Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Третяк Вікторія Вікторівна. Організаційно-економічне забезпечення розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків : дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Третяк В.В. Організаційно-економічне забезпечення розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертація присвячена проблемам організаційно-економічного забезпечення розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків. Досліджено поняття та соціальний зміст категорії “зовнішньоекономічні зв’язки”. Проведено еволюційний аналіз організаційного і економіко-правового механізму зовнішньоекономічних зв’язків, визначено особливості організаційно-функціональної структури розвитку зовнішньоекономічних зв’язків. Проаналізовано трансформацію теоретичних поглядів з питань розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та зарубіжний досвід зміцнення зовнішньоекономічних позицій. Обґрунтовано теоретичні положення і розроблено наукове забезпечення формування регіональної зовнішньоекономічної політики. Конкретизовано понятійний апарат та обґрунтовано організаційні особливості забезпечення розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв’язків. Розроблено типологію адміністративно-територіальних утворень України в залежності від ступеня розвитку зовнішньоекономічних зв’язків. Запропоновано науково-теоретичне обґрунтування концепції розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв’язків. Сформовано організаційний і економіко-правовий механізм розвитку зовнішньоекономічних зв’язків. Розроблено методичні положення щодо використання процесів моделювання в реалізації механізму розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв’язків.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення важливої наукової проблеми вдосконалення організаційно-економічного забезпечення розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків в умовах зростаючої інтернаціоналізації господарського життя на основі науково-теоретичного обґрунтування концепції, формування організаційного та економіко-правового механізму розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків, використання процесів моделювання для реалізації даного механізму. Результати проведених досліджень дозволили зробити висновки і запропонувати пропозиції концептуального, теоретичного і науково-практичного характеру.

  1. У процесі дослідження соціально-економічного змісту категорії “зовнішньоекономічні зв'язки”, визначено, що будучи підсистемою світового господарства і в той же час підсистемою національної економіки, регіон з його зовнішньоекономічними зв'язками становить собою систему різноманітних зв'язків між національними економіками різних країн і охоплює усі сфери економічного життя держави. Проведені дослідження показали, що зовнішньоекономічні зв'язки формуються в результаті суспільного і територіального розподілу праці в міжнародному масштабі. Розвиток зовнішньоекономічних зв'язків обумовлений наявністю природно-географічних розходжень, науково-технічними досягненнями, рівнем соціально-економічного розвитку, господарською спеціалізацією держав і знаходиться у визначеній залежності від міжнародної обстановки і політичних взаємин між державами.

  2. На підставі аналізу особливостей функціонування національної моделі зовнішньоекономічних зв'язків України визначено наявність симбіозу постачальницько-збутової, торгово-посередницької і виробничо-інвестиційної моделей співробітництва. Обґрунтовано незаперечні переваги і доцільність розвитку виробничо-інвестиційної моделі зовнішньоекономічних зв'язків, яка розглядається в сучасних умовах як результат інтернаціоналізації капіталу і виробництва. В залежності від визначеного типу зовнішньоекономічної моделі виділено можливі системи регулювання зовнішньоекономічних зв'язків – саморегулюючу, з індикативним регулюванням і з програмуванням. Остання розглядається як переважна для перехідного періоду економічного перетворення.

  3. Основні підходи до розвитку зовнішньоекономічних зв'язків України і її регіонів на сучасному етапі визначено на основі аналізу економічних законів, дослідження і оцінки зарубіжного досвіду. Обґрунтовано, що історичні особливості розвитку зовнішньоекономічних зв'язків України виключають можливість перенесення досвіду будь-якої окремо взятої країни, диктують необхідність синтезу вітчизняного і зарубіжного досвіду шляхом його трансформації і адаптації до сучасних національних умов. Використано концептуальний підхід до комплексного розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків, який базується на територіальному розподілі праці та визначає механізм взаємозумовленості місцевих і регіональних представницьких і виконавчих органів із підприємствами різних форм господарювання і власності щодо зовнішньоекономічної діяльності.

  4. Уточнено дефініцію поняття “регіон” і його функції в системі розвитку зовнішньоекономічних зв'язків. Під регіоном, з одного боку, розуміється відносно відособлений територіальний і соціально-економічний комплекс, кожний з яких характеризується багатогалузевим господарством з складною системою внутрішніх і міжрегіональних зв'язків; з іншого боку, регіон як господарська система є частиною території, на якій розвивається система зв'язків і залежностей між підприємствами і організаціями. Основними критеріями регіону в аспекті розвитку зовнішньоекономічних зв'язків визначено: визнання територіального розподілу праці як об'єктивної основи виділення регіону; наявність природно-ресурсної і виробничої спеціалізації; зв'язок регіону з зовнішнім середовищем; і, нарешті, об'єктивне існування зовнішньоекономічних зв'язків, що характеризуються різноманіттям і взаємозумовленістю, визначеною просторовою і часовою стійкістю.

  5. Оновлення наукового інструментарію розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків базується на ресурсному підході, на підставі якого визначено основні категорії зовнішньоекономічної сфери регіону: зовнішньоекономічний комплекс, експортний потенціал, концепція розвитку зовнішньоекономічних зв'язків, зовнішньоекономічна стратегія, механізм розвитку зовнішньоекономічних зв'язків. Обґрунтовано блок-схему аналізу розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків, яка визначає певні етапи, методологічну спрямованість та методи аналізу. На базі комплексного використання системного, статистичного, діалектичного, економічного методів, а також методів економіко-математичного аналізу і економічного моделювання запропоновано методику дослідження регіональних зовнішньоекономічних зв'язків, які передбачають аналіз стану зовнішньоекономічного комплексу і потенціалу регіону; виявлення тенденцій і проблем розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків; визначення можливостей їх регулювання на державному і регіональному рівні.

  6. Обґрунтовано наукове забезпечення формування регіональної зовнішньоекономічної політики, виділено основні її функції, до яких віднесено перетворюючу, мобілізуючу і балансуючу. Запропоновано заходи формування регіональної зовнішньоекономічної політики, які включають розробку концепції розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків, визначення цілей і конкретизацію задач регіональної зовнішньоекономічної політики, вибір актуальних для досягнення поставлених цілей і вирішення намічених задач, напрямків розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і розробку конкретних програм, проектів, а також передбачає реалізацію програм, проектів, оцінку їх ефективності, моніторинг і коригування концепції на основі здійснення зворотного зв'язку.

  7. Процес економічної глобалізації відкриває для України не тільки нові можливості розвитку, але і додатковий спектр загроз, властивий даній епосі і потребуючий адекватного реагування. Підхід до проблеми забезпечення регіональної зовнішньоекономічної безпеки заснований на врахуванні стійкості економіки регіону, її незалежності і регіональних інтересів. При такому підході регіональна зовнішньоекономічна безпека припускає деякий стан регіону в системі його зовнішньоекономічних зв'язків, при якому забезпечується гарантований захист регіональних інтересів і реалізується здатність системи регіональних зовнішньоекономічних зв'язків до стійкого розвитку навіть за умови несприятливого розвитку внутрішніх і зовнішніх процесів. Сутність регіональної зовнішньоекономічної безпеки виражена в системі відповідних критеріїв і показників, основним з яких є оцінка стану регіональних зовнішньоекономічних зв'язків з погляду найважливіших процесів, які відображають сутність даної категорії. Критеріальна оцінка регіональної зовнішньоекономічної безпеки включає оцінки: зовнішньоекономічного потенціалу і можливостей його розвитку; рівня ефективності використання ресурсів регіону, а також рівня, при якому загрози внутрішнього і зовнішнього характеру зводяться до мінімуму.

  8. Залежність регіону від ступеня розвитку зовнішньоекономічних зв'язків характеризується річним обсягом експорту, величиною експорту на душу населення, величиною імпорту на душу населення, обсягом іноземних інвестицій на душу населення, їх часткою в загальноукраїнському імпорті іноземних інвестицій. На підставі цих показників надано типологію адміністративно-територіальних утворень України, яка призначена для системного опису і діагностики зовнішньоекономічної сфери регіонів, важлива для здійснення задач регіональної зовнішньоекономічної політики та дозволяє розглядати доцільність введення того або іншого преференційного режиму, на який може претендувати регіон при здійсненні зовнішньоекономічних зв'язків.

  1. Обґрунтовано наукові основи розробки концепції розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків, основними елементами якої є принципи формування зовнішньоекономічних зв'язків, зовнішньоекономічна стратегія на довгострокову перспективу, тактичні прийоми, спрямовані на реалізацію даної стратегії. Запропоновано структуру побудови зовнішньоекономічної стратегії. Підходи до розробки концепції розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків укладено в визначені моделі вибору стратегій: збереження сформованої в попередні десятиліття системи розподілу праці між територіями; переорієнтація виробників на місцеві ринки і інвестиції; ефективне включення регіону в систему світогосподарських зв'язків. У процесі реконструкції і розвитку зовнішньоекономічного комплексу регіону виділено і обґрунтовано періоди, обумовлені пріоритетністю намічених цілей у реалізації концепції розвитку зовнішньоекономічних зв'язків: етап стабілізації зовнішньоекономічного комплексу регіону, етап оптимізації його структури, етап уніфікації умов діяльності підприємств регіону на внутрішньому і зовнішньому ринках. Розроблено основні принципи розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків.

  2. Запропоновано організаційний та економіко-правовий механізм розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків, під яким розуміється сукупність елементів, прийомів, форм та методів здійснення зовнішньоекономічних зв'язків, що визначаються як комплекс організаційних, ресурсних, правових, методичних і інших складових, спеціально розроблених і законодавчо закріплених, а також послідовність їх реалізації у зовнішньоекономічній сфері. Зміст логіки механізму розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків розкрито за допомогою основних структурних елементів, до яких віднесено: економіко-правове забезпечення функціонування механізму, методичне забезпечення, регулятори розвитку, процедури узгодження і прийняття рішень на державному і регіональному рівнях, моніторинг результативності розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків.

  3. Використана у дисертації економіко-математична модель розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків дозволяє визначити обсяг виробництва продукції кожної галузі, величину валової доданої вартості регіону і сальдо вивозу-ввозу у кожній галузі в умовах переходу до еквівалентних зовнішньоекономічних зв'язків на основі світових цін не тільки з далеким і ближнім зарубіжжям, але і з рештою регіонів країни.

Встановлені за результатами дослідження залежності, сформульовані визначення, виявлені закономірності, зроблені науково-теоретичні обґрунтування, економіко-математичні розрахунки, принципи і вимоги до наукових основ організаційно-економічного забезпечення розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків визначають його теоретичну наукову новизну. Ґрунтовні пропозиції, отримані результати та розроблені заходи до організаційно-економічного забезпечення розвитку регіональних зовнішньоекономічних зв'язків у своїй сукупності, зумовленості та взаємозалежності становлять прикладний аспект наукової новизни виконаного дослідження.

Публікації автора:

  1. Третяк В.В. Розвиток регіональних зовнішньоекономічних зв’язків: питання теорії та практики: Монографія. – Донецьк: ІЕПД НАН України, ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. – 331 с. *

  2. Третяк В.В. Глобализация и трансформации экономики Украины // Трансформация экономической системы Украины: проблемы и решения: Монография / Б.Т. Клияненко, А.И. Акмаев, А.Ю. Чаленко, и др. – Алчевск: ДГМИ; Луганск: ЛФ ИЭПИ, 2004. – С. 88-108.

  3. Третьяк В.В. Учет современных экономических реалий в формировании внешнеторговой политики Украины // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2002. – № 5 (51). – С. 245-248.

  4. Третьяк В.В. Перспективы и последствия вступления Украины в состав ВТО // Прометей: Региональный сборник научных трудов по экономике. – Донецк: ДЭГИ, ООО «Юго-Восток, Лтд». – 2002. – Вып. 7. - С. 313-319.

  5. Третьяк В.В. Приоритетные направления развития таможенной политики Украины // Маркетинг: теорія і практика. – Луганськ: Вид-во СНУ. – 2002. – № 8. – С. 222-229.

  6. Третьяк В.В. Потенциальные возможности и угрозы интеграции Украины в мировое экономическое пространство // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – № 1(59). – С. 263-268.

  7. Третьяк В.В. Перспективы вступления Украины в ВТО с позиций опыта стран с переходной экономикой // Прометей: Региональный сборник научных трудов по экономике. – Донецк: ДЭГИ, ООО «Юго-Восток, Лтд». – 2003. – Вып. 10. – С. 111-121.

  8. Третьяк В.В. Обеспечение внешнеэкономической безопасности Украины в условиях экономической глобализации // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – № 2(60). – С. 224-229.

  9. Третьяк В.В. Создание потенциала использования возможностей при вступлении Украины в ВТО // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія “Економічна”. – Донецьк: ДонНТУ. – 2003. – Вип. 56. – С.22-27.

  10. Третьяк В.В., Белоусова Л.И. Принципы формирования внешнеторговой политики Украины на современном этапе // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – № 8(66). – С. 232-237. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано основні принципи формування зовнішньоторговельної політики України з урахуванням стану національної економіки, рівня та пріоритетів її розвитку, ступеня конкурентоспроможності, специфіки соціальних проблем і зовнішньополітичних цілей).

  11. Третьяк В.В. Роль и значение внешнеэкономических связей в процессе рыночного реформирования экономики Украины // Регіональні перспективи. – 2003. – № 9-10(34-35). – С. 9-12.

  12. Третьяк В.В. Внешнеэкономическая безопасность региона в системе внешнеэкономической безопасности Украины // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2004. – Ч.2. – С. 783-785.

  13. Третьяк В.В. Исторический подход к формированию внешнеэкономических связей Украины // Экономика и управление. – 2004. – № 1(44). – С. 40-45.

  14. Третьяк В.В., Белоусова Л.И. Реформирование системы организации внешнеэкономической деятельности в процессе трансформации экономики Украины // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – № 3(73). – С. 199-204. (Особистий внесок здобувача: дана характеристика основних етапів реформування системи організації зовнішньоекономічної діяльності України, визначено основні напрямки реформування).

  15. Третьяк В.В. Формирование таможенной политики Украины в условиях демократизации внешнеэкономических связей // Регіональні перспективи. – 2004. – № 3-5(40-42). – С. 370-372.

  16. Третяк В.В. Еволюція теоретичних поглядів на формування зовнішньоекономічних зв’язків регіону // Держава та регіони. Серія: “Економіка та підприємництво”. – 2004. – № 5. – С. 253-257.

  17. Третяк В.В. Організаційно-функціональна структура формування і розвитку зовнішньоекономічних зв’язків України // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія «Економічні науки». – 2004. – № 6(64). – С. 86-90.

  18. Третьяк В.В. Страновые особенности укрепления региональных внешнеэкономических позиций // Економіка: проблеми теорії і практики. – Вип. 194. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Т. І. – С. 92-100.

  19. Третьяк В.В. Региональный экономический механизм в системе формирования внешнеэкономических связей // Економіка: проблеми теорії і практики. – Вип. 195. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Т II. – С. 391-399.

  20. Третьяк В.В. Внешнеэкономические связи региона как один из элементов процессов регионализации национальной и мировой экономик // Маркетинг: теорія і практика. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля. – 2004. – № 10. – С. 221-231.

  21. Третьяк В.В. Регион в аспекте формирования внешнеэкономических связей // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – № 10(80). – Ч.1. – С. 97-102.

  22. Третьяк В.В. Региональный аспект внешнеэкономической политики Украины // Актуальні проблеми економіки (ВНЗ “Національна академія управління”). –2004. – № 11(41). – С. 78-84.

  23. Третьяк В.В. Организационные основы формирования внешнеэконо-мических связей региона // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2005. – Ч. 1. – С.131-137.

  24. Третьяк В.В. Конкурентные преимущества Луганской области как объективная основа развития внешнеэкономической деятельности // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – № 1 (83). – С. 229-235.

  25. Третьяк В.В. Участие Луганской области в межрегиональном товарном обмене Украины // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – № 2 (84). – Ч. 1. – С. 204-212.

  26. Третьяк В.В. Типологія регіонів України в залежності від ступеня включення у зовнішньоекономічні зв’язки // Економіка та право. – 2005. – № 1(11). – С. 45-53.

  27. Третьяк В.В. Внешнеэкономическая безопасность Украины: региональный аспект // Право і безпека. – 2004. – № 3’3. – С. 193-195.

  28. Третьяк В.В. Политический риск в контексте исследования экспортного рынка // Маркетингові дослідження в Україні: Тези доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції (Ялта, 27-31 травня 2002 р.). – Луганськ: Вид-во СНУ. – 2002. – С. 183.

  29. Третьяк В.В. Экспортная политика Украины как основа эффективной внешнеэкономической деятельности // Університет і регіон: Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції (Луганськ, 25-26 грудня 2002 р.). – Ч. 2: «Науковці – підприємствам і установам регіону». – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля. – 2002. – С. 142.

  30. Третьяк В.В. Регион в системе внешнеэкономических связей Украины // Проблемы устойчивого регионального развития в условиях рыночной экономики: Материалы всеукраинской научно-практической конференции (Симферополь, 5 декабря 2003 г.). – Симферополь: Крымская академия природоохранного и курортного строительства. – 2004. – С. 40-41.

  31. Третьяк В.В. Конкурентоспособность региона как фактор внешнеэкономической безопасности // Економічна безпека держави: стан, проблеми, напрямки зміцнення: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (Харків, 22 жовтня 2004 р.). – Харків: Вид-во Нац. ун-та внутр. справ. – 2004. – С. 30 -32.

  1. Третьяк В.В. Принципы формирования региональной внешнеэкономической политики // Університет і регіон: Матеріали ІХ міжнародної науково-практичної конференції (Луганськ, 10-12 грудня 2003 р.). – Ч. 2: «Науковці – підприємствам і установам регіону». – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля. – 2004. – С. 102.