Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Федорова Ярослава Борисівна. Організація та методика аудиту страхових компаній : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Федорова Я.Б. Організація та методика аудиту страхових компаній. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Херсонський національний технічний університет, Херсон, 2009.

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано розв’язання наукової проблеми щодо організації аудиту страхових компаній і розробки рекомендацій з удосконалення його методичного забезпечення.

В контексті вирішення поставлених завдань обґрунтоване з позицій процесно-функціонального підходу та з точки зору доцільності впровадження в аудиторську практику визначення видової, функціонально інтегрованої природи супутніх аудиторських послуг з виконання погоджених процедур стосовно стратегічних засад функціонування страхових компаній з використанням окремих методів контролю і стратегічного менеджменту для обробки та передачі інформації користувачам з метою оптимізації інституту аудиту в діяльності страхових компаній.

Удосконалено методичний комплекс для аудиту страхових компаній з метою ефективного проведення перевірки та формування обґрунтованого аудиторського висновку.

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано розв’язання наукової проблеми щодо організації аудиту страхових компаній і розробки рекомендацій з удосконалення його методичного забезпечення. Результати проведеного дослідження дали змогу сформулювати низку висновків теоретичного і практичного характеру, що забезпечили досягнення мети та вирішення основних завдань дослідження:

  1. Розвиток вітчизняної аудиторської практики підтверджує наявність реального економічного, законодавчого і наукового підґрунтя для проведення аудиту в сфері страхового бізнесу України. З метою ефективної організації аудиту страхових компаній доцільно здійснити ряд заходів, запропонованих автором в дисертаційній роботі.

  2. Основою для вивчення аудиторами потреб споживачів інформації про результати аудиту страхових компаній і надання відповідних аудиторських послуг слугує розроблена автором матриця на базі запропонованої в роботі класифікації користувачів інформації, сформованої за результатами аудиторської перевірки. Користувачів фінансової інформації про результати аудиту страхових компаній доцільно класифікувати за критерієм повноти їх охоплення даною страховою компанією на наявних (вже існуючих) і стратегічних.

  3. Найбільш ефективною у сфері страхового бізнесу є технологічна модель аудиту, обумовлена двостороннім підходом до організації аудиторського контролю як до технологічного процесу і як до виду діяльності, та структурована за трьома системними складовими: організація роботи виконавців аудиту; поелементна структуризація технології аудиту; робочі документи аудитора й аудиторські докази.

  4. З метою забезпечення достатнього рівня деталізації дослідження всіх суттєвих бізнес-процесів страхової компанії, ефективного проведення аудиту й формування обґрунтованого аудиторського висновку доцільною є систематизація об’єктів аудиторської перевірки за такими основними сферами: 1) правове забезпечення діяльності; 2) система внутрішнього контролю; 3) бухгалтерський облік і звітність страхових компаній.

  5. Застосування системного підходу дає змогу сформувати систему методичного забезпечення аудиту страхових компаній шляхом розробки й удосконалення: методики аудиту юридичної правомочності діяльності страхових компаній, методики якісної оцінки загального стану внутрішнього контролю страхових компаній, а також методики аудиту таких специфічних напрямків бухгалтерського обліку страхових компаній, як перевірка страхових резервів, доходів, витрат та фінансових результатів від страхової діяльності.

  6. З метою ліквідації встановлених недоліків в системі внутрішнього контролю страхових компаній за діяльністю страхових агентів розроблено ряд рекомендацій для використання в роботі суб’єктів внутрішнього контролю або служби внутрішнього аудиту страхових компаній (а саме, визначено завдання, технологію процесу внутрішнього контролю роботи страхових агентів та порядок формування висновків і пропозицій), що дає змогу знизити можливості зловживань, пов’язаних з договорами страхування й страховими полісами, та підвищити ефективність процесу контролю страхових компаній за діяльністю страхових агентів.

  7. Дослідження прояву об’єктивних економічних чинників, що впливають на розвиток ринку страхової діяльності, вказує на наявність зацікавленості користувачів фінансової інформації стратегією розвитку страхової компанії. В роботі обґрунтовано, що підвищення конкурентоспроможності та ринкової привабливості страхової компанії потребує впровадження і реалізації нового напрямку аудиторської діяльності в сфері страхування – аудиторських послуг з виконання погоджених процедур стосовно стратегічних засад функціонування страхових компаній.

  8. Правомірність і доцільність існування аудиторських послуг з виконання погоджених процедур стосовно стратегічних засад функціонування страхових компаній в науковій і практичній площинах обґрунтовується застосуванням різних наукових підходів. Так, з позицій інтеграції наукових знань виконання погоджених процедур стосовно стратегічних засад функціонування страхових компаній постає як особливий метод контролю, що з’явився в результаті інтеграції наукових знань про системи фінансово-господарського контролю, аудиту та стратегічного менеджменту. З позицій процесно-функціонального підходу – це засіб функціональної активізації аудиту, котрий дає змогу не лише об’єктивно оцінити реальну ситуацію в страховій компанії, ресурсну складову стратегічних планів та програм, але й забезпечити їх контрольованість та керованість і, таким чином, більш повно використовувати потенціал інституту аудиту.

  9. За предметом дослідження, метою і характером покладених завдань виконання погоджених процедур стосовно стратегічних засад функціонування страхових компаній слід розглядати, як вид супутніх аудиторських послуг, спрямований на оцінку й аналіз стратегічного мислення, фінансового й стратегічного планування, бізнес-процесів і системи управління страхової компанії, а також на розробку заходів для оптимізації та контролю вказаних об’єктів. Найбільш вагомим чинником ефективності цього виду аудиторських послуг є його прояв в якості важелю науково обґрунтованої стратегії розвитку страхової компанії, що спирається на методологічно-інформаційну мережу аудиту та стратегічного менеджменту, здійснює моніторинг страхової законодавчо-нормативної бази, досліджує соціально-економічні процеси та їхні тенденції.

  10. Здійснення ефективного, інформативно повного виконання аудитором погоджених процедур стосовно стратегічних засад функціонування страхових компаній можливе за таким алгоритмом: оцінка та аналіз місця страхової компанії на страховому ринку; вивчення макросередовища та задач страхової компанії; оцінка організації бізнес-процесів; оцінка ефективності системи управління; оцінка бажаної поведінки, визначеної страховою компанією; оцінка фінансової, кадрової, маркетингової та інноваційної стратегії; аналіз отриманих даних, висловлення судження аудитора і розробка заходів щодо трансформації поточної ситуації; контроль за подальшою реалізацією обраної стратегії страхової компанії.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Федорова Я.Б. Інформаційна функція аудиту діяльності суб’єктів страхового бізнесу / Т.А. Калінська, Я.Б. Федорова // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – Т.1, №6: Економічні науки. – С.134-137. – (0,42 д.а., з них особисто автору належить – 0,21 д.а., удосконалено характеристику користувачів фінансової інформації страхових компаній).

  2. Федорова Я.Б. Склад і класифікація витрат страхових компаній / Калінська Т.А., Федорова Я.Б // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць / наук. ред. В.О. Ушкаренко. – Херсон: ХДАУ, 2006. – Вип. 46. – С. 163-170. – (0,51 д.а., з них особисто автору належить – 0,25 д.а., проведено дослідження щодо вибору оптимальних класифікаційних ознак витрат страхових компаній).

  3. Федорова Я.Б. Діяльність страхових агентів як об’єкт внутрішнього контролю в сфері страхового бізнесу / Т.А. Калінська, Я.Б. Федорова // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / наук. ред. А.А. Покотілов. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 220: в 3 т. Том ІІІ. – С. 806-813.– (0,48 д.а., з них особисто автору належить – 0,24 д.а, представлено алгоритм вивчення діяльності страхових агентів та удосконалено технологію процесу внутрішнього контролю за їх діяльністю).

  4. Федорова Я.Б. Доцільність впровадження стратегічного аудиту діяльності суб’єктів страхового бізнесу / Я. Б. Федорова // Актуальні проблеми економіки: науковий економічний журнал. – 2007 - №4(70) – С. 138-143. – (0,36 д.а.).

  5. Федорова Я.Б. Особливості планування аудиту та оцінка системи внутрішнього контролю суб’єктів страхового бізнесу / Я.Б. Федорова // Вісник Сумського державного університету. – 2007. – №2: Серія “Економіка”. – с. 119-129. – (0,83 д.а.).

  6. Федорова Я.Б. Стратегічний аудит страхових організацій – нова парадигма інтеграції контролю та стратегічного менеджменту / Я.Б. Федорова // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць / наук. ред. В.О. Ушкаренко. – Херсон: ХДАУ, 2007. – Вип. 53. – с. 363-371. – (0,56 д.а.).

Публікації за результатами участі у конференціях:

  1. Федорова Я.Б. Склад і класифікація витрат страхових компаній / Калінська Т.А., Федорова Я.Б. // Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти: матеріали міжн. наук.-практ. конф., (Полтава, 16-17 травня 2006 р.) – Ч.1. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. –– с.104-107. – (0,25 д.а., з них особисто автору належить – 0,15 д.а, запропоновано доповнити класифікацію витрат страхових компаній їх розподілом за місцем виникнення витрат, а саме центрами витрат та центрами прибутку).

  1. Fedorova Y. Insurance companies expenses grouping and structuring as the prerequisites of efficient control / Kalinskaya T., Fedorova Y. // Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку: зб. матеріалів IV всеукр. наук.-практ. конф., (Київ, 16 берез. 2006 р.). – Т. 2. – К.: Вид-во Європ. у-ту, 2006. –С. 67-69. – (0,12 д.а., з них особисто автору належить – 0,06 д.а., розглянуто традиційну класифікацію витрат страхових компаній та їх склад).

  2. Федорова Я.Б. Стратегічний аудит – новий напрям, що розширює функції аудиту (на прикладі страхових компаній) / Я.Б. Федорова // Формування сучасної стратегії розвитку підприємництва в Україні: зб. наук.-метод. праць, (Херсон, 30 листопада – 1 грудня 2006 р.) – Херсон: ХДУ, 2007. – с. 141-142. – (0,08 д.а.)

  3. Федорова Я.Б. Значення стратегічного аудиту в системі стратегічного менеджменту страхових компаній / Я.Б. Федорова // Стан та проблеми інноваційної розбудови України ’2007: матеріали V всеукр. наук.-практ. конф., (Дніпропетровськ, 14-15 березня 2007 р.). – Т. 5.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – с. 72-75. – (0,28 д.а.).

  4. Федорова Я.Б. Складання матриці координації факторів успіху та критичних бізнес-процесів для підвищення конкурентноздатності та вдосконалення стратегії страхової компанії / Я.Б. Федорова // Перспективи становлення конкурентоспроможної регіональної економіки: матеріали шостого Пленуму Спілки економістів України та міжнар. наук.-практ. конф. / під заг. ред. В.В. Оскольського. – Київ, 2007. – с. 310-313. – (0,23 д.а.).

Методичні посібники:

  1. Управління інформаційними технологіями вищих навчальних закладів: [метод. посіб.] / [Співаковський О.В., Федорова Я.Б., Глущенко О.О., Кудас Н.А.]. – [вид. друге, доп. і перероб.]. – Херсон: Айлант, 2007. – 300 с. – (19 д.а., з них особисто автору належить – 0,89 д.а., у т.ч. розділ 16 «Шляхи вдосконалення

контролю та аудиту організацій»).

Публікації в інших виданнях:

        1. Федорова Я.Б. Проблемні аспекти обліку витрат страхових компаній / Я.Б. Федорова // Печатное слово: информ.-метод. журнал изд-ва ХГУ. – 2006. – №2(19) – с.95-98. – 0,5 д.а.