Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Софронова Ірина Вадимівна. Оптимізація забезпечення населення України імунобіологічними препаратами для активної імунізації: Дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Національна фармацевтична академія України. - Х., 2002. - 187 арк. - Бібліогр.: арк. 139-153.



Анотація до роботи:

Софронова І.В. Оптимізація забезпечення населення України імунобіологічними препаратами для активної імунізації. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2002.

Дисертаційна робота присвячена розробці науково-обгрунтованих рекомендацій щодо оптимізації забезпечення населення препаратами для активної імунізації з використанням комплексного підходу. Вивчена система організації імунопрофілактики населення та медикаментозного забезпечення імунізації в Україні, досліджено рівень вакцинації населення. Проведені маркетингові дослідження ринку вакцин в Україні. Розроблена автоматизована інформаційно-маркетингова система “Вакцини” для удосконалення довідково-інформаційного та маркетингового обслуговування процесу постачання вакцинними препаратами. Проведена оцінка ефективності виробництва вакцин.

Запропонована методика порівняльної оцінки економічної ефективності вакцинації з урахуванням вартості медикаментозного лікування захворювань і вартості вакцини.

Проведено економіко-математичне моделювання прогнозування обсягів продажу вакцин. Здійснено моделювання системи управління запасами вакцин з використанням логістичних підходів.

  1. Запропоновані науково-обгрунтовані підходи до оптимізації системи забезпечення населення ІБП для активної імунізації на основі використання принципів фармакоекономічного аналізу та методів маркетингових досліджень.

На підставі вивчення та аналізу даних наукової літератури обгрунтована необхідність проведення удосконалення організації лікарського забезпечення вакцинопрофілактики населення в силу високого рівня захворюваності на керовані інфекційні хвороби. Наведена класифікація та основні аспекти використання вакцин. Проаналізовані концепції та виділені особливості організації імунопрофілактики населення в зарубіжних країнах.

  1. Проаналізована система організації імунопрофілактики населення та встановлено рівень медикаментозного забезпечення активної імунізації в Україні, досліджено рівень вакцинації населення. Визначені основні причини недостатньої забезпеченості населення вакцинами, а саме обмежене фінансування закупівель, не завжди раціональне використання виділених коштів та недосконала система інформаційної підтримки процесу постачання вакцинами.

  1. В рамках маркетингових досліджень проведений аналіз асортименту вакцин в Україні, визначена насиченість і фірмова структура ринку вакцин. Встановлено, що в асортименті вакцин 61,2% становлять імпортні, 22,4% - російські і 16,4% вітчизняні вакцини. Максимальна глибина асортименту у групі вакцин для профілактики дифтерії, правця, кашлюку і гепатиту В (в тому числі комбіновані вакцини).

  2. Обгрунтовано значення збору та аналізу інформації в системі постачання населення вакцинами. Розроблена автоматизована інформаційна маркетингова система “Вакцини” для удосконалення довідково-інформаційного та маркетингового обслуговування процесу забезпечення вакцинними препаратами.

  3. З метою визначення ефективності виробництва вакцин проведено аналіз його основних економічних показників на прикладі ЗАТ “Біолік”. Результати АВС-аналізу асортименту препаратів і маржинального аналізу показали, що вакцини є препаратами прибутковими і перспективними для вітчизняного виробництва: їх рентабельність становить від 29,5 % до 87,7 %, показник рівня безпеки і операційний важіль свідчать про низький виробничий ризик.

  4. Обґрунтовані і запропоновані підходи до визначення економічної ефективності імунопрофілактики населення. Запропоновані моделі економічної оцінки застосування препаратів для активної імунізації з використанням різних методів фармакоекономічного аналізу, обгрунтовані критерії вибору методу аналізу.

Розроблена методика та складена модель визначення витрат на вакцинацію. Розрахована вартість вакцинації проти основних керованих інфекцій з урахуванням вартості вакцин і кратності вакцинації згідно Національного календаря обов’язкових профілактичних щеплень. Запропонована і опрацьована методика порівняльної оцінки економічної ефективності вакцинації на основі співставлення вартості медикаментозного лікування захворювання і вартості вакцини. Для основних керованих інфекцій розраховано показник ефективності витрат на вакцинацію, який використовується для оцінки економічного ефекту вакцинації порівняно з вартістю лікування захворювання, а також вибору більш вигідного вакцинного препарату.

  1. Обгрунтована і запропонована методика економіко-математичного моделювання прогнозування обсягів продажу вакцинних препаратів за допомогою поліноміальної регресії і ARIMA-аналізу з використанням прикладної комп’ютерної системи STATGRAPHICS Plus for Windows.

  2. З метою оптимізації постачальницької діяльності фармацевтичних оптово-посередницьких організацій, що займаються забезпеченням препаратами для специфічної імунопрофілактики, запропонована методика моделювання систем управління запасами вакцин з використанням логістичного підходу.

  3. Результати досліджень викладені у методичних рекомендаціях і інформаційних листах, затверджених ПК “Фармація” та погоджених з МОЗ України, і впроваджені в практичну діяльність організацій, які є учасниками системи забезпечення населення препаратами для активної імунізації, на державному і регіональному рівнях.