Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Cкотний Павло Валерійович. Організаційно-економічне забезпечення активізації єврорегіонального співробітництва : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Скотний П.В. Організаційно-економічне забезпечення активізації єврорегіонального співробітництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008.

Робота присвячена науковому обґрунтуванню підходів та підготовці методичних рекомендацій щодо удосконалення організаційно-економічного забезпечення активізації єврорегіонального співробітництва з метою підвищення конкурентоспроможності прикордонних територій. Розкрито світовий досвід транскордонного співробітництва, визначено роль та функції єврорегіонального співробітництва у територіальному розвитку та проаналізовано процеси його диверсифікації.

Запропоновано формування транскордонних кластерів та використання єврорегіонів як координуючих структур їх діяльності. Як керівний орган транскордонного кластеру єврорегіон повинен взяти на себе організацію та проведення заходів за участю обох сторін у всіх напрямах діяльності, що призведе до зменшення трансакційних витрат та створить передумови виникнення синергетичного та мережевого ефектів. Обґрунтовано доцільність розвитку прикордонних територій шляхом формування транскордонних логістичних кластерів з метою забезпечення конкурентоспроможності прикордоння та транспортних коридорів, що проходять територією України.

Дисертаційне дослідження й узагальнення його результатів підтверджують основну гіпотезу досліджень і дають можливість зробити висновки стосовно ефективних напрямів розвитку транскордонного співробітництва в Україні, а також виробити рекомендації, спрямовані на забезпечення розробки та ефективного функціонування організаційно-економічних механізмів активізації єврорегіонального співробітництва з метою пожвавлення інтеграційних процесів, сталого економічного зростання та підвищення життєвого рівня громадян України.

1. Узагальнення світового досвіду розвитку транскордонного співробітництва дозволило констатувати, що єврорегіони у Європі вже утвердилися як організаційно-економічна платформа транскордонного співробітництва, через яку здійснюється координація стратегії розвитку транскордонного регіону; спрямовуються фінансові засоби для реалізації транскордонних та інших проектів регіонального розвитку, забезпечується менеджмент та моніторинг співробітництва.

2. В процесі утвердження єврорегіонів як організаційно-фінансових структур транскордонного співробітництва єврорегіони пройшли етапи розвитку від налагодження та підтримки міжлюдських контактів у культурній та туристичній сферах, об‘єднання зусиль для вирішення екологічних та комунікаційних проблем, до повної інтегрованості транскордонного регіону з забезпеченням чотирьох свобод – вільного пересування осіб, переміщення товарів, послуг і капіталів та до координації транскордонних промислових зон/транскордонних кластерів.

3. Порівняльний аналіз єврорегіонального співробітництва країн-членів ЄС та України виявив спільні тенденції розвитку (використання єврорегіонів як структури, через яку ведеться координація співробітництва та фінансування транскордонних проектів) та значні відмінності, які полягають у наступному: порушенні принципів широкої участі громадянського суспільства у діяльності єврорегіонів; недостатньої поінформованості громадськості; відсутності системи інформаційного забезпечення транскордонного співробітництва в Україні і включення її в міжнародні інформаційні системи; недостатньому рівні професійного кадрового забезпечення вирішення транскордонних проблем; низькому рівні участі у міжнародних організаціях, що займаються проблемами регіонального розвитку.

4. Основними причинами недостатнього рівня задіяння прикордонних територій у єврорегіональних структурах, на наш погляд, є опосередкований вплив діяльності єврорегіонів на регіональний розвиток, які ще не повною мірою виявили свої можливості як новий інституційний механізм для України (передусім для регіональних органів влади районного та селищного рівнів), інертність і часовий лаг впровадження нових механізмів регіонального розвитку, зокрема, використання кластерного підходу при розробці і реалізації стратегій регіонального розвитку.

5. Неоднозначне використання терміну «єврорегіональне співробітництво» у вітчизняному середовищі науковців та управлінців зумовило уточнення категорійного апарату. Даний термін означає лише співробітництво єврорегіонів як структур, чи співробітництво в рамках єврорегіонів, на відміну від використання цього терміну для означення євроінтеграційних процесів співробітництва чи іншого тлумачення.

6. За результатами аналізу діяльності єврорегіонів за участю областей України виявлено значний вплив на регіональний розвиток, який виражається у зростанні обсягів зовнішньоекономічної торгівлі товарами та послугами, передусім із суміжними територіями, переважному залученні інвестицій і створенні спільних підприємств із партнерами – сусідами, прискореному процесі впровадження інновацій, зокрема, у територіальний менеджмент, підвищенні активності мешканців прикордоння, у тому числі їх участь у громадських організаціях, створенні неприбуткових організацій, агенцій регіонального розвитку, консалтингових фірм.

7. Аналіз діяльності єврорегіональних структур та узагальнення досвіду використання кластерного підходу у світовій та вітчизняній практиках дозволили констатувати, що в умовах формування та розвитку транскордонних кластерів доцільно в якості координуючих структур використати єврорегіони. Як керівний орган транскордонного кластеру єврорегіон повинен взяти на себе організацію та проведення заходів за участю обох сторін у всіх напрямах діяльності, що приводять до зменшення трансакційних витрат та створюють передумови виникнення синергетичного та мережевого ефектів.

8. На основі статистичного та SWOT-аналізів соціально-економічного розвитку Закарпатської області, для якої характерне значне зростання вантажних та пасажирських перевезень, зокрема, транзитних, а також враховуючи діяльність в області великої кількості транснаціональних компаній із значними обсягами матеріально-ресурсних потоків, обґрунтовано доцільність формування транскордонного логістичного кластеру. При цьому як координуючу структуру запропоновано використати національний секретаріат «Карпатського єврорегіону».

9. Процес формування та подальшої підтримки діяльності транскордонного логістичного кластеру потребує розробки відповідного плану дій (стратегії) для регіональних органів влади обох частин транскордонного регіону. З цією метою запропоновано методичні рекомендації щодо розробки організаційно-економічних механізмів реалізації означеного плану дій, що в свою чергу призведе до активізації єврорегіонального співробітництва.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях:

  1. Скотний П., Мікула Н. Проблеми розвитку єврорегіональної співпраці областями України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Конкурентний потенціал і європейська інтеграція (регіональні аспекти). Збірник наукових праць. – Вип. 1(57) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2006. – С. 323–331. (0,5 др. арк.) Особистий внесок: рекомендації щодо шляхів активізації єврорегіонального співробітництва.

  2. Скотний П. Перспективи розвитку транскордонного співробітництва за участю Закарпатської області // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Міжрегіональне співробітництво: стан та перспективи. (Збірник наукових праць). – Вип. 4 (66)/ НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. Бойко Є.І. – Львів, 2007 – С. 268–275. (0,5 др. арк.)

  3. Скотний П. Транскордонне співробітництво як елемент європейської інтеграції // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. – Вип. 66. – Ч.І. – К.: КНУ ім. Т. Шевченка. Ін-т міжн. відносин. – 2007. – С. 96–101. (0,5 др. арк.)

  4. Скотний П. Перспективи розвитку транскордонного співробітництва // Вісник економіки транспорту і промисловості: Зб. наук. статей. – Харків: Видавництво УкрДАЗТ, 2007. – № 19–20. – С. 102–106. (0,5 др. арк.)

  5. Скотний П. Кластерні стратегії регіонального розвитку // Вісник Київського національного університету ім. Т. Шевченка. – Економіка. – 2007. – № 97. – С. 14–17. (0,5 др. арк.)

  6. Скотний П. Світовий досвід організації та функціонування єврорегіонів // Держава та регіони. – Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 6. – С. 157–160. (0,5 др. арк.)

В інших виданнях

  1. Скотний П. Україна на шляху до світової організації торгівлі (СОТ) // Молодь і ринок. – 2002. – № 2. – С. 38–41. (0,5 др. арк.)

  2. Скотний П. Україна в Європейському союзі – міф чи реальність // Вісник Львівського університету. Серія філософські науки. – 2003. – Вип. 5. – С. 402–409. (0,5 др. арк.)

  3. Скотний П. Демпінг. Антидемпінгові заходи в системі ГАТТ/СОТ // Молодь і ринок. – 2003. – № 3(5). – С. 71–75. (0,5 др. арк.)

  4. Kwas Olena, Skotnyj Pawlo Bezrobocie na Ukraine – problemy ochrony socjalnej // Lubelski rochnik pedagogiczny XXIV. – Wydawnictwo uniwersytetu Marii Curie-Skіodowskiej. – Lublin, 2004. – S. 205–211 (польс.). (0,5 др. арк.). Особистий внесок: проаналізовано економічні аспекти безробіття, визначено його вплив на соціум та економіку в цілому.

  5. Скотний П. Організаційні засади розвитку єврорегіонів в Україні // Молодь і ринок. – 2004. – № 1(7). – С. 33–37. (0,5 др. арк.)

  6. Мікула Н., Скотний П. Єврорегіони як організаційно-фінансова платформа транскордонного співробітництва (Досвід України та Польщі) // Пограниччя. Польща-Україна. Науковий щорічник. – ДДПУ ім..І.Франка, Унів. М.Склодовської-Кюрі. – Дрогобич/Люблін, 2007. – № 2. – С. 205–219. (0,5 др. арк.) Особистий внесок: порівняння організаційно-економічного забезпечення єврорегіональної співробітництва Польщі та України

Матеріали конференцій:

  1. Квас О., Скотний П. Безробіття в Україні – проблеми соціального захисту // Психолого-педагогічні проблеми соціальної роботи та професійна підготовка до неї: теорія, практика. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Самбір, 2002. – С. 102-107. (0,5 др. арк.) Особистий внесок: : проаналізовано економічні аспекти безробіття, визначено його вплив на соціум та економіку в цілому.

  2. Скотний П. Ukraine – the EC Yesterday, today, tomorrow // Poziomy aktywnoci Polski w rodowisku miкdzynarodowym. Materiaіy z miкdzynarodowej konferencji naukowej w Legnicy, maj 2002. – Legnica, 2002. – С. 49–56. (англ.) (0,5 др. арк.)

  3. Скотний П. Integration Opportunities of Ukraine / Матеріали міжнародної наукової конференції „Національна ідентичність і європейська інтеграція: Україна-Польща-Німеччина” 15-19 вересня 2003р. – Львів, 2004. – С. 181–187. (англ.) (0,5 др. арк.)

  4. Скотний П. Єврорегіон як елемент інтеграції у європейський простір // Культура народов причерноморья. – 2005. – № 59. – С. 161–162. (0,5 др. арк.)

  5. Скотний П. Теорії і концепції транскордонного та єврорегіонального співробітництва // Інституціональні перетворення в суспільстві: світовий досвід і українська реальність: Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції / За заг. ред. А.А. Ткача. – Мелітополь, 7-8 вересня 2007 р. – Мелітополь: МІДМУ ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – С. 78–84. (0,5 др. арк.)