Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Уткіна Галина Анатоліївна. Організація бюджетування фермерського господарства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Уткіна Г.А. Організація бюджетування фермерського господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового степеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2008.

Досліджено теоретичні засади бюджетування як управлінської технології. На основі визначених особливостей бюджетування діяльності фермерських господарств обґрунтовано методологічні підходи до процесу бюджетування діяльності фермерських господарств.

Здійснено оцінку сучасного стану та перспектив планово-економічної роботи у фермерських господарствах на основі анкетного опитування керівників. Проведено регресійний аналіз суттєвості зв’язку наступних пар проблем-питань “особистість фермера” – “стан господарства”, “планування” – “стан господарства” та “особистість фермера” – “планування”. На основі здійсненого аналізу обґрунтовано необхідність розробки стратегії розвитку фермерського господарства як передумови бюджетування його діяльності.

Розроблено алгоритм здійснення бюджетування у фермерських господарствах. Запропоновано контролінг ефективності бюджетування на внутрішньому та зовнішньому рівні. Обґрунтовано пропозиції щодо розробки організаційних засад застосування бюджетування у фермерських господарствах через створення обслуговуючого кооперативу – дорадчої організації фермерів.

Виконане дисертаційне дослідження, підґрунтям якого стали наукові розробки вітчизняних та закордонних науковців, практичний досвід діяльності низки підприємств, узагальнена інформація про стан розвитку найбільш чисельної форми господарювання на селі – фермерських господарств, має результатом наступні висновки:

1. Прогнозний аналіз зміни кількості фермерських господарств до 2010 року показав, що ця форма господарювання на селі залишаться домінуючою формою ведення господарства для середньої ланки сільськогосподарських виробників. Площа землекористування, що припадає на одне ФГ, постійно збільшується. Розбіг між розмірами землекористування фермерських господарств дуже великий: структурно на господарства землекористування до 1000 га припадає 86,2 %, а від 1000,1 до 3000 га – 13,8 % загальної площі земельних угідь ФГ Долинського району Кіровоградської області. Основна частина фермерських господарств землекористуванням до 1000 га займається традиційними напрямками діяльності для регіону, в якому вони розташовані. Ці господарства знаходяться в одній конкурентній групі з великими аграрними формуваннями, але внаслідок цілої низки проблем не можуть витримувати боротьби на ринку сільськогосподарських продуктів. Для таких господарств пошук і застосування прогресивних управлінських технологій є необхідною умовою для забезпечення фермера стабільним доходом, зменшення ризикованості та підвищення конкурентоспроможності виробництва.

2. Стійке економічне становище підприємства досягається шляхом розробки чіткої стратегії та доцільної тактики діяльності підприємства через систему цілей, які охоплюють процес: „визначення проблеми + план розв’язання проблеми + розв’язок”. Саме такою є прогресивна технологія управління – бюджетування, яка забезпечує оперативність і адаптивність в управлінні за рахунок гнучкості прийняття управлінських рішень з урахуванням швидкозмінюваності зовнішнього та внутрішнього середовищ та, як результат, реалізацію філософії виробництва “точно у строк” на тлі економічності та доступності реалізації самої технології для всіх суб’єктів господарської діяльності.

3. Досвід управлінської діяльності у промисловому секторі, що ґрунтується на бюджетуванні, не може бути формально перенесеним на фермерські господарства із землекористуванням до 1000 га. Це пов’язано з тим, що в таких господарствах центри управління, центри відповідальності та центри прибутковості поєднані та представлені однією особою або обмеженим колом осіб, пов’язаних родинними стосунками. Основна проблема реалізації бюджетування зміщується з процесу погодження окремих функціональних підрозділів у бік процесу визначення дієвого стратегічного плану розвитку.

4. Аналіз проведеного анкетного опитування щодо стану планової роботи виокремленого діапазону фермерських господарств Долинського району Кіровоградської області свідчить, що більшість фермерів-керівників усвідомлюють необхідність і спонтанно застосовують окремі елементи бюджетування. Побудована лінія регресії на основі показників має додатний кутовий коефіцієнт, що свідчить про зміцнення зв’язку між обраними питаннями-проблемами по мірі усвідомлення фермерами важливості планування як необхідного компонента управлінської діяльності.

5. Найбільш значущою необхідною та проблематичною для фермерських господарств передумовою ефективного бюджетування є визначення місії й розробка стратегії діяльності господарства на основі аналізу умов макро-, мезо- та мікросередовищ із використанням доступних для фермера наукових методів дослідження.

6. Реалізація бюджетування здійснюється через низку операційних бюджетів з урахуванням технологічних особливостей виробництва певної сільськогосподарської культури та інноваційного плану розвитку господарства. Відхилення, що виникають в процесі реалізації, потребують фіксації, накопичення й аналізу причин їх виникнення. Це досягається в процесі внутрішньогосподарського контролінгу.

7. Оскільки запровадження і здійснення бюджетування потребують використання науково технічної і ринкової інформації, що створює проблеми для фермерів, та супроводжується виконанням значної кількості складних розрахунків, то виникає необхідність в створенні обслуговуючого кооперативу фермерів – дорадчої організації фермерів (ДОФ), для своєчасного надання сервісних послуг кожному господарству.

8. Основними напрямами діяльності ДОФ мають бути допомога фермерам у переході від орієнтації на виживання до орієнтації на результат/прибуток через зміцнення ринкового становища членів ДОФ за рахунок консолідації пропозицій; диверсифікації виробництва та впровадження нетрадиційних видів діяльності; створення передумов для спеціалізації і відповідно зниження витрат на одиницю продукції; збільшення інформаційної цінності бюджетів усіх рівнів, у тому числі й державного; зміцнення зв’язку між аграрною політикою та оперативним керуванням на місцях; визначення показників для якісного дослідження шляхів їх досягнення; соціальний розвиток району. Реалізація цих напрямів діяльності ДОФ є можливою на основі здійснення зовнішнього контролінгу діяльності фермерів – членів ДОФ.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Малахай Г. А. Деякі аспекти підвищення ефективності бюджетного планування на підприємстві / Г. А. Малахай // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – Вип. 56. – С.14-17.

2. Малахай Г. А. Бюджетування як система / Г. А. Малахай // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць.. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Т. ІV. Вип. 211. – С. 1141–1149.

3. Малахай Г. А. Теоретичні засади бюджетування як управлінської концепції / Г. А. Малахай // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Т. ІІ. Вип. 213. – С.515–523.

4. Малахай Г. А. Форми та методи оцінки результативності бюджетування фермерських господарств / Г. А. Малахай // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Т. ІV. Вип. 218. – С. 1075–1085.

5. Уткіна Г. А. Маржинальний аналіз в управлінській діяльності фермера / Г. А. Уткіна // Агроінком. – 2008. – № 3-4. – С. 63–66.

Матеріали наукових конференцій:

6. Малахай Г. А. Особливості бюджетування у середніх та малих господарствах АПК / Г. А. Малахай // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: міжнар. наук.-практ. конф., 26-27 квіт. 2005р.: матер. конф. – Кривий Ріг. КЕІ КНЕУ, 2005. – С.133-136

7. Малахай Г. А. Моделювання бюджетного планування на промислових підприємствах / Г. А. Малахай // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції: міжнар. наук.-практ. конф., 27-28 трав. 2004. – Львів: ПП “Компакт – ЛВ”, 2004. – С. 218-220.

8. Малахай Г.А Методика оцінка стану управлінської діяльності в фермерських господарствах // Матеріали конференції “Наука: теорія і практика – 2007” : міжнар. наук.-практ. конф., 16-31 серп. 2007. – Економічні науки. : Przemysl. Nauka і studia – Т. 2. – С. 96-98.

Інші видання

9. Уткіна Г.А. Бюджетування як управлінська технологія реалізації стратегії і тактики розвитку фермерського господарства / Г.А.Уткіна// Організація управління аграрною економікою : монографія / [М. Ф. Кропивко, В. П. Немчук, В. В. Россоха та ін.] ; за ред. М. Ф. Кропивка. – К. : ННЦ ІАЕ, 2008. – С. 228-241.