Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Василенко Олена Вікторівна. Організація самостійної роботи студентів заочної форми навчання вищих навчальних закладів юридичного профілю. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Василенко О.В. Організація самостійної роботи студентів заочної форми навчання вищих навчальних закладів юридичного профілю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – „Теорія і методика професійної освіти”. – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено проблемі організації самостійної роботи студентів заочної форми навчання вищих навчальних закладів юридичного профілю. Проаналізовано стан дослідження проблеми у педагогічній теорії та практиці, особливості організації самостійної роботи майбутніх юристів заочної форми навчання; розроблено та обґрунтовано модель організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання у три етапи, що спрямована на підвищення рівня готовності студентів до самостійного навчання, оволодіння юридичними знаннями, уміннями і навичками, формування професійно значущих якостей студентів. Визначено й обґрунтовано педагогічні умови, що сприяють підвищенню ефективності самостійного навчання студентів-юристів заочної форми навчання: урахування індивідуальних особливостей студентів, підготовчий етап організації самостійної роботи, якісне навчально-методичне забезпечення з урахуванням специфіки навчання на відстані; забезпечення ефективного контролю самостійної роботи студентів.

1. Науковий аналіз проблеми організації самостійної роботи студентів-юристів заочного навчання показав, що означена проблема перебуває в центрі уваги як вітчизняних, так і зарубіжних дослідників. У педагогічній літературі самостійна робота студентів розглядається як: одна з основних форм навчального процесу; комплекс методів і способів процесу навчання; вид самостійної пізнавальної діяльності студентів; процес організації навчальної пізнавальної діяльності або система створення педагогічних умов, що характеризуються особливими завданнями, змістом, формами, методами, засобами і результатами тощо. У дослідженні самостійна робота студентів-юристів заочної форми навчання визначається як така, в результаті якої студенти, виявляючи активність і самостійність, прагнуть досягти поставленої викладачем мети; самостійна робота здійснюється під керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі, в індивідуально обраному часі і місці, і завершується певними результатами, які підлягають самоконтролю і контролю. Самостійна робота студентів-юристів заочної форми навчання спрямована на оволодіння правовими знаннями, уміннями і навичками, формування якостей особистості, необхідних для вирішення завдань юридичної діяльності.

Вивчення практичного стану організації самостійної роботи студентів заочної форми навчання у вищих навчальних закладах юридичного профілю засвідчило недостатній рівень готовності студентів до планування та здійснення самостійної роботи, низьку ефективність педагогічного керівництва самостійною роботою студентів з боку викладачів і недостатню увагу до науково-методичного забезпечення самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання.

Сутність організації самостійної роботи юристів-заочників полягає у двосторонньому процесі взаємодії організуючої, або керівної, діяльності викладача і самостійної пізнавальної діяльності студентів, що спрямовано на створення психолого-педагогічних умов для самоорганізації пізнавальних дій кожного студента-юриста в умовах навчання на відстані. Структурні елементи і суб’єкти системи організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання (викладачі, студенти, мотиви, мета і завдання, форми і методи, засоби, контроль і результат) враховують цілі навчання і виховання майбутніх юристів в умовах відсутності безпосередньої участі викладача і спрямовані на реалізацію функцій процесу самостійного навчання: освітньої, розвивальної, виховної, гностичної, проективної, контрольної, коригуючої, компенсаторної. Особливості організації самостійної роботи майбутніх юристів в умовах заочної форми навчання пов’язані з специфікою професійної діяльності юристів, професійно значущими якостями особистості майбутніх фахівців і полягають у: необхідності поєднувати навчання з трудовою діяльністю, а відтак обмеженості контактів студентів-заочників з викладачем, дефіцитом вільного часу; специфіці контингенту студентів, які є дорослими людьми з життєвим і практичним досвідом, психофізіологічними особливостями, високою мотивацією до навчання, але низьким рівнем базових знань, навичок і вмінь самостійно навчатися; значній різноманітності контингенту студентів; необхідності застосування великої кількості швидко змінюваної інформації (нормативно-правові акти, закони, укази тощо); необхідності використання ефективних навчально-методичних засобів.

2. Розроблена й експериментально перевірена модель організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання, яка передбачає три етапи: орієнтовний (підготовчий), діяльнісний (виконавчий), контрольно-корекційний (заключний). Модель спрямована на забезпечення підвищення рівня індивідуально-психологічної готовності студентів до самостійного навчання, оволодіння майбутніми юристами юридичними знаннями, набуття вмінь і навичок правової роботи, розвиток професійно значущих якостей особистості. Результати експериментальної роботи показали, що запропонована модель організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання та педагогічні умови її реалізації є достатньо ефективними. Обґрунтовано зміст і значення принципів: самостійності, інтенсифікації та активізації, індивідуалізації та диференціації, професійно-практичної спрямованості, наступності, залучення до навчального процесу життєвого і практичного досвіду студентів, зворотного зв’язку, розвивального і виховного характеру навчального процесу з метою формування навичок самовиховання і самовдосконалення студентів, а також андрагогічних підходів до навчання дорослих, – для застосування і впровадження в процесі організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання.

3. Визначено й обґрунтовано педагогічні умови ефективної організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання: вивчення й урахування індивідуальних особливостей студентів, формування типологічних груп відповідно до рівня готовності студентів до самостійної роботи; виконання завдань педагогічного керівництва з урахуванням особливостей кожної групи студентів; використання доцільних форм і методів підготовчого етапу організації самостійної роботи; підвищення ефективності аудиторних занять; створення якісного навчально-методичного комплексу з урахуванням специфіки навчання на відстані; проведення різноманітних видів контролю результатів самостійної роботи студентів.

4. Ефективність організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання визначається рівнями сформованості складових індивідуально-психологічної готовності студентів до самостійного навчання: рівнем сформованості мотивації до навчання; ставленням до навчальної діяльності і самостійної роботи; рівнем теоретичних знань і практичних умінь з дисципліни; рівнем сформованості інтелектуальних умінь і вмінь працювати з джерелами інформації; рівнем розвитку вмінь самоорганізації навчальної діяльності (планування, здійснення і самоконтролю навчання). Аналіз результатів дослідно-експериментальної роботи засвідчив, що значення виявлених показників організації самостійної роботи майбутніх юристів у експериментальних групах вищі порівняно з аналогічними показниками в контрольних групах.

5. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо організації самостійної роботи майбутніх юристів заочної форми навчання було покладено в основу розробки навчально-методичного комплексу для студентів і методичних рекомендацій для викладачів з організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання. Результати дослідження можуть бути використані в процесі організації самостійної роботи студентів заочної форми навчання вищих навчальних закладів юридичного профілю; а також у системі вищої заочної освіти.

Однак проведене дослідження не вичерпує проблеми організації самостійної роботи студентів-юристів заочної форми навчання. Подальшого дослідження потребують такі аспекти: підготовка викладачів вищих навчальних закладів до роботи з студентами заочної форми навчання, організаційно-методичні питання вдосконалення аудиторної навчальної роботи студентів-заочників, досвід професійної самоосвітньої діяльності юристів, порівняльно-педагогічний аналіз систем вищої юридичної освіти у зарубіжних країнах, психолого-педагогічні та організаційно-методичні умови розвитку дистанційного навчання.

Публікації автора:

Навчально-методичні видання

  1. Василенко О.В. Організація самостійної роботи студентів-юристів в умовах заочної форми навчання : метод. реком. / О.В. Василенко. – К.: Мегапринт, 2008. – 67 с.

  2. Василенко О.В. Організація самостійної роботи з іноземної мови студентів заочної форми навчання: метод. вказівки щодо організації самостійної роботи з англійської мови / О.В. Василенко. – К.: НАВСУ, Ін-т заочної та дистанційної освіти, 2003. – 60 с.

  3. Василенко О.В. Англійська мова для ділового спілкування: навч. посіб. / О.В. Василенко, Н.Г. Флісюк. – К.: Друкарня МВС України, 2004. – 158 с.

  4. Василенко О.В. Тестові завдання з англійської мови / О.В. Василенко, Н.Г. Флісюк. – К.: Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2007. – 40 с.

  5. Василенко О.В. Організація і методика самостійного вивчення іноземної мови: метод. реком. для курсантів / О.В. Василенко. – К.: Мегапринт, 2007. – 48 с.

Статті у фахових виданнях, затверджених ВАК України

  1. Василенко О.В. Вища заочна освіта в Україні: етапи розвитку / Олена Василенко // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2003. – Вип. 3–4. – С. 165–173.

  2. Василенко О.В. Психолого-педагогічні основи організації самостійної роботи студентів заочної форми навчання / О.В. Василенко // Теоретичні питання культури, освіти і виховання: [зб. наук. пр.]. – 2004. – № 28. – С. 14–18.

  3. Василенко О.В. Особливості організації заочної форми навчання в системі неперервної освіти / Олена Василенко // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2004. – Вип. 1. – С. 105–112.

  4. Василенко О.В. Підготовка юристів до самостійної пізнавальної діяльності / О.В. Василенко // Педагогічний процес: теорія і практика: зб. наук. пр. – К.: П/П „ЕКМО”, 2005. – Вип. 3. – С. 70–80.

  5. Василенко О.В. Проблеми дистанційної підготовки фахівців в системі неперервної освіти / О.В. Василенко // Педагогічний процес: теорія і практика: зб. наук. пр. – К.: Міленіум, 2006. – Вип. 4. – С. 60 – 67.

Статті й тези доповідей у збірниках наукових праць і матеріалів конференцій

  1. Василенко О.В. Формування пізнавальної самостійності / О.В. Василенко // Освіта. Технікуми, коледжі. – 2004. – № 3(9). – С. 22–24.

  2. Василенко О.В. Лінгводидактичне тестування як форма контролю знань іноземної мови у вищих навчальних закладах МВС України / О.В. Василенко // Наук. вісн. Київ. нац. ун-ту внутр. справ. – 2007. – № 1. – С. 129–135.

  3. Василенко О.В. Реалізація індивідуального підходу в процесі самостійної роботи з іноземної мови / О.В. Василенко // Лінгвометодичні концепції викладання іноземних мов у немовних вищих навчальних закладах України: зб. наук. ст. учасників Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 23-24 груд. 2003 р. / Редкол.: І.І. Тимошенко (голова) та ін. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – С. 20-27.

  1. Василенко О.В. Самостійна робота у вивченні іноземної мови майбутніми юристами / О.В. Василенко // Методичні аспекти навчання науковій мові та мовам для спеціальних цілей: наук.-метод. матеріали 1-ї міжнар. конф. 8 листоп. 2002 р. – К.: КНУ, Ін-т філології., 2002. – С. 5–6.

  2. Василенко О.В. Формування механізму самоконтролю студентів у процесі засвоєння іноземної мови / О.В. Василенко // Методичні аспекти викладання іноземних мов у вищих закладах освіти: матеріали наук.-практ. конф. 23 квіт. 2004 р. – К.: Друкарня МВС України, 2004. – С. 9–11.

  3. Василенко О.В. Самостійна робота як один з мотиваційних факторів навчання іноземної мови / О.В. Василенко // Лінгвістичні та методичні аспекти викладання іноземних мов у вищих юридичних закладах освіти: тези доп. наук.-практ. конф. 27 трав. 1997 р. – К.: НАВСУ, 1997. – С. 7–8.

  4. Василенко О.В. Деякі аспекти комунікативного підходу до навчання іноземної мови / О.В. Василенко // Шляхи вдосконалення та підвищення ефективності і якості викладання іноземних мов в Національній академії внутрішніх справ України: тези доп. наук.-практ. конф. 23 січ. 1997 р. – К.: НАВСУ, Кафедра іноз. мов, 1997. – С. 1–2.

  5. Василенко О.В. Інтерактивні методи навчання іноземних мов / О.В. Василенко // Шляхи удосконалення процесу викладання іноземної мови у вищому навчальному закладі: матеріали круглого столу викл. кафедри іноз. мов КНУВС 8 листоп. 2005р. – К.: Друкарня МВС України, 2005. – С. 22 – 25.