Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Кривоконь Олександр Степанович. Організація обліку та контролю діяльності фермерських господарств : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. — К., 2006. — 200арк. — Бібліогр.: арк. 160-178.



Анотація до роботи:

Кривоконь О.С. Організація обліку та контролю діяльності фермерських господарств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню організаційних аспектів обліку і контролю у фермерських господарствах. У роботі розглянуті організаційно-правові засади обліково-контрольного процесу у фермерських господарствах. Проведено анкетне обстеження стану обліку та контролю у фермерських господарствах. Досліджено історичні етапи розвитку обліку та контролю у фермерських господарствах, а також критерії вибору оптимальної форми обліку та її аналітичного забезпечення, систематизовано зарубіжний досвід організації обліку в малому аграрному бізнесі. Уточнено поняття та складові терміна “організація бухгалтерського обліку” стосовно фермерських господарств. Вдосконалено систему потреб інформаційного забезпечення управління фермерськими господарствами на макро- і мікрорівнях. Запропоновано, окрім існуючих, форми організації обліку у фермерських господарствах, які полягають у наданні кваліфікованих послуг обслуговуючими сервісними кооперативами або сільськогосподарськими дорадчими службами. Удосконалено аналітичний облік шляхом розробки відомості аналітичного обліку витрат і виходу продукції. Запропоновані форми організації бухгалтерського контролю відповідно до специфіки форм ведення обліку у фермерських господарствах. Розроблена цілісна система автоматизованого управління фермерським господарством.

Проведене дисертаційне дослідження з питань організації обліку та контролю у фермерських господарствах дало можливість виробити науково-обґрунтовані положення щодо вдосконалення методики і організації обліку та контролю у приватних формуваннях на селі, а також отримати практичні результати, які спрямовані на вдосконалення предмета дослідження. Результати роботи дають змогу зробити такі висновки:

1. Запропоновано відобразити форми організації обліку в ст. 28 Закону України “Про фермерське господарство”, так як це виділено в ст. 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, додавши при цьому дві форми організації бухгалтерського обліку: надання послуг обслуговуючим сільськогосподарським кооперативом або дорадчою службою. Це дасть змогу зрозуміти фермерам можливі форми організації і покращити ведення бухгалтерського обліку в господарстві.

2. Систематизовано і виділено п’ять історичних етапів у становленні і розвитку простого обліку та контролю, починаючи від заснування Київської Русі і до наших днів. У результаті проведеного дослідження доведено, що в країнах ближнього зарубіжжя (Росія, Молдова, Республіка Білорусь) існує схожість в організації і веденні бухгалтерського обліку у фермерських господарствах. Це пов’язано із єдиними засадами методологічного характеру в обліку і контролі у дореволюційний період, однаковою основою в підготовці бухгалтерських кадрів за час існування Радянського Союзу і одночасною появою та становленням фермерських господарств у пострадянських країнах.

3. Уточнено поняття та складові терміна “організація бухгалтерського обліку” стосовно фермерських господарств. Запропоновано власне визначення даного поняття, в якому зроблено акцент на вибір оптимальної форми організації і форми ведення обліку, а також подальше його удосконалення для забезпечення достовірною інформацією користувачів, шляхом залучення до цієї роботи одного із членів своєї родини, найманого спеціаліста, спеціалізованої фірми або самостійної роботи у даній сфері.

4. В результаті проведеного анкетного обстеження стану обліку та контролю у фермерських господарствах встановлено, що проста форма ведення обліку не застосовується фермерами Вінниччини, більшість господарств (74,5 %) ведуть облік за Типовим Планом рахунків навіть якщо господарство невелике за розмірами, 2 % фермерських господарств автоматизували обліковий процес, значна частина фермерів (37,9 %) висловила бажання користуватись платними послугами сторонніх організацій з організації і ведення бухгалтерського обліку.

5. Удосконалено структуру макроекономічного регулювання організації і ведення бухгалтерського обліку у фермерських господарствах шляхом внесення альтернативного блоку, що складається із трьох ієрархічно пов’язаних між собою рівнів. Це дасть змогу посилити зворотно-контролюючі та зворотно-дорадчі інформаційні потоки, що в свою чергу покращить організацію бухгалтерського обліку на макроекономічному рівні.

6. Запропоновано, окрім існуючих, форми організації обліку у фермерських господарствах, які полягають у наданні кваліфікованих послуг обслуговуючими сервісними кооперативами або сільськогосподарськими дорадчими службами. Це зменшить витрачання грошових коштів фермерським господарством на ведення бухгалтерського обліку і складання статистичної, податкової та фінансової звітності.

7. Виходячи з групування витрат виробництва за статтями, запропоновано власний варіант відомості аналітичного обліку витрат та виходу продукції на прикладі рослинництва. Застосування такої відомості дає змогу детально відображувати складові фінансових результатів діяльності фермерських господарств за окремими напрямками господарювання; достовірно визначати і планувати розмір витрат і доходів; контролювати рівень витрат.

8. Запропоновані форми організації бухгалтерського контролю відповідно до специфіки форм ведення обліку у фермерських господарствах: для господарств, які застосовують просту і спрощену форми обліку – самоконтроль; при застосуванні форми обліку за спрощеним Планом рахунків бухгалтерського обліку – спрощений внутрішній контроль; і при веденні обліку за повним Планом рахунків бухгалтерського обліку повний внутрішній контроль.

9. Розроблено і апробовано програмний комплекс з управління фермерським господарством, який є автономним і цілісним. Це пояснюється можливістю використання підсистем як разом, так і окремо. Кожна підсистема містить окремі автоматизовані блоки, пов’язані між собою і з блоками інших підсистем. Це формує повний взаємозв’язок і підґрунтя для оперативного прийняття ефективних управлінських рішень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Кривоконь О.С., Правдюк Н.Л. Кредитні спілки у фінансовому забезпеченні розвитку аграрного бізнесу // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 2001. – №5 - 6. – C. 49 - 50. (Особистий внесок – вивчення стану фінансового забезпечення розвитку аграрного бізнесу через кредитні спілки).

  2. Кривоконь О.С. Організація бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах // Економіка АПК. – 2002. – №7. – C.122 – 125.

  3. Кривоконь О.С. Удосконалення організації інформаційного забезпечення бухгалтерського обліку у фермерських господарствах на макроекономічному рівні // Економіка АПК. – 2004. – №8. – C.109 – 115.

  4. Кривоконь О.С. Надання консультаційних послуг з обліку фермерським господарствам // Економіка АПК. – 2005. – №3. – C.93 – 96.

  5. Кривоконь О.С., Правдюк Н.Л. Вдосконалення аналітичного обліку витрат в фермерських господарствах // Науковий вісник НАУ. – 2006. – Вип.100. – C. 46 – 50. (Особистий внесок – постановка проблеми, розробка форми відомості аналітичного обліку витрат у фермерських господарствах, частина висновків).

6. Правдюк Н.Л., Кривоконь О.С. Проблеми регулювання обліку у сільському господарстві // Агроінком. – 2006. - № 7-8. – С. 88 – 92 (Особистий внесок – вивчення стану регулювання обліку у сільському господарстві, розробка структури макроекономічного регулювання організації бухгалтерського обліку у фермерських господарствах).

Тези доповідей на конференціях

  1. Кривоконь О.С. Стан ведення обліку в фермерських господарствах Вінниччини // Науковий вісник Національного аграрного університету, К. – 2002. – Вип. 51. – С. 271 – 273.

  2. Кривоконь О.С. Необхідність і перспективи автоматизації процесу планування фермерського бізнесу / Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Спец. вип.: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. – К.:КНЕУ, 2003. – С.172 – 175.

В інших виданнях

  1. Кривоконь О.С. Доцільність постановки управлінського обліку в селянських (фермерських) господарствах / Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах. За редакцією П.Т. Саблука. – К.: ІАЕ, 2001. – C. 344 – 346.

  2. Кривоконь О.С. Внутрішній контроль і аудит як основа ефективної діяльності фермерських господарств // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах/ За ред.П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч. 3 Фінансово-кредитна система. – К.:ІАЕ, 2002. – C. 202 – 204.

  3. Кривоконь О.С. Комп’ютерні системи обліково-контрольного процесу діяльності фермерських господарств // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Частина ІІ. Науково-учбово-методична робота з обліку та звітності в АПК: стан та перспективи. / За редакцією П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.: ІАЕ. – 2003. – 196 с.