Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Сулим-Карлір Ірина Федорівна. Організація самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Сулим-Карлір І.Ф. Організація самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2009.

У дисертації проаналізовано проблему організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США; з’ясовано сутність самостійної позааудиторної роботи та її місце у структурі професійної підготовки майбутніх фахівців в американських педагогічних коледжах; визначено методологічні засади та особливості організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США; розкрито зміст, форми, методи та моделі її організації; визначено умови ефективного використання американського досвіду у вітчизняних вищих педагогічних навчальних закладах. Результати проведеного дослідження дають підстави стверджувати, що запроваджена в педагогічних коледжах США система індивідуалізованого самостійного навчання має низку суттєвих переваг і загалом забезпечує умови для ефективної професійної підготовки майбутніх учителів.

Ключові слова: професійна підготовка вчителя, самостійна позааудиторна робота, навчальна діяльність, педагогічний коледж США, індивідуалізація навчання, моделі організації самостійної навчальної діяльності.

Відповідно до завдань дисертаційного дослідження та поставленої мети можна зробити такі загальні висновки щодо організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США:

1. Результати аналізу педагогічної літератури свідчать про існування в американській педагогіці різних підходів до розуміння поняття самостійної роботи: його розглядають як засіб навчання, форму навчального пізнання, метод або прийом навчання. Незважаючи на розбіжності, більшість американських педагогів основними характеристиками самостійної пізнавальної діяльності студентів уважають: самостійність виконання навчальних завдань без прямої сторонньої допомоги; опосередкованість керівництва пізнавальною діяльністю студентів; індивідуалізований характер навчально-пізнавальних завдань; існування дієвого і своєчасного оперативного зворотного зв'язку у навчанні.

2. Ознайомлення із навчальними планами і практикою організації навчання у педагогічних коледжах США дає підстави стверджувати, що самостійній позааудиторній роботі відводиться пріоритетна роль у професійній підготовці майбутніх учителів. Як у державних, так і в приватних вищих навчальних закладах на самостійну роботу студентів денної стаціонарної форми навчання відводиться від 65% до 80% загального навчального часу. У середньому на кожні 45 годин аудиторних занять припадає близько 75 годин самостійної роботи студентів.

Основні функції самостійної позааудиторної роботи студентів американські педагоги вбачають в: оволодінні знаннями, спеціальними і загальнопізнавальними вміннями (аналіз, синтез, узагальнення, порівняння, систематизація, конспектування тощо); розвитку навичок самостійної науково-пошукової роботи, підвищенні пізнавальної активності студентів, їх залученні до вивчення передових досягнень науки; розвитку пізнавальних здібностей, спостережливості, допитливості, активності у здобутті і застосуванні знань; формуванні здатності до самоорганізації і самодисципліни в оволодінні методами і прийомами професійної діяльності; розвитку професійно важливих особистісних якостей (ініціативності, працелюбності, відповідальності, готовності до творчої діяльності); вихованні культури розумової праці, установки на самостійне систематичне поповнення знань і вмінь.

3. Організація самостійної позааудиторної роботи студентів у педагогічних коледжах США характеризується низкою особливостей: залучення студентів до розробки індивідуалізованих програм самостійного навчання; широке застосування методів і форм організації навчання, що базуються на індивідуальному підході; відсутність жорстких термінів часу на виконання навчальних завдань; використання аудиторних занять лише як форми керівництва, спрямування і координації самостійної навчальної діяльності студентів; надання важливого значення самостійним письмовим роботам студентів; використання методистів-консультантів, тьюторів і викладачів з метою оперативного контролю, корекції і спрямування самостійної роботи студентів. Система організації самостійного навчання в американських педагогічних коледжах забезпечує кожного студента індивідуальною програмою взаємодії з викладачем (система консультування) й акцентує увагу на розвитку особистості майбутнього фахівця.

4. Проведений аналіз свідчить, що методологічну основу організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів вищих навчальних закладів США, зокрема педагогічних коледжів, складають ідеї провідних напрямів філософії освіти: прагматизму (навчання та засвоєння знань на активній основі; мотивація як визначальний чинник самоосвіти; навчання як реконструкція досвіду шляхом розв'язування проблемних ситуацій); прогресивізму (зосередження уваги на особистості, а не предметі; надання пріоритетного значення різним видам самостійного досвіду, а не вербальним навичкам, кооперативному, а не змагальному індивідуалізованому навчанню); постмодернізму (запровадження плюралізму в освіті; заперечення авторитарно-монологічного підходу в навчанні; спрямованість на розвиток критичного мислення особистості); когнітивізму (концепція студента-дослідника, що конструює індивідуальну картину світу за допомогою інструментів наукового пошуку); екзистенціалізму (ідея свободи вибору у навчанні; визнання студента відповідальним суб’єктом самоосвіти і професійного становлення; акцентування уваги на емоційних аспектах розвитку особистості); неогуманізму (положення про навчання як засіб самоактуалізації особистості; ідея індивідуалізації змісту і шляхів навчання відповідно до задатків особистості). Вказані напрями визначають загальні підходи до організації навчання, впливають на вибір викладачами відповідних навчальних стратегій, що зумовлює орієнтацію на певні освітні цілі і структуру професійної підготовки студентів педагогічних коледжів США.

5. Узагальнення дидактичних підходів і педагогічної практики дає змогу виділити чотири основні моделі, відповідно до яких організовується самостійна навчальна робота студентів в американських педагогічних коледжах: модель соціальної взаємодії (модель кооперованого навчання, метод соціальної допитливості, метод групового дослідження, лабораторний метод); інформаційно-процесуальна модель (модель розвитку наукового інтересу, модель розвиваючого навчання і когнітивного розвитку); персонологічна модель (недирективне навчання, модель концептуальної системи); біхевіористична модель (модель модифікації поведінки).

Під час організації самостійної позааудиторної роботи студентів у педагогічних коледжах США пріоритетне значення надається формам і методам, які дають змогу враховувати індивідуальні особливості студентів, стимулюють їх пізнавальну активність, забезпечують розвиток творчих здібностей і метакогнітивних умінь, моделюють предметний і соціальний контекст майбутньої професійної діяльності, сприяючи тим самим формуванню професійно-педагогічних умінь (модульне навчання, навчальні контракти, метод проектів, процедурний метод, технології кооперованого навчання, рефлексивне навчання, моделювання, мікровикладання, педагогічна практика і стажування).

У процесі дослідження з’ясовано, що найвищий рівень самостійності і відповідальності студентів за результати власної пізнавальної діяльності забезпечується у процесі дистанційного навчання як форми організації самостійної позааудиторної роботи, в якій долаються обмеження, пов'язані з місцем і часом навчання, за рахунок використання сучасних засобів комунікації і комп'ютерних технологій.

6. Ефективне застосування напрацьованого в американській педагогіці вищої школи досвіду організації самостійної позааудиторної роботи студентів у багаторівневій системі підготовки майбутніх вчителів в Україні можливе за відповідних організаційно-педагогічних умов: спеціальної підготовки викладачів і студентів до запровадження програм індивідуалізованого навчання; розробки спеціальної документації і методик педагогічної діагностики; використання гнучких педагогічних технологій, що поєднують науково обгрунтовані індивідуальні й колективні форми роботи, спрямовані на розширення сфери самостійної діяльності студентів.

Узагальнення позитивних здобутків американських дидактів у галузі організації самостійної позааудиторної роботи студентів дозволяє надати певні рекомендації щодо використання цього досвіду у вітчизняних вищих педагогічних навчальних закладах:

- протягом усього періоду навчання студентів відстежувати взаємозв'язок їх особистісних характеристик та індивідуальних стилів пізнавальної діяльності з метою надання переваги тій чи іншій моделі самостійного позааудиторного навчання;

- конструювати індивідуальні освітні програми самостійного навчання на рівні окремих навчальних дисциплін;

- запровадити систему консультування студентів з виконання самостійної роботи, що дозволить коригувати стратегії самостійного здобуття інформації і виявляти їх відповідність цілям навчання;

- організувати стажування викладачів вищих навчальних закладів з метою оволодіння технологіями побудови індивідуальних освітніх програм самостійного навчання та набуття вмінь демократичної взаємодії з суб'єктами навчального процесу;

- залучати до співпраці широке коло фахівців з різних дисциплін, як науковців, так і практиків, з метою вирішення проблем інтеграції елементів комп'ютерного навчання та дистанційної освіти у систему організації самостійної позааудиторної роботи студентів;

- передбачити можливість індивідуалізації професійно-педагогічної підготовки майбутніх вчителів як на рівні вивчення теоретичних курсів, так і під час проходження педагогічної практики.

Проведене дослідження, звісно, не вичерпує всіх аспектів досліджуваної проблеми. Подальшого вивчення потребують такі питання: обґрунтування шляхів адаптації зарубіжного досвіду організації самостійної навчальної діяльності студентів у вітчизняних вищих навчальних закладах; вивчення й узагальнення досвіду розробки курсів дистанційного навчання у вищих педагогічних навчальних закладах США; дослідження дидактичних засобів і шляхів забезпечення оперативного зворотного зв’язку у процесі самостійної пізнавальної діяльності студентів американських вищих навчальних закладів.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Сулим І.Ф. Індивідуальні програми для самостійного позааудиторного навчання студентів педагогічних коледжів США / Сулим І.Ф. // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. пр. / Ред. кол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ “Вінниця”, 2005. – Вип. 7. – С.215-220.

2. Сулим І.Ф. Мотиваційне забезпечення самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США / І.Ф.Сулим // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського : зб. наук. пр. Сер. Педагогіка і психологія. – Вінниця, 2005. – Вип. 12. – С.115-117.

3. Сулим І.Ф. Структурування змісту освіти в процесі організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США / І.Ф.Сулим // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського : зб. наук. пр. Сер. Педагогіка і психологія. – Вінниця, 2005. – Вип. 13. – С. 133-135.

4. Сулим І.Ф. Методологічні засади організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США / І.Ф.Сулим // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського : зб. наук. пр. Сер. Педагогіка і психологія. – Вінниця, 2005. – Вип. 15. – С. 116-119.

5. Сулим І.Ф. Основні методи організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США / І.Ф.Сулим // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського : зб. наук. пр. Сер. Педагогіка і психологія. – Вінниця, 2005. – Вип. 17. – С.48-52.

6. Сулим І.Ф. Дистанційне навчання як форма самостійного позааудиторного навчання студентів педагогічних коледжів США / Сулим І.Ф. // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. пр. / Ред. кол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ “Вінниця”, 2006. – Випуск 10. – С.163-168.

7. Сулим І.Ф. Керівництво самостійною позааудиторною роботою студентів педагогічних коледжів США та її оцінювання / І.Ф.Сулим // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка : зб. наук. пр. Сер. Педагогіка і психологія. – Тернопіль, 2007. – №2. – С. 155-160.

8. Сулим І.Ф. Формування основних професійно-педагогічних умінь студентів педагогічних коледжів США в процесі виконання самостійної позааудиторної роботи / І.Ф.Сулим // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського : зб. наук. пр. Сер. Педагогіка і психологія. – Вінниця, 2007. – Вип. 20. – С. 238-245.

Матеріали наукових конференцій:

9. Сулим І.Ф. Дистанційне навчання як одна з форм педагогічної і психологічної підготовки майбутнього вчителя : V Всеукраїнські науково-практичні читання студентів і молодих науковців, присвячені педагогічній спадщині К.Д.Ушинського (Одеса, 15-16 травня 2007р.) / – Міністерство освіти і науки України, Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського. – Одеса: Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського, 2007. – С.313-315.

10. Індивідуальне навчання як форма самостійного навчання студентів педагогічних коледжів США : матеріали міжнародного симпозіуму [“Революція в університетській освіті: глобалізація та індивідуалізація – погляд у майбутнє”], (Одеса, 25-30 травня 2007р.) / – Міністерство освіти і науки України, Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського. – Одеса: Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського, 2007. – С.121-122.

11. Сулим І.Ф. Особливості організації самостійної роботи студентів педагогічних коледжів США : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції [“Професійна підготовка вчителів в умовах упровадження кредитно-модульної системи”], (Київ, 10-11 жовтня 2007р.) / – Міністерство освіти і науки України, Київський міський педагогічний університет імені Б.Д.Грінченка. – К.: Київський міський педагогічний університет імені Б.Д.Грінченка, 2007. – С.188-190.

Анотації

Сулим-Карлір І.Ф. Організація самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2009.

У дисертації проаналізовано проблему організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США; з’ясовано сутність самостійної позааудиторної роботи та її місце у структурі професійної підготовки майбутніх фахівців в американських педагогічних коледжах; визначено методологічні засади та особливості організації самостійної позааудиторної роботи студентів педагогічних коледжів США; розкрито зміст, форми, методи та моделі її організації; визначено умови ефективного використання американського досвіду у вітчизняних вищих педагогічних навчальних закладах. Результати проведеного дослідження дають підстави стверджувати, що запроваджена в педагогічних коледжах США система індивідуалізованого самостійного навчання має низку суттєвих переваг і загалом забезпечує умови для ефективної професійної підготовки майбутніх учителів.

Ключові слова: професійна підготовка вчителя, самостійна позааудиторна робота, навчальна діяльність, педагогічний коледж США, індивідуалізація навчання, моделі організації самостійної навчальної діяльності.

Сулим-Карлир И.Ф. Организация самостоятельной внеаудиторной работы студентов педагогических колледжей США. – Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.04 – теория и методика профессионального образования. – Винницкий государственный педагогический университет имени Михаила Коцюбинского, Винница, 2009.

В диссертации проанализирована проблема организации самостоятельной внеаудиторной работы студентов педагогических колледжей США; определена сущность самостоятельной внеаудиторной работы и ее место в структуре профессиональной подготовки будущих специалистов в американских педагогических колледжах; выделены методологические основания и особенности организации самостоятельной внеаудиторной работы студентов педагогических колледжей США; раскрыто содержание, формы, методы и модели ее организации; определены условия эффективного использования американского опыта организации самостоятельной внеаудиторной работы студентов в отечественных высших педагогических учебных заведениях. Результаты диссертационного исследования подтверждают, что система индивидуализированного самостоятельного обучения студентов педагогических колледжей США имеет ряд существенных преимуществ и обеспечивает условия эффективной профессиональной подготовки будущих учителей.