Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Красікова Тетяна Іванівна. Організація навчального процесу у коледжі економічного профілю: Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2001. - 230арк. - Бібліогр.: арк.181-198.



Анотація до роботи:

Красікова Т.І. Організація навчального процесу у коледжі економічного профілю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2001.

Дисертацію присвячено проблемі організації навчального процесу у коледжі економічного профілю – вищому закладі освіти ІІ рівня акредитації, який в умовах ступеневої освіти здійснює підготовку фахівців за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями: молодший спеціаліст, бакалавр. Розроблено, теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено модель організації навчального процесу у коледжі економічного профілю, основними компонентами якої є: процесуально-дидактичний, організаційно-змістовний, навчально-методичний, результативний; виявлено організаційно-дидактичні умови її впровадження з врахуванням вимог державних стандартів освіти і специфіки їх реалізації у конкретному закладі освіти і професійно-педагогічної діяльності викладачів. У дисертації подано розроблену і теоретично обґрунтовану методику розробки інтегрованих освітньо-професійних програм підготовки молодших спеціалістів і бакалаврів спільного напряму, що забезпечує неперервність і професійну завершеність кожного освітньо-кваліфікаційного рівня; педагогічну технологію розробки навчально-методичного комплексу дисципліни як складового елемента організації професійної підготовки фахівців у коледжі.

1. Науковий аналіз проблеми дослідження дав змогу виявити місце і специфіку вищого закладу освіти ІІ рівня акредитації – коледжу в системі сучасної вищої освіти України; визначити, що незважаючи на низку факторів, які стримують процес розвитку коледжів (обмеженість існуючої нормативно-правової бази, неузгодженість деяких її положень, відсутність чітких вимог до організації навчального процесу у коледжі і процедури переходу випускників на наступний рівень освіти), вони стали невід’ємною частиною системи вищої освіти країни, про що свідчить розширення мережі коледжів, якісні і кількісні показники їх діяльності, тенденції зміни пріоритетів на ринку освітніх послуг. Враховуючи, що вищі заклади освіти різних рівнів акредитації є складовими системи вищої освіти, доведено необхідність і доцільність вивчення їх взаємного впливу і взаємозв’язків. Результати констатуючого експерименту підтвердили актуальність обраної теми дослідження і показали, що коледжі не мають єдиної теоретичної і методичної основи щодо організації навчального процесу, спрямованого на професійну підготовку фахівців за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями.

2. Теоретично обґрунтована, розроблена і експериментально перевірена модель організації навчального процесу у коледжі економічного профілю спрямована на професійну підготовку фахівців з вищою освітою за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями (молодший спеціаліст, бакалавр) і включає процесуально-дидактичний, організаційно-змістовний, навчально-методичний, результативний компоненти, які відображають процес реалізації державних стандартів вищої освіти з урахуванням специфіки конкретного закладу освіти і професійно-педагогічної діяльності викладачів; враховує сучасні вимоги до фахівців економічного профілю, забезпечує цілісність навчального процесу як системи, наступність у підготовці фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів. Визначено, що забезпечення внутрішніх зв’язків між компонентами означеної моделі, узгодженість державних стандартів освіти є необхідною умовою досягнення мети діяльності коледжу.

3. Розроблена і теоретично обґрунтована методика розробки інтегрованих освітньо-професійних програм підготовки молодших спеціалістів і бакалаврів спільного напряму в умовах коледжу включає: конкретизацію освітньо-професійних цілей на кожному освітньо-кваліфікаційному рівні відповідно до мети професійної підготовки; аналіз і порівняння освітньо-професійних програм підготовки за циклами навчальних дисциплін; структурування змісту фундаментальних, професійно орієнтованих і спеціальних навчальних дисциплін; розробку наскрізної програми та інтегрованого навчального плану підготовки молодших спеціалістів і бакалаврів спільного напряму; узгодження діяльності суб’єктів організації навчального процесу і їх функцій.

4. Розроблена і теоретично обґрунтована педагогічна технологія розробки навчально-методичного комплексу дисципліни, що включає: робочу навчальну програму, опорний конспект лекцій, пакет аудіо-візуального супроводження, завдання для практичних занять, матеріали для самостійної роботи і діагностики знань студентів з врахуванням мети, місця і ролі навчальної дисципліни в системі професійної підготовки фахівця, міжпредметних зв’язків, необхідності систематичного оновлення і узгодження змісту складових навчально-методичного комплексу між собою.

5. Виявлені і теоретично обґрунтовані організаційно-дидактичні умови ефективної організації навчального процесу у коледжі включають: розробку концепції організації навчального процесу у коледжі як вищому закладі освіти ІІ рівня акредитації, реалізацію державних стандартів вищої освіти з урахуванням специфіки закладу освіти і рівня професійно-педагогічної діяльності викладачів; впровадження методики розробки інтегрованих освітньо-професійних програм підготовки фахівців за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями і педагогічної технології розробки навчально-методичного комплексу дисципліни; визначену структуру та функції діяльності суб’єктів організації навчального процесу; дієвість системи профорієнтації, відбору і комплектування контингенту студентів; рівень кваліфікації викладацького складу; необхідну навчально-матеріальну базу; конкурентоспроможність випускників коледжу на ринку праці.

6. Теоретично та методично обґрунтовані висновки щодо організації навчального процесу у коледжі економічного профілю, виявлені організаційно-дидактичні умови ефективної професійної підготовки фахівців за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями були покладені в основу методичних рекомендацій щодо організації навчального процесу у коледжі для керівників, методистів і викладачів вищих закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації, які сприяли підвищенню результатів освітньої діяльності коледжу і конкурентоспроможності його випускників на ринку праці.

Результати дослідження дають підставу вважати, що вихідна методологія є правильною, визначені завдання реалізовані, мету досягнуто, сукупність одержаних наукових висновків та практичних рекомендації має важливе значення для теорії і методики організації навчального процесу у вищих закладах освіти I-ІІ рівнів акредитації. Реалізація основних положень дослідження спрямовується на подальший розвиток теоретико-методологічних основ організації навчального процесу у коледжі, розробку педагогічних засад реалізації ступеневої освіти в умовах реформування національної системи вищої освіти на нових законодавчих і методологічних засадах.

До подальших напрямів досліджень цієї важливої проблеми вважаємо за доцільне віднести такі: психолого-педагогічні засади стандартизації вищої освіти; наступність в організації підготовки фахівців на різних ступенях освітньо-професійної підготовки.

Основний зміст дисертації відображено у 15 публікаціях загальним обсягом 9,3 авторських аркушів, серед яких:

Навчальні і навчально-методичні посібники

1. Красікова Т.І. Організація навчального процесу у коледжі як педагогічна проблема: Методичний посібник для викладачів, методистів і керівників вищих закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації. – Харків: Константа, 2001. – 71с.

Монографії

2. Красікова Т.І. Технологія організації навчальної діяльності студентів за освітньо-кваліфікаційними рівнями у коледжі економічного профілю // Педагогічні технології у неперервній професійній освіті. – К.: ВІПОЛ, 2001. – С. 418-440.

Наукові статті

3. Красікова Т.І. Системне управління навчально-виховним процесом у вищому навчальному закладі другого рівня акредитації // Професійна підготовка фахівців вищої школи в умовах оновленої парадигми освіти: Зб. наук. пр. – Харків: Каравела, 1999.–С. 33-40.

4. Красикова Т.И., Сивый В.Б. Организация самостоятельной аудиторной и внеаудиторной работы студентов // Педагогічна наука та мистецтвознавство на межі століть: Зб. наук. пр. – Харків: Каравела, 1999.–С. 129-138.

5. Красікова Т.І. Коледж в системі ступеневої підготовки фахівців // Теоретико-методологічні проблеми організації педагогічного процесу: Зб. наук. пр. – Харків: Каравела, 1999.–С. 24-28.

6. Красікова Т.І. Шляхи інтеграції освітньо-професійних програм підготовки фахівців в умовах коледжу // Професійна підготовка бакалаврів у закладах освіти другого рівня акредитації: організаційне та науково-методичне забезпечення: Зб. наук. пр. – Харків: Каравела, 2000. – С. 88-93.

7. Красікова Т.І. Особливості організації наскрізної математичної освіти в умовах коледжу
// Наукові записки кафедри педагогіки: Зб. наук. пр. –Харків: Константа. 2000. – Вип.5. – С. 85-91.

8. Красікова Т.І. Моделювання навчального процесу в коледжі // Постметодика. –2001. – №1(33) – С. 47-50.

9. Красікова Т.І. До проблеми формування змісту вищої освіти як єдиної системи знань.
// Науковий вісник Миколаївського державного педагогічного університету. Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Миколаїв: МДПУ, 2001. – Вип.4. – С. 104-210.

Матеріали конференцій

10. Красікова Т.І. Коледж – невід’ємна частина державної системи ступеневої підготовки фахівців // Збірник матеріалів Харківської обласної конференції педагогічних працівників вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації (26 лютого 1999). – Харків: Константа, 1999. – С. 30-33.

11. Красікова Т.І. Теоретико-методологічні засади побудови моделі майбутнього фахівця
// Творча особистість у системі неперервної професійної освіти: Матеріали Міжнар. наук. конф. 16-17 травня 2000 року. – Харків: ХДПУ, 2000. – С. 217-221.

12. Красікова Т.І. Деякі проблеми формування моралі випускника вищого закладу освіти // Всеукраїнська науково-методична конференція: Гуманізація і гуманітаризація вищої технічної освіти: Матеріали Всеукр. Наук-метод. конф. – Харків: ХТУРЕ, 2000. – С. 140-141.

13. Красікова Т.І. Коледж як нова ланка національної освітньої системи // Університет і регіон: Матеріали VІ наук.-практ. конф. Східноукраінського національного університету 28-30 листопада 2000 р. – Луганськ: вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2000. – С. 22-23.

14. Красикова Т.И. О концепции практической подготовки студентов в колледже // Матеріали конф.: Харківська вища школа: методичні пошуки на рубежі століть. – Харків, Вид. центр ХНУ, 2001. – С. 160-162.

15. Красікова Т.І. Стандартизація вищої освіти // Концептуальні засади модернізації системи освіти в Україні: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. 1 лютого 2002 року. – Харків: Вид. відділ НУА.– 2002.–С.179-181.