Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Богач Борис Миколайович. Організація виробничого обліку й аналізу собівартості продукції підприємств лісового господарства : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Богач Б. М. Організація виробничого обліку й аналізу собівартості продукції підприємств лісового господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Тернопільський національний економічний університет. Тернопіль, 2008.

Досліджено питання виробничого обліку й аналізу собівартості продукції у держлісгоспах Чернівецької області. Розглянуто особливості розвитку лісогосподарського комплексу та з’ясовано їхній вплив на організацію обліку, методику і планування витрат у лісогосподарських підприємствах, а також визначено теоретичні основи обліку й аналізу собівартості продукції.

Доведено, що в лісовому господарстві облік необхідно здійснювати не лише довгострокових біологічних активів (дерев у лісі – лісовий масив), а й поточних біологічних активів (побічної продукції лісу).

Встановлено, що засобами підвищення ефективності діяльності підприємств лісового господарства є диверсифікація, суть якої полягає в розподілі зусиль та капіталовкладень між різними видами діяльності (створення рекреаційних зон, поліпшення якості довкілля та ін.). Досліджено, що аутсорсинг – це спосіб ведення діяльності підприємства за рахунок концентрації зусиль на основному предметі діяльності та передачі непрофільних функцій зовнішнім спеціалізованих підприємствам.

Особливу увагу приділено системі оцінювання лісових ресурсів: деревинних, недеревинних рослинного походження, мисливських і рекреаційних.

У дисертаційному дослідженні наведено теоретичні узагальнення, методичні рекомендації та вказано шляхи вирішення проблем обліку й аналізу собівартості продукції у лісовому господарстві, які будуть спрямовані на підвищення рентабельності, конкурентоспроможності й створення умов для довготривалої прибуткової діяльності підприємств лісового господарства.

1. Для вирішення проблем збереження та посилення еколого-стабілізуючої ролі лісів доцільно на державному рівні забезпечити: збільшення площі лісів та екологічностійких насаджень, постійний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів; використання лісів з туристично-рекреаційною метою та розвиток побічного користування; розбудову і ремонт доріг на території Держлісфонду; організацію аукціонів з продажу необробленої деревини на біржі; створення атестаційної комісії для атестації суб’єктів господарювання, яким може бути надане право на заготівлю деревини на умовах договорів підряду.

2. Запропоновано методику планування, обліку й аналізу витрат на виробництво за окремими елементами, статтями, виробничою і повною собівартістю, визначення собівартості продукції методом директ-костинга, відстежування динаміки пошуку шляхів зниження собівартості продукції і на цій основі, підвищення рівня конкурентоспроможності на внутрішньому і зовнішньому ринках товарів та ін.

3. Для ефективного управління витратами в лісовому господарстві в якості основного критерію ефективності норми витрат матеріалів доцільно використовувати відходи виробництва, транспортно-заготівельні витрати, матеріаломісткість продукції. Для цього необхідно в практичній діяльності використовувати різноманітні методи і прийоми аналізу: порівняння, групування, ланцюгових підстановок, абсолютних та відносних різниць, графічний, економіко-математичні та ін.

4. Для точного і об’єктивного визначення рівня ефективності роботи запропоновано впровадити на підприємствах лісового господарства систему директ-костинг (поділ витрат на змінні і постійні, та виявляти точку беззбитковості), що дозволить обґрунтувати вибір асортименту продукції, обсяг витрат і прибуток з урахуванням економічного потенціалу підприємств.

5. Приєднання України до СОТ потребує від підприємств лісового господарства радикального переосмислення змісту, методів та інструментів планування й управління витратами виробництва, які дозволять адаптуватися до досконалих конкурентних змін зовнішнього ринкового середовища. Застосування інтегрованої системи виробничого (внутрішньогосподарського) обліку допоможе синтезувати елементи окремих видів обліку з елементами економічного аналізу для оперативного реагування на зміни і структуру витрат.

6. Показники собівартості продукції доцільно групувати в розрізі: витрати лісу і попнева плата, витрати на санітарні рубання та допоміжні роботи, будівництво тимчасових доріг, нижніх і верхніх складів для деревини, перевезення робітників до місця роботи й назад, утримання лісовозних доріг та ін.

7. Зниження витрат виробництва полягають у широкомасштабному безвідходному виробництві та комплексному використанні компонентів лісу, що зробить можливим отримання підприємствами лісового господарства прибутків від використання продуктів та корисностей лісу за рахунок організації обліку й аналізу та отримання значних додаткових продуктів лісу (гриби, ягоди, лікарські трави, бджільництво, мисливство, рибальство, рекреація й ін.). З цією метою запропоновано вести рахунки біологічних активів та впровадити в лісовому господарстві аутсорсинг як спосіб оптимізації діяльності підприємства за рахунок концентрації зусиль на основному виді діяльності та передачі непрофільних функцій зовнішнім спеціалізованим підприємствам.

8. Одним з основних завдань у формуванні концепції вітчизняного управління витратами, є створення і освоєння на практиці нових нетрадиційних систем отримання інформації про витрати, застосування нових підходів до калькулювання собівартості, а також до методів планування, обліку та аналізу, прийняття на цій основі управлінських рішень.

9. Сировинна база для отримання товарної продукції в лісовому господарстві використовується не повністю. Проведення виробничого обліку та детального аналізу дозволить виявити реальні можливості для розширення виробництва з використання продуктів побічного користування лісом (гриби, ягоди, плоди, лікарські рослини, сіно, березовий сік, мед та ін.).

10. Для ефективного використання лісових ресурсів у ринкових умовах господарювання, крім достовірної інформації про наявність та стан використання всіх видів лісових ресурсів, запропоновано застосовувати систему оціночних показників, які б характеризували повноту та інтенсивність лісокористування і враховували деструктивні еколого-економічні зміни, що відбуваються в лісовому біоценозі.

11. Доведено доцільність впровадження у практику лісокористування досконалої, обґрунтованої плати за спеціальне використання лісової недеревинної рослинності. Плата повинна зараховуватися на рахунок держлісгоспів і використовуватися для відтворення і охорони лісів. Для сприяння виходу підприємств лісового господарства, як на внутрішній так і на зовнішній ринок, слід запровадити екосертифікацію недеревинної лісової рослинності.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях

1. Богач Б. М. Особливості формування витрат у лісовому господарстві / Б. М. Богач // Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка. Наукові записки. – 2002. – Вип. 13. – С. 122 – 124. – (Серія: Економіка).

2. Богач Б. М. Витрати виробництва на підприємствах лісового господарства як об’єкт аналізу / Б. М. Богач // Вісник Технологічного університету Поділля 2003. – Ч. 2, т. 1. – С. 194 – 197. – (Економічні науки).

3. Богач Б. М. Методологічні основи системи управління витратами “директ-костинг” і специфіка її впровадження в лісовому господарстві / Б. М. Богач // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету. – 2003. – Вип. IV. – С. 188 – 199. – (Економічні науки).

4. Богач Б. М. Системи та методи обліку затрат / Б. М. Богач // Збірник Черкаського державного технологічного університету. – 2004. – Вип. 12. – С. 245 – 249. – (Серія: Економічні науки).

5. Богач Б. М. Системне використання продуктів лісового господарства / Б. М. Богач // Вісник Хмельницького національного університету (Вісник технологічного університету Поділля). – 2005. – Ч. 2, т. 2. – С. 137 – 140. – (Економічні науки).

Статті в інших наукових виданнях, тези конференцій

1. Богач Б. М. Шляхи підвищення ефективності управління лісовими ресурсами Карпатського регіону / Б. М. Богач // Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції “Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства” / Терноп. акад. народ. господарства, Мукачів. технолог. ін-т. – Тернопіль – Мукачеве, 2004. – С. 67 – 71.

2. Богач Б. М. Системне використання продуктів лісового господарства / Б. М. Богач // Збірник тез та текстів міжнародної міжвузівської науково-практичної конференції “Удосконалення інформаційного середовища прийняття рішень в обліку, аналізі та аудиті” / Мукачів. технолог. ін-т. – Мукачеве, 2005. – С. 4 – 7.

3. Богач Б. М. Планування собівартості продукції, як складовий елемент економіки підприємства / Б. М. Богач // Праці Шостої міжнародної наукової конференції “Управління розвитком соціально-економічних систем, глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Ч. 1 / Донецьк. нац. ун-т. – Донецьк, 2005. – С. 112 – 114.

4. Богач Б. М. Туризм та рекреація як один з напрямків диверсифікації лісових підприємств Буковини / Б. М. Богач // Матеріали ХV Міжнародної науково-практичної конференції “Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція” / КНТЕУ, Чернів. торгов.-екон. ін-т. – Чернівці, 2006. – С. 201 – 204.