Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Смовженко Тамара Степанівна. Організаційно-економічна політика сприяння розвиткові підприємництва та механізми її реалізації : Дис... д-ра наук: 08.10.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Смовженко Т. С. Організаційно-економічна політика сприяння розвиткові підприємництва та механізми її реалізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємством / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2002.

Дисертація присвячена обґрунтуванню принципів побудови організаційно-економічної політики сприяння розвиткові підприємництва та механізмів її реалізації в українській економіці. У роботі уточнено і доповнено понятійний апарат стосовно визначення сутності і функцій підприємницької діяльності та управління нею. Представлено класифікацію форм прямого і непрямого впливу держави на розвиток підприємництва, виділено регуляторну функцію держави у забезпеченні взаємодії важелів адміністративного, юридичного та економічного характеру в їх спрямованості на підвищення ефективності господарювання. Введено категорію “сприяння розвиткові підприємництва”, обґрунтовано принципи побудови організаційно-економічної політики сприяння і механізми її реалізації. Основну увагу приділено визначенню і запобіганню ризикам у підприємницькій діяльності, розробленню програм сприяння розвиткові підприємництва на державному та регіональному рівнях, використанню нових технологій підготовки спеціалістів у сфері підприємницької діяльності на базі впровадження дистанційних форм навчання.

  1. Теперішній етап розвитку ринкової економіки світового рівня характеризується тим, що підприємництво як форма господарювання займає домінуюче становище. Підприємницькі структури в розвинутих державах забезпечують понад 50% ВВП, зайнятість та добробут основної частини населення. Ефективний розвиток підприємництва забезпечує стабільну економічну ситуацію в країні. Цивілізованість економічних відносин між суб’єктами підприємницької діяльності і суспільством визначають державні регулятори, які на законодавчій основі формують вимоги до підприємницької діяльності в інтересах суспільства, створюють сприятливі умови для ефективного розвитку підприємництва в пріоритетних для національної економіки напрямах. Держава бере активну участь в управлінні підприємницькою діяльністю.

  2. Дослідження показали, що в умовах перехідної економіки України підприємницька діяльність набула досить високих темпів розвитку. Однак її результативність і вплив на розвиток національної економіки залишаються незначними. Більш того, майже 40% функціонуючих підприємств є збитковими. Це свідчить про наявність специфічних для вітчизняної економіки проблем, розв’язання яких потребує не тільки поглиблених досліджень і виявлення причин низької ефективності функціонування підприємницьких організацій, а й розроблення нових методологічних підходів до управління ними, виходячи з реальної ситуації, що сформувалась у державі, потреб суспільства і національної економіки, інтересів основних суб’єктів господарювання.

  3. Аналіз реальної ситуації, в якій функціонують вітчизняні підприємницькі структури, дозволив виділити склад факторів, що негативно впливають на результати їх господарювання, знижуючи ефективність та позитивний вплив на розвиток національної економіки. До них належать: пасивна роль держави у формуванні нової ідеології господарювання на основі розвитку підприємництва; недоліки в законодавчій базі та часті зміни в законах і правилах, які визначають правове поле підприємницької діяльності, економічні відносини з іншими суб’єктами господарювання; високий рівень податкового тиску на підприємницьку діяльність, складність обчислення окремих видів податків, неоднозначність трактування можливої повноти і своєчасності сплати податків; низький рівень розвитку інфраструктури, яка має задовольняти матеріальні, фінансові, інформаційні та інші потреби підприємців; висока ризикованість підприємницької діяльності та незахищеність їх капіталів.

  4. Запропонована в роботі цілісна концепція сприяння розвиткові підприємницької діяльності у вітчизняній економіці спрямована на усунення впливу виявлених негативних факторів та створення умов для ефективного функціонування підприємницьких структур. На відміну від існуючих підходів запропонована концепція сприяння розвиткові підприємництва побудована на принципах комплексності і системності в ув’язці інтересів держави і підприємців; посиленні координаційних функцій держави у взаємодії суб’єктів господарювання при розв’язанні глобальних проблем національної економіки та зниженні прямого адміністративного втручання в оперативну виробничо-господарську діяльність підприємницьких структур.

  5. Запропоновано організаційно-економічну політику сприяння розвиткові підприємництва розглядати в контексті з економічною політикою зростання національної економіки, як її невід’ємну складову, яка в перспективі має зайняти домінуюче становище в забезпеченні ефективності господарювання.

  6. Важливим фактором забезпечення ефективності функціонування підприємницьких структур є визначення рівня ризикованості їх діяльності. Із цих позицій запропоновані автором моделі прогнозування рівня ризикованості підприємницької діяльності дають можливість не тільки їх завчасно виявляти, а й управляти ними, виділяючи ризики зовнішнього характеру, ризики нестандартних (критичних) ситуацій, ризики ринкового середовища. Методи уникнення ризиків запропоновано здійснювати на основі реалізації таких заходів, як: відмова від прийняття ризикованих управлінських рішень та виключення ризикованих контрактів. Методи зниження негативних наслідків ризиків запропоновано реалізовувати шляхом створення резервних фондів, трансферу, лізингу, укладання контрактів на збереження і транспортування товарів, обслуговування і постачання. У роботі виділено групу спільних ризиків для підприємницьких структур і фінансових посередників, зокрема комерційних банків. Розроблені на основі використання теорії ймовірностей моделі оцінки рівня спільних ризиків дають можливість розробляти спільні проекти з їх зниження.

  7. Політику держави в напрямах зниження податкового навантаження на підприємницьку діяльність запропоновано здійснювати на основі надання пріоритетності стимулюючої функції податків. Це означає, що величина кожного з видів оподаткування повинна формуватись у межах, які забезпечують заінтересованість підприємців-власників і найманих працівників в ефективній праці, розширенні підприємницької діяльності та наповненні державного і місцевих бюджетів. Важливими умовами посилення стимулюючого впливу податків на розвиток підприємництва виділено такі, як:

узгодження інтересів платників податків і держави;

удосконалення структури податків;

упорядкування положень, які визначають пільгове оподаткування;

посилення контролю за своєчасністю і повнотою справляння податків та достовірністю їх нарахування.

Посилення стимулюючої функції податків спрямоване на зниження тіньової діяльності у сфері підприємництва, розширення бази оподаткування на основі зростання кількості підприємницьких структур. Реалізація стимулюючої функції податків у сфері підприємництва виходить за межі поставлених завдань і вимагає кардинальних змін в економічній політиці держави і, зокрема, у сфері оплати праці.

8. Одним із напрямів підвищення ефективності функціонування вітчизняних підприємницьких структур слід вважати посилення функцій фінансового менеджменту, включаючи вдосконалення фінансово-кредитних відносин між виробниками і фінансовими посередниками; використання сучасних технологій в управлінні фінансовими ресурсами. У роботі обґрунтована доцільність виділення трьох груп механізмів управління фінансово-кредитними ресурсами підприємницьких організацій: управління грошовими потоками, капіталом та виробничим персоналом.

Механізми управління грошовими потоками підприємств включають: визначення основних джерел доходів, структуризацію грошових потоків за місцем виникнення витрат і джерелами фінансових надходжень. За визначеними критеріями в роботі запропоновано моделі оцінки достатності грошових коштів для реалізації поточних і стратегічних виробничо-господарських завдань підприємств, розрахункові показники для оцінювання ефективності використання позикових коштів.

9. Перспективними напрямами сприяння розвиткові підприємницької діяльності в роботі виділено: розширення сфери послуг комерційних банків та зниження їх вартості; створення конкурентного середовища у сфері фінансової інфраструктури, розвиток парабанківської системи і кредитних спілок. Механізми фінансового сприяння розвиткові підприємництва небанківськими фінансовими посередниками побудовані на основі використання гарантійних фондів кредитування, лізингових операцій, франчайзингу, створення кредитних союзів та страхових компаній.

10. Найбільш раціональною формою реалізації стратегічних напрямів державної політики сприяння розвиткові підприємництва визначено програмний підхід. У роботі обґрунтовано принципи побудови і механізми реалізації державної програми, її структуру, форми ув’язання з аналогічними програмами і підпрограмами регіонального рівня. Важливою умовою ефективної реалізації державної програми автором виділено проблеми інформаційного забезпечення, запропоновано диференціацію інформаційних потоків за ступенем новизни. Потоки нової інформації запропоновано виділяти вже на перших етапах формування програмних рішень, що дозволить завчасно формувати правове поле для ефективного розвитку підприємництва, знизити витрати на реалізацію програм.

11. Рівень обґрунтованості політики сприяння розвиткові підприємництва та механізми її реалізації безпосередньо залежать не тільки від компетентності її розробників, а й підготовленості її користувачів. Із цих позицій у роботі виділено в окремий блок питання, пов’язані з підготовкою спеціалістів для підприємницької сфери. Запропоновано моделі визначення попиту і пропозицій у фахівцях підприємницького профілю. Нова технологія підготовки фахівців побудована на використанні переваг дистанційного навчання, що дає можливість при мінімальних витратах із боку споживачів задовольнити потреби ринків праці у фахівцях масових професій, що мають підвищений попит.

12. Основні положення дисертаційної роботи пройшли різні форми апробації на практиці і підтвердили доцільність їх широкого використання. Зокрема, проект заходів, передбачених програмою сприяння розвиткові малого бізнесу у Львівській області на період 2000–2005 роки, дасть можливість знизити гостроту соціально-економічних проблем, пов’язаних зі забезпеченням зайнятості, а відповідно і добробуту населення.

Публікації автора:

І. Монографії та брошури

  1. Смовженко Т. С. Державна політика сприяння розвиткові підприємництва: Монографія / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів: Вид-во ЛБІ НБУ, 2001. – 464 с.

  2. Коммерческие банки на рынке ценных бумаг / Я. В. Грудзевич, Т. С. Смовженко, Б. С. Прокопив, Ф. М. Турко. – К.: УкрИНТЭИ, 1993. – 27 с. (Особистий внесок автора: проаналізовано операції комерційних банків із цінними паперами – 0,3 д. а.).

  3. Смовженко Т. С. Суть і функції цінних паперів акціонерних товариств. – К.: УкрНТІ, 1993.
    – 20 с.

  4. Смовженко Т. С. Види цінних паперів акціонерних товариств і операцій із ними. – К.: УкрНТІ, 1993. – 19 с.

  5. Смовженко Т. С., Хміль Л. М., Мар’єнко В. В. Інвестиційна діяльність банків. – К.: УкрНТІ, 1994. – 20 с. (Особистий внесок автора: наукове керівництво та визначення методики здійснення інвестицій – 0,3 д. а.).

  6. Смовженко Т. С., Лапішко М. Л., Турко Ф. М. Розрахунки доходів від акцій та облігацій. – К.: УкрІНТЕІ, 1994. – 65 с. (Особистий внесок автора: проаналізовано ефективність вкладів грошових коштів у цінні папери – 0,9 д. а.).

  7. Турко Ф. М., Смовженко Т. С., Михайлишин Б. М. Финансовый менеджмент в акционерных обществах. – К.: УкрИНТЭИ, 1994. – 32 с. (Особистий внесок автора: узагальнення методів аналізу балансу банку – 0,4 д. а.).

  8. Смовженко Т. С., Лапішко М. Л., Левченко В. М. Інфляція. Застосування економіко-статистичних та фінансово-економічних розрахунків у період зростання інфляції. – К.: УкрНТІ, 1994. – 20 с. (Особистий внесок автора: викладено причини виникнення інфляції та способи захисту економіки й населення країни від підвищення цін – 0,3 д. а.).

  9. Смовженко Т. С., Лапішко М. Л., Коцовська Р. Р. Розрахунки прибутків від векселів. – К.: УкрНТІ, 1994. – 19 с. (Особистий внесок автора: розглянуто особливості та можливі види операцій банків із векселями – 0,3 д. а.).

  10. Смовженко Т. С., Лапішко М. Л., Коцовська Р. Р. Операції комерційних банків України з векселями. – К.: УкрНТІ, 1994. – 20 с. (Особистий внесок автора: розглянуто основні операції банків з векселями – 0,3 д. а.).

  11. Смовженко Т. С. Техніка організації занять (Методичні рекомендації). – Львів: ЛБК НБУ, 1996. – 18 с.

  12. Вступ до фінансового менеджменту (Методичні матеріали) / П. Ю. Бєлєнький, Т. С. Смовженко, Я. В. Грудзевич, В. П. Ковдра. – Львів: Кальварія, 1996. – 91 с. (Особистий внесок автора: розкриття змісту основних понять (термінів), які стосуються фінансового менеджменту та міжнародного фінансового менеджменту – 0,3 д. а.).

  13. Аналіз і оцінка ефективності функціонування підприємницьких структур (Методичні вказівки) / М. А. Козоріз, О. М. Люткевич, Т. С. Смовженко та ін. – Львів: ЛБК НБУ, 1997. –
    32 с. (Особистий внесок автора: обґрунтування системи оцінювальних показників – 0,7 д. а.).

  14. Формування регіональної стратегії розвитку підприємництва і механізмів її реалізації (Методичні рекомендації) / М. А. Козоріз, М. В. Гладій, Т. С. Смовженко та ін. – Львів: ЛБК НБУ, 1997. – 84 с. (Особистий внесок автора: обґрунтування прогнозних оцінок потреби регіонів у підприємницьких об’єктах – 0,3 д. а.).

  15. Фінансування малих та середніх підприємств в Україні: Діяльність із співпраці у галузі економіки. Дослідницький проект, який фінансується Європейською комісією (ТАСІS АСЕ ргоgram) / Т. С. Смовженко, С. К. Реверчук, Н. Й. Реверчук та ін. – Львів: ЛБК НБУ, 1997. –
    50 с. (Особистий внесок автора: наукове керівництво, загальна редакція, обґрунтування системи надання підтримки та сприяння розвиткові сектора малих підприємств, викладення питання обслуговування малих підприємств у банках та отримання коштів – 0,4 д. а.).

  16. Вибір критеріїв ефективного управління грошовими ресурсами підприємств (Методичні рекомендації) / О. М. Люткевич, С. В. Медведчук, Т. С. Смовженко та ін.; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 1999. – 35 с. (Особистий внесок автора: визначення джерел формування грошових потоків підприємницького об’єкта господарювання – 0,4 д. а.).

  17. Технологія розробки бізнес-плану (Методичні вказівки) / О. М. Люткевич, С. В. Медведчук,
    Т. С. Смовженко та ін. – Львів: ІРД НАН України, 1999. – 39 с. (Особистий внесок автора: формування фінансового забезпечення інвестиційних проектів – 0,5 д. а.).

  18. Методичні підходи до розробки стратегії розвитку спільного підприємництва (Методичні вказівки) / О. М. Люткевич, С. В. Медведчук, Т. С. Смовженко та ін. – Львів: ІРД НАН України, 1999. – 32 с. (Особистий внесок автора: визначення методів оцінки ефективності використання іноземних інвестицій у спільному підприємництві – 0,4 д. а.).

  19. Смовженко Т. С., Люткевич О. М., Федорова Г. П. Посилення впливу стимулюючої функції податків на розвиток підприємництва (препр.) / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів: ЛБІ НБУ, 2001. – 52 с. (Особистий внесок автора: визначення функцій податків у забезпеченні розвитку підприємницької діяльності – 1,1 д. а.).

  20. Смовженко Т. С. Методичні підходи до вибору критеріїв управління грошовими потоками підприємницьких структур. – Львів: ІРД НАН України, 2002. – С. 6–16.

ІІ. Статті у наукових фахових виданнях

  1. Смовженко Т. С. Готовим деловых людей // Деньги и кредит. – 1992. – № 6. – С. 47–49.

  2. Смовженко Т. С., Загородній А. Г. Грошові одиниці країн світу // Вісник НБУ. – 1996. – № 6. – С. 74–78. (Особистий внесок автора: аналіз етапів розвитку грошових ресурсів – 0,1 д. а.)

  3. Смовженко Т. С., Грудзевич Я. В. Проблеми і перспективи створення промислово-фінансових груп // Вісник ДУ “Львівська політехніка”. – 1996. – № 312 “Промислово-фінансові групи в Україні: проблеми створення, становлення та розвитку”. – С. 4–9. (Особистий внесок автора: правова база створення промислово-фінансових груп, рекомендації з активізації процесів інвестування – 0,25 д. а.).

  4. Смовженко Т. С., Тивончук І. О. Основні напрямки розвитку грошової системи в Україні // Вісник ДУ “Львівська політехніка”. – 1996. – № 312 “Промислово-фінансові групи в Україні: проблеми створення, становлення та розвитку”. – С. 48–52. (Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності стабільної національної валюти, характеристика основних напрямів розвитку грошової системи в Україні – 0,22 д. а.).

  5. Смовженко Т. С., Турко Ф. М. Проблеми і особливості інвестування малого та середнього бізнесу в умовах перехідних економік // Проблеми становлення маркетингу і зовнішньоекономічного комплексу в перехідних економіках: Зб. наук. праць. – Львів: ІРД НАН України, 1996. – С. 128–130. (Особистий внесок автора: аналіз політики урядів країн Заходу та України щодо підтримки розвитку малого і середнього бізнесу – 0,1 д. а.).

  6. Смовженко Т. С. Грошові системи // Вісник ДУ “Львівська політехніка”. – 1997. – № 317 “Промислово-фінансові групи в Україні: проблеми створення, становлення та розвитку”. –
    С. 70–74.

  1. Смовженко Т. С., Мікловда В. П. Концептуальні основи формування регіонального ринку праці // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Трудовий потенціал і зайнятість: теоретичні основи та регіональні особливості (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1997. – Вип. ІІІ. – С. 192–199. (Особистий внесок автора: розглянуто проблему безробіття та ефективність політики зайнятості, запропоновано шляхи формування регіонального ринку праці – 0,36 д. а.).

  2. Смовженко Т. С., Вознюк М. А. Шляхи розвитку ринку облігацій у регіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1997. – Вип. II. – С. 88 – 93. (Особистий внесок автора: аналіз причин недостатнього розвитку ринку облігацій у регіоні – 0,25 д. а.).

  3. Смовженко Т. С. Спеціалісти для завтра // Вісник НБУ. – 1997. – № 7. – С. 49–50.

  4. Смовженко Т. С., Савенко І. Л. Сучасні тенденції та нові підходи до організації банківської освіти // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 1997. – № 1. – С. 195–197. (Особистий внесок автора: особливості організації банківської освіти в Україні – 0,12 д. а.).

  5. Смовженко Т. С., Самець С. М. Механізм фінансового забезпечення регіональних програм // Регіональна економіка. – 1998. – № 1 (7). – С. 126–129. (Особистий внесок автора: обґрунтування форм і методів фінансового забезпечення регіональних програм – 0,26 д. а.).

  6. Смовженко Т. С., Лапішко М. Л. Облігація як інструмент фондового ринку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. VI. – С. 157–163. (Особистий внесок автора: аналіз фондового ринку в Україні – 0,3 д. а.).

  7. Смовженко Т. С. Роль банків в інвестиційних процесах та шляхи підвищення їх ефективності // Вісник ДУ “Львівська політехніка”. – 1998. – № 328 “Промислово-фінансові групи в Україні: проблеми створення, становлення та розвитку”. – С. 125–129.

  8. Смовженко Т. С., Кокошко М. Ф. Інвестиційна активність львівських банків зростає // Інвестиційний вісник. Додаток до науково-практичного журналу “Регіональна економіка”. – 1998. – № 2. – С. 28–31. (Особистий внесок автора: аналіз діяльності комерційних банків Львівщини упродовж 1997 р. – 0,18 д. а.).

  9. Смовженко Т. С. Про організацію моніторингу кредитно-інвестиційної діяльності в регіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Застосування статистичних методів (регіональний аспект): Щорічник наукових праць. – Львів: ІРД НАН України, 1999. – Вип. X. – С. 32–37.

  10. Смовженко Т. С., Хміль Л. М. Функціональна стратегія управління персоналом Ощадного банку України // Вісник Львівської комерційної академії. – 1999. – № 1. – С. 15–18. (Особистий внесок автора: проведено порівняльну характеристику організаційної структури служби управління персоналом регіональних управлінь Ощадного банку України з аналогічними структурами зарубіжних комерційних банків – 0,15 д. а.).

  11. Смовженко Т. С., Безпалько В. А. Дистанційне навчання у коледжах Національного банку України // Вісник НБУ. – 1999. – № 4. – С. 32–33. (Особистий внесок автора: проаналізовано ефективність використання нових методів навчання для студентів-заочників коледжів НБУ – 0,15 д. а.).

  12. Смовженко Т. С. Нові технології кадрового забезпечення підприємницького сектора економіки // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми та перспективи вищої освіти України. (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2000. – Вип. ХІІІ. –
    С. 25–37.

  13. Смовженко Т. С. Кредит у ринковій економіці // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Іноземні інвестиції в Україну: проблеми привабливості й залучення (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2000. – Вип. ХХІІ. – С. 229–236.

  14. Смовженко Т. С. Грошова система України: проблеми становлення та розвитку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. праць: У 3 т. – Суми: ВВП
    “Мрія – 1” ЛТД: Ініціатива, 2000. – Т. 3. – С. 167–170.

  15. Смовженко Т. С. Теоретичне обгрунтування державної політики сприяння розвиткові підприємництва в Україні // Регіональна економіка. – 2000. – № 4. – С. 62–71.

  16. Смовженко Т. С. Трансформаційні функції підприємництва в побудові ринкового механізму господарювання // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону. (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2001. – Вип. ХXXI. – С. 455–461.

  17. Смовженко Т. С. Сфери використання дистанційного навчання // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Дистанційне навчання у XXI столітті. (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2001. – Вип. XXVІI. – С. 5–9.

  18. Смовженко Т. С., Хміль Л. М. Проблеми вдосконалення діяльності комерційних банків в економіці України // Регіональна економіка. – 2001. – № 1. – С. 163–169. (Особистий внесок автора: шляхи вдосконалення банківських послуг комерційних банків, підвищення ефективності кредитних операцій – 0,2 д. а.).

  19. Смовженко Т. Основні мотиви та чинники формування заощаджень домогосподарствами // Вісник НБУ. – 2002. – № 5. – С. 32–34.

ІІІ. Тези доповідей

  1. Смовженко Т. С. Операції з цінними паперами // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. “Становлення нової економічної системи в Україні”. 20–21 грудня 1994 року. – Львів, 1994. – Ч. 3. – С. 68–69.

  2. Смовженко Т. С. Необхідність узгодження політики формування ринку цінних паперів з грошово-кредитною і бюджетною політикою // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Становлення нової економічної системи в Україні”. 20–21 грудня 1994 року. – Львів, 1994. – Ч. 5. – С. 92–98.

  3. Смовженко Т. С., Мар’єнко В. В, Хміль Л. М. Особливості здійснення інвестиційної діяльності за кордоном // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. “Становлення нової економічної системи в Україні”. 20–21 грудня 1994 року. – Львів, 1994. – Ч. 5. – С. 107–114. (Особистий внесок автора: рекомендації щодо здійснення інвестиційної діяльності – 0,23 д. а.).

  4. Смовженко Т. С. Правові та економічні засади захисту учасників ринку акціонерної власності // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. “Становлення нової економічної системи в Україні”. 20–21 грудня 1994 року. – Львів, 1994. – Ч. 5. – С. 114–127. (Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності захисту інтересів учасників ринку акціонерної власності –
    0,4 д. а.).

  5. Смовженко Т. С. Шляхи фундаментальної підготовки банківських працівників та розвиток інтеграційних процесів // Зб. текстів виступів на міжнар. наук. конф. “Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: теорія і стратегія”. – Львів: “Діло” Лтд., 1996. –
    С. 284–285.

  6. Смовженко Т. С., Вознюк М. А. Форми адміністративної підтримки підприємництва // Соціально-економічні та екологічні проблеми адміністративних районів: Наук. доп. міжнар. наук.-практ. конференції. – Львів: ІРД НАН України, 1997. – С. 231–233. (Особистий внесок автора: дослідження процесів розвитку підприємництва в Україні – 0,08 д. а.).

  7. Смовженко Т. С., Грудзевич Я. В. Аналіз впливу основних економічних показників на прибуток провідних банків України, проведений на основі регресійно-кореляційного методу // Економетричні методи і моделі в економіці: теорія і практика: Зб. мат. першої Всеукраїнської економетричної конференції. – Львів: ЛБК НБУ, 1998. – С. 96–102. (Особистий внесок автора: узагальнення впливу економічних показників на прибутковість фінансової діяльності комерційних банків – 0,2 д. а.).

  8. Смовженко Т. С. Форми фінансової підтримки підприємництва // Значення і проблеми зовнішньоекономічних відносин у державах, що трансформуються, з огляду на прямі іноземні інвестиції: Зб. матеріалів Другої міжнародної конференції. – Брауншвайг: Технічний університет, 1999. – С. 56–62.

  9. Смовженко Т. С., Козоріз М. А. Підприємницький сектор економіки України: проблеми становлення і розвитку // Україна в XXI столітті: концепції та моделі економічного розвитку: Матеріали доповідей V Міжнар. конгресу українських економістів. – Львів: ІРД НАН України, 2000. – Ч. І. – С. 140–143. (Особистий внесок автора: визначено особливості становлення підприємницького сектора економіки України – 0,1 д. а.).

  10. Смовженко Т. С. Трансформація фінансово-кредитних відносин у процесі реформування вітчизняної економіки // Матер. наук.-практ. конф. “Роль грошових заощаджень населення в розбудові економіки України”. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 175–186.

ІV. Публікації, які додатково відображають наукові результати дисертації

  1. Тарасенко Н. В., Смовженко Т. С. Методи економічного аналізу фінансової діяльності підприємства. – К.: УкрІНТІ, 1994. – 56 с. (Особистий внесок автора: розроблення методики економічного аналізу фінансової діяльності підприємства – 0,8 д. а.).

  2. Заблоцький Б. Ф., Смовженко Т. С., Кокошко М. Ф. Економіка України: Навч. посібник. – Львів: ЛБК НБУ, 1997. – 580 с. (Особистий внесок автора: розділ “Розвиток банківської системи України” – 3,1 д. а.).

  3. Голуб А. Г., Семенюк Л. П., Смовженко Т. С. Гроші. Кредит. Банки: Навчальний посібник. – Львів: Вид-во “Центр Європи”, 1997. – 208 с. (Особистий внесок автора: Розділ І “Гроші, кредит, фінансовий ринок” – 5,6 д. а.).

  4. Голуб А. Г., Смовженко Т. С., Семенюк Л. П. Ринок фінансових послуг України: Навчальний посібник. – Львів: ЛБК НБУ, 1998. – 256 с. (Особистий внесок автора: загальне керівництво, наукове редагування, викладено теми: суть грошей, їх функції і роль, гроші та напівліквідні кошти, грошова система, фінансовий ринок України, кредитна система, банківські системи зарубіжних країн – 7,4 д. а.).

  5. Основи фінансового аналізу: Навчальний посібник / Я. І. Єлейко, О. М. Кандибка, М. Л. Лапішко, Т. С. Смовженко. – Львів: ЛБІ НБУ, 2000. – 147 с. (Особистий внесок автора: аналіз потоків платежів та практичне застосування теорії рент у банківській та інвестиційній діяльності – 2,5 д. а.).

  6. Гроші, банки та кредит: у схемах і коментарях: Навч. посібник / Б. Л. Луців, Т. С. Смовженко, Г. Г. Голуб та ін. / За ред. Б. Л. Луціва. – 2-ге вид., перероб. – Тернопіль: Карт-бланш, 2000. – 225 с. (Особистий внесок автора: тема 1 “Суть і функції грошей”, тема 8 “Валютні відносини і валютні системи” – 2,9 д. а.).

  1. Смовженко Т. С., Зозуля Л. А. Львівський банківський коледж у міжнародних зв’язках // Діалог культур: Україна у світовому контексті: Матеріали перших міжнарод. філософ.-культуролог. читань: Міжвузів. зб. наук. праць. – Львів: Каменяр, 1996. – Вип. 2. – С. 52–57. (Особистий внесок автора: обґрунтування значення міжнародних зв’язків для підвищення якості підготовки фахівців – 0,16 д. а.).

  2. Смовженко Т. С. До проблеми впровадження безперервної освіти при підготовці фахівців банківської справи // Науково-методичний вісник. – 1997. – № 1. – С. 13–15.

  3. Смовженко Т. С. Форми підтримки розвитку підприємництва в Україні // Науково-технічна інформація. – 2001. – № 3. – С. 7–13.

  4. Смовженко Т. С., Савенко І. Л. Львівський банківський інститут Національного банку України: міжнародна співпраця // Діалог культур: Україна у світовому контексті: Філософія освіти: Зб. наук. праць. – Львів: Українські технології, 2002. – Вип. 7. – С. 400–406. (Особистий внесок автора: роль міжнародної співпраці для входження України у світовий простір – 0,25 д. а.).