Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Хомутінін Юрій Володимирович. Оптимізація радіоекологічного моніто-рингу забруднених штучними радіонуклі-дами територій і сільськогосподарської продукції : Дис... д-ра наук: 03.00.16 - 2008.



Анотація до роботи:

Хомутінін Ю.В. Оптимізація радіоекологічного моніторингу забруднених штучними радіонуклідами територій і сільськогосподарської продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. – УкрНДІСГР НАУ. – Київ, 2008.

У дисертації розвиті методологічні основи радіологічного моніторингу забруднених територій і продукції сільськогосподарського виробництва у випадку великих ядерних аварій з викидом у навколишнє середовище радіоактивних матеріалів у різних фізико-хімічних формах. Розроблено методичні прийоми, що дозволяють оптимізувати організацію й проведення радіоекологічного моніторингу агроекосистем й радіологічного контролю продукції сільськогосподарського виробництва на забрудненій штучними радіонуклідами територіях, які включають практичні методи розрахунку мінімально необхідного числа проб і зразків, що відбираються, для оцінки параметрів забруднення із заданою точністю. Обґрунтовані вимоги щодо методології радіологічного контролю компонентів агроекосистем і продукції сільськогосподарського виробництва, у тому числі, до припустимої похибки вимірювань активності радіонукліда в одиничному зразку, яка забезпечує задану точність оцінки характеристик забруднення контрольованого параметра. Показано, що для забезпечення заданої точності оцінки забруднення радіонуклідами контрольованого об'єкта економічно вигідніше відбір та аналіз додаткових проб, а не висока точність вимірювання активності радіонуклідів одиничного зразка, взятого від проби. Розроблені методичні додатки щодо планування відбору числа проб при проведенні радіоекологічного моніторингу агроекосистем і радіологічного контролю продукції сільського господарства на забрудненій штучними радіонуклідами територіях, у тому числі проб ґрунту для виявлення плям щільності забруднення на фоні тренду, зв'язаних проб і ґрунт й рослина для установлення достовірного розходження між коефіцієнтами переходу, молока корів і частоти їх відбору в пасовищний і стійловий періоди утримання, для розрахунку дози внутрішнього опромінення людини при використанні методу „молочного” еквівалента.

  1. У результаті виконаних досліджень розвинуто методологічні основи оптимізації радіоекологічного моніторингу агроекосистем й радіологічного контролю продукції сільського господарства у випадку великих ядерних аварій з викидом у довкілля радіоактивних матеріалів у різних фізико-хімічних формах і високою неоднорідністю забруднення територій з розвинутим сільським господарством.

  2. Уперше обґрунтовано застосовність логнормального закону розподілу ймовірностей для опису активності 137Cs, 90Sr і 239+240Pu у пробі ґрунту, при їх неоднорідному розподілі в об'ємі проби; щільність забруднення радіонуклідами території при рівномірних випадіннях; питомої активності 137Cs і 90Sr у рослинах, молоці корів, 137Cs у м’язовій тканині риб у конкретних умовах, а також коефіцієнтів переходу 137Cs і 90Sr з ґрунту в рослини.

  3. Уперше, у випадку забруднення довкілля дрібнодиспергованим ядерним паливом, встановлена залежність статистичної варіабельності значень активності 137Cs, 90Sr і 239+240Pu у одиничній пробі ґрунту від частки їх активності у паливних частинках. Отримані оцінки параметрів цієї варіабельності для проб ґрунту, що відібрані на різних слідах радіоактивних випадінь. Це дозволило розробити методологію оптимізації виміру активності проб ґрунту, що містять паливні частинки.

  4. Уперше встановлена залежність параметрів статистичної варіабельності щільності забруднення 137Cs і 90Sr сільськогосподарських угідь з безградієнтним розподілом радіонуклідів від площі пробовідбіру. Зокрема, показано, що через 15–20 років після аварійного викиду ЧАЕС при площі пробовідбіру не менш 0,005 м2 статистична варіабельність стає постійною, а усереднений по ділянці коефіцієнт варіації значень щільності забруднення не перевищує 30 % незалежно від щільності випадінь і особливостей ландшафту Українського Полісся.

  5. Уперше розроблені методи розрахунку: мінімально необхідного числа зразків для забезпечення заданої точності оцінок активності радіонуклідів у одиничній пробі ґрунту; мінімально необхідного числа проб при визначенні щільності забруднення ґрунту радіонуклідами; питомій активності радіонуклідів у врожаї рослин, молоці корів, м'язовій тканині риб та коефіцієнтів переходу радіонуклідів у ланцюгу «ґрунт-рослина». Це забезпечує ефективне проведення радіоекологічного моніторингу агроекосистем і радіологічного контролю продукції сільського господарства.

  6. Уперше розроблені методи розрахунку мінімального числа проб ґрунту для виділення плям щільності забруднення території радіонуклідами; спряжених проб «ґрунт й рослина» для підтвердження розходження між коефіцієнтами переходу; проб молока з особистих господарств, яки гарантують задану погрішність оцінки середньорічної індивідуальної дози внутрішнього опромінення при використанні метода «молочного» еквівалента.

  7. Уперше визначено параметри статистичної варіабельності питомої активності 137Cs і 90Sr у врожаю рослин і коефіцієнтів переходу радіонуклідів із ґрунту у рослини. Показано, що усереднена по ділянці оцінка коефіцієнта варіації значень питомої активності 137Cs і 90Sr у врожаї рослин дорівнює ~37 %, а значень коефіцієнтів переходу цих радіонуклідів з ґрунту у рослини ~49 %, незалежно від щільності забруднення, типу випадань, виду рослин та їх частин, а також особливостей ландшафту Українського Полісся.

  8. Уперше обґрунтовані методичні вимоги щодо пробовідбіру для забезпечення статистичної репрезентативності результатів радіоекологічного моніторингу. Зокрема показано, що відстань між точками відбору проб ґрунту при рівномірному забрудненні території повинна становити не менш 1 м, при відборі проб рослин – не менш 10 м; площі пробовідбіру для забезпечення зазначених вимог повинні бути: для одиничних проб ґрунту – не більш 0,014 м2, для одиничних проб рослин – не більш 1 м2.

  9. Уперше встановлена сезонна залежність параметра статистичної варіабельності можливих значень питомої активності 137Cs і 90Sr у молоці корів особистих господарств відносно тренду забруднення. Усереднена оцінка коефіцієнта варіації питомої активності 137Cs і 90Sr у молоці корів у конкретному населеному пункті становить: для пасовищного періоду утримування – не менш 39 %, для стійлового періоду утримування ~ 64 %. Показана незалежність цих оцінок від щільності радіоактивних випадань, регіональних та ландшафтних особливостей населеного пункту на території, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЄС.

  10. Оцінено параметри статистичної варіабельності питомої активності 137Cs у м'язовій тканині риб у водоймах зони відчуження ЧАЄС відносно “розмірного” тренду. Показано, що незалежно від виду риби усереднена оцінка коефіцієнта варіації питомої активності 137Cs у м'язової тканини відносно тренду становить ~47 %.

  11. Уперше обґрунтовані і визначені вимоги щодо гранично припустимої погрішності виміру активності радіонуклідів у одиничному зразку, яки забезпечують задану точність оцінки контрольованих параметрів при проведенні агроекологічного моніторингу агроєкосистем і радіологічного контролю сільськогосподарської продукції.

  12. Уперше обґрунтовані і запропоновані оптимальні умови проведення радіологічного контролю компонентів агроекосистем при забрудненні території радіоактивними речовинами у різних фізико-хімічних формах, у тому числи депонованих у матриці малорозчинних частинок різної природи. Показано, що для забезпечення заданої точності оцінки контрольованого параметра, не треба прагнути до високої точності одиничного виміру активності зразка, а економічно вигідніше відібрати більшу кількість зразків від проби або проб, та вимірювати активність з меншою точністю.

Публікації автора:

  1. Хомутінін Ю.В. Оптимізація відбору і вимірювання проб при радіоекологічному моніторингу: Монографія / Ю.В. Хомутінін, В.О. Кашпаров, Е.І. Жебровська – К.: ВІПОЛ, 2002. – 160 с. (Здобувач провів польові дослідження, статистичний аналіз даних та обґрунтував методологію оптимізації).

  2. Радіоекологічна оцінка території зони безумовного (обов’язкового) відселення Житомирської області (20 років після аварії на ЧАЕС)/ [Малиновський А.С., Дідух М.І., Романчук Л.Д., Кашпаров В.О., Лазарєв М.М.,. Лундін С.М, Хомутінін Ю.В., Орлов О.О., Краснов В.П., Можар О.А., Мартенюк М.В., Таргонський П.М.].– Житомир, 2006. – 76 с. (Здобувач прийняв участь у написанні глав 3, 4).

  3. Методика комплексного радіаційного обстеження забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи територій (за винятком території зони відчуження)/ [Кашпаров В.О., Калиненко Л.В., Перепелятніков Г.П., Лундін С.М., Хомутінін Ю.В., Перепелятнікова Л.В., Іванова Т.М., Ільїна Н.Є., Ткаченко Н.В., Можар А.О., Дутов О.І.]. – К.:Атіка-Н, 2007. – 60 с. (Здобувач прийняв участь у написанні глав 3, 4).

  4. Хомутинин Ю.В. Оптимизация пробоотбора при оценке плотности радиоактивных выпадений / Ю.В. Хомутинин // Зб. наукових праць Інституту ядерних досліджень. – 2003. – №1(9). – С. 145–155.

  5. Хомутинин Ю.В. Погрешность измерения активности неоднородно загрязненных проб почвы / Ю.В. Хомутинин // Зб. наукових праць Інституту ядерних досліджень. – 2003. – №2(10). – С. 149–159.

  6. Хомутинин Ю.В. Статистические характеристики коэффициентов перехода радионуклидов из почвы в растения и минимально необходимое число сопряженных проб для их достоверной оценки / Ю.В. Хомутинин // Зб. наукових праць Інституту ядерних досліджень. – 2003. – №3(11). – C. 95–105.

  7. Хомутинин Ю.В. Оптимальное число измеряемых образцов для определения активности пробы почвы, содержащей топливные частицы / Ю.В. Хомутинин // Проблеми Чорнобиля. – 2004. – Вип.15. – С. 127–134.

  8. Хомутинин Ю.В. Оптимизация погрешности измерения активности радионуклидов при проведении радиоэкологических обследований / Ю.В. Хомутинин // Зб. наукових праць Інституту ядерних досліджень. – 2005. – №1(14). – C. 113–118.

  9. Хомутинин Ю.В. Методология оптимизации отбора и измерения проб при мониторинге сельскохозяйственных угодий и продукции на территориях, загрязненных искусственными радионуклидами / Ю.В. Хомутинин, В.А. Кашпаров, И.Н Гудков // Сборник «Дальний перенос радионуклидов в горных регионах». – 2006. – С. 117–128. (Здобувач провів аналіз даних та обґрунтував методологію оптимізації).

  10. Сучасні підходи до оптимізації систематичного відбору проб при радіоекологічного моніторингу / К.І. Жебровська, М.І. Проскура, Ю.В. Хомутінін, Г.М. Бондаренко// Зб. наукових праць Інституту геохімії навколишнього середовища НАН та МНС України. – 2001. – Вип. 3/4. – С. 260–274. (Здобувач запропонував методологію оптимізації пробовідбору).

  11. Хомутінін Ю.В. Критерії згоди при визначенні щільності забруднення ґрунту 137Cs / Ю.В. Хомутінін, В.О. Кашпаров, К.І. Жебровська // Екологія і природокористування. – 2002. – Вип. 4. – С. 140–146. (Здобувач провів статистичний аналіз даних).

  12. Задача оптимального пробоотбора на загрязненных радиоактивными веществами сельхозугодьях и пути ее решения / С.М. Лундин, В.А. Кашпаров, Ю.В. Хомутинин, А.М. Кадыгроб // Проблемы сельскохозяйственной радиологии: Сб. науч. трудов УкрНИИСХР. – 1993. – Вып. 3. – С. 17–30. (Здобувач провів статистичний аналіз даних та обґрунтував методологію оптимізації пробовідбору).

  13. Пристер Б.С. Оценка “гарантированных” коэффициентов перехода радиоактивного цезия в сельскохозяйственные культуры по агрохимическим показателям почвы / Б.С. Пристер, Ю.В. Хомутинин, Л.В. Перепелятникова // Проблемы сельскохозяйственной радиологии: Сб. науч. трудов УкрНИИСХР. – 1991.– Вып. 1.– С. 132–141. (Здобувач провів статистичний аналіз даних та інтерпретацію результатів).

  14. Основные факторы, определяющие поведение радионуклидов в системе почва–растение / Б.С.Пристер Б.С., Л.В. Перепелятникова, В.И. Дугинов, Ю.В. Хомутинин // Проблемы сельскохозяйственной радиологии: Сб. науч. трудов УкрНИИСХР.– 1992. – Вып. 2. – С. 108–117. (Здобувач провів статистичний аналіз даних та інтерпретацію результатів).

  15. Кинетика растворения чернобыльских топливных частиц и выщелачивания из них радионуклидов в почвах Зоны отчуждения / В.А. Кашпаров, Ю.А. Иванов, С.И. Зварич, В.П. Процак, Ю.В. Хомутинин // Проблеми Чорнобильскої зони відчуження. – 1998. – Вип. 5. – С. 24–33 (Здобувач провів статистичний аналіз даних та їх інтерпретацію).

  16. Territory contamination with the radionuclides representing the fuel component of Chernobyl fallout / V.A. Kashparov, S.M. Lundin, S.I. Zvarich, V.I. Yoschenko, S.E. Levchuk, Y.V. Khomutinin, I.M. Maloshtan, V.P. Protsak // The Science of the Total Environment. – 2003. –Vol. 317. – P. 105–119. (Здобувач провів статистичний аналіз даних, інтерпретацію результатів, побудував карти забруднення).

  17. Soil contamination with 90Sr in the near zone of the Chernobyl accident / V.A. Kashparov, S.M. Lundin, Yu.V. Khomutinin, S.P Kaminsky., S.E. Levtchuk, V.P. Protsak, A.M. Kadygrib, S.I. Zvarich, V.I. Yoschenko, J. Tschiersch // Journal of Environmental Radioactivity. – 2001. – Vol.56, № 3. – P. 285–298. (Здобувач провів статистичний аналіз даних, інтерпретацію результатів, побудував карти забруднення).

  18. Resuspension and redistribution of radionuclides during grassland and forest fires in the Chernobyl exclusion zone: part I. Fire experiments / V.I. Yoschenko, V.A.Kashparov, V.P. Protsak, S.M. Lundin, S.E. Levtchuk, A.M. Kadygrib, S.I. Zvarich, Yu.V. Khomutinin, I.M. Maloshtan, V.P. Lanshin, M.V. Kovtun, J. Tschiersch // Journal of Environmental Radioactivity. – 2006. –Vol.86.– P. 143–163. (Здобувач прийняв участь у проведенні експерименту та інтерпретації результатів).

  19. Resuspension and redistribution of radionuclides during grassland and forest fires in the Chernobyl exclusion zone: part II. Modeling the transport process / V.I. Yoschenko, V.A.Kashparov, S.E. Levtchuk, A.S Glukhovskiy, Yu.V. Khomutinin, V.P. Protsak, S.M. Lundin, J. Tschiersch // Journal of Environmental Radioactivity. – 2006. – Vol.87.– P. 260–278. (Здобувач прийняв участь у модулюванні пожежі, інтерпретації результатів, побудові карт забруднення).

  20. Characterization of subsurface geometry and radioactivity distribution in the trench containing Chernobyl clean-up wastes / D. Bugai, V. Kashparov, L. Dewire, Yu. Khomutinin, S. Levchuk, V. Yoschenko // Environmental Geology. – 2005. – Vol. 47. – P. 869–881. (Здобувач провів статистичний аналіз даних).

  21. Статистичні характеристики забруднення молока 137Cs в населених пунктах України / Ю.В. Хомутінін, В.О. Кашпаров, С.М. Лундін, М.М. Лазарєв // Наукові доповіді НАУ. – 2007. – №2 (7). – (Здобувач провів статистичний аналіз даних та їх інтерпретацію).

  22. Хомутінін Ю.В. Прогнозування вмісту 137Cs в молоці корів на основі використання випадкових процесів / Ю.В. Хомутінін, С.М. Лундін, М.М. Лазарєв // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2007. – Вип. 109. – C. 225–231. (Здобувач провів статистичний аналіз даних та запропонував методологію прогнозування).

  23. Прогнозування радіоактивного забруднення риби в закритих водоймах після аварії на ЧАЕС / Ю.В. Хомутінін, В.О. Кашпаров, С.М. Лундін, С.Є. Левчук, С.Є. Данилевський // Вісник аграрної науки. – 2007. – №11. – C. 52–55. (Здобувач статистичний аналіз даних та запропонував методологію прогнозування).

  24. Formation of hot particles during the Chernobyl nuclear power plant accident / V.A. Kashparov, Yu.A. Ivanov, S.I. Zvarich, V.P. Protsak, Yu.V. Khomutinin, A.D. Kurepin, E.M. Pazukhin // Nuclear Technology. – 1996. – Vol.114, N.1. – P. 246–253. (Здобувач провів аналіз даних та інтерпретацію результатів).

  25. Моделирование образования горячих частиц во время аварии на ЧАЭС / В.А. Кашпаров, Ю. А. Иванов, С.И. Зварич, В.П. Процак, Ю.В. Хомутинин, В.Д. Поляков, И.Н. Гудков, А.Д. Курепин, Э.М. Пазухин // Радиохимия. – 1994. – T. 36, Вып.1. – C. 87–93. (Здобувач провів аналіз даних та їх інтерпретацію).

  26. Вертикальный перенос радионуклидов выброса ЧАЭС в почвах. ІІІ. Математическое моделирование вертикального переноса радионуклидов в почвах / Ю.А. Иванов, В.А. Кашпаров, Ю.В. Хомутинин, С.Е. Левчук // Радиохимия. – 1996. – Т.38, Вып.3. – С. 278–284. (Здобувач провів аналіз даних, їх інтерпретацію та розробив моделі міграції).

  27. Определение скорости растворения чернобыльских топливных частиц в естественных условиях/ В.А. Кашпаров, Ю.А. Иванов, С.И. Зварич, В.П. Процак, Ю.В. Хомутинин, Э.М. Пазухин // Радиохимия. – 1997.– T.39, Вып.1.– C. 71–76. (Здобувач провів статистичний аналіз даних та їх інтерпретацію).

  28. Загрязнение 90Sr территории ближней зоны аварии на ЧАЭС / В.А. Кашпаров, С.М. Лундин, Ю.В. Хомутинин, С.П. Каминский, С.Е. Левчук, В.П. Процак, А.М. Кадыгроб, С.И. Зварич, М.В. Ковтун, М.А. Журба, В.П. Ланшин // Радиохимия. – 2000. – T.42, №6. – C. 550–559. (Здобувач прийняв участь у польових дослідженнях, провів статистичний аналіз даних, побудував карти забруднення).

  1. Загрязнение территории радионуклидами топливной компоненты чернобыльских радиоактивных выпадений / В.А. Кашпаров, С.М. Лундин, С.И. Зварич, В.И. Йощенко, С.Е. Левчук, Ю.В. Хомутинин, И.М. Малоштан, В.П. Процак, Э.М. Пазухин // Радиохимия. – 2003. – T.45, № 2.– C. 173–183. (Здобувач прийняв участь у польових дослідженнях, провів статистичний аналіз даних, побудував карти забруднення).

  2. Викид та забруднення території родіонуклідами у складі паливних частинок / В.О. Кашпаров, С.М. Лундін, С.І. Зварич, В.І. Йощенко, С.Е. Левчук, Ю.В. Хомутінін, И.М. Малоштан, В.П. Процак // Бюлетень екологічного стану зони відчуження та зони безумовного (об’язкового) відселення. – 2002, №2 (20). – С. 22–32. (Здобувач прийняв участь у польових дослідженнях, провів статистичний аналіз даних, побудував карти забруднення).

  3. Оцінка небезпечності вторинного вітрового переносу радіоактивних аерозолів після часткового осушення водойми-охолоджувача ЧАЕС/ В.О. Кашпаров, Ю.В. Хомутінін, О.С. Глуховский, В.П. Процак, С.І. Зварич, С.Є. Левчук, С.М. Лундін, В.І. Йощенко, І.М. Малоштан // Бюлетень екологічного стану зони відчуження та зони безумовного (об’язкового) відселення.– 2003. – №1 (21). – С.67–73. (Здобувач прийняв участь у польових дослідженнях, провів обробку даних, модулювання, побудував карти забруднення).

  4. Радіологічна небезпека пожеж у наземних екосистемах зони відчуження / В.І. Йощенко, В.О. Кашпаров, С.Є. Левчук, Ю.В. Хомутінін, В.П. Процак, С.М. Лундін // Бюлетень екологічного стану зони відчуження та зони безумовного (об’язкового) відселення.– 2006. – №2(28). – С. 27–35. (Здобувач прийняв участь у польових дослідженнях, провів статистичний аналіз даних, модулювання, побудував карти забруднення).

  5. Оцінка радіологічної небезпеки гіпотетичних лісових пожеж у зоні відчуження/ Ю.В. Хомутінін, В.І. Йощенко, В.О. Кашпаров, С.Є. Левчук, О.С. Глухівський, В.П. Процак, С.М. Лундін // Бюлетень екологічного стану зони відчуження та зони безумовного (об’язкового) відселення. – 2007. – №1 (29). – С. 26–33. (Здобувач провів модулювання та побудову карт забруднення).

  6. Распределение 137Сs выброса ЧАЭС в компонентах луговых фитоценозов и факторы его определяющие / Н.А. Лощилов, Ю.А. Иванов, Л.А. Орешич, Ю.В. Хомутинин, Л.М. Романов : Материалы Всесоюзной конференции [“Радиоэкологические и экономико-правововые аспекты землепользования после аварии на Чернобольской АЭС"], ( Киев, 27-30 марта 1991г.) / АН УССР, Совет по изучению производительных сил УССР.–1991.– С. 171–175. (Здобувач провів статистичний аналіз даних).

  7. Методологические аспекты радиологического мониторинга и оптимизация системы землепользования в сфере сельскохозяйственного производства на территориях, подвергшихся радиоактивному загрязнению / Ю.А. Иванов, В.А. Кашпаров, С.М. Лундин, Н.А. Лощилов, С.А. Лященко, Б.С. Пристер, А.М. Семенютин, Ю.В Хомутинин, А.Д. Юрченко, А.А. Ященко : IV Международная научно-техническая конференция Чернобыль-94 [«Итоги 8 лет работ по ликвидации последствий аварии на ЧАЭС»], (Чернобыль, 1994г.) / Минчернобыль Украины, Научно-производственное объединение «Припять», Чернобыльский научно-технический центр международных исследований . – Чернобыль, 1996.– С. 298–308 (Здобувач запропонував методологію оптимізації радіоекологічного моніторингу).

  8. Моніторинг забруднення стронцієм-90 сільськогосподарскої продукції та угідь / В.О. Кашпаров, Ю.О. Іванов, Б.С. Прістер, Ю.В. Хомутінін, С.М. Лундін, С.І. Зварич, В.П. Процак, С.Є. Левчук, О.М. Кадигріб, М.В. Ковтун : Науково-практична конференція [«Наука. Чорнобиль-97»], (Київ, 11-12 лютого 1998г.) / Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Український радіологічний учбовий чентр. – Київ, 1998. – С. 84–86 (Здобувач провів статистичний аналіз даних).

  9. Розподіл забруднення 137Cs молока корів у населених пунктах Рівненської області у залежності від луків і пасовищ / В.О. Кашпаров, М.М. Лазарєв, Ю.В. Хомутінін, С.М. Лундін, А.М. Кадигріб : V Міжнародна наукова конференція конференція [«Досвід подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в сільському та лісовому господарстві - 20 років після аварії на ЧАЕС»], (Житомир, 18-20 травня 2006 р.) / Міністерство аграрної політики України, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Українська академія аграрних наук, Державний агроекологічний університет. – Житомир, 2006.– С. 154–159. (Здобувач провів статистичний аналіз даних їх інтерпретацію).

  10. Радіоекологічна оцінка території зони безумовного (обов’язкового) відселення Житомирської області (динаміка і прогноз) / В.О. Кашпаров, М.М. Лазарєв, С.М. Лундін, Ю.В. Хомутінін, В.И. Йощенко, С.Є. Левчук, А.М. Кадигріб, В.П. Ланшин : V Міжнародна наукова конференція конференція [«Досвід подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в сільському та лісовому господарстві - 20 років після аварії на ЧАЕС»], (Житомир, 18-20 травня 2006 р.) / Міністерство аграрної політики України, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Українська академія аграрних наук, Державний агроекологічний університет. – Житомир, 2006. – С. 52–57. (Здобувач провів статистичний аналіз даних їх інтерпретацію).

  11. Оптимізації витрат на зниження дозових навантажень мешканців населених пунктів Рівненської області / В.О. Кашпаров, М.М. Лазарєв, С.М. Лундін, С.А. Тарасюта, Ю.В. Хомутінін : V Міжнародна наукова конференція [«Досвід подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в сільському та лісовому господарстві - 20 років після аварії на ЧАЕС»], (Житомир, 18-20 травня 2006 р.) / Міністерство аграрної політики України, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Українська академія аграрних наук, Державний агроекологічний університет. – Житомир, 2006.– С. 233–236. (Здобувач провів розрахунки та інтерпретацію результатів).

  12. Khomutinin Y.V. Sampling optimization when radioecological monitoring / Y.V. Khomutinin : Международный научный семинар [«Радиоэкология Чернобыльской зоны»], (Славутич, 13-14 сентября 2004 г.) / Чернобыльский центр по проблемам ядерной безопасности радиоактивных отходов и радиоэкологии.– Славутич, 2004.– С. 77–78.

  13. Хомутинин Ю.В. Стохастические характеристики загрязнения молока 137Cs в населенных пунктах Украины/ Ю.В. Хомутинин, Н.М. Лазарев : Международный научный семинар [«Радиоэкология Чернобыльской зоны»], (Славутич, 27-29 сентября 2006 г.) / Чернобыльский центр по проблемам ядерной безопасности радиоактивных отходов и радиоэкологии.–Славутич, 2006.– С. 148–152. (Здобувач провів статистичний аналіз даних їх інтерпретацію).

  14. Результати радіоекологічного моніторингу та сучасний стан критичних населених пунктів України / В.О. Кашпаров, М.М. Лазарєв, С.М. Лундін, Ю.В. Хомутінін, В.І. Йощенко, С.Є. Левчук : Международный научный семинар [«Радиоэкология Чернобыльской зоны»], (Славутич, 27-29 сентября 2006 г.) / Чернобыльский центр по проблемам ядерной безопасности радиоактивных отходов и радиоэкологии.– Славутич, 2006.– С. 13–16. (Здобувач провів статистичний аналіз даних).

  15. Лундин С.М. Некоторые аспекты разработки методики оптимального пробоотбора при обследовании сельхозугодий / С.М.Лундин, Ю.В. Хомутинин, А.М. Кадыгроб : Радиобиологический съезд, (Киев, 20-25 сентября 1993 г.). – Пущино, 1993. – Ч.II.– C. 614. (Здобувач запропонував методологію оптимізації відбору проб ґрунту).

  16. Хомутинин Ю.В. Достоверность определения активности неоднородно загрязненных проб почвы / Ю.В. Хомутинин : III съезд по радиационным исследованиям (радиобиология и радиоэкология), (Київ, 21-25 травня 2003 г.) / Радіобіологічне товариство України, Національна академія наук Украйни, Міністерство освіти і науки України, Національна комісія з радіаційного захисту при Верховній Раді України, Київський Національний університет ім. Тараса Шевченка, Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України .– К., 2003. – C. 432.

  17. Хомутинин Ю.В. Комплекс математических моделей для прогнозирования миграции радионуклидов в агроэкоценозах / Ю.В. Хомутинин : Третий съезд по радиационным исследованиям (Радиобиология, радиоэкология, радиационная безопасность), (Москва, 14-17 октября 1997 г.) / Международная ассоциация академий наук, Российская академия наук отделение физико-химической биологии, Радиологическое общество, Научный совет по проблемам радиобиологии.– Пущино, 1997. – T.3.– C. 133–134.

  18. Оптимизация отбора проб рыбы в загрязненных радионуклидами водоймах / С.М. Лундин, Ю.В. Хомутинин, С.Е. Левчук, В.П. Процак, В.И. Йощенко, И.М. Малоштан, А.М. Кадыгроб : VI Конференція Міжнародного Чорнобильського центру [«Міжнародне співробітництво – Чорнобилю»], (Славутич, 9-12 вересня 2003 р.) / Чернобыльский центр по проблемам ядерной безопасности радиоактивных отходов и радиоэкологии, ДСП «Чорнобильська АЕС».– Славутич, 2003.– С. 218. (Здобувач запропонував методологію оптимізації відбору проб риби).

  19. СОУ 74.14-37-425:2006. Якість ґрунту. Методи відбору проб ґрунту для радіаційного контролю / Мінагрополітики України; В.О. Кашпаров, C.Є. Левчук, В.І. Йощенко, Ю.В. Хомутінін, С.М. Лундін.– Київ, 2006. – 11 с. (Здобувач прийняв участь у написанні глав 2,3,5,6).

  20. СОУ 74.14-37-424:2006. Якість ґрунту. Визначення щільності забруднення території сільськогосподарських угідь радіонуклідами техногенного походження / Мінагрополітики України; В.О. Кашпаров, C.Є. Левчук, С.М. Лундін, Ю.В. Хомутінін, В.І. Йощенко.–Київ, 2006. – 8 с. (Здобувач прийняв участь у написанні глав 2–5).

  21. СОУ 01.1-37-426:2006. Якість продукції рослинництва. Методи відбору проб для радіаційного контролю / Мінагрополітики України; В.О. Кашпаров, М.М. Лазарєв, C.Є. Левчук, В.І. Йощенко, С.М. Лундін, Ю.В. Хомутінін.– Київ, 2006. – 15 с. (Здобувач прийняв участь у написанні глав 2,3,4,9).

  22. СОУ 01.2-37-427:2006. Якість продукції тваринництва. Методи відбору проб для радіаційного контролю / Мінагрополітики України; М.М. Лазарєв, В.О. Кашпаров, C.Є. Левчук, В.І. Йощенко, Ю.В. Хомутінін.– Київ, 2006. – 12 с. (Здобувач прийняв участь у написанні глав 3,6).