Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Романчук Катерина Василівна. Організація та методика бухгалтерського обліку договірного процесу (на прикладі діяльності промислових підприємств України) : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Житомирський держ. технологічний ун-т. — Житомир, 2005. — 241арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 169-187.



Анотація до роботи:

Романчук К.В. Організація та методика бухгалтерського обліку договірного процесу (на прикладі діяльності промислових підприємств України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена розробці рекомендацій з удосконалення організації і методики бухгалтерського обліку та внутрішньогосподарського контролю договірного процесу на основі теоретичного обґрунтування та вивчення проблемних питань відображення в бухгалтерському обліку операцій за договорами.

У дисертації уточнено сутність понять “договір”, “контракт”, “угода”, “правочин”, “господарський договір”. Для полегшення застосування у практичній діяльності працівників бухгалтерської та аналітичної служб промислових підприємств удосконалено існуючу класифікацію договорів. Визначено напрями руху облікової інформації в розрізі стадій договірного процесу. Розроблено рекомендації щодо участі працівників бухгалтерської служби в договірному процесі підприємства на основі вивчення досвіду участі бухгалтерської служби підприємства в договірному процесі. Обґрунтовано необхідність розробки договірної політики підприємства для оптимізації податкових наслідків за договорами та структури активів підприємства. Розроблено моделі бухгалтерського обліку операцій за договорами для їх застосування в умовах комп’ютеризації для полегшення обліку, аналізу та внутрішньогосподарського контролю виконання договорів та внутрішню звітність, що містить показники, які характеризують договірний процес підприємства; удосконалено Примітки до річної фінансової звітності в частині показників договірного процесу підприємства. Удосконалено методику внутрішньогосподарського контролю виконання договорів для забезпечення недопущення прострочення їх виконання.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення проблем, що полягає в обґрунтуванні теоретичних положень та розробці рекомендацій з удосконалення організації та методики бухгалтерського обліку і контролю договірного процесу на промислових підприємствах.

На підставі проведеного дослідження теоретичних і практичних аспектів зазначеної проблеми з’ясовано наступне:

1. Виявлено причини ототожнення в деяких випадках термінів “договір”, “контракт”, “угода”, “правочин”. У результаті проведеного аналізу визначень термінів “договір”, “контракт”, “угода”, “правочин” уточнено, що договір – це домовленість двох або більше осіб, спрямована на встановлення, зміну або припинення прав і обов’язків її учасників, оформлена у встановленій законодавством формі. Тотожним терміну “договір” є термін “контракт”. Враховуючи положення чинного цивільного законодавства, для позначення дій осіб з приводу встановлення, зміни та припинення зобов’язань необхідно вживати термін “правочин”. Для позначення вираження волі сторін – термін “згода” або “домовленість”, а не угода. Господарський договір – це домовленість двох або більше осіб, які є суб’єктами господарювання, з приводу встановлення, зміни або припинення прав і зобов’язань, що відповідають господарській діяльності її учасників, оформлена у визначеній законодавством формі.

2. Класифікація договорів для бухгалтерського обліку, економічного аналізу та господарського контролю здійснюється за наступними ознаками: за предметною ознакою (про передачу майна, про виконання робіт, про надання послуг); за характером відносин (платні, безоплатні); за формою укладання (усні, письмові); за наявністю в сторін прав та зобов’язань (двосторонні, багатосторонні); за моментом виникнення зобов’язання (консенсуальні, реальні); за суб’єктами (з резидентами, з нерезидентами). Така класифікація сприятиме полегшенню відображення наслідків виконання договорів у бухгалтерському обліку, проведення аналізу та ефективному внутрішньогосподарському контролю за їх виконанням.

3. У ході дослідження уточнено, що договірний процес – це комплекс дій, пов’язаних з веденням переговорів, підготовкою проекту договору та його укладанням, виконанням, відображенням у бухгалтерському обліку, здійсненням контролю та аналізом виконання. Ефективне управління договірним процесом можливе лише за умови наявності у суб’єктів управління необхідної економічної інформації, основну частку якої складає облікова інформація. У процесі дослідження виявлено напрями руху облікової інформації в розрізі стадій договірного процесу та обґрунтовано обов’язковість участі облікових працівників у договірному процесі.

4. Критичний аналіз практики участі представників бухгалтерської служби в договірному процесі дозволив зробити висновок щодо необхідності визначення в Посадовій інструкції облікових працівників прав та обов’язків щодо участі в договірному процесі. Це дозволить, у випадку порушення обов’язків, визначених Посадовою інструкцією, особу, яка їх порушила, притягнути до юридичної відповідальності.

5. Удосконалення методики бухгалтерського обліку операцій за господарськими договорами традиційно знаходиться в центрі уваги спеціалістів. У той же час в переважній більшості випадків науковцями досліджуються окремі види договорів, які є підставою для виникнення обмеженої кількості господарських операцій (процесів). Комплексні дослідження щодо організації та методики бухгалтерського обліку договірного процесу практично відсутні.

Здійснивши аналіз господарського та цивільного законодавства в частині договірних зобов’язань з позиції наближення його положень до бухгалтерського та податкового законодавства, встановлено, що вітчизняним підприємствам необхідно формувати договірну політику, під якою запропоновано розуміти комплекс дій, спрямованих підприємством на вибір умов договорів, для досягнення бажаного фінансового результату та структури активів з урахуванням положень чинного законодавства та особливостей діяльності.

6. У ході дослідження розроблено (на прикладі договору купівлі-продажу) алгоритм моделювання умов договору купівлі-продажу, що дозволяє оптимізувати податкові наслідки та структуру активів підприємства, а також методику бухгалтерського обліку операцій за договорами (з урахуванням запропонованих змін до Плану рахунків та Інструкції про його застосування), застосування яких в умовах комп’ютеризації обліку дозволяє підвищити ефективність роботи бухгалтерської служби підприємства.

7. Формування необхідної інформації для прийняття користувачами рішень щодо напрямів здійснення договірного процесу та співпраці з підприємством в наукових працях висвітлені недостатньо. У зв’язку з цим розроблено форми внутрішньої звітності та доповнено Примітки до річної фінансової звітності показниками, що характеризують договірний процес підприємства.

8. Визначено, що на ринку комп’ютерних технологій відсутні програми, які забезпечують можливість обліку договірного процесу на кожній зі стадій договірного процесу. У більшості програм, що використовуються на промислових підприємствах, незабезпеченим залишається можливість бухгалтерського обліку стадії ведення переговорів. У зв’язку з цим сформульовано основні вимоги, яким повинні відповідати програми, що використовуються для автоматизації договірного процесу за результатами аналізу можливостей комп’ютерних програм щодо запропонованих в дисертації положень. З метою забезпечення автоматизації договірного процесу запропоновано структуру синтетичних та аналітичних рахунків із використанням позабалансових рахунків і відповідних довідників аналітичного обліку.

9. Методика внутрішньогосподарського контролю договірного процесу є недостатньо дослідженою та обґрунтованою. З метою підвищення ефективності здійснення господарської діяльності підприємства розроблено методику проведення внутрішньогосподарського контролю, яка включає визначення джерел інформації, суб’єктів, завдань, методичних прийомів, форм робочих документів контролера. Дана методика сприятиме своєчасному виявленню недоліків і помилок у реалізації договірного процесу підприємства та забезпеченню оперативного усунення причин їх виникнення.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Романчук К.В. Трактування поняття “калькуляційні рахунки” в обліково-економічній літературі // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ. – 2002. – № 21. – С. 177-186 (0,98 друк. арк.).

2. Романчук К.В. Класифікація господарських договорів: обліковий, аналітичний та контрольний аспекти // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. Ч. І. – Житомир: ЖДТУ, 2005.– № 1 (31). – С. 206-215 (0,96 друк. арк.).

3. Романчук К.В. Участь бухгалтера у договірній роботі: історія та сучасність // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. Економічні науки, вип. 7, ч. ІІ. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 414-421 (0,77 друк. арк.).

4. Романчук К.В. Договірна політика як основа управління діяльністю підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 203: В 4 т. Том ІІ. Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 443-449. (0,42 друк. арк.).

5. Романчук К.В. Відображення договірного процесу та його результатів у внутрішній звітності підприємства // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 2 (32). – С. 176-186 (0,97 друк. арк.).

6. Романчук К.В. Контроль укладання та виконання господарських договорів // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 3 (33). – С. 197-203 (0,74 друк. арк.).

Тези доповідей

1. Романчук К.В. Сутність юридичного напряму облікової теорії // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 73-75 (0,14 друк. арк.).

2. Романчук К.В. Роль бухгалтера в договірних відносинах на підприємстві // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ‘2004”. Том 43. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 23-24 (0,12 друк. арк.).

3. Романчук К.В. Специфікація як основа побудови планової калькуляції і прийняття управлінських рішень щодо необхідності укладання договорів // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу ’2004”. Том 17. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 29-31 (0,11 друк. арк.).

4. Романчук К.В. “Експертиза договору”: поняття та можливості вживання // Матеріали VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта ’2005”. Том 82. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 73-74 (0,12 друк. арк.).

5. Романчук К.В. Проблеми регламентації прав і обов’язків бухгалтера у договірній роботі // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Третій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 62-64 (0,17 друк. арк.).

6. Романчук К.В. Наказ про договірну політику як засіб реалізації цілей підприємства // Тезисы и тексты выступлений на ІV-ой международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции”. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – С. 186-190 (0,25 друк. арк.).

Підручники та навчальні посібники

1. Бухгалтерський фінансовий облік. Конспект лекцій: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-е вид., доп. і перероб. – Житомир ПП “Рута”, 2005. – 320 с. (особисто автора 0,70 друк. арк.). Автором розкрито особливості відображення в обліку розрахункових операцій за господарськими договорами у схемах та рисунках.

2. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 6-е вид., доп. і перероб.– Житомир: ПП “Рута”, 2005. – 756 с. (особисто автора 0,52 друк. арк.). Автором висвітлено порядок укладання договорів, а також особливості відображення в обліку розрахункових операцій за господарськими договорами.

3. Бутинець Ф.Ф., Войналович О.П., Томашевська І.Л. Організація бухгалтерського обліку: Підручник для студентів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / За ред. д.е.н., проф., Заслуженого діяча науки і техніки України Ф.Ф. Бутинця. – 4-е вид., доп. і перероб.– Житомир: ПП “Рута”, 2005. – 528 с. (особисто автора 0,46 друк. арк.) Автором розкрито питання формування договірної політики підприємства, а також відображення інформації про договірний процес у внутрішній звітності підприємства.