Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кучер Станіслав Федорович. Організаційно-економічне забезпечення перетворень у курортно-рекреаційній системі приморського міста : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Кучер С.Ф. Організаційно-економічне забезпечення перетворень у курортно-рекреаційній системі приморського міста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук, спеціальність 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2009.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню важливої науково-практичної задачі організаційно-економічного забезпечення перетворень у курортно-рекреаційної системі (КРС) приморського міста на основі удосконалення організаційної складової рекреації через її кластеризацію та впровадження нових методів створення, виведення на ринок і просування мережі курортно-рекреаційних модулів.

Дістало подальшого розвитку визначення поняття “курортно-рекреаційна система приморського міста”; теоретичні положення щодо складових КРС, які стосуються визначення первинної системоутворюючої таксономічної одиниці – курортного об'єкта; підходи до організаційно-економічного забезпечення перетворень у КРС на основі посилення взаємозв'язків між її елементами. Вдосконалено підходи до кластерного аналізу функціонування КРС приморського міста; методичні підходи до визначення результативності організації роботи рекреаційних підприємств на основі систематизації і аналізу статистичної інформації; міжгалузевий підхід до аналізу результативності функціонування курортно-рекреаційної системи міста на основі виділення видів економічній діяльності. Розроблено організаційно-економічну модель, що складається з двох рівнів: операційного і функціонально-територіального, та її адаптовано до зовнішнього середовища; запропоновано маркетинговий супровід перетворень у КРС на основі базового споживчого ланцюга “нічліг – сніданок – екскурсія”. Вдосконалено методи економічної інтеграції суб'єктів господарської діяльності КРС на основі побудови економіко-математичної моделі цінової і збутової функції рекреаторів.

У дисертації вирішено важливу науково-практичну задачу щодо організаційно-економічного забезпечення перетворень у КРС приморського міста на основі удосконалення організаційної складової рекреації через її кластеризацію та впровадження нових методів створення, виведення на ринок і просування мережі курортно-рекреаційних модулів.

Виконане дослідження дозволяє сформулювати низку висновків і пропозицій теоретичного, прикладного та методичного змісту, основні з яких зводяться до наступного:

1. Необхідність визначення поняття та сутності КРС сучасного міста викликана різноманіттям направлень й концепцій у сучасних регіональних дослідженнях. Під “курортно-рекреаційною системою приморського міста” запропоновано розуміти відтворювальну систему виробництва, розподілу, обміну та споживання курортно-рекреаційного продукту, виробничих відносин та продуктивних сил рекреації, яка погоджує інтереси мешканців територіальної громади приморського міста, курортно-рекреаційних підприємств і споживачів. Встановлено, що об’єктивними передумовами функціонування КРС є природо-ресурсне, організаційно-економічне, кадрове, інституційне, інфраструктурне, правове забезпечення, що визначають її цілісність, системність, організованість, готовність до перетворень.

2. Доказано, що ідентифікація, як первинна системоутворююча таксономічна одиниця курортного об'єкта, дає наукові підстави для практичного впровадження організаційно-економічних перетворень інтеграційного характеру, що підвищує стійкість КРС приморського міста. Елементами КРС визначено курортний об'єкт, курортне підприємство, фактори внутрішнього та зовнішнього середовища, споживачі, державне регулювання. Вказане узагальнення дозволяє структурувати підходи, заходи до відповідних перетворень та адаптувати їх до умов зовнішнього середовища.

3. Дослідження теоретичних поглядів на організаційно-економічне забезпечення перетворень у КРС міста засвідчили про відсутність усталених підходів до його форм, шляхів і методів досягнення. Водночас встановлено, що ознакою її розвитку є посилення взаємозв'язків, різноманітних форм інтеграції, що впливає на характер, глибину та поширення розміщення продуктивних сил індустрії дозвілля, відпочинку, сервісної інфраструктури в приморському місті. Оскільки функція КРС полягає у створенні умов для розширеного відтворення курортно-рекреаційного продукту і розвитку людини, то як основні методи організаційно-економічного забезпечення перетворень у КРС у роботі рекомендовано метод мінімальних витрат, метод надбавки до ціни на курортно-рекреаційні послуги в період підвищеного попиту, метод цільового ціноутворення.

4. На основі міжгалузевого підходу виявлено, що розвиток галузевої й територіальної структури господарської системи приморського міста характеризується істотними деформаціями: між екологічно небезпечним промисловим комплексом і розвитком курортних територій державного значення; між попитом на споживчі товари, інфраструктурні та сервісні послуги курортно-рекреаційного призначення та їх пропозицією з боку місцевих і регіональних виробників; дисбалансом в обслуговуванні організованих і неорганізованих відпочивальників між санаторно-курортними закладами й домогосподарствами; між обсягами витрат відпочивальників у курортному місті та величиною надходження платежів до місцевого бюджету.

5. Підтверджено, що діяльність КРС приморського міста носить переважно сезонний характер, що впливає на результати фінансово-господарської діяльності провідних рекреаторів: показник рентабельності провідних рекреаторів міста не перевищує за останні роки 3%, що є наслідком низької еластичності курортно-рекреаційної системи до нововведень технологічного, управлінського, маркетингового характеру, управління природно-ресурсним потенціалом. Запропоновані методичні підходи щодо організаційно-економічного забезпечення перетворень, зміст яких полягає у систематизації, структуруванні економічних інструментів, маркетингових прийомів, дозволяють розглядати отримані результати як передумову вибору напрямів подальшого розвитку в умовах конкурентного середовища на ринку курортно-рекреаційних послуг і ухвалення адекватних управлінських рішень.

6. У процесі використання підходів до кластерного аналізу організаційно-економічного забезпечення перетворень у КРС приморського міста доведено, що стрижневим елементом їх впровадження є класифікація критеріїв структурних змін. Встановлено, що ознаками критеріїв структурних змін, що дозволяють оцінити результативність перетворень, є системність і послідовність етапів трансформації, стійкість та здатність оперативно реагувати на зміну чинників зовнішнього і внутрішнього середовища. У роботі обґрунтовується створення інституційно-правових умов забезпечення організаційно-економічних перетворень.

7. Обґрунтовано організаційно-економічну модель функціонування КРС приморського міста, що складається з двох рівнів: операційного (на рівні суб'єктів рекреації та їх об'єднань) і функціонально-територіального (у межах господарської системи курортного міста), та адаптовано її до зовнішнього середовища, що дозволяє запроваджувати адекватні методи для кожного із рівнів. Для вирішення існуючих організаційно-економічних проблем розвитку КРС операційного рівня запропоновано використання кредитно-фінансових і лізингових відносин, зокрема, визначення лізингової маржі та проведення платежів по виплатах в умовах довгострокової оренди, що дає змогу курортним закладам обирати найвигідніші умови інвестиційного забезпечення й формалізувати відповідні управлінські рішення стосовно параметрів розвитку КРС міста.

8. Запропоновано як маркетингове забезпечення перетворень у КРС приморського міста створення, виведення на ринок і просування мережі курортно-рекреаційних модулів на основі базового споживчого ланцюга «нічліг – сніданок – екскурсія». Визначено, що продуктивними засобами просування курортно-рекреаційних модулів є інформаційні кампанії, встановлення та розвиток комунікацій із місцевими владами, громадами, рекламні продукти, пропаганда ідеї сітьового бізнесу серед місцевих підприємців у сільських депресивних регіонах, стимулювання розвитку “зеленого туризму”, реалізації етнокультурного потенціалу території. Подібна модель є привабливою для використання на малоосвоєних у рекреаційному значенні приморських територіях Приазов'я.

9. Визначено умови забезпечення ефективності відтворювальних процесів на основі економіко-математичної моделі цінових і збутових відносин учасників ринку виробників санаторно-курортних послуг. Визначено за допомогою економіко-математичної моделі параметри діяльності, які дозволять кожному із учасників кластерного утворення одержувати максимальний прибуток, а його організаторам – мати алгоритм побудови та визначення оптимальних меж кластерного утворення у КРС приморського міста.

Публікації автора:

1. Кучер С.Ф. Приміська економіка приморського міста як об'єкт регіоналістики / С.Ф. Кучер // Управління економікою рекреаційних територій, галузей і підприємств: зб. наук. праць / НАН України. Ін-т економіко-правових досліджень. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2008. – С. 86-94.

2. Кучер С.Ф. Удосконалення структури програм реформування міської економіки / С.Ф. Кучер // Інноваційні шляхи розвитку курортно-туристичних регіонів та ринків: зб. наук. праць / НАН України. Ін-т економіко-правових досліджень. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2007. – С. 50-58.

3. Кучер С.Ф. Стратегия курортного города на зарубежных рынках / С.Ф.Кучер // Управління розвитком: зб. наук. статей. – Харків: ХНЕУ, 2007. – №8. – С. 107-110.

4. Кучер С.Ф. Методология проектирования реструктуризации городской экономики / С.Ф. Кучер // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць:
у 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 207, т. III. – С. 876-884.

5. Кучер С.Ф. Основные направления интеграции экономики приморского города / С.Ф. Кучер // Регіональні проблеми розвитку туризму та рекреації: зб. наук. праць / НАН України. Ін-т економіко-правових досліджень. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2005. – С. 223-230.

6. Кучер С.Ф. Новая парадигма развития малых городов / С.Ф. Кучер // Экономика и право. – 2002. – № 3(4). – С. 46-49.

7. Кучер С.Ф. Внешнеэкономическая стратегия города / С.Ф. Кучер // Проблеми управління зовнішньоекономічною діяльністю в контексті регіональної економіки: зб. наук. праць. – Бердянськ: АУІТ “АРІУ”, 2006. – С. 3-7.

8. Кучер С.Ф. Оценка влияния развития туризма на экономику города / Т.П.Несторенко, С.Ф.Кучер // Проблеми економіки й управління у промислових регіонах: тези доп. Міжрегіон. наук.-практ. конф., Запоріжжя, 22-24 трав. 2008 р. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2008. – С. 130-132. (Особистий внесок здобувача: на основі розрахунку мультиплікатора доходів проаналізовано впливу туризму на активізацію рекреаційної діяльності).

9. Кучер С.Ф. Фінансово-економічні методи трансформації економіки курортного міста / П.В. Ґудзь, Д.О. Левада, С.Ф. Кучер // Інформаційні технології в управлінні туристичною та курортно-рекреаційною економікою: матеріали ІІІ наук.-практ. конф., Бердянськ, 13-14 верес. 2007 р. – Бердянськ: АРІУ ЗНТУ, 2007. – Ч. 2. – С. 38-42. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано методичні підходи до фінансово-економічної трансформації туристичного комплексу міста).

10. Кучер С.Ф. Управління маркетингом приморського міста / С.Ф. Кучер // Теория и практика экономики и предпринимательства: материалы III Междунар. науч.-практ. конф., Алушта, 11-13 мая 2006 г. – Симферополь, 2006. – С. 163.

11. Кучер С.Ф. Проблеми реформування житлово-комунального господарства приморського міста / С.Ф. Кучер // Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів: матеріали ІІ міжнародної наук.-практ. конф., Запоріжжя, 19-20 жовт. 2006 р. – Запоріжжя: ЗНУ, 2006. – С. 72-73.

12. Кучер С.Ф. Актуальные проблемы управления маркетингом при реструктуризации городской экономики / С.Ф. Кучер // Економіко-управлінські фактори розвитку курортно-рекреаційних регіонів: матеріали ХІ наук. конф. молодих вчених-економістів, Бердянськ, 12-13 квіт. 2005 р. – Бердянськ: АУІТ “АРІУ”, 2005. – С. 8-17.