Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Хуторськой Павло Олександрович. Організаційно-економічне забезпечення ефективного використання оборотних засобів сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Хуторськой П.О. Організаційно-економічне забезпечення ефективного використання оборотних засобів сільськогосподарських підприємство. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). - Харків: Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, 2009.

Дисертація присвячена питанням розробки організаційно-економічного забезпечення ефективного використання оборотних засобів сільськогосподарських підприємств.

Розглянуто теоретичні та методичні основи ефективного використання оборотних засобів, визначено сутність і поняття оборотних засобів, освітлено регіональні особливості кругообігу оборотних засобів сільськогосподарських підприємств, викладено концепцію визначення економічної ефективності використання оборотних засобів.

Проведено аналіз структури оборотних засобів, у тому числі й джерел формування, досліджено залежність показників діяльності підприємств від забезпеченості оборотними засобами, встановлено залежність ефективності використання оборотних засобів від цілого ряду чинників і запропоновано напрямки її підвищення.

Обґрунтовано організаційно-економічний механізм ефективного використання оборотних засобів, зроблено впорядкування методів їх нормування, подано пропозиції щодо вдосконалення механізму відтворення оборотних засобів.

У дисертаційній роботі обґрунтовано пропозиції і запропоновано методичні підходи щодо вирішення наукової задачі формування організаційно-економічного забезпечення ефективного використання оборотних засобів сільськогосподарських підприємств через удосконалення методики нормування оборотних засобів, методики їх відтворення, через впровадження відтворювальної собівартості продукції з метою забезпечення нормального рівня відтворення в сільському господарстві. Проведене дослідження дало змогу одержати наступні наукові положення:

  1. Різноманітність економічних категорій, які зустрічаються в наукових джерелах щодо оборотних засобів, не дозволяє проводити чіткий аналіз ефективності використання цього ресурсу. Зокрема зустрічаються наступні поняття: «оборотні засоби», «оборотні фонди», «фонди обігу», «оборотні активи», «оборотний капітал» і «оборотні кошти». Всі ці категорії тісно переплітаються, мають схожий економічний зміст, а деякі ототожнюються. Після аналізу цих категорій у роботі виведено визначення оборотних засобів, під якими слід розуміти ресурси підприємства, які авансуються в оборотні фонди і фонди обігу, послідовно проходять усі стадії кругообігу й у будь-який момент часу перебувають у певних обсягах на всіх його стадіях.

  2. Кругообіг оборотних засобів у сільськогосподарському виробництві має свої особливості, зокрема: сезонність виробництва, тривалий виробничий цикл, наявність внутрішнього кругообігу, розбіжність періоду виробництва з робочим періодом, відносну сповільненість відтворення, нерівномірність авансування засобів у виробничий процес. Все це певним чином впливає на ефективність їх використання. Мають місце і регіональні особливості використання оборотних засобів, пов’язані зі структурою продукції сільського господарства, яка виробляється в регіоні.

  3. Аналіз ефективності використання оборотних засобів сільськогосподарських підприємств необхідно здійснювати за цілою групою показників, а саме: за показниками оборотності; показниками віддачі; показниками матеріалоємності витрат. Одним із показників ефективності використання оборотних засобів є рівень їх рентабельності. Вдосконалено методику його розрахунку, шляхом застосування в формулі не всього операційного прибутку, а лише тієї його частини, котра отримана безпосередньо від використання оборотних засобів;

  4. За досліджуваний період в сільськогосподарських підприємствах Луганської області питома вага оборотних засобів, задіяних у сфері виробництва, мала тенденцію до скорочення і в 2007 р. склала 53 %. Тобто, за період здійснювалось переміщення оборотних засобів зі сфери виробництва у сферу обігу, що одночасно супроводжувалось зниженням ефективності їх використання. За 6 років, починаючи з 2001 р., мала місце тенденція збільшення питомої ваги власних оборотних засобів, яка в 2007 р. досягла 40 %, при тому що у 2000 р. сільськогосподарські підприємства Луганської області їх зовсім не мали. Незважаючи на це більш ніж п’ята частина господарств і досі не мають власних джерел фінансування оборотних засобів.

  5. За досліджуваний період відбулися значні зміни в структурі джерел фінансування оборотних засобів сільськогосподарських підприємств Луганської області. Має місце тенденція щорічного зниження питомої ваги оборотних засобів, сформованих за рахунок позикових джерел. У той же час майже п’ята частина всіх оборотних засобів в 2007 р. формувалась за рахунок кредитів банків. Ця тенденція є результатом зниження процентних ставок за користування кредитами з боку банків та впровадження Державної програми компенсування частини відсотків за користування кредитами сільськогосподарськими підприємствами. Зі збільшенням розміру господарств, зокрема суми виручки в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь, та їх площі зростає рентабельність та норма прибутку на авансований капітал. Тобто збільшення масштабів виробництва сприяє зростанню ефективності діяльності підприємств.

  6. Збільшення наявності оборотних засобів у розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь до визначеної межі сприяє поліпшенню показників ефективності сільськогосподарських підприємств. Граничний рівень забезпеченості оборотними засобами значною мірою залежить від конкретних виробничих умов господарства. Зокрема, збільшення питомої ваги галузі рослинництва у виручці підприємства сприяє зменшенню потреби в оборотних засобах для здійснення безперервного процесу виробництва. Зі збільшенням співвідношення оборотних і основних засобів, оборотних і активної частини основних засобів, власних оборотних і основних засобів ефективність виробництва сільськогосподарської продукції зростає.

  7. Ефективність діяльності сільськогосподарських підприємств знаходиться в прямій залежності від швидкості обороту оборотних засобів. Зокрема прискорення оборотності оборотних засобів сприяє збільшенню фондовіддачі оборотних засобів, зростанню рівня рентабельності виробництва, виручки та обсягу валової продукції в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь. Збільшення швидкості обороту оборотних засобів сприяє зниженню собівартості практично всіх видів продукції галузі рослинництва і тваринництва. Отже, прискорення оборотності оборотних засобів позитивно позначається на роботі підприємств.

  8. Швидкість обороту оборотних засобів знаходиться в залежності від цілого ряду чинників, зокрема: від забезпеченості оборотними засобами, у тому числі власними; їх співвідношення з основними засобами; продуктивності праці; рівня спеціалізації підприємства і т. і. Однак деякі фактори роблять подвійну дію на ефективність використання оборотних засобів, що не дозволяє побудувати чітку модель, яка б відображала можливість отримання максимальної ефективності їх використання.

  9. Оскільки в сільському господарстві неможливо досить точно передбачати стан погоди на плановий період, особливо в умовах зони ризикованого землеробства, то при визначенні потреби в матеріальних ресурсах недоцільно орієнтуватися на один із варіантів погодних умов, необхідно враховувати всі можливі варіанти погодних ситуацій. Отже, нормування оборотних засобів в умовах сільського господарства не може бути жорстким, а має враховувати всі можливі варіанти і здійснюватися за трьома напрямками: екстенсивне, інтенсивне і адаптивне нормування, котрі враховують різне співвідношення і ступінь імовірності настання подій які призведуть до змін результатів і витрат.

  10. З огляду на специфічні особливості галузі сільського господарства автором запропоновано методику визначення відтворювальної собівартості сільськогосподарської продукції. В основу розрахунку цієї собівартості покладено середній рівень банківського відсотка по депозитних внесках, рівень ризику в сільському господарстві, середня тривалість закріплення оборотних засобів у кругообігу, питома вага матеріальних витрат у структурі витрат виробництва. Метою розрахунку відтворювальної собівартості є визначення рівня витрат, який дозволить товаровиробникам здійснювати просте відтворення факторів виробництва за рахунок собівартості.

  11. Організаційно-економічний механізм ефективного використання оборотних засобів сільськогосподарських підприємств включає досить багато різних механізмів, зокрема: фінансово-кредитний, мотиваційний, ціноутворюючий, інноваційного розвитку, управління ризиками, оподаткування, нормування та відтворення оборотних засобів і т. ін. Кожний з цих механізмів діє через окремий інструментарій з метою створення сприятливих умов для зростання ефективності використання всіх ресурсів підприємства, в тому числі й оборотних засобів.

Публікації автора:

Статті, надруковані у фахових виданнях:

  1. Хуторской П.А. Совершенствование хозяйственного механизма как путь поддержки сельскохозяйственных товаропроизводителей / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2002. – №14(26). – С.418-422.

  2. Хуторской П.А. Методологические аспекты формирования и использования оборотных средств в сельскохозяйственном производстве / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2004. – №33(45). – С.111-114.

  1. Хуторской П.А. Соотношение основных и оборотных средств и его влияние на эффективность аграрного производства / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2004. – №34(46). – С.358-362.

  2. Хуторской П.А. Влияние отраслевой структуры на эффективность использования оборотных средств сельскохозяйственных предприятий / П.А. Хуторской // Вісник Харківського національного аграрного університету. – 2004. – №3. – С.248-251.

  3. Хуторской П.А. Методика расчета коэффициента оборачиваемости оборотных средств сельскохозяйственных предприятий / П.А. Хуторской // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства. – 2004. – №32. – С.205-208.

  4. Хуторской П.А. Влияние обеспеченности сельскохозяйственных предприятий оборотными средствами на эффективность производства / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2005. – №51(74). – С.310-315.

  5. Хуторской П.А. Совершенствование нормирования оборотных средств сельскохозяйственных предприятий / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2006. – №60(83). – С.398-403.

  6. Хуторской П.А. Роль оборотных средств в кругообороте авансированного капитала / П.А. Хуторской // Вісник Харківського національного аграрного університету. – 2006. – №10. – С.239-243.

  7. Хуторской П.А. Анализ воспроизводства оборотных средств сельскохозяйственных предприятий в современных условиях хозяйствования / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2006. – №61(84). – С.423-428.

  8. Хуторской П.А. Совершенствование механизма воспроизводства оборотных средств сельскохозяйственных предприятий / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – 2007. – №73(96). – С.374-380.

  9. Хуторской П.А. Теоретические основи формирования модели эффективного использования оборотных средств сельскохозяйственных предприятий региона / П.А. Хуторской // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. - 2008. - №85. - С.158-165.

Публікації в інших виданнях:

  1. Ценообразование. Ценовой мониторинг: Монография. / Наумов Ю.Ф., Спивак Н.Г., Хуторской П.А. и другие. – Луганск: Издательство ЛНАУ, 2002. – 126 с. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з метою захисту економічних інтересів сільськогосподарських підприємств та забезпечення відтворення ресурсного потенціалу).

  2. Ценообразование на сельхозпродукцию в условиях рынка: Монография / Ткаченко В.Г., Наумов Ю.Ф., Спивак Н.Г., Хуторской П.А. и другие. – К.: Аристей, 2004. – 232 с. (Особистий внесок здобувача: визначено необхідність правильного методичного розрахунку цін пропозиції на сільськогосподарську продукцію з метою забезпечення достатнього рівня прибутку для здійснення повноцінного відтворення ресурсів).

  3. Ценообразование на продукцию сельского хозяйства в условиях рыночной экономики: Монография / Ткаченко В.Г., Гапочка Н.И., Хуторской П.А. и другие. – Луганск.: Элтон-2, 2005. – 120 с. (Особистий внесок здобувача: визначено залежність ефективності виробництва сільськогосподарської продукції від забезпеченості підприємств оборотними засобами).

  4. Хуторской П.А. Структура оборотных средств сельскохозяйственных предприятий / П.А. Хуторской // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. Монографія у чотирьох частинах. / За ред.. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч.3. Фінансово-кредитна система – К.: ІАЕ, 2002. – С.338-341.