Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Борисова Ірина Сергіївна. Організація та ефективність використання виробничих ресурсів сільськогосподарськими підприємствами регіону : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Борисової І.С. «Організація та ефективність використання виробничих ресурсів сільськогосподарськими підприємствами регіону». –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2009.

У роботі досліджено теоретико-методологічні засади розвитку та підвищення ресурсного потенціалу аграрного виробництва, визначено й обґрунтовано сутність і класифікацію виробничих ресурсів, а також підходи до реалізації стратегії зростання ефективності сільськогосподарських підприємств.

Визначено особливості складу, рівня забезпеченості та ефективності використання виробничих ресурсів на рівні регіону. Виходячи з забезпеченості ресурсами аграрного сектора виробництва розроблено методику визначення депресивності сільських районів і пропонуються шляхи удосконалення організаційної структури регіонального управління.

Запропоновано стратегічні напрями розвитку виробничого потенціалу сільськогосподарських підприємств на основі розроблених економіко-математичних моделей оптимізації машино-тракторного парку, структури посівних площ і впливу окремих фінансових показників на кінцеві результати діяльності підприємства.

  1. Розподіл виробничих ресурсів сільськогосподарських підприємств необхідно здійснювати за характером впливу на кінцевий результат: природні ресурсі, що мають властивість безпосередньо через об’єкти прикладання праці й коштів (рослини), внаслідок певних біохімічних перетворень ставати складовими частинами урожаю сільськогосподарських культур; матеріальні, які мають властивість безпосередньо перетворюватися в складові частини кінцевого продукту (урожай та тваринницьку продукцію); фінансові ресурси, що дозволяють нарощувати ресурсний потенціал підприємств і галузі в цілому, а також сприяють поліпшенню його структури й оптимізації, підвищують ефективність його використання; трудові ресурси, які приводять у рух решту видів виробничих ресурсів заради досягнення поставлених перед виробництвом економічних і соціальних цілей.

  2. У ринкових умовах сільськогосподарське виробництво необхідно розглядати як відносно відокремлену складну організаційну систему. Тому при оцінці його ефективності доцільно враховувати двоякість випуску власної продукції: з одного боку, тими ресурсами, які є в розпорядженні підприємств, з іншого, – рівнем їх ефективного розподілу та раціонального використання протягом виробничого циклу. Отже, при заданому обсязі ресурсів рівень задоволення потреб у виробництві продукції визначатиметься ефективністю цих ресурсів.

  3. Визначено, що методичні підходи, які використовуються в даний час до кількісної оцінки використання виробничих ресурсів, не повністю відображають специфіку аграрного виробництва будучи малопридатними для нього. На відміну від них пропонуються відповідні функціональні залежності у системі “виробничі ресурси – сільськогосподарська продукція”, що відображають динаміку спадної окупності ресурсів кінцевим продуктом, фіксують абсолютні економічно доцільні й екологічно безпечні межі насичення ресурсами землеробства, допускають планове регулювання не окремих ресурсів, а їх системи (комплексу), збалансованої щодо біологічних вимог сільськогосподарських об’єктів.

  4. За аналізований період динаміка основних складових ресурсного потенціалу Полтавської області характеризується якісними показниками, хоча ця тенденція досить повільна, але якщо вона буде й надалі продовжуватися, – це призведе до покращання ситуації в сільському господарстві, яка склалася за останні роки. Площі сільськогосподарських угідь скоротилися на 4,2 тис. га, або 0,2%. Кількість трудових ресурсів, наприклад, за період із 2005 по 2007 рр. скоротилася на 15 тис. осіб (20 %). Ця ситуація є результатом, по-перше: реорганізації підприємств, появою структур із приватною формою власності фермерських господарств, для яких економічно невигідно наймати велику кількість людей.

  5. Негативні тенденції ресурсного забезпечення проявляються у зменшенні машино-тракторного парку області за 2005-2007 рр., скорочення тракторів відбулося на 8,2%, або 1102 одиниць, комбайнів стало менше на 8,5%, чи на 221 відповідно, кількість вантажних автомобілів зменшилася на 12,8 %, або 1182 штуки. Недостатня кількість техніки, її малофункціональність призводять до низької якості робіт, порушення строків виконання технологічних операцій, пов’язаних із вирощенням сільськогосподарської продукції, що в кінцевому результаті знижує її якість та кількість виробленої продукції.

  6. На сьогодні виникає необхідність цілеспрямованого формування територіально-виробничих агропромислових кластерів із високим рівнем спеціалізації та концентрації галузей агропромислового виробництва для найповнішого використання природних і просторових переваг сільської території. На цій економічній базі потрібно розбудовувати соціально-економічні кластери для створення гідних умов життєдіяльності сільських жителів і формування привабливого обличчя українського села.

  7. До статистичної звітності доцільно включити інтеґральний індекс для оцінки депресивності сільських регіонів. Виходячи з забезпеченості ресурсами, визначення депресивності сільських районів (у яких частка зайнятих у сільському господарстві перевищує частку зайнятих у промисловості) пропонується здійснювати з допомогою системи показників, у яких протягом останніх трьох років є найнижчими: щільність населення, якісна оцінка землі, фондозабезпеченість, природний приріст населення, рівень виробництва сільськогосподарської продукції на одного жителя та дохід на одного жителя в межах сільської території.

  1. Зростання ефективності сільськогосподарських підприємств, виходячи з системи управління розвитком виробничого потенціалу передбачає: створення професійних та міжпрофесійних об’єднань в агропродовольчому комплексі, вдосконалення економічних взаємовідносин із переробними підприємствами, впровадження ефективної маркетингової політики та маркетингового моніторингу, використання новітніх технологій, що відповідають економічним, екологічним та соціальним вимогам, освоєння, впровадження й збільшення обсягів виробництва з підвищеною біологічною цінністю, забезпечення системності функціонування всіх сфер АПК та формування їх спільної економічної зацікавленості в досягненні кінцевих результатів.

  2. Стратегічні напрями розвитку виробничого потенціалу сільськогосподарських підприємств, розроблених на основі економіко-математичних моделей оптимізації машинно-тракторного парку, структури посівних площ і впливу окремих фінансових показників впливають на кінцеві результати діяльності підприємства.

  3. Основними напрямами розвитку та раціонального використання виробничих ресурсів сільськогосподарських підприємств є: для земель (політичні, економічні, екологічні та правові); для добрив (економічні, екологічні та соціальні); для фінансових ресурсів (вдосконалення системи ціноутворення на продукцію сільського господарства, фінансово-кредитний механізм); для праці (природні, організаційні, технологічні, економічні й соціальні) чинники.

  4. В сучасних умовах необхідно звернути увагу на наявність елементів дискримінації у службі зайнятості в сільській місцевості. Вони відносяться до прийому, кар’єрного росту і звільнення (наприклад, за скороченням штату). Ресурс виробництва – праця жінок в особистих селянських і фермерських господарствах та господарських товариствах потребує додаткового прийняття нормативно-правових документів із метою регулювання трудових процесів і посилення соціального захисту населення.

Комплексне здійснення цих заходів сприятиме розвитку і підвищенню ефективності ресурсного потенціалу сільського господарства.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

  1. Борисова І.С. Економічний механізм відтворення ресурсного потенціалу аграрних підприємств в умовах ринкової економіки / І.С.Борисова, Д.С.Аранчій // К: Науковий вісник Національного аграрного університету. 2007. Частина 2, № 110 С.113-116.

  2. Борисова І.С. Стан забезпечення трудовими ресурсами регіонального аграрного ринку праці / І.С. Борисова // Вісник ХНГУСГ ім. Петра Василенка 2007. Випуск 55. – С. 98-104.

  3. Борисова І.С. Земельні ресурси у розвитку і формуванні ринку землі в Україні / І.С. Борисова // Наукові праці Південного філіалу „Кримський агротехнологічний університет” НАУ – Сімферополь, 2007. Випуск 106. С. 122-126.

  4. Борисова І.С. Фактори впливу на підвищення продуктивності використання земельних ресурсів полтавського регіону / І.С. Борисова // АгроСвіт, науково-практичний журнал. – 2007. – № 20. – С. 15-17.

  5. Борисова І.С. Рівень ефективності забезпечення виробничими ресурсами сільськогосподарських підприємств Полтавської області / І.С. Борисова // Вісник ХНТУСГ ім. П.Василенка.– 2008. Випуск 70. С. 38-46.

  6. Борисова І.С. Ефективність використання виробничих ресурсів різними формами господарювання в сільському господарстві / І.С. Борисова // АгроСвіт, науково-практичний журнал. – 2008. – № 19. – С. 14-17.

  7. Борисова І.С. Розробка моделі ефективності використання виробничих ресурсів господарських товариств / І.С. Борисова // АгроСвіт, науково-практичний журнал. – 2008. – № 20. – С. 14-17.

Опубліковані в інших виданнях:

  1. Борисова І.С. Забезпеченість та використання ресурсів аграрних підприємств за допомогою економічного механізму / І.С.Борисова // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції [„Роль інформаційних систем і технологій у забезпеченні конкурентоспроможності підприємств”], (Полтава 12-13 жовт. 2006 р.) – П.: ПДАА, 2006. – С.144-146.

  2. Борисова І.С. Теоретичні аспекти формування ресурсного потенціалу/ І.С.Борисова // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції [„Державна політика та стратегія реформування економіки України в ХХІ сторіччі”], (Полтава, 27 берез. 2007 р.) – П.: ПДАА, 2007. С.33-35.

  3. Борисова І.С. Конкурентоспроможність України на світовому аграрному ринку / І.С.Борисова // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції [„Формування конкурентоспроможності підприємства АПК в умовах глобалізації”], (Полтава, 13-24 листоп. 2007 р.) П. : ПДАА, 2007. – С.8-9.

  4. Борисова І.С. Регіональне використання ресурсного потенціалу АПК в умовах ринку / І.С.Борисова // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції присвяченої 75-річчю з дня народження д.е.н., проф. В.М. Рабштини [«Формування конкурентноздатності підприємств АПК»], (Полтава, 21-22 трав. 2008 р.) П. : ПДАА, 2008. – С.204-206.

  5. Борисова І.С. Сутність виробничих ресурсів у нових умовах господарювання аграрного сектора/ І.С.Борисова // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції [„Макроекономічне регулювання інвести-ційних процесів та впровадження стратегії інновативно-інноваційного розвитку в Україні” ], (Київ, 23-24 жовт. 2008 р.) К.ННЦ „Інститут аграрної економіки” УААН: 2008. – С.34-36.