Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Шахтне та підземне будівництво


789. Смекалін Євген Сергійович. Оптимізація структури та параметрів гірничопрохідницьких робіт з використанням імовірнісно-стастичних моделей: дис... канд. техн. наук: 05.15.04 / Національний гірничий ун-т. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Смекалін Є.С. Оптимізація структури і параметрів гірничопрохідницьких робіт з використанням імовірнісно-статистичних моделей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за фахом 05.15.04 – "Шахтне і підземне будівництво". - Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2004.

У дисертації викладені результати дослідження структури і параметрів гірничопрохідницьких робіт як складної багаторівневої ієрархічної системи. На основі запропонованого імовірнісного критерію раціональності використання робочого часу виконано узагальнену оцінку ефективності ГПР, а за допомогою експертних та шахтних досліджень – частковий статистичний аналіз витрат і втрат робочого часу на шахтах ДХК "Луганськвугілля".

Розроблено імовірнісно-статистичні моделі, які дозволяють поетапно вибирати раціональну технологічну схему проходки і оптимізувати в її межах організаційно-технологічні параметри робіт з використанням ЕОМ. Впровадження на шахті "Пролетарська" рекомендацій з підвищення організаційно-технологічного рівня ГПР, які базуються на запропонованих моделях, дозволили одержати економічний ефект до 363 грн./м. виробки і збільшити швидкість проходки до 46 м/міс. при скороченні чисельності прохідників в бригаді на третину.

Результати дослідження викладені в 10 наукових статтях.

Дисертація є завершеною науково-дослідною роботою, в якій вирішене актуальне науково-технічне завдання з оптимізації структури і параметрів гірничопрохідницьких робіт шляхом підвищення їх організаційно-технічного рівню з використанням імовірнісно-статистичних моделей.

Основні результати роботи полягають в наступному:

  1. Гірничопрохідницькі роботи, що функціонують у мінливих і невизначених умовах, розглянуто як складну систему, яка має багаторівневу організаційно-технологічну структуру, що дозволяє оптимізувати її параметри з більш повним урахуванням зв'язків, обмежень та діючих чинників.

  2. Для визначення параметрів ГПР з врахуванням втрат робочого часу теоретично обґрунтований показник, який являє собою імовірність того, що в даний момент часу виконуються роботи, які відповідають за складом і режимом прийнятим нормативам.

  3. Для шахт ДХК "Луганськвугілля" проведено узагальнений статистичний аналіз ГПР, який показав, що втрати робочого часу при спорудженні виробок сягають у середньому до 80% від тривалості будівництва. Основні параметри робіт розподілені у більшості випадків за Гамма-законом, параметр масштабу якого характеризує інтенсивність втрат робочого часу, а параметр форми – їх число. Використання Г-закону дозволить одержувати більш точну кількісну оцінку в порівнянні з нормальним законом.

  4. Проведений частковий аналіз витрат і втрат робочого часу на різних рівнях ГПС шляхом експертного опитування та безпосередніх шахтних спостережень в результаті чого виявлені й оцінені причини нераціонального використання робочого часу, згруповані і проранговані 178 факторів, що впливають на тривалість ГПР, оцінені найбільш значимі непродуктивні роботи, що дозволяє розробляти заходи щодо зниження їх впливу й тривалості та підвищення ефективності робіт на об'єкті дослідження.

  5. Розроблені моделі, які дозволяють послідовно вибирати раціональну технологічну схему проведення як окремих виробок, так і їх комплексів і оптимізувати організаційно-технологічну структуру ГПР в межах прийнятої технології. Для практичного використання моделей розроблені алгоритми і програми для ЕОМ.

  6. Для комплексу відкаточних виробок південної лави ш. "Пролетарська" ДКХ "Луганськвугілля" встановлені реальні структура і параметри ГПР. У результаті впровадження рекомендацій з підвищення їх організаційно-технічного рівня, які були розроблені з використанням запропонованих моделей та програмного забезпечення був отриманий економічний ефект до 363 грн. на метр конвеєрного штреку та підвищена швидкість проходки до 46 м/міс. при скороченні чисельності прохідників в бригаді на третину.

Основний зміст дисертації опублікований у роботах:

1. Смекалин Е.С. Анализ влияния выбивания рам крепи на эффективность горнопроходческих работ// Сб. научн. трудов ДГМИ Вып. №11. - Алчевск: ИПЦ "Ладо", 2000. - С.46 - 49.

2. Бабиюк Г.В., Смекалин Е.С., Ходыревский Г.В. Обобщенная оценка эффек-тивности горнопроходческих работ// Уголь Украины. - 2001. - №4. - С. 17 - 20.

3. Бабиюк Г.В., Смекалин Е.С. Изучение затрат рабочего времени на горнопроходческие работы методом экспертных оценок// Сб. научн. трудов ДГМИ Вып. № 13.- Алчевск: ИПЦ "Ладо", 2001. - С.11 - 17.

4. Бабиюк Г.В., Смекалин Е.С. Анализ состояния горнопроходческих работ на шахтах ГХК "Луганскуголь"// Сб. научн. трудов, посвящ. 45-летию ДГМИ. - Алчевск: ИПЦ "Ладо", 2002. - С.35-40.

5. Бабиюк Г.В., Смекалин Е.С. Определение продолжительности проходческого цикла с учетом потерь рабочего времени // Сб. научн. трудов ДГМИ Вып. №15. - Алчевск: ИПЦ "Ладо", 2002. - С.35-44.

6. Бабиюк Г.В., Смекалин Е.С. Исследование организационно-технического уров ня горнопроходческих работ в изменчивых условиях // Науковий вісник НГУ, - 2003. - №11. - С.31-34.

7. Смекалин Е.С. Обобщенная оценка эффективности горнопроходческих работ // Матер. научно-практ. конфер. "Перспективы развития горных технологий в начале третьего тысячелетия". - Алчевск: ИПЦ "Ладо", 1999. - С.239 - 244.

8. Бабиюк Г.В., Смекалин Е.С. Исследование влияния переборов сечения выработки на эффективность ГПР // Матер. научно-практ. конфер. "Перспективы развития угольной промышленности на пороге XXI-го века". - Алчевск: ИПЦ "Ладо", 2000. - С. 84-89.

9. Бабиюк Г В., Смекалин Е.С. Исследование рациональности использования рабочего времени при сооружении выработок // Матер. международной научно-практ. конф. "Уголь - Mining Technologies 2003", посвященной 60-летию ГОАО "Луганскгипрошахт". - Ачевск: ИПЦ "Ладо" ДГМИ, 2003.-С.99-107.

10. Бабиюк Г.В., Смекалин Е.С, Хмелев А.Г. Оптимизация организационно-технологи-ческой структуры горнопроходческих работ // Матер. всеукр. науково-метод. конф. "Економічні проблеми адаптації та розвитку вищої школи в умовах ринку". - Алчевськ: ИПЦ "Ладо", 2004.-С.23-32.

Особистий внесок здобувача в роботи, які надруковано у співавторстві: [2,6] – збір, обробка та аналіз статистичних даних; [3] - розробка методики, проведення експертного опитування; [4] - аналіз стану гірничопрохідницьких робіт; [5] – розробка способу врахування імовірності при аналізі показників і структури ГПР; [8] - розробка методики визначення в шахтних умовах втрат робочого часу по усуненню наслідків перебору перетину виробки; [9] – оцінювання втрат робочого часу та їх впливу на тривалість ГПР; [10] - розробка алгоритму та окремих модулів програмного забезпечення.