Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бойченко Наталія Вікторівна. Організація обліку та аудиту на підприємствах малого бізнесу : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Бойченко Н.В. Організація обліку та аудиту на підприємствах малого бізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2006.

Роботу присвячено розробці теоретичних та практичних рекомендацій щодо вдосконалення бухгалтерського обліку та аудиту на малих підприємствах. Досліджено економічну сутність категорії „мале підприємство” в обліковому процесі та на підставі цього запропоновано науково-обгрунтовану класифікацію малих підприємств, розглянуто динаміку розвитку та становлення малих підприємств в Україні та рекомендовано заходи щодо підтримки розвитку малого бізнесу. Запропоновано методичні рекомендації стосовно організації бухгалтерського обліку та вибору форми обліку на підставі визначених факторів, розроблені форми регістрів за умов автоматизованої системи обробки інформації. Розроблено організаційну структуру аудиторської перевірки малих підприємств та запропоновано концепцію вибору оптимальної системи оподаткування під час фінансового аналізу як супутнього виду аудиту.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та вирішення актуального науково-практичного завдання з побудови й належного функціонування обліку та аудиту на малих підприємствах, що передбачає органічне поєднання методичних та організаційних принципів його проведення. Необхідність формування цілісного, науково-обгрунтованого підходу до обліку та аудиту малих підприємств, що враховує сучасні особливості розвитку цих підприємств визначила доцільність створення методичних рекомендацій щодо удосконалення обліку та аудиту на них. Проведене дослідження дозволило сформулювати такі висновки та пропозиції:

1. Успішна діяльність малих підприємств є важливим фактором розвитку вітчизняної економіки. Розвиток підприємств малого бізнесу сприяє усуненню диспропорцій на окремих товарних ринках, створенню додаткових робочих місць та скороченню безробіття, активізації інноваційних процесів, розвитку конкуренції, що доводить велике значення їх діяльності для України.

До теперішнього часу поняття малого підприємства не має єдиного трактування. Аналіз чинного законодавства та літературних джерел дозволив узагальнити інформацію та дати визначення, яке на думку автора, відповідає цілям бухгалтерського обліку.

  1. Запропоновано науково-обгрунтовану класифікацію малих підприємств за такими ознаками: форма власності, організаційно-правова форма, організаційна відособленість, сфера діяльності, розмір підприємства, форма обліку, система оподаткування. Це надає можливість приймати вірні управлінські рішення щодо вибору оптимальних параметрів новоствореного підприємства.

  2. Проведене дослідження розвитку підприємств малого бізнесу дає підставу стверджувати, що процес становлення відбувається нерівномірно – темпи його прискорюються й уповільнюються відповідно до змін зовнішнього середовища. Типовою рисою малого бізнесу України є його слабка життєздатність і нестійкість. Тому, для підвищення його активності необхідно створити дієвий механізм підтримки його суб’єктів як на державному, так і на регіональному рівнях, а саме: необхідно удосконалити роботу над проектами законодавчих актів в цій сфері; проводити поетапне введення Податкового кодексу; організувати систему навчання підприємців на місцях.

  3. Під час організації облікового процесу на підприємстві облікова політика займає перше місце за складністю та відповідальністю. Автором розроблено модель формування облікової політики, яка містить три основні етапи, а саме: виявлення факторів та їх вплив на елементи облікової політики; проведення аналізу впливу кожного варіанту елементу облікової політики на фінансові результати та порівняння отриманих результатів з плановими або торішніми; оформлення наказу про облікову політику.

  4. Малим підприємствам надано право вибору найбільш придатної системи бухгалтерського обліку та звітності. Формування системи бухгалтерського обліку на малих підприємствах повинно будуватися на принципах раціональності та економічності формування інформації при складанні фінансової звітності. Запропоновано вибір форми бухгалтерського обліку проводити залежно від сфери діяльності малих підприємств.

Для малих підприємств виробничої галузі доцільно застосовувати традиційну форму бухгалтерського обліку, як найбільш оптимальну в умовах відображення складного процесу виробництва. На малих підприємствах торгівлі – спрощену форму обліку з веденням Книги обліку господарських операцій, а на підприємствах сфери послуг, частіш за все це індивідуальні підприємці, ведення обліку полягає у заповненні Книги обліку доходів та витрат.

6. Для розширення інформаційної місткості даних, що використовуються у системи управління, і посилення їхньої ролі в процесі прийняття управлінських рішень необхідно забезпечити накопичення аналітичної інформації. У зв’язку з цим доцільно використовувати розроблені регістри бухгалтерського обліку малих підприємств, які дозволяють спростити та підвищити ефективність прийняття управлінських рішень.

  1. Діючі форми фінансової звітності не здатні відобразити всі показники фінансово-господарської діяльності окремих малих підприємств в силу їх галузевої специфіки. Фінансова звітність малих підприємств повинна мати рекомендаційний характер, вона має містити основні показники, які використовують статистичні органи, а інші повинні відповідати принципу суттєвості та професійного судження.

8. В результаті наукового дослідження з проблем проведення аудиту на малих підприємствах були виявлені його переваги та недоліки. Комплексно та систематизовано представлено організаційну структуру аудиту підприємств малого бізнесу, вирішено проблемні теоретичні й практичні питання з його виконання. Запропоновано робочі документи аудитора та тести для перевірки системи внутрішнього контролю, які дозволяють аудитору виявити зони підвищеного ризику перекручувань та допущення помилок.

9. Закон України «Про спрощену систему оподаткування та бухгалтерського обліку та фінансової звітності» надав малим підприємствам не тільки право вибору оптимальної системи оподаткування, але й поставив питання з доцільності тієї або іншої системи. Аудитор в межах фінансового аналізу має можливість надати рекомендації з цього вибору. Автор пропонує проводити аналіз на підставі порівняння сум податків та зборів за традиційною та спрощеною системою оподаткування. Модель вибору оптимальної системи оподаткування рекомендується доповнити коефіцієнтами податкоємості реалізації продукції та коефіцієнтом податкоємкості витрат підприємства.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Бойченко Н.В. Теоретичні аспекти розвитку малого підприємництва в Україні // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. – Харків: ХДУХТ, 2002. – С.107-111.

  1. Бойченко Н.В., Наумова Т.А. Особенности формирования и изменения учетной политики предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 129. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.131-135 (здобувачеві належить збирання, обробка науково-дослідних даних та отримані результати)

  2. Бойченко Н.В. Налоговый аспект бухгалтерского учета на малых предприятиях // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 185: В 4т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Том 1. – С.120-127.

4. Бойченко Н.В. Удосконалення бухгалтерського обліку в підприємствах малого бізнесу за допомогою інформаційних систем // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. – Харків: ХДУХТ, 2003. – С.113-120.

5. Бойченко Н.В. Особливості документального відображення операцій в підприємствах малого бізнесу // Вісник технологічного університету Поділля. Серія: Економічні науки. – 2003. - №5. – Ч.2. – Т.1(55). С.127-132.

6. Бойченко Н.В. Особливості розвитку та побудови облікової політики підприємств малого бізнесу в Україні // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. – Харків: ХДУХТ, 2004. – Т.1. – С.123-129.

В інших виданнях

7. Бойченко Н.В. Организационные аспекты аудита в Украине // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»: Зб. наук. пр. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту, як основа інформаційно-аналітичної системи підприємства. – Харків:НТУ «ХПІ», 2005. – Вип. 5. – Т.2. – С.97-98.

Друковані праці наукових конференцій

8. Бойченко Н.В. Умови розвитку малого підприємництва в Україні та удосконалення його обліку // Бухгалтерський облік та господарський контроль: минуле, сучасне, майбутнє: Зб. доповідей міжнародної наукової конференції. (16-17 травня) – Житомир: ЖІТІ, 2002. – С. 36 – 39.

9. Бойченко Н.В. Економічний механізм планування прибутку в підприємствах малого бізнесу // Дні науки – 2005: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. (15-27 квітня) – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т.6. – С. 48-52.