантаження, захворювання матері або дитини. На 5-6 місяці після пологів поширеною причиною переходу на штучне вигодовування були неправильне введення прикорму, годування з пляшечки, безпідставне призначення штучних сумішей.

3. Факторами, які негативно впливають на стан здоров’я і розвиток дитини у ранньому віці, є порушення перебігу вагітності і штучне вигодовування. Оцінка гармонійності фізичного розвитку дітей дозволяє стверджувати, що серед дітей, які отримували жіноче молоко на першому році життя, переважна кількість малюків мала параметри, які співвідносилися гармонійно (93,5%), тоді як серед дітей, що з перших місяців життя вигодовувались штучно у 6,1% діагностовано паратрофію, а у 5,4% - гіпотрофію.

4. Встановлено незбалансованість і дефіцит основних складових компонентів фактичного харчування матерів – годувальниць як в місті, так і в селі, зокрема дефіцит білків, деякий дефіцит жирів, надлишок вуглеводів, дефіцит овочів і фруктів, що спричиняло нестачу важливих мікронутрієнтів (вітамінів, макро- і мікроелементів, тощо). Прояви вітамінного дефіциту мали місце у всіх жінок незалежно від стану їх здоров’я , перебігу вагітності, характеру харчування матерів; різним був лише рівень дефіциту вітамінів.

5. Результати дослідження вітамінної забезпеченості дітей раннього віку свідчать, що у постнатальному періоді спостерігаються порушення вітамінного балансу немовлят народжених матерями з ускладненнями перебігу вагітності. Найпоширенішим був синдром недостатності аскорбінової кислоти, який виявлений у 58,3% дітей матерів з гестозами і 47,6% немовлят матерів з нормальним перебігом вагітності.

6. Вигодовування дітей грудного віку молоком матерів, які не отримували полівітамінні препарати, не дозволяло досягти необхідної добової забезпеченості цих дітей вітамінами А, Е, і С. Систематичне профілактичне застосування полівітамінів матерями – годувальницями протягом періоду лактації дозволило підвищити рівень вітамінів у жінок та їх дітей. Профілактична вітамінізація жінок-годувальниць сприяла також зниженню рівня захворюваності дітей і більш пізньому терміну першого захворювання немовляти. Індекс здоров’я дітей в групі спостереження складав 26,9%, в групі порівняння – 19,6%.

7. Встановлено ефективність і безпечність прийому матерями – годувальницями з профілактичною метою полівітамінного препарату „Прегнавіт” з призначенням ентеросорбенту рослинного походження пектину. Оптимальний фізичний розвиток і зниження частоти гострих респіраторних захворювань у 1,7 рази, поширеності анемії та атопічного дерматиту у дітей свідчать про ефективність профілактичної вітамінізації в комплексі з ентеросорбцією. Призначення полівітамінів і ентеросорбентів слід вважати заходом біопрофілактики в умовах екологічного неблагополуччя.

Публікації автора:

1. Пащенко И.В. Характер вскармливания и состояние здоровья детей раннего возраста // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. ст. Вип. ХХІІІ.- Запоріжжя, 2004.-С. 154-158.

2. Пащенко І.В. Оцінка ефективності профілактичної вітамінізації матерів – годувальниць в умовах промислового регіону //Запор. мед. журн. – 2006.- № 2.- С. 49-52.

3. Пащенко І.В., Шульга А.О. Вплив екологічних факторів на склад грудного молока жінок – годувальниць і розвиток дитини у ранньому віці // Зб. наук. праць співробітн. КМАПО ім. П.Л. Шупика: Вип. 14, кн. 2.- К., 2005.- С. 303-307, (Проведено обстеження дітей, аналіз і статистична обробка результатів, підготовка до друку.)

4. Пащенко І.В., Шульга А.О. Вплив прийому полівітамінів на вітамінний статус жінок – годувальниць та їх немовлят при порушеннях перебігу вагітності у матерів // Перинатологія та педіатрія. – 2006.- №1. с. 46-48, (Проведено дослідження вмісту вітамінів у матерів і дітей, обстеження дітей, статистична обробка і оцінка результатів, підготовка до друку.)

5. Шульга А.О., Пащенко І.В., Круть О.С., Підкова В.Я., Латишенко І.Ф., Ніконова М.М., Радутна О.А. До питання про епідеміологію природного вигодовування немовлят на сучасному етапі // Педіатрія, акушерство та гінекологія. -1999. - №4. – С. 62. (Проведено анкетування матерів, статистична обробка і оцінка результатів, підготовка до друку).

6.Шульга А.О., Пащенко І.В. Ефективність ведення лактації та стан здоров’я дитини // Здорова дитина: ріст, розвиток та проблеми норми в сучасних умовах: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. - Чернівці. - 2002. – С.73-74. (Проведено анкетування матерів і обстеження дітей, статистична обробка і оцінка результатів, підготовка до друку).

7. Пащенко І.В., Шульга А.О. Стан здоров’я дітей першого року життя в залежності від рівня лактації у матерів // Здорове харчування, дизбіози та їх профілактика із застосуванням продуктів нового покоління з пребіотиками: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю - К. - 2003. – С.5-6. (Анкетування матерів і обстеження дітей, статистична обробка і оцінка результатів, підготовка до друку).

8. Пащенко І.В., Шульга А.О., Круть О.С. Вітамінний статус жінок – годувальниць та їх немовлят при порушеннях перебігу вагітності у матерів // Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України „Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі” – К.-2004. – С.55-56. (Дослідження вмісту вітамінів у матерів і дітей, обстеження дітей, статистична обробка і оцінка результатів, підготовка до друку).

9. Пащенко І.В., Шульга А.О., Круть О.С. Комплексне застосування профілактичної вітамінізації та ентеросорбції у матерів – годувальниць в умовах промислового регіону// Сучасні проблеми клінічної педіатрії: Матеріали ІІІ Конгресу педіатрів України – К.-2006. – С.165-167. (Дослідження вмісту вітамінів у матерів і дітей, обстеження дітей, статистична обробка і оцінка результатів, підготовка до друку).