Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Цодікова Ольга Анатоліївна. Оптимізація системи діагностики, прогнозування та корекції порушень адаптаційних можливостей у дітей з урахуванням стану резистентності організму : Дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2006. — 315арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 273-315.



Анотація до роботи:

Цодікова О.А. Оптимізація системи діагностики, прогнозування та корекції порушень адаптаційних можливостей у дітей з урахуванням стану резистентності організму. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10.– “Педіатрія”. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню і новому вирішенню наукової проблеми – підвищенню ефективності оздоровчо-реабілітаційних заходів у дітей з порушеннями адаптаційних можливостей організму на основі поглибленого вивчення патогенетичних механізмів їх формування, розробки методів ранньої діагностики та індивідуалізованих підходів до саногенетичної корекції з урахуванням стану резистентності та прогнозу.

Встановлено конституціональну своєрідність організму дітей з рецидивуючими респіраторними захворюваннями на рівні метаболізму, резервів біоенергетики, імунної відповіді, вегетативного забезпечення й виділено контингент груп ризику напруження (реакції тренування і підвищеної активації) і перенапруження адаптаційних процесів (реакції стресу і переактивації).

Розроблено алгоритми для індивідуалізованого прогнозування рецидивуючих респіраторних захворювань та їх ускладнень, оцінки тяжкості порушень нейроімуновегетативного гомеостазу, діагностики функціонального стану системи імунного захисту, клінічної оцінки вираженості автоімунних процесів та алергічного синдрому.

Обґрунтовано патогенетичний підхід до саногенетичної корекції стану здоров’я дітей з низьким рівнем резистентності з урахуванням типу адаптаційної реакції організму. Розроблено власну методику та програмовані режими PILER-терапії у дітей та доведена їх висока клінічна ефективність в комплексі оздоровчо-реабілітаційних заходів. На моделі програмованих режимів світлотерапії шляхом застосування математичного аналізу показників периферичної крові (метод кореляційних структур) вивчено типологічні особливості реагування організму дитини на оздоровчо-реабілітаційні заходи.

Розроблена та впроваджена в практику методика діагностики, прогнозування та індивідуалізованої саногенетичної корекції порушень адаптаційних можливостей у дітей з рецидивуючими респіраторними захворюваннями, що грунтується на концепції загальних неспецифічних адаптаційних реакцій організму. Застосування такої методики сприяє зниженню частоти та тривалості епізодів гострих респіраторних захворювань протягом року в 2,5 разу, подовженню періоду ремісії і попередженню гнійно-запальних ускладнень.

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування нових підходів і нового вирішення проблеми сучасної педіатрії – підвищення ефективності оздоровчо-реабілітаційних заходів на етапі первинної медико-санітарної допомоги дітям з порушеннями адаптаційних можливостей організму на основі поглибленого вивчення патогенетичних механізмів їх формування (метаболічних, імунних, нейроендокринних, цитобіофізичних), розробки методів ранньої діагностики, прогнозування та індивідуалізованих підходів до саногенетичної корекції.

1. Стан здоров’я дітей дошкільного та раннього шкільного віку, які мають схильність до рецидивуючих респіраторних захворювань, з позицій визначення адаптаційних можливостей організму, характеризується дисгармонійним фізичним розвитком (41,0 %), наявністю поліморбідних станів (57,6 %), високим індексом поєднаної патології (3,39), проявами вегетативної дисфункції (57,8 %), симптомокомплексом неспецифічної хронічної інтоксикації (34,6 %), абдомінальним (53,1 %) і диспептичним синдромом (59,2 %), алергічними проявами (18,5 %), патологією ЛОР-органів (47,0 %), низьким рівнем резервів біоенергетики (33,0 %), невідповідністю біологічного віку паспортному (55,5 %).

2. Головними чинниками ризику формування рецидивуючих респіраторних захворювань є характер вигодовування дитини (раннє штучне), аномалії конституції (діатези), час виникнення перших епізодів гострих респіраторних захворювань (перший рік життя), хронічні хвороби батьків (хвороби органів травлення по лінії батька і патологія серцево-судинної системи по материнській лінії), перинатальні ускладнення (патологічна вагітність матері, гіпоксичні стани плоду), нездоровий спосіб життя батька (зловживання алкоголем і паління), несприятливі соціально-економічні умови (неповний склад сім’ї та низький матеріальний рівень родини).

3. Встановлено особливості у структурі захворювань дітей ІІ і ІІІ груп здоров’я з порушеннями неспецифічної резистентності залежно від типу загальної неспецифічної адаптаційної реакції (ЗНАР) організму. У дітей з типом реакції адаптації стресу в структурі захворюваності переважає дисплазія сполучної тканини, із реакцією переактивації – дерматит та пієлонефрит, із реакцією підвищеної активації – гіперплазія щитоподібної залози І-ІІ ступеня.

4. Діти з низьким рівнем резистентності залежно від типу загальної неспецифічної адаптаційної реакції організму характеризуються конституціональною своєрідністю організму на рівні метаболізму, енергетичних процесів, імунної відповіді, вегетативного забезпечення, що обґрунтовує потребу диференційованого підходу до корекції порушень стану здоров’я.

5. Для індивідуалізованого прогнозування частих і рецидивуючих респіраторних захворювань та їх ускладнень розроблено алгоритми оцінки тяжкості порушень нейроімуновегетативного гомеостазу, діагностики функціонального стану системи імунного захисту, клінічної оцінки вираженості автоімунних процесів та алергічного синдрому.

6. На основі аналізу виявлених параметрів гомеостазу серед дітей з низьким рівнем резистентності виділено контингент груп ризику напруження (реакції тренування і підвищеної активації) і перенапруження адаптаційних механізмів (реакції стресу і переактивації).

7. Адаптаційна реакція стресу у дітей характеризується високою інтенсивністю колонізації слизової оболонки глотки патогенною мікрофлорою, збільшенням показників лейкоцитарних індексів крові, вмісту SіgA у слині, імунорегуляторного індексу, комплементу та імуноглобулінів (A, M, G), активізацією функції надниркових залоз (підвищений вміст кортизолу у сироватці крові) та гіпофізу (підвищений рівень пролактину і ТТГ у сироватці крові), вільнорадикальних процесів (ГПЛ) на фоні потужної активації симпатичного відділу ВНС. Зниженими при реакції стресу є природна бактеріальна колонізація слизових оболонок глотки, антиокиснювальна активність сироватки крові, вміст CD8+, величина заряду ядра букального епітелію.

8. У дітей з реакцією тренування спостерігається підвищення тонусу симпатичного відділу ВНС, збільшення вмісту SіgA у слині і ТТГ у сироватці крові, зниження активності лізоциму у слині, вмісту CD8+, імуноглобулінів A, M і G у сироватці крові.

9. При реакції спокійної активації спостерігається збалансованість енергетичних, метаболічних та нейроендокринних процесів, має місце помірне зменшення кількості Т-активних лімфоцитів у сироватці крові та активності лізоциму у слині.

10. Для адаптаційної реакції підвищеної активації характерно підвищення активності лізоциму у слині, загальної кількості CD19+ у сироватці крові, антиокиснювального захисту, активізація тонусу симпатичного відділу ВНС.

11. Адаптаційна реакція переактивації у дітей супроводжується зниженням лейкоцитарних індексів крові, показників мукозального імунітету (SіgA і лізоциму), вмісту у сироватці крові CD8+, імуноглобулінів усіх класів (A, M і G), гормонів надниркових залоз (кортизолу), антиоксидантного захисту, індексу про-/антиоксидантного балансу, функціонування симпатичного відділу ВНС. За умов реакції переактивації спостерігається високий рівень колонізації слизової оболонки глотки патогенними мікробами, підвищення вмісту CD4+ і CD19+ у сироватці крові, імунорегуляторного індексу, активності комплементу, процесів ПОЛ (ГПЛ), величини заряду ядра букального епітелію на фоні активації функціонування парасимпатичного відділу ВНС.

12. На підставі виявленої різнобічності порушень адаптації у дітей з низьким станом резистентності обґрунтовано патогенетичний підхід до саногенетичної корекції стану їх здоров’я з урахуванням типу адаптаційної реакції організму. Розроблено комплекс немедикаментозних реабілітаційно-оздоровчих заходів, спрямованих на активацію системи фізіологічного захисту організму та індукцію саногенезу з використанням дії поляризованого світла, фітопрепаратів, дієтотерапії, загартовування, лікувальної гімнастики, прийому пробіотиків, вітамінів і мінералів. Розроблено власну методику та програмовані режими PILER-терапії в корекції порушень здоров’я дітей з низьким рівнем резистентності, що ґрунтується на концепції ЗНАР. Критеріями для призначення відповідного режиму світлотерапії є вихідний тип ЗНАР, порушення реактивності (напруження у лейкоцитарній формулі крові), клінічна симптоматика. Рекомендований комплекс реабілітаційно-оздоровчих заходів із застосуванням поляризованого світла через активацію системи саногенезу організму, незалежно від типу реакції адаптації, потужно стимулює у всіх дітей секрецію SіgA у слині, фагоцитоз, протиінфекційний захист (від H. Influenzae), що обґрунтовує доцільність його застосування у первинній та вторинній профілактиці ГРВІ.

13. За даними математичного аналізу (метод кореляційних структур) встановлено, що запропонований комплекс реабілітаційно-оздоровчих заходів викликає стереотипний ефект у вигляді підсилення інтеграції між показниками крові, гармонізації взаємодії параметрів білої та червоної крові, переводу атипової (неповноцінної) адаптаційної реакції у типову, зменшення елементів ентропії у функціональній системі організму. При вихідному типі ЗНАР переактивації не одержано системних змін, що свідчить про стан ареактивності організму, недоцільність включення світлолікування в схему реабілітаційних заходів у даного контингенту й необхідність пошуку інших шляхів корекції здоров’я.

14. Запропонована система діагностики, прогнозування та індивідуалізованої саногенетичної корекції порушень адаптаційних можливостей організму на етапі ПМСД дозволила підвищити ефективність диспансерного спостереження за дітьми ІІ та ІІІ груп здоров’я з рецидивуючими респіраторними захворюваннями. У 2,5 разу знижено частоту випадків ГРВІ та попереджено їх гнійно-запальні ускладнення, зменшено тривалість епізодів захворювань і подовжено період ремісії. Динамічний нагляд за дітьми з рецидивуючими респіраторними захворюваннями свідчить, що використання системи оздоровчо-реабілітаційних заходів дозволяє досягти видужання у 42,5±5,3 % осіб, поліпшити стан – у 33,3±5,1 %, не досягнуто ефекту – в 1,1±1,1 %. Одержана висока ефективність в реабілітації дітей з синуситами – 46,9 %, ГРВІ – 33,8 % та отитами – 28,7 %.

Публікації автора:

1. Особенности формирования здоровья детей дошкольного возраста в промышленном регионе // В сб. Трудов института гигиены и медицинской экологии им. А. Н. Марзеева АМН Украины «Гигиена населенных мест». Киев.– 2001. – Вып. 38. – Том ІІ. – С. 312-316. (співавт. Мальцева М.А). (Здобувачем проведено клінічне дослідження, статистичне опрацювання даних, підготовлено роботу до друку).

2. Оцінка ефективності впливу біологічно активних добавок фірми “Enrich” на стан здоров’я дітей груп ризику захворювань // Гастроентерологія. – 2002. – Випуск 33. – С. 247-250.

3. Влияние поляризованных электромагнитных волн светового диапазона аппарата«Биоптрон» на состояние мукозального иммунитета верхних дыхательных путей часто болеющих детей // Проблеми медичної науки та освіти. – 2004. –№ 2. – С. 27-30. (співавт. Бирюкова С.В., Манина Ж.Н., Рыбалка И.Ю., Бобейко А.Е.). (Здобувачем особисто запропорновано схему реабілітації, проведено клінічне дослідження, статистичний аналіз, вивчена ефективність лікування, підготовлено роботу до друку).

4. Внедрение цитобиофизического метода исследования в систему мониторинга состояния здоровья детского населения // Проблеми медичної науки та освіти. – 2004. –№3. – С. 85-87. (співавт. Рожнов А.А., Колупаева Т.В.). (Здобувачу особисто належить ідея центильного розподілу цитобіофізичних показників БЕ у дітей, проведено клінічне дослідження та статистичний аналіз отриманих даних).

5. Основные типы антистрессорных адаптационных реакций у часто болеющих детей и их роль в управлении режимом фотовоздействия // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2005. – №1 (41). – С. 6–9. (співавт. Тондий Л.Д., Колупаева Т.В). (Здобувачем особисто обґрунтовано патогенетичні підходи до застосування режиму світлолерапії, проведено клінічне дослідження та статистичний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

6. Характеристика енергетичного компонента формування загальних неспецифічних адаптаційних реакцій у дітей // Перинатология и педиатрия. – 2005. №3/4 (24) – С. 190-193. (співавт. Колупаєва Т.В., Шкляр С.П., Шкіряк-Нижник З.А.). (Здобувачем особисто проведено клінічне дослідження дітей, підготовлено роботу до друку).

7. Вплив поляризованого світла на індексні показники периферичної крові дітей з різними типами загальних неспецифічних адаптаційних реакцій // Проблеми медичної науки та освіти. – 2005. – №4. – С. 25-28.

8. Особенности гормонального гомеостаза детей, проживающих в промышленном регионе // Проблеми медичної науки та освіти. – 2005.– №2. – С. 12-14. (співавт. Рожнов А.А., Павлов С.Б., Павлова Г.Б.). (Здобувачем особисто проведено клінічне дослідження дітей та статистичний аналіз отриманих даних).

9. Характеристика імунного гомеостазу дітей залежно від рівня неспецифічної резистентності та типу адаптаційних реакцій // Буковинський медичний вісник. – 2005. – № 4. – С. 60-65.

10. Прооксидантно-антиоксидантний гомеостаз у дітей залежно від рівня резистентності та типу адаптаційних реакцій // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. – №3. – С. 100-104. (співавт. Нікітченко Ю.В.). (Здобувачем особисто проведено клінічне дослідження, проаналізовані лабораторні показники, обґрунтовано підходи до диференційованого застосування антиоксидантів, опрацьовано статистичні дані, підготовлено роботу до друку).

11. Стан мукозального імунітету верхніх дихальних шляхів у дітей з різними типами реакцій адаптації та рівнем резистентності // Український медичний альманах. – 2005. – Том 8, №.3. – С. 185-187.

12. Про методологічні підходи до кількісної оцінки рівня здоров’я дітей, в умовах нової моделі організації медичної допомоги // Проблеми медичної науки та освіти. – 2005.– № 3. – С. 53-56. (співавт. Рожнов О.О., Бринцова С.С., Білозорова Н.І., Гриднєва Н.М, Крищенко О.П.). (Дисертантом особисто проведено клінічне дослідження дітей та статистичний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

13. Підходи до оцінки ендокринного статусу дітей зі зниженою резистентністю з позицій патометричної діагностики // Проблемы эндокринной патологии. – 2005.– № 3. – С. 45-49. (співавт. Павлов С.Б., Павлова Г.Б). (Дисертантом особисто проведено клінічне дослідження дітей та статистичний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

14. Вплив поляризованого світла на прооксидантно-антиоксидантний гомеостаз у дітей, що часто хворіють на гострі респіраторні інфекції // Український радіологічний журнал.– 2005.– Том ХІІІ, № 4. – С. 552-557. (співавт. Нікітченко Ю.В). (Здобувачем особисто проведено клінічне дослідження дітей та статистичний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

15. Аналітична оцінка цитобіофізичних характеристик букального епітелію при прогнозуванні адаптаційних процесів у дітей // Медицина сьогодні і завтра. – 2005.– № 4. – С. 72-75.( співавт. Колупаєва Т.В). (Дисертантом особисто проведено клінічне дослідження дітей та статистичний аналіз отриманих даних, підготовлено роботу до друку).

16. Оценка минерального гомеостаза человека на основании анализа волос методом эмиссионной спектроскопии // Микроэлементы в медицине. – Москва, 2004. – Том 5. – №4. – С. 78-79. (співавт. Лапчинская Л.В., Прибылова В.Н). (Автору належать матеріали стосовно дітей з повторними ГРВІ).

17. Оценка эффективности светолечения у часто болеющих детей с помощью методов цитобиофизики // Труды КГМУ им. С.И. Георгиевского “Проблемы, достижения и перспективы медико-биологических наук и практического здравоохранения”. – Симферополь. – 2004–Т.140 (І).–С. 122-125. (співавт. Тондий Л.Д., Колупаева Т.В.). (Здобувачем особисто проведено клінічне дослідження дітей та статистичне опрацювання даних, підготовлено роботу до друку).

18. Механізми гормонального забезпечення та їх гетерогенність при загальних неспецифічних адаптаційних реакціях у дітей // У зб. наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика – Київ. – 2005. – Випуск 14, книга 2.– С. 362-367. (співавт. Шкляр С.П., Шкіряк-Нижник З.А.). (Здобувачем особисто проведено клінічне дослідження, підготовлено роботу до друку).

19. Характеристика індексних показників периферичної крові дітей з різними типами загальних неспецифічних адаптаційних реакцій // В сб. Трудов Национального мед. университета им. А.А. Богомольца «Актуальные проблемы медицины и биологии».– Киев.–2004.–№2.– С. 127–131.

20. Цитологічні та цитобіофізичні характеристики букального епітелію дітей залежно від рівня резистентності та типу реакцій адаптації // В сб. Трудов института гигиены и медицинской экологии им. А. Н. Марзеева АМН Украины «Гигиена населенных мест». – 2005. – Вып. 45. – С. 374-378.

21. Стан мікроекології верхніх дихальних шляхів у дітей залежно від рівня неспецифічної резистентності та типу адаптаційних реакцій // В сб. Трудов института гигиены и медицинской экологии им. А. Н. Марзеева АМН Украины «Гигиена населенных мест». – 2005. – Вып. 46. – С. 341-348.

22. Стан вегетативної регуляції серцевого ритму у дітей залежно від рівня неспецифічної резистентності та типу реакції адаптації // Сб. наук. праць Луганського мед. університета “Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології”. – 2005. – Випуск 4 (67). – С. 122-130. (співавт. Шкляр С.П., Лекомцева Є.В., Красноруцька Н.Д.). (Дисертантом особисто проведено клінічне дослідження дітей, оформлення матеріалів).

23. Патент України на корисну модель 4471, А61N5/06 Спосіб профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей в умовах дошкільних закладів / співавт. Т.В. Колупаєва, Л.Д. Тондій, В.Г. Шахбазов, С.В. Бірюкова, Ж.М. Маніна. – Заявлено 18.05.2004; Опубл. 17.01.2005 // Бюл. №1. (Дисертанту належить ідея способу, особисто проведено клініко-лабораторне дослідження та профілактичні сеанси фототерапії у дітей, оформлення матеріалу).

24. Патент України на корисну модель 4476, А61N5/06 Спосіб використання хромотерапії в етапній реабілітації часто хворіючих дітей / співавт. Т.В. Колупаєва, Л.Д Тондій, В.Г. Шахбазов, С.В. Бірюкова, Ж.М Маніна. – Заявлено 18.05.2004; Опубл. 17.01.2005 // Бюл. №1. (Здобувачу належить ідея способу, особисто проведено клініко-лабораторне дослідження та лікувальні сеанси хромотерапії у дітей, оформлення матеріалу).

25. Патент України на корисну модель 4478, А61N5/06 Спосіб діагностики ефективності фототерапії / співавт. Т.В. Колупаєва, В.Г. Шахбазов, Л.Д. Тондій // Спосіб діагностики ефективності фототерапії – Заявлено 18.05.2004; Опубл. 17.01.2005 // Бюл. №1. (Дисертантом проведено клініко-лабораторне дослідження, статистичний аналіз та оформлення матеріалу).

26. Патент України на корисну модель 6204, А61N5/06 Спосіб добору індивідуальних режимів фотовпливу поляризованим світлом у дітей із зниженою резистентністю / співавт. Т.В. Колупаєва, Л.Д. Тондій. – Заявлено 01.11.2004; Опубл. 15.04.2005 // Бюл. №4. (Здобувачу належить ідея способу, особисто обґрунтовано індивідуалізовані режими фотовпливу, проведено клініко-лабораторне дослідження, оформлення матеріалу).

27. Патент України на корисну модель 7296, А61В10/00 Спосіб експрес-оцінки рівня соматичного здоров’я дітей / співавт. Т.В. Колупаєва, В.Г Шахбазов. – Заявлено 22.11.2004; Опубл. 15.06.2005 // Бюл. №6. (Дисертантом проведено клініко-лабораторне дослідження, статистичний аналіз та оформлення матеріалу).